AnasayfaBlogBiyoloji Bölümü Nedir?
Bölümler

Biyoloji Bölümü Nedir?

15 Mayıs 2020
Biyoloji Bölümü Nedir?

Biyoloji, Yunan kökenli olup “Bios, yaşam” ve “Logos, bilim” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Biyoloji, tüm canlıların birbiriyle olan ilişkilerini, çevre ile etkileşimlerini ve bu ilişkilerin sebeplerini, sonuçlarını inceleyen bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Biyoloji, bilgilere ulaşabilmek için tamamen bilimsel yolları kullanır. Biyoloji temel bir bilimdir; canlı ve doğa ile ilgili olabilecek her detayı içinde barındırmaktadır.  Bu bakımdan değerlendirildiğinde, araştırma isteği bitip tükenmeyen insana sınırsız çalışma olanağı sunar. Bu bilim içinde başarılı olmanın en önemli yolu, düşünmek ve doğayı iyi bir şekilde gözlemlemektir.

Biyoloji aynı zamanda, kişilerin kendisini ve çevresini tanımasını ve koruma bilincinin yerleşmesini amaçlamıştır. Biyoloji, birçok konuyu içinde barındırdığı için farklı ana dallara ayrılmıştır. Organizma türlerine göre; bitkileri araştıran botanik, hayvanları araştıran zooloji ve mikroorganizmaları araştıran mikrobiyoloji ana dallarıdır. Tüm gezegeni kaplayan boyutundan, mikroskobik boyutuna kadar etkileşim içinde oldukları tüm unsurları ve dinamik olayları inceleyen kişilere biyolog denir.

Biyoloji Bölümü Nedir?

Biyoloji bölümünde okumak isteyen öğrencilerin; YKS sınavı içinde TYT ve AYT sınavlarına katılmaları, bölüm tercihi yapabilmeleri için yeterli puanı elde etmeleri gerekir. Yükseköğretim kurumlarında biyoloji bölümü 4 yıllık lisans bölümüdür. Biyoloji bölümünde eğitim alan öğrenciler, genel biyoloji ve alt anabilim dallarının; genel biyoloji, moleküler biyoloji, botanik, zooloji ve hidrobiyolojinin temel prensiplerine hâkim olma, açıklama yapabilme, uygulama, karar verme süreçlerini öğrenmektedirler. Biyoloji bölümü, canlıların gelişimi, yeryüzünde dağılımı, anatomi ve fizyolojileri hakkında gereken tüm bilgileri aktarmayı amaçlamaktadır.

Üniversiteler, biyoloji bölümünü tamamlayan mezunların biyolog unvanı ile kanunların ön gördüğü yetki ve sorumlulukların tamamına sahip olacak şekilde yetişmelerini sağlamaktadır. Her bölüm gibi biyoloji bölümünde okumak isteyen adaylarında bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunları; öncelikle fen dersine ilgili ve başarılı olması, canlılara karşı meraklı olması, gözlem gücünün yüksek olması, sabırlı, belleği güçlü ve görme duyusu yüksek olan kişiler olarak sıralayabiliriz. Hemen hemen her meslek gibi biyoloji bölümünün de zorlukları vardır. Tercih yaparken sahip olduğunuz kişisel özelliklerinizi ve mesleğin gerekliliklerini iyi değerlendirmeniz önemli bir unsurdur. Bu eğitim bakış açısı ile başlangıç yapmak, eğitim sürecinde ve ardından kariyer planlamasında oldukça faydalı olacaktır.

Biyoloji İş İmkanları Nelerdir?

Biyoloji bölümü tercih edecek adayların ilk araştırdıkları konulardan biri mezun olduktan sonra iş imkanlarının neler olduğudur. Biyolog unvanına sahip olan biyoloji mezunları, resmi ve özel kurumlarda farklı iş imkanlarına sahip olurlar. Bu imkanlar nelerdir, inceleyelim.

 • Biyoloji mezunları, devlet ve özel hastane laboratuvarlarında iş imkanına sahiptir aynı zamanda özel tıbbi tahlil laboratuvarı da iş imkanları içinde yer almaktadır.

 • Resmi kuruluşlardan, büyükşehir belediyelerinde, tarım ve çevre bakanlıklarında iş imkânı elde ederler.

 • İlaç firmaları, tıbbi araç, gereç satan firmaların içinde görev alabilirler.

 • Gıda üretimi kuruluşlarında yer alabilirler.

 • Özel ve devlet okullarında biyoloji öğretmeni olarak görev alabilirler. Bunun için tezsiz yüksek lisans programına katılarak formasyon almaları gerekir.

 • Gerek yurt içinde gerek yurt dışında araştırma görevlisi olabilirler. Her üniversitenin araştırma görevlisi şartları farklılık gösterir. Yurt içinde araştırma görevlisi olmak için genellikle LES, KPDS, ÜDS, TOEFL, IELTS sınavlarından beklenen puanlar, yüksek not ortalaması ve yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak şartları aranmaktadır.

Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar

Biyoloji eğitimi birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlar. Aldığınız çoklu eğitim sayesinde fazlasıyla bilgiye sahip olacağınız için pek çok kurum ve alanda iş imkanına sahip olabilirsiniz. Bulunduğunuz kurumda alabileceğiniz görev tanımları aşağıdaki gibi olabilir.

 • Tüm biyoloji mezunları akademisyen olarak kariyerlerini devam ettirebilir.

 • Her türlü tıbbi araştırma ve inceleme görevinde yer alabilir.

 • Tıbbi araştırma içinde ve destek ünitelerinde görev alabilir.

 • Ekolojik planlama içinde yer alabilir.

 • Biyoteknolojik çalışma yapan kurumlarda üretim faaliyetleri içinde yer alabilir.

 • Hidrobiyoloji ve Su ürünleri ile alakalı araştırma ve üretim çalışmaları içinde yer alabilir.

 • Biyoloji eğitim, öğretim faaliyetleri programlarının geliştirilmesinde rol oynayabilir.

 • Biyolojik ürünlerin standartların belirlenmesinde yer alabilir.

 • Biyomedikal çalışma alanlarında, ilaç hammaddelerinin, üretimi ve kalite kontrolünde yer alabilir.

Biyoloji Dersleri Nedir?

Biyoloji bölümü 4 yıllık lisans programında çoklu öğrenim uygulanmaktadır. Öğrencilerin eğitim yaşamı boyunca çalışma alanlarında kullanacakları çok sayıda teorik ve uygulamalı derse katılma şansları bulunmaktadır. Hücre bilgisi ve tarihsel gelişimi, mikroskobun tarihsel gelişimi ve çalışma yolları, bitki hücresinin sahip olduğu özellikler, mikrobiyolojinin tanımı, mikrobiyolojin gelişmesi, mikroorganizmaların özellikleri, mikrobiyolojinin kimyasal temelleri ilk yılın önemli ders detayları arasındadır. Atomun yapısı ve atom teorisinin tarihsel gelişimi, kuantum sayıları, Kimyasal bağ kavramı önemli diğer konulardandır.

Zoolojiye giriş ve zoolojinin alt dallarının neler olduğu, hayvansal hücrelerin fiziksel ve kimyasal oluşumları, hayvansal dokuların yapıları, organ sistemleri ve birbirleri ile olan ilişkileri başka önemli konu başlıklarıdır. Mikrobiyal genetik, DNA ve gen expresyonu, mikroorganizmaların kontrolü alınan önemli derslerden biridir. Göz ve ışık, numerik açıklık. Suyun bazı özellikleri, iç suların sınıflara ayrılması; göller, göl suyunun fiziksel ve kimyasal tüm özellikleri sayabileceğiz ders içeriklerinden bazılarıdır. Biyoloji bölümünü ile alakalı ders detaylarından ilk göze çarpanları paylaştık. Temel dersleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Genel biyoloji

 • Mikrobiyoloji

 • Bilim ve etik

 • Genel kimya

 • Mikroteknik

 • Biyoistatistik

 • Organik kimya

 • Omuragasız hayvanlar sistematiği

 • Tohumsuz bitkiler sistematiği

 • Moleküler biyoloji

 • Genetik

 • Bitki fizyolojisi

Biyoloji Taban Puanları ve Sıralama

2020 Biyoloji Taban Puanları ve Biyoloji Başarı Sıralamaları, ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan son güncel puanlardır. Sizler için biyoloji bölümü taban puanları ve başarı sıralamalarından ilk 5 eğitim kurumunu listeledik.

 • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Biyoloji (İngilizce) Taban puan: 415,14466 Başarı sırası: 53305

 • ANKARA ÜNİVERSİTESİ    Biyoloji (İngilizce) Taban puan: 303,36336 Başarı sırası: 182015

 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Taban puan: 284,33435 Başarı sırası: 225791

 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ Taban puan: 274,03526 Başarı sırası: 254805

 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Taban puan: 270,87122 Başarı sırası: 264585

Biyoloji Bölümü Nedir?

Biyoloji bölümü 4 yıllık lisans programında çoklu öğrenim sağlamaktadır. Öğrencilerin eğitim aşamasında çalışma alanlarında faydalanacakları çok sayıda teorik ve uygulamalı derse katılma hakları vardır. Bu derslerden bazıları; Mikrobiyoloji, bilim ve teknik, genel kimya, mikroteknik, genetik olarak karşımıza çıkıyor.

Biyoloji İş İmkanları Nelerdir?

Biyolog unvanını elde eden biyoloji mezunları, resmi ve özel kurumlarda farklı iş imkanları bulabilirler. Biyoloji mezunlarının devlet ve özel hastane laboratuvarlarında, aynı zamanda özel tıbbi tahlil laboratuvarı da iş imkanları vardır. İlaç firmaları, tıbbi araç, gereç satan firmaların içinde ve gıda üretimi kuruluşlarında da yer alabilirler.

Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Biyoloji eğitimi birçok konuda fikir sahibi olmanızı hedefler. Tüm biyoloji mezunları akademisyen olarak kariyerlerini devam ettirebilir ve her türlü tıbbi araştırma ve inceleme görevinde yer alabilir. Tıbbi araştırma içinde ve destek ünitelerinde görev alabileceği gibi ekolojik planlama içinde de yer alabilir.

biyoloji biyolog botanik zooloji miktobiyoloji biyoloji bölümü
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.