Close
Mobil Menu Bars

Seminer Nedir? Neden Önemlidir?

27 Aralık 2016, 8189 defa okundu.
Seminer Nedir? Neden Önemlidir?
Seminer Nedir? Neden Önemlidir?

İş başvurusu yapan eş, dost, arkadaşların bazılarının özgeçmişlerinde gördüğünüz şu seminerler neyin nesidir? Ne işe yararlar? Katılmak şart mıdır? Şartsa ücretli midir? İş bulmaya ya da işte yükselmeye katkısı var mıdır? Akıllarda deli sorular…

Seminer nedir?

Öncelikle konunun kalbinde atan ‘’Seminer de neyin nesi?’’ sorusuyla bir başlayalım derim. Seminer, köken olarak Fransızca bir sözcük olup, sözlük anlamı ile ‘’ Bir konu ile ilgili bilgi vermek ve bu bilgiler üzerinde tartışmak amacıyla birkaç yetkilinin yönetimi altında düzenlenen toplantı.’’ olarak açıklanabilir. Üniversitelerde okuyan ön lisans, lisans ve lisans üstü öğrencileri için düzenlenen iş kolu tanıtımları ile ülkemizde yer etmeye başlayan seminerler, günümüzde hemen hemen her alanda işinin uzmanı, duayeni ya da eğitimcileri tarafından verilmekteler ve her kesime hitap etmekteler. Çalışmakta olduğunuz firmanın ait olduğu sektöre dair, ya da firmada yapmakta olduğunuz işe dair daha fazla bilgi sahibi olmak için, başta iletişim alanında olmak üzere pazarlama, halkla ilişkiler, bilişim, yönetim, performans, insan kaynakları, motivasyon, farkındalık, marka tasarımı, denetim, kurumsal risk yönetimi, haberleşme ve benzer pek çok konu ile ilgili sayısız akademi ve akademisyenin seminerlerini takip edebilirsiniz.

Online olarak yayınlanan, yaşadığınız şehre, konularına ve tarihlerine göre filtreleyerek arayabileceğiniz pek çok seminer takvimine Internet üzerinden erişebilirsiniz. Yurt içinde ve yurt dışından gelen pek çok uzman, bireysel ya da kurumsal katılımcılara seminerler vermektedir. Seminerlerin çoğuna katılım ücretlidir, hatta seminer sonunda isminize düzenlenmiş olan katılım sertifikası da verilmektedir. Bir gün içerisinde birkaç saat süren ve biten seminerler olduğu gibi, birkaç gün süren seminerler de mevcuttur. Süre, konunun detaylarına, sunumu yapacak olan uzmanın etkin sunum tekniklerini kullanımına ve seminerin fayda ilkelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Gelelim ‘’Seminerlere katılmalı mıyım?’’ sorusuna.

Bence katılmalısınız. Tabi ki branşınızı ilgilendiren, ya da merak ettiğiniz her seminere katılmanız gerekmiyor. Ancak, yapmakta olduğunuz işe katkı sağlayacak, algınızı ve perspektifinizi güçlendirecek, vizyonunuza katkı sağlayacak önemli seminerleri takibe almanızı öneririm. Bütçenizden ayıracağınız bir miktar kaynak ile, senede en az 2 seminere katılabilmeyi hedeflemeniz yerinde olur düşüncesindeyim. Özellikle de yaptığınız işi seviyor ve yükselmeyi hedefliyorsanız, seminerler herhangi bir okuldan ya da kitaplardan edinemeyeceğiniz ipuçlarını ve kavrayışları hayatınıza kazandıracaktır. Sadece iş hayatı ile ilgili değil, kişisel gelişim, psikoloji, felsefe, spor ve pek çok alanda da seminerler ilginizi çekebilir.

Hem kendiniz için, hem de aile bireyleriniz için zihinsel ve bilişsel deneyimlerinizi arttıracak aktivitelerdir aynı zamanda. İş ve sosyal alanda size sadece bilişsel anlamda katkı sağlamazlar üstelik; çevrenizi genişletmenize yardımcı olur, aynı konulara ilgi duyan farklı kesimlerden insanı da bir araya getirir seminerler. Bir nevi enformasyon ağı oluşturmanıza yardımcı olurlar. İleriye dönük pek çok katkısı olacak birliktelikler ve ilişkiler kurmanıza ortam sağlarlar. Seminer konusu ne olursa olsun, entelektüel anlamda zengin bir platformda olmak, yeniliklerle tanışmak ve kimliğinize katma değer sağlamak açısından, sizi ait olduğunuz ortamda bir adım öne çıkartacaktır. Kültürel anlamda aldığınız bilgileri ve edinimlerinizi yansıtma, aktarma ve kullanma fırsatı buldukça önemini daha çok anlayacak, hatta sıkı bir seminer takipçisi olacaksınız. Seminerlerin güzel yanlarından biri de, bir veya birkaç konuşmacının sunum yaptığı ve sizin sadece dinleyici olduğunuz tek yönlü bir iletişim ortamı olmamalarıdır.

İyi bir seminerde, tüm katılımcılar organizasyonun bir parçasıdır. İletişimi çift yönlü, eş zamanlı geri bildirim olanağı tanıyan ve düşündürme odaklı toplantılardır. Özetle, seminerler faydalıdır, fazla vaktinizi almazlar, ama bunun yanında size konsantre fayda sağlarlar. Şimdi, hemen bir seminer takvimi oluşturmaya başlamak için ilk adımı atın. Hoşlanacağınız bir konuda en yakın seminere kaydınızı yaptırın. Kendinize ve geleceğinize farklı bir yatırım yapmış olun.

 

Seminer kelimesi ne anlama gelmektedir?

Bir konu ile ilgili bilgi vermek, bilgiler üzerinde paylaşımlarda bulunulması, yönetim altında düzenlenen toplantıdır.

Seminerlerin süresi var mıdır?

Bir gün içerisinde birkaç saat süren ve biten seminerler olduğu gibi, birkaç gün süren seminerler de mevcuttur.

Kendi alanımızı ilgilendiren seminerlere mi katılmalıyız?

Branşınızı ilgilendiren, ya da merak ettiğiniz her seminere katılmanız gerekmiyor. Ancak, yapmakta olduğunuz işe katkı sağlayacak, algınızı ve perspektifinizi güçlendirecek, vizyonunuza katkı sağlayacak seminerlere de katılabilirsiniz.

Seminerlere katılım ücretli midir?

Seminerlerin çoğuna katılım ücretlidir, hatta seminer sonunda isminize düzenlenmiş olan katılım sertifikası da verilmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Jeodezi ve Fotogramerti Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Akademi İstanbul'da İşletme İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi almıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!