AnasayfaBlogModern Pazarlama Anlayışı
Satış - Pazarlama

Modern Pazarlama Anlayışı

15 Kasım 2021
Modern Pazarlama Anlayışı

Satış ve pazarlama kavramları, hemen hemen her sektörde karşımıza çıkar. Yaşadığımız dünyada teknoloji ve yazılımların çoğalması, bu sektörlerin dönüşmesini sağlar. Çağa hızlı bir şekilde ayak uydurarak yaşamımızda önemli bir yer edinirler. Pazarlama, farklı alanlar ile ilişki içerisinde çalışır. E-ticaretten geleneksel ticarete kadar çeşitli platformlarda rol oynar. Stratejik bir yapıya sahip olan pazarlama, profesyonel ve titiz çalışmalar ile beslenir. Doğru adımlar uygulandığı zaman hedeflenen amaca kısa sürede ulaşılır.

Pazarlama anlayışları, içeriklerine göre sınıflandırılır. Bugünü ifade eden modern pazarlama, güncel yöntemleri de kullanır. Doğru teknoloji, yazılım ve uygulamaları kullanarak kişilerin faydasına çalışılır. Şirketler, web sayfalarına gelen ziyaretçileri tanımlayarak onlara özel içerikler üretir. Potansiyel müşterilerini sadık hedef kitleleri haline getirirler. Bu teknik, pazarlama yöntemlerinin dijital dünyada kullanılması için etkili bir örnektir. Müşteriye sağlanan yararın ön planda olduğu modern pazarlama ilkeleri, şirketlerin iş yapma şeklini de dönüştürür. Yani, hem müşteri hem yöntemleri uygulayan şirket açısından önemli bir türdür. Bilgilerin kolay ulaşılabilir ve hızlı geri bildirim alınabilir olması, yöntemin tercih edilebilirliğinin göstergesidir. Bu içerik, modern pazarlama anlayışının tüm detaylarına değinecek.

Modern Pazarlama Anlayışı Nedir?

Modern pazarlama, tüketici memnuniyetinin odak noktası haline geldiği bir anlayıştır. Tüketici istekleri tespit edilerek üretimin gerçekleşmesi ve satışların artırılması amaçlanır. Modern teknikler ile iş birliği yapılıp strateji veri ve sonuçları rahatlıkla izlenir. Bir araştırma disiplini olan modern pazarlama, sosyal bilim araştırmacıları tarafından da tartışılan bir konudur. Modern pazarlama yöntemleri etkili bir şekilde kullanılarak satış operasyonları anlamlandırılır. Günümüzde, bulaşık ve çamaşır yıkamaya ayrılan sürenin azalması, hızlı ve etkili temizlik yapan deterjan üretimini artırmaktadır. Modern pazarlamaya verilen bu örnek, bireylerin yaşam şartları araştırılıp ürün ve hizmet üretimine yönelinmesi gerektiğini söyler.

Satış ve pazarlamanın bağlantılı olduğunu savunan bu anlayış modeli, tüketici verilerini toplayıp analiz etmenin önemini gözler önüne serer. Belirlenen hedef kitlenin isteklerine uygun proje ve kampanyalar tasarlanır. Kişiselleştirilmiş içerikler ile müşterilere hitap edilir. Hızla gelişen rekabet dünyasında pazarlama uygulamaları da değişir. Modern yöntemlerin yoğunlukla kullanılması, hızlı ve doğru sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Bu anlayış; müşteri deneyimi başta olmak üzere birebir ve ilişkisel pazarlamayı da gündeme getirir.

Modern Pazarlamanın Aktörleri

Kaliteli ürün ve hizmet, müşteri ihtiyaçları ve buna bağlı olarak memnuniyetini temel alır. Hedef kitlenin gereksinim ve istekleri araştırılarak bazı çalışmalar yapılır. Ancak, modern pazarlama stratejileri temel unsurlar çerçevesinde uygulanır. Bu anlayış modelinin elemanları şöyle;

 • Pazar araştırması ile başlayan bir süreçtir. Hizmet kalitesinde istikrarlı çözümler üretmenizi sağlar. İhtiyaçlar doğrultusunda yapacağınız uygulamalar, belirli alanlarda çalışmayı gerektirir. Hedef kitle belirlemenin püf noktalarından faydalanarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

 • Müşteri, pazarlamanın en temel aktörüdür. Öncelikle, hedef kitle ya da potansiyel müşterinizi anlamanız gerekir. Müşterinin ilgi ve istekleri doğrultusunda iletişim kurup üretim yapabilirsiniz. Böylece, tüketiciler ürettiğiniz hizmetlerden memnun kaldığı zaman deneyimlerini çevreleri ile paylaşır. Sadık ziyaretçileriniz haline gelip şirket ya da markanıza karşı bağlılık yaratabilirsiniz.

 • Pazarlama alanı; hizmet, fiyat, dağıtım, iletişim, insan kaynakları, süreç, fiziksel varlıklar ve verimlilik gibi unsurlardan oluşur. Stratejiler bu unsurlar ile yaratılır. Birlikte kullanıldıkları zaman amaçlarınıza kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru uygulamalar ile modern pazarlamanın gereklilikleri yerine getirilir.

Konsept Olarak Modern Pazarlama

Dışarıdan içeriye bir bakış açısının hakim olduğu modern pazarlamanın amaçları arasında; mevcut müşteriyi korumak, yeni müşteriler bulmak ve kaybedilen müşterileri yeniden kazanmak yer alır. "Satılabilen üretilir." anlayışının savunulduğu bir modeldir. Ürün anlayışı ve üretimi, satış anlayışı, pazarlama anlayışı ve toplumsal pazarlama dönemlerinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 1950'lerin sonunda itibaren uygulanmaya başlanan bu yöntemin karar verme sürecinde, üretim ve mühendislik kökenli yöneticiler büyük rol oynar. Modern pazarlama anlayışında yaşanan gelişmeler farklı konseptleri de beraberinde getirir. İyi konseptler; markanın hedef kitlesine, ürün yelpazesine ve vizyonuna göre farklılık gösterir. Bilinmesi gereken konseptler şöyle;

 • Ürünün üretim miktarı ile müşteri bağlamında maliyetinin de o kadar az olacağı düşüncesi hakimdir. Kârın fazla, maliyetin az olduğu konsepttir. Risk almayı gerektiren üretim konsepti, doğrudan müşteri ile ilgilenmez. Ford, ucuz ve seri üretim yaparak dünyanın en büyük araba markaları arasında yer almayı başarmıştır.

 • Müşteri odaklı çalışmayı öngören ürün konsepti, müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedefler. Kalite, performans ve yenilik ilkeleri temel oluşturur. Apple markası, ürünlerine her yeni sürümde farklı bir özellik ekleyerek bu duruma örnek oluşturur.

 • Hizmet kalitesinin satış yoğunluğuna odaklandığı satış konsepti, tüketicinin çeşitlilik aramasını sağlar. Ürünün çok satması temel amaçtır.

 • Pazarlama konsepti, tüketici ihtiyaçlarını öncelikli hale getirerek rakiplerinden ayrılır. İyi bir pazarlama stratejisi ile potansiyel tüketicilere ulaşmanın yolu aranır. Samsung, ürünlerini müşterilerinin tercih ve beklentilerine uygun olarak geliştirmesi ile bu konsepte örnektir.

Modern Pazarlamayı Karakterize Eden Özellikleri Nelerdir?

Modern pazarlama anlayışının özellikleri incelendiği zaman doğru bir uygulama alanı bulunur. Özellikler kullanılarak stratejiler belirlenir. Etkili bir modern pazarlamanın temel özellikleri aşağıda yer alır:

 • Bu anlayış modeli, müşteri odaklıdır. Tüketici davranışlarını etkilyen faktörler incelenerek gereken strateji belirlenir.

 • Firmalara teşvik edilen entegre yaklaşım, onların müşterilerin isteklerini karşılamasını sağlar. Üretim, finans ve pazarlama departmanları ile bağlantı gerektirir.

 • İşin gelişimi ve kâr elde etmek amacıyla uzun vadeli perspektif sağlamak gerekir. Bu durum da, kalıcı ilişkiler kurulmasına destek olan bir özelliktir.

 • Müşteri sadakati, kârlı satış hacmini de beraberinde getirir.

Modern Pazarlamaya Uygun Strateji Nasıl Oluşturulur?

Modern pazarlama anlayışı, markaya ve hedef kitleye uygun stratejiler ile çalışır. Strateji adımları;

 • Teknolojik yazılımlar, şirketlerin ziyaretçilerini tanımasını sağlar. İhtiyaçlarını belirleyip ona göre içerik üretir. Modern pazarlama anlayışının ilkeleri, unutulmaz bir satın alma deneyimi sunar. Bu yolculuk, müşterinin ihtiyacı ortaya çıktıktan sonra markaların araştırılıp değerlendirilmesi, karar vermesi ve satın alması sürecini kapsar.

 • Firmalar; sosyal medya hesapları, web sayfaları ve satış kanalları ile bütünsel bir yönetim yapar.

 • Müşterilerin sorularını cevaplayan şirketler, sorunlarına kolay bir şekilde çözüm bulur. Modern pazarlamanın önceliği, hedef kitleye hizmet etmektir.

 • Bu anlayış modeli, markaların tek veritabanı üzerinde çalışmasını öngörür. Bu veritabanı üzerinden alınan raporlar, şirketlerin stratejilerini belirler. Modern pazarlama uygulayan firmalar, bütün halinde tek bir hedefe yönelir.

ilişkisel pazarlama eğitimi ilişkisel pazarlama modern pazarlama anlayışı
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Geçmişten Bugüne Pazarlama Süreci
Satış - Pazarlama

Geçmişten Bugüne Pazarlama Süreci

27 Mayıs 2020
Fijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Fijital Pazarlama Nedir?

11 Ekim 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259