AnasayfaBlogFizik Bölümü Nedir? İş İmkanları Nelerdir?
Bölümler

Fizik Bölümü Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

10 Ağustos 2020
Fizik Bölümü

Fizik, madde ve bileşenlerini inceleyen bunun yanında etkileşimlerini açıklamayı hedefleyen bilim dalıdır. Fizik genel olarak cansız varlıklarla uğraşır. Aynı zamanda canlılarla ilgilenen bilimlere de yardımcı olur. Fizik bilimi, insanların doğada meydana gelen olayları açıklama ihtiyacından doğmuştur. Fizik, doğayı çözümleme; doğal olayların meydana geliş sebeplerini ve sonuçlarını öğrenme, tüm bunları matematiksel olarak ifade etme işini üstlenir.

Fizikle en yakın olan, kimya bilimidir ancak fizik tüm bilimlerin gelişmesine yardımcı olmaktadır. En yakın yardımcısı ise şüphesiz ki matematiktir. Temel doğa bilimi olarak bilinen fizik, evrenin sırrını, maddenin yapısını ve tüm bunlar arasındaki etkileşimi incelerken 2 metot kullanır. Bu metotlar; gözlem ve deneydir. Fizik eğitimi gerçeğe yakın neticeler sunması sebebi ile klasik fizikle başlar, modern fizik ile devam eder.

Fizik Bölümü Nedir?

Fizik bölümü; fizik biliminin doğayı, madde ve maddenin yapısını, evreni, dünyayı, atomu ve atom parçacıkları gibi konuları araştıran, deney ve gözlemler ile açıklayan akademik bir disiplin olarak bilinir. Fizik bölümü en temel anlamı ile insanın doğayı çözme çabasını ele almaktadır. Bu süreçte deneyler ve gözlemler ışığında yol alır. Fizik bölümü fen fakültesine bağlı, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Öğrenciler, toplamda 240 krediyi tamamlayarak mezun olurlar. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan mezunlar, fizikçi unvanına sahip olur.

Fizik bölümünde eğiticiler bilimsel konuları deney ve gözlem eşliğinde öğretmeyi amaçlar. Bölüm mezunu olan öğrenciler; fizik, madde, evren, enerji ve etkileşimleri öğrenmiş olur. Fizik bölümünde eğitim almak isteyen öğrenciler; fizik dolayısı ile matematik, kimya gibi bilim dallarına meraklı ve ilgili olmaları gerekir. Fizik bölümünü tercih etmeden önce matematik ve fizik alanında başarılı olmaları, eğitim yaşamlarında etkili olacaktır. Bu konularda eksikleri olduğunu düşünen öğrenciler destekleyici eğitimlerden yardım alabilir. Tüm bunların yanı sıra bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu özellikleri inceleyelim.

 • Araştırmaya meraklı kendinizi geliştirme isteğine sahip olmalısınız.

 • Takım çalışmalarında uyumlu ve etkin rol oynamalısınız.

 • Sayısal zekanızın gelişmiş olması önemlidir.

 • Dikkatli ve gözlem gücünüz yüksek olmalı.

 • Analitik düşünme becerisine sahip olmalısınız.

Fizik Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Fen fakültesi fizik bölümü mezunları lisans diploması alma hakkına sahip olurlar. Aldıkları fizikçi unvanı ile çok sayıda sektörde çeşitli alanlarda iş imkanı elde ederler.

 • Öğrencilerin büyük bir kısmı akademik kariyer yapmayı tercih eder. Bu aşamada öğrencilerin, üniversitelerin akademisyen olma koşullarını yerine getirmesi gerekiyor. Gerekli koşulları yerine getirmeleri durumunda araştırma görevlisi olarak ta çalışma şansları vardır. MEB ve YÖK bu alanda başarı gösterenlere burs vererek, yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapma hakkı tanımaktadır.

 • Kamuda görev almak isteyen mezunların gerekli şartları yerine getirmeleri sonucunda; TUBİTAK “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu”, Devlet İstatistik Enstitüsü, Türk Telekom, Türk Standartları Enstitüsü gibi kurumlarda iş imkanına sahip olabilirler.

 • Özel sektörde; hastanelerin radyoloji bölümleri, kurumların kalite kontrol laboratuvarları, bilgisayar işletmeleri, tektik servis işletmeleri, elektronik ve sanayii sektöründe ve bankalarda görev alabilirler.

 • İş güvenliği uzmanı eğitimi almaları durumunda, birçok sektörde iş güvenliği uzmanı olarak ta çalışabilirler.

 • Fen bilgisi öğretmenliği, uzay bilimcisi, enerji sistemleri bilimcisi gibi unvanlarla çalışabilirler.

 • İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılıp, bu süreç sonucunda yapılan sınavda başarılı olanlar, çeşitli sektörlerde “İş Güvenliği Uzmanı” olarak çalışabilirler.

Fizik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Fizik bölümünü tercih edecek öğrenciler, diğer bölümler gibi fizik bölümü mezunlarının ne iş yapacağını araştırmak ister. Fizik, bir sistemin matematiksel tasvirini yapmak, ardından bu matematiksel anlatım üzerinde fiziksel olarak bir karşılığının olduğu varsayımında işlemleri uygulamak, test etmek öngörü metodunu temsil eder. Fizikçiler kendi aralarında bazı alanlara ayrılırlar. Bunlar; kuramcı, deneyci ve modelci şeklinde alınan rollerdir. Bu rollerin üstlendiği görevleri inceleyelim.

 • Kuramcı fizikçi; diğer adıyla teorik fizikçi ilk adımı oluşturur. Fiziksel bir sistemin matematiksel olarak tasvirinin yapılması aşamasını üstlenen kişiye verilen addır. Tabi ki tek görevi bu değildir, geliştirilmiş matematiksel tasvirleri araştırmak, eksiklerini tespit etmek, bulunan eksikleri tamamlamaya çalışmak veya gereğinden fazla karmaşık görüntüyü sadeleştirmeye çalışmak diğer görevleri arasındadır.

 • Deneyci fizikçi; fiziksel sistemlerle çalışan kişilerdir. Matematiksel açıdan uygulanabilecek sayısız operasyonun fiziksel olarak karşılığını analiz ederler. Diğer yandan da matematiksel anlamda henüz bir tasviri oluşmamış fiziksel süreçleri ortaya çıkarmaya çalışırlar.

 • Modelci fizikçi; bilgisayarın modern bilimler içinde yer almasıyla yaygınlaşan modelleme alanında uzmanlaşmış fizikçilere verilen addır. Modelci fizikçiler kâğıt kalem değil, bilgisayarın çözebileceği problemler üzerinde çalışmalar yaparlar. Karşılaşılacak sorulara; doğru, hızlı yanıtları verebilmenin yollarını bulmaya çalışırlar.

Fizik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fizik bölümü öğrencileri, teorik bilgilerin yanında uygulamalı derslerle de öğreniyorlar. Uygulamalı dersler sayesinde gözlem yapma, deneylere katılma, araştırma ve tüm bunlardan tecrübeler edinme imkânı elde ediyorlar. Gelecekte kariyerlerini şekillendirmelerine destek olan bu süreç bölümün avantajlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Fizik bölümünden mezun olan öğrenciler içinde sektör anlamında geniş bir yelpaze bulunuyor. Araştırmacı, fizikçi, öğretmen gibi vasıflara sahip olabiliyorlar. Fizik bölümü öğrencilerinin eğitim yaşamında karşılaştıkları dersleri sizler için sıraladık.

 • Fizik Laboratuvarı,

 • Genel Kimya,

 • Genel Matematik,

 • Dalgalar ve Optik,

 • Diferansiyel Denklemler,

 • Termodinamik,

 • Modern Fizik,

 • Kuantum Fiziği,

 • Teorik Mekanik,

 • Atom ve Molekül Fiziği.

Fizik Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 Fizik Taban Puanları ve Fizik Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.  Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 5 eğitim kurumuna aittir. Verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

 • KOÇ ÜNİVERSİTESİ Fizik (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 524,34673 Başarı sırası: 1822

 • İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Fizik (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 500,77190 Başarı sırası: 6755

 • BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ Fizik (İngilizce)    Taban puan: 476,64398 Başarı sırası: 15835

 • KOÇ ÜNİVERSİTESİ Fizik (İngilizce)(%50 İndirimli) Taban puan: 457,17271 Başarı sırası: 26046

 • İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Fizik (İngilizce)(%50 İndirimli) Taban puan: 450,55210 Başarı sırası: 29919

fizik fizik bölümü fizik bölümü üniversiteler fizik mezunu ne iş yapar fizik bölümü iş imkanları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fizik Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Fizik Mühendisliği Bölümü

11 Eylül 2020
Odyometri Bölümü (MYO)
Bölümler

Odyometri Bölümü (MYO)

17 Nisan 2020
Fizyoterapi Bölümü
Bölümler

Fizyoterapi Bölümü (MYO)

26 Eylül 2020
Fizik Öğretmenliği
Meslekler

Fizik Öğretmenliği Nedir?

24 Mayıs 2021
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299