Close
Mobil Menu Bars

Eğitim Ve Öğretim Yöntemleri

15 Temmuz 2019, 1946 defa okundu.
Eğitim Ve Öğretim Yöntemleri
eğitim, öğretim, öğretim yöntemleri, alı şapkalı düşünme, soru cevap, rol oynama, beyin fırtınası, online eğitimler,

Eğitim ve öğretimde yeni tekniklerin ortaya çıkmasıyla beraber çoğu okul da bu yöntemlerden yararlanmaya başladı. Özellikle bazı öğretim yöntemleri öğretmenler tarafından oldukça tercih edilmeye başlandı. 

Eğitim Ve Öğretime Başlangıç

Eğitim kişide kendi deneyimleri yoluyla davranış değişikliği oluşturma süreci olarak tanımlanır. Ayrıca kişileri belli amaçlara uygun olarak yetiştirme anlamına gelir. Bu yetiştirme sonucunda da kişinin olumlu yönde değişimi beklenir. İnsanlığın ilk zamanlarından günümüze kadar eğitim sürecinde kişiler önce ailede eğitimlerine başlar. Aile bireyleri tarafından yapılan her türlü davranış çocuğa küçük yaşlardan itibaren etki eder ve çocuk bu davranışları benimser. Aile olgusundan sonra gelen en önemli eğitim ve öğretim yeri ise okullardır.

Okulda Eğitim Ve Öğretim

Ailede tek bir bireye dönük eğitim verilebilirken bunu okullarda sağlamak daha zordur. Özellikle devlet okullarında bu imkana ulaşamıyor olmak aile fertleri tarafından bir sorun oluştur. Bunun birincil nedeni ise sınıfların kalabalık olması ve öğretmenin her bir öğrenciye aynı oranda yakın olamamasıdır. Ortaya çıkan bu sorunla da öğretmenler grupla öğretim yöntemleri kullanarak başa çıkarlar. Bu öğretim yöntemleri 5 başlığa ayrılır ve içlerinden özellikle bir tanesi öğretmenlerin son zamanlarda tercih ettiği bir yöntemdir.

Soru-Cevap

Öğretmenin sorduğu doğru soru öğrencinin doğru düşünmesini ve doğru cevabı vermesini sağlar. Bu yöntem öğrencileri düşünmeleri, dil becerilerini kullanmaları ve kendilerini sözlü ya da yazılı ifade etmeleri konusunda cesaretlendirir. Öğrenci bu sayede derse daha fazla katılmaya başlar. Öğretim yöntemleri arasından en çok tercih edilen yöntem budur.

Rol Oynama

Bu yöntemde öğrenciden beklenen kişiliğine büründüğü karakteri çalışması, olaylara büründüğü karakterle katılması ve karaktere uygun olarak tepki vermesidir. Rol oynama öğrencinin empati duygusunu güçlendirerek başkalarının yaşam içinde yer alan olaylara verdikleri tepkiyi daha rahat anlamasına yardımcı olur. 

Drama Yöntemi

Öğretim yöntemleri arasında öğrencinin merkezde olduğu ve kalıcı öğrenmenin en iyi şekilde sağlandığı yöntemdir. Burada öğrenci aktif katılım yoluyla kalıcı öğrenmeyi sağlar. Drama, doğaçlama ve tiyatro etkinliklerinden yararlanarak öğrencilerin bir yaşantıyı bir olayı veya bir fikri oyun sürecinde sınıfın önünde canlandırmasıdır. Öğrenci bu yöntemle beraber kendini daha iyi ifade edebilmeyi öğrenirken günlük yaşantısında da fikirlerini daha rahat bir biçimde savunmaya başlar.

Beyin Fırtınası

Her derse uyarlanabilen yapısıyla yaygın olarak kullanılır. Bir soruna çözüm getirmek çeşitli konularda fikir üretmek için kullanılan bir yöntemdir. Öğretim yöntemleri arasında öğrencinin hızlı ve pratik düşünebilmesini sağlayan yöntemdir. 

Altı Şapkalı Düşünme 

Son yıllarda yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek için öğretmen eğitim ve öğretim yöntemleri arasından en çok bu yöntemi tercih eder. Altı şapkalı düşünme fikir ve önerilerin belirli bir düzen içinde verilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde öğrenciler kendi aralarında düzen oluşturmayı öğrenir. Şapkalar düşüncelerin ayrıştırılması için kullanılan bir semboldür. Şapkaların rengi değiştikçe temsil ettikleri düşünceler de değişir ve öğrenci de bu düşünceye uygun olarak dersteki rolünü alır. Ders boyunca temsil ettiği düşünceye göre davranır. 

Neden Öğretim Yöntemleri Kullanmalıyız?

Öğretim yöntemleri hem öğrenci hem de öğretmen için dersi eğlenceli bir hale getirir. Öğrencinin yaratıcılığını geliştirir ve düşünme kapasitesini ilerletir. Öğretmen dersiyle ilgili öğretmesi gerekenleri öğretirken öğrenci için günlük yaşamdan da örnekler vermiş olur ve onu gerçek hayata hazırlar. Öğrenciyi cesaretlendirir ve fikirlerinin savunması konusunda destekçisi olur. 

Bu öğretim yöntemleri çoğu okul ve dernek tarafından kullanılmaya başlanmış durumda. Bunlardan biri de İstanbul’da bulunan Türk Amerikan Derneği’dir. Türk öğrencilere yabancı dil yabancı öğrencilere ise Türkçe öğreten bu dernek alanında bu yöntemleri kullanmaya başlayan ilklerden biridir. Standart öğretim yöntemleri ile kalmayıp bu beş yöntemi de kullanması öğrencilerin bu derneği tercih etmesi için büyük bir sebep.

Online Eğitim Yöntemi

Eğitim dört duvar arasında olmaz. Dolayısıyla uzaktan eğitim programları yani online eğitimler üzerinde durulması ve eğitim sektöründen ayrı olarak düşünülmemesi gereken bir modeldir. Online eğitim nasıl yapılıyor mutlaka araştırmak gerek. Çünkü bu eğitimler gelişmiş ülkelerde uygulanan yeni ölçme ve değerlendirme metotları ile birlikte kullanılan en modern donanıma sahip bir sistemdir. Özellikle İstanbul İşletme Estitüsü tarafından başlatılmış olan Ücretsiz Online Eğitimler ve Sertifika Programları uzun zamandır çok popüler. 

Yazar: Bengi Tuna
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!