AnasayfaBlogSTEM Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

STEM Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

30 Temmuz 2021
STEM Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

STEM; Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematikin (Math) kısaltması olan kelimedir. STEM son zamanlarda oldukça yaygın kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. İlkokul yıllarından itibaren aslında ülkemizde teknik eğitimler uygulamada mevcuttu. 2011 yılında Avrupa’da STEM adıyla bu eğitimler yaygınlaşmıştır. Ülkemizde de STEM adı altında eğitimler veren okullarımız mevcut. STEM eğitimi sayesinde Fen ve Matematik gibi dersleri ezberden çıkarıp uygulamalı hale getirip, akılda kalıcılığı arttırıp öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.

STEM Problem çözme tekniklerini, alternatif yolları, merak ve araştırmayı ön plana çıkarmaktadır. Teknolojideki gelişmeler sonrası dijital dünyada sayısal mesleklere talep ve ilgi giderek artmaktadır. Bu mesleklere talep arttıkça STEM eğitiminin önemi de artmaktadır. Anasınıfından 12. Sınıfa kadar bu eğitimlerin kullanılması ve yaygınlaşması mesleki hayatlarında ve diğer dersleri içinde pratiklik sağlayacaktır. STEM+A olarak son birkaç yılda evrilmiş bir durumdadır. STEM+A eğitimindeki son eklenen alan Sanat (Art) olmaktadır. Yapılan etkinlikler ve tasarımlar da sanatın görsellik katması önemli duruma gelmiştir. İşlevsellik ve görsellik açısından yapılan projenin önemi öne çıkmaktadır. Disiplinler arası yeni bir öğretim modeli olarak bahsedilmektedir.

Öğrenciler STEM+A ile ezberden uzaklaşıp pratik bir şekilde uygulamalı öğrendikçe motivasyonlarının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca çocuklardaki yeteneklerin de ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu modelin Türkçe karşılığı ise FETEMM olarak isimlendirilir açılımı ise; Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematiktir. STEM öğrencilerin bilim ve teknoloji ile ilgili temel kazanımları özümsemesini sağlar. Eleştirel düşünme, problem çözme adımları, kaynak araştırma, takım çalışması, işbirlikli çalışmalar, planlama yapma, değerlendirme ve analiz etme, üretme becerisi ve inovasyon yapabilme becerileri kazandırmaktadır. STEM eğitimine ABD ve Avrupa’daki birçok ülke oldukça önem vermektedir. Belirli okullarda STEM eğitim programları bulunmaktadır. ABD’de dönemin başkanı olan Barack Obama, 2012 yılı bütçesinde STEM alanında öğretmen eğitimlerinin iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmış ve bu yönde karar almıştır.

STEM Öğretmeni Nedir?

STEM eğitimi ile Fen, Matematik, Bilim ve Mühendislik gibi disiplinler arası olan bu eğitim ile öğrencilerin yeteneklerini öne çıkarmada, hızlı ve farklı fikirler ortaya koyma kabiliyetlerini arttırmada yardımcı olmaktadır. Bu davranışlar ile günlük yaşam ve mesleki yaşamlarında onların başarılı olmalarını sağlamaktadır.

STEM öğretmeni öğrencilere Fen, Matematik, Bilim, Sanat ve Mühendislik alanındaki teorileriler pratik ve uygulamaya dökmeyi öğretir. Üretebilmeyi, yenilikleri takip edip üzerine koyarak ilerlemeyi, araştırmalar yapmayı sevdirmektedir. STEM öğretmeni öğrencilerinin öğrenirken eğlenmesini ve zevk almasını aynı zamanda üreten kişiler olmasını sağlar.

STEM eğitimi içeriğinde neler var?

Scratch, Mblock, Tinkercad ve Arduino programları ile kodlama ve üç boyutlu tasarım çalışmaları yapılmaktadır. Fen deneyleri yaparak teoride olan bilgileri uygulamaya dökebilirsiniz. Makey Makeyler ile eğlenceli projeler geliştirebilirsiniz. Yapılan çalışmalar doğrultusunda iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılabilir. Günlük hayatta ihtiyaç duyulan bir icat prototipi geliştirebilirsiniz. Bu geliştirdiğiniz projeler ile yarışmalara katılabilirsiniz. Öğretmenler öğrencileri ile eğlenerek öğrenir ve çocukların zorlu konu ve derslere olan bakış açısını değiştirebilirler.

Ebeveynler ise çocukları ile evde kaliteli vakit geçirmek için hazır STEM setleri alarak evde uygulayabilir veya evdeki malzemeler ile kendileri bir çalışma üretebilirler. Küçük yaştan itibaren çocuklarla yapılan bu çalışmalar onların öncelikle günlük sonrasında ise eğitim hayatlarına olumlu etkileri olacaktır. Çünkü STEM eğitimlerini benimseyen çocukların araştırma yapma, karar verme, probleme odaklanma, kaynak bulma ve mantık muhakeme yetisi kazanırlar. STEM eğitimi aynı zamanda dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi problemi olan çocuklarda etkinliklerin ilgi çekiciliği sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir eğitim yöntemidir. Geri dönüşüm etkinlikleri de STEM etkinlikleri içerisinde yer almaktadır.

Her yaş grubuna uygun STEM eğitimi kitapları, Uygulamalı STEM etkinliği Setleri ve ayrıca STEM Eğitimi Proje Kitleri bulunmaktadır. Çocukların yaş grubu, hazır bulunurluğu, merak ve ilgisi olan alanları tespit ederek bu doğrultuda seçimizi yaparak STEM eğitimi etkinlikleri yapabilirsiniz. Ne kadar erken başlanır ise o kadar faydalı olan STEM eğitimleri çocukların sayısal zekasının gelişimine katkıda bulunmaktadır. STEM etkinlikleri sayesinde çocuklar kodlamada öğrenerek yazılım ve programlama alanına da giriş yapmış olurlar.

STEM Öğretmeni Ne İş Yapar?

STEM eğitimi veren öğretmenlerin öğrencilerine kazandırmaya çalıştığı davranışları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz...

 • Teknoloji, Bilim, Fen ve Mühendislik alanlarında yetkin bir birey yetiştirmeye çalışır,

 • Öğrencilerinin Çağın gerekliliği olan ihtiyaçları karşılayan davranışlar sergilemesini sağlar,

 • Analitik düşünme, problem çözme becerileri kazandırır,

 • Yaptıkları işte tasarım ve çözüm odaklı düşünmelerini sağlar,

 • Öğrencilerinde öğrenme motivasyonunu arttırır,

 • Öğrencilerinin liderlik vasfı taşıyan bireyler olmasını sağlar,

 • Laboratuvarda çalışma disiplini kazandırır,

 • Kodlama, model tasarımı ve deney yapabilmeye kadar tüm becerileri taşımalı ve öğrencilerine bu yolda rehber olmalı,

 • Farklı etkinlikler ile öğrencilerinde merak ve heves duygusunu uyandırmalı ve

 • Öğrencilerinin 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olmasını sağlar.

STEM Öğretmenlerine öncülük eden bazı kitaplar;

 • STEM Eğitimi Uygulamaları - Pusula Yayınları,

 • Teoriden Pratiğe STEM Eğitimi - Uygulama Kitabı – Nobel Yayın Dağıtım

 • İlkokul İçin STEM -Mühendislik Yeteneği Boyama Ve Etkinlik Kitabı –Genç Bilge Yayıncılık

 • Kodlama Oyunları STEM A (5 6 Yaş) - Limonkids Komisyon

 • STEM Öğretimi İçin 20 Strateji – Nobel Akademik Yayıncılık

 • STEM Çocuk / Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin 30 STEM Etkinliği - Nobel Akademik Yayıncılık

 • Köy Enstitülerinden STEM Öğretmen Enstitülerine - Nobel Akademik Yayıncılık

STEM Öğretmeni Maaşları

STEM Öğretmenliğinde diğer branş öğretmenleri gibi belirli bir aralığı yoktur. Kendini geliştirmiş olman ve sahip olduğun yetkinliklere bağlı olarak değişmektedir. Ne bir alt sınırı nede bir üst sınırı bulunmaktadır. Ancak ortalama olarak genellikle 2000 TL ile 7.000 arasında bir maaş miktarı bulunmaktadır.

STEM Öğretmenleri nerelerde çalışabilir;

Robotik Atölyelerinde, Bilim Merkezlerinde, STEM atölyelerinde, Çocuk Kulüplerinde Devlet Okulları ve Özel Okullar gibi birçok eğitim kurumunda çalışabilirler.

STEM Öğretmeni Nasıl Olunur?

STEM öğretmeni olmak için Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde 4 yıllık Lisans bölümü olan öncelikle Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği veya Fen Bilgisi Öğretmenliği (Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik, ortaokul ve lise öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri mezunları olmak üzere ilgi ve eğitimi olan bu alanda yeterli yetkinliğe sahip uzman eğitmenler STEM öğretmeni olarak görev alabilirler. Üniversitede bu bölümlerde öğrenci olan öğrencilerde kendilerini STEM alanında geliştirmişler ise STEM öğretmeni olarak çalışabilirler. Yanı sıra birçok kurumda online veya yüz yüze eğitim programları ile STEM Öğretmeni Eğitim programları da bulunmaktadır. Bu eğitimlere katılarak programları tamamlayıp sertifikayı alarak bu alanda öğretmenlik yapılabilmektedir.

STEM Öğretmeni olmak için dinamik, öğrenmeye açık, stratejik ve mantıksal düşünce yapısına sahip, yeni yöntemleri denemeyi seven, meraklı ve araştırmacı olmak gerekir. Bu alanda öğrenmenin bir sınırı yoktur.

STEM Öğretmeni STEM Öğretmeni nedir STEM Öğretmeni ne iş yapar STEM Öğretmeni maaşları STEM Öğretmeni nasıl olunur
Nida Çelik Akpınar
Nida Çelik Akpınar
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
15969
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500160