AnasayfaBlogMüşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Müşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir?

16 Ocak 2021
Müşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir?

Online alışveriş, müşterilerin bir satıcıdan gerçek zamanlı olarak, aracılık hizmeti olmaksızın internet üzerinden doğrudan mal veya hizmet satın aldıkları süreçtir. Bu bir e-ticaret biçimidir. Online ürün satın almak, satmak veya ticaret yapmak için bir araya gelen kişiler, müşteriden müşteriye pazarlamanın gerçekleştirdiği e-ticaret modelinde yer alır.

Müşteriden müşteriye gerçekleşen e-ticaret ortamında tüketiciler, online ürünlerini diğer tüketicilere satarlar. Müşterilerin arabalarına binmeden ve bir mağazaya gitmeden mal alıp satmaları için uygun bir yoldur. Bu tür e-ticaret, yerel bir gazetenin reklam bölümünü kullanmanın veya bir müzayedeye gitmenin modern versiyonudur denebilir. 

Müşteriden Müşteriye Pazarlama

Müşteriden müşteriye pazarlama birçok şirket için popüler bir iş modelidir. Müşteriden müşteriye pazarlama modelinin kullanım alanı, internetin ve online sistemlerin gelişmesi ve yaygınlaşması ile artmaya başlamıştır. Müşteriden müşteriye pazarlama, e-ticaret yapan firmaların yalnızca çeşitli kişilerin karşılıklı fayda sağlamak ve birbirleriyle etkileşimde bulunmaları için bir platform oluşturmaya dahil olduğu bir pazarlama modelidir.

Ticari alışverişler, hiçbiri şirket olmayan iki taraf arasındadır. Bu modelde bir işlemi kolaylaştırmak için birbirleriyle etkileşim kurmak için sağlanan bir platformdan yararlanan iki kişi veya iki taraf vardır. Müşteriden müşteriye pazarlama, sektörde “customer to customer” (C2C) olarak bilinir. Yazımın bundan sonraki kısmında müşteriden müşteriye pazarlamayı kısaca C2C olarak adlandıracağım. 

Müşteriden Müşteriye (C2C) Pazarlama Sistemi Nasıl Çalışır?

 • C2C pazarlama e-ticaret platformu modeli, bir işletmeden işletmeye veya bir işletmeden müşteriye modele göre farklılık gösterir. E-ticaretin yapıldığı e-ticaret sitesi bir aracı konumdadır. Alım ve satım için bir içerik oluşturmak, bilgi vermek gibi bir görevleri yoktur.

 • Müşteriden müşteriye pazarlama modelinde alıcının ve satıcının üye olduğu e-ticaret platformları geliştirilmiştir. Alıcılar ücretsiz olarak alışveriş yapabilirken, satıcıların ürünlerini web sitesinde listeleyebilmek için cüzi bir ücret ödemeleri gerekebilir.

 • Bir C2C'nin amacı, alıcıların ve satıcıların birbirlerini bulmalarına yardımcı olarak bu ilişkileri mümkün kılmaktır. İster mal ister hizmet olsun, bu e-ticaret kategorisi aynı zamanda insanları birbirleriyle iş yapmaya bağlar.

 • Satıcılar ürünlerini online ortamda listeler ve ürünlerin alıcıları onlara gelir.

 • Müşteriler, ürünler için rekabetten yararlanır ve genellikle başka yerlerde bulunması zor olan ürünleri / hizmetleri bulur. 

 • Ayrıca, satıcılar tarafından kar payı normalden daha yüksek olabilir. Çünkü aracıların bulunmadığı bu platformlarda minimum maliyetler vardır. 

C2C E-Ticaret Modeli İş Örnekleri

 • Arabanızı başka bir alıcıya satmak veya başka birinden araba satın almak,

 • Evinizi başka birine satmak veya başka birinden ev satın almak,

 • Kullanılmış veya yeni bir eşyanızı satmak,

 • Açık artırma ile ürün satmak veya almak.

C2C Pazarlamaya Örnek Platformlar

C2C'nin dünya çapında en göze çarpan örnekleri arasında bir online açık artırma sitesi olan eBay ve hem B2C hem de C2C pazarı olarak sektörde yer alan Amazon bulunur .

Uber, ulaşım fikrinde temel bir başlangıcı olan bir dönüşüm başlatıcısıdır, taşımacılık sektörü iş modelini değiştirir ve işi bir adım öteye taşır. Pek çok platform, Uber'in stratejisini takip eder ve Uber modeliyle aynı yapıyı uygulamaya çalışır, ancak yine de Uber, pazar ortamını değiştirmede en başarılı olanıdır ve birkaç farklı iş alanını içerir.

Airbnb, konaklama sektöründe bir devrimdir. Sadece tüm zihniyet değiştirmez, aynı zamanda yeni bir konaklama alanı yaratır. Koltukta sörf yapma yolundan başlar ve sonunda üstüne daha fazla ticari model ekler. Yine de endüstrisindeki en yeni yöntem ve yenilikçi yoldur ve sürekli olarak turizm sektörünü etkiler.

Ülkemizde kullanılan C2C örnekleri E-bay, gittigidiyor.com, sahibinden.com ve dolap.com'dur.

C2C E-Ticaret Süreci Nasıl İşler? 

Müşteriden müşteriye ( C2C) modeli diğerlerinden farklıdır çünkü tüketiciler birbirleriyle etkileşim halindedir. Satış süreci nispeten basittir. Çoğu durumda, tüketicilerin pazarlama stratejilerine ihtiyacı yoktur çünkü ürünlerini farklı platformlar üzerinden çevrimiçi olarak sunabilirler. İnternet aracılığıyla bireyler ürünlerini platformlar veya aracılar üzerinden daha büyük kitlelere satabilmektedir.

Bahsi geçen aracılar, müşteriden müşteriye etkileşimi artırarak kullanıcılar arasındaki etkileşimi teşvik der. Örneğin Amazon ve eBay dünya çapında iki dev aracıdır. EBay, tüketicilerin istedikleri zaman birbirleriyle ticaret yapmalarını sağlayan çevrimiçi bir açık artırma sitesidir. Amazon, B2C ( işletmeden müşteriye) ve C2C karışımına sahiptir, yani işletmelerin tüketicilere, tüketicilerin tüketicilere satış yapmasına olanak tanır.

Çoğu aracı web sitesi, alıcıların özgürce satın almalarına izin verir. Ancak satıcının bir ücret veya komisyon ödemesi gerekir. Ücretin boyutu, satıcının talebine bağlıdır.

C2C E-Ticaret Platformu Adımları

C2C işinizi kurmanıza yardımcı olmak için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

 • İşletmenizin amacını düşünme,

 • Bir platform seçme,

 • Tüketici ağınızı oluşturma,

 • Organik reklamcılık yöntemlerini kullanma.

C2C Avantaj ve Dezavantajları

Alıcılar için C2C avantajları: Alıcılar, çoğunlukla indirimli fiyat nedeniyle C2C web sitelerini kullanmaktan büyük fayda sağlar. Dahası, farklı satıcılarla ilgilenebilirler. Bunun yanı sıra, kriterleri kullanarak aramalar mevcuttur. Örneğin, bölgenizden en çok satan ürünleri, en popüler ürünleri veya teklifleri ve daha fazlasını seçmek mümkündür. Bir diğer önemli nokta, kullanıcıların aracı yardım almadan doğrudan sizinle iletişime geçerek en iyi teklifi seçebilmesidir.

Alıcılar için C2C dezavantajları: C2C e-ticarette satın almanın ana sorunu satışa sunulan ürünlerin kalite kontrol eksikliğidir. Hiç kimse satın alınan ürünün yüksek kalitede olduğunu veya ödenen paraya değer olduğunu garanti edemez. Para iadeleri çok nadirdir, bu nedenle bir şeyler ters giderse, satıcıya başvurulamaz. Bununla birlikte, eBay veya Amazon gibi bazı C2C siteleri, kullanıcılarını korumak için katı politikalar sağlar.

Satıcılar için C2C avantajları: C2C'nin satıcılar için ana avantajları, doğrudan satışlar nedeniyle yüksek karlılıktır. Satıcılar, çoğunlukla genel giderlerin azaltılması yoluyla yüksek karlılıktan yararlanmaktadır. Girişimciler içinse bu, kira, ofis malzemeleri veya maaş gibi konulara para harcamaya gerek olmadığı anlamına gelir. Dahası, bu tür bir e-ticaret, sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası pazarı da kapsadığı için potansiyel müşteri yelpazesini genişletmektedir. İşlem maliyetinin yüksek olmaması kesinlikle bir artıdır. Son olarak, el yapımı ürünler de dahil olmak üzere kişisel veya benzersiz ürünlerin satışındaki verimlilik de oldukça önemlidir.

Satıcılar için C2C Avantajları: Kullanıcılar maliyetlerini düşük tutabilir ve daha yüksek bir kar oranı elde edebilir. C2C siteleri daha iyi bir teklif sunar çünkü tüketiciler gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazada satış yapmak zorunda kalmadan ticaret yapabilir. Çoğu C2C sitesi, satış için ürün listelemek için satıcılardan alınan ücretlerden veya komisyonlardan para kazanır.

İnsanlar şehrin her yerine gitmek zorunda kalmadan ihtiyaç duydukları ürünü çevrimiçi olarak ararken zamandan tasarruf edebilirler.

Satıcılar için C2C Dezavantajları: Her tür işletme gibi, müşteriden müşteriye bazı dezavantajlar vardır. Ödeme yöntemleri bazen sorun olabilir. Satışa sunulan ürünün kalitesi de bir sorun olabilir. Ancak bazı C2C web sitelerinin güvenli ödeme olanakları vardır. Örneğin PayPal, insanların çevrimiçi ödeme yapmasına ve almasına olanak tanır. EBay ve Amazon gibi siteler, herhangi bir ödeme işleme riskini azaltmak için PayPal kullanır.

Müşteriden Müşteriye Pazarlama (C2C) İşletme Türleri Nelerdir?

Tüketiciden tüketiciye iş dünyası, tüketicilere ürün alıp satmaları ve ödemeleri değiş tokuş etmeleri için çeşitli platformlar sağlayan çeşitli farklı biçimler alır. Dikkate alınması gereken birkaç tipik C2C işletmesi türü şunlardır. Çevrimiçi müzayedeler, e-ticaret siteleri, para transferi platformları, sosyal medya siteleri.

C2C Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

C2C işinin temel avantajı, satıcıların ve alıcıların ulaşılabilir olmasıdır. Ayrıca zahmetsiz ve kullanışlıdır ve kullanımı fazla zaman almaz. Ayrıca bir müşterinin alıcı olmasının yanı sıra satıcı olması da mümkündür ve dahası, zengin bir sosyal bağlantı sağlaması yönünden müşteriden müşteriye pazarlamanın avantajları oldukça fazladır.

C2C E-Ticaret Platformlarının Ortak Özellikleri Nelerdir? 

C2C sitelerinin ortak özellikleri, kurumsal ve güven veren siteler olmasıdır. Sorunsuz bir şekilde hem tüketicinin hem de satıcının yer aldığı bu siteler iki taraflı kazancı hedefler. Komisyon üzerinden para kazanmak da bu platformların ortak özelliğidir. 

e-ticaret pazarlama müşteri online satış alışveriş müşteriden müşteriye pazarlama C2C müşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?

13 Ocak 2021
Hedef Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Hedef Pazarlama Nedir?

05 Kasım 2021
Pazarlamacı Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019