AnasayfaBlogGeleneksel Pazarlama Nedir? Yöntemleri Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Geleneksel Pazarlama Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

26 Aralık 2019
Geleneksel Pazarlama

Pazarlama, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamaya çalışma ve bu unsurlar doğrultusunda hizmet tasarlama ve sunma sürecidir. Geleneksel pazarlama, genel anlamı ile kitle pazarlaması olarak adlandırılabilir. Televizyon, radyo, gazete, posta kutularına bırakılan broşürler ve reklam panoları gibi kitlelere ulaşan araçlar aracılığı ile reklam kampanyaları düzenlenir. Yerel kitleyi belirlemede geleneksel pazarlama yöntemleri uygulanır. Bir şehirdeki hedef kitleye ulaşılmak istendiğinde, o şehre ait yerel radyo ve gazetelerde veya broşürlerle reklam kampanyaları yapılır.

Bu sayede reklam için kullanılan materyaller saklanabilir, tekrar okunabilir ve izlenebilir. Basit ve sade bir dil tercih edilerek her kesime ulaşmak hedeflenir. Geleneksel pazarlama yöntemleri maliyet unsuru değerlendirildiğinde, yüksek bütçeler ile gerçekleştirilir. Geleneksel pazarlama karmasını oluşturan unsurlar, fiyat, tutundurma, ürün ve yer olarak bilinir. Geleneksel pazarlama, değerini kaybetmiş olmasa da zaman içerisinde gelişen teknolojinin de etkisi ile yerini dijital pazarlama stratejileri ile paylaşmaya başlamıştır. Bu sürece geleneksel pazarlama unsurlarına ek olarak, insan, fiziksel olanaklar ve süreç dahil olarak gelişmeye devam eder.

Ağızdan Ağıza Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama, kullanıcıların aldıkları bir ürün veya hizmet ile ilgili düşüncelerini, başkasına referans olarak söylemesidir. Markalar bu pazarlama yöntemini seçerken, kullanıcı deneyiminin, ürün veya hizmet hakkındaki belirsizliğini ortadan kaldıracağını ve kararlarını etkileyeceğini düşünür. Geleneksel pazarlama da uygulanan yöntemlerde hedef, kitlelere ürün veya hizmetin reklamını yapmaktır. Televizyon, radyo, gazete, broşür reklamları ile kitlelere ulaşan geleneksel medya, yüksek bütçe ile tek taraflı iletişim sağlar. Ağızdan ağıza pazarlamada kullanıcı deneyimi aktarıldığı için geleneksel yöntemlere göre daha büyük etki görüldüğü gözlemlenir. İnsanlar birbirini etkiler. Bir insanı güvendiği bir yakınından aldığı tavsiye kadar etkileyebilen başka bir uygulama neredeyse yok denebilir. Ağızdan ağıza pazarlamanın bilimsel olduğunu düşünen yazar Jonah Berger formülü şu şekilde tanımlamaktadır.

 • Bizler kendimize yakın hissettiğimiz içerikleri paylaşırız.

 • Eğer insanlara ürünlerinizden sıkça bahsederseniz onlarda sizin hakkınızda sıklıkla konuşmaya başlarlar.

 • Eğlence, öfke ve heyecan gibi güçlü duygular barındıran içerikleri daha fazla paylaşırız.

 • Ölçülebilirlik önemlidir.

 • İçeriğin pratik değeri olması gerekir. Çünkü bizler sıklıkla bize de faydası olan ya da bir soruna çözüm olan içerikleri daha sık paylaşırız.

 • Hikaye yaratmak önemlidir: Hikayeler dinleyenleri etkilemek konusunda eşsizdir. Hikayeler sizin hakkınızda bir kıvılcım yaratır ve konuşmalar o kıvılcımı ateş yapar. Hedef kitlenin duygularına hitap etme konusunda hikayeler önemli yardımcılardır.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

Teknolojinin gelişmesi ve dijital platformların hayatımıza girmesi ile pazarlama yöntemlerinde de yeni bir dönem ortaya çıkmaya başladı. Geleneksel pazarlamanın, yerini almaya başlayan dijital pazarlama hızla gelişmeye devam ediyor. Özellikle markaların bilinirlik etkisini göz önünde bulundurarak tercih ettiği platformlar, gün geçtikçe pazarlama alanında büyük rol oynamaya başladı. Firmalar bu sürece ayak uydurabilmek için kendilerini geliştirme gayreti içine girdi. Uzman personellerle çalışmak veya mevcut çalışanlarını geliştirmek için eğitim almalarını sağlamak, atılan ilk adımlar olmaya başladı. Enstitü tarafından sunulan online eğitim seçeneklerinden dijital pazarlama kursu bu anlamda destek almanızı sağlar. Dijital pazarlama yöntemlerini öğrenip, rakiplerinizin bir adım önüne geçme fırsatı yakalayabilirsiniz. Dijital pazarlamanın zamanla geleneksel pazarlamanın yerini almaya başlamasını, aradaki farkları inceleyerek görelim.

 • Maliyet; geleneksel pazarlamanın maliyeti yüksektir. Dijital pazarlama yönteminde her an ulaşılabiliyor olmak, daha düşük bütçe ile daha çok kullanıcıyla etkileşim içinde olmayı sağlar.

 • İletişim; geleneksel pazarlamada iletişim tek taraflıdır. Kullanıcı bilgiyi okur veya dinler. Dijital pazarlama kavramları ise kullanıcı reklamı inceleyip yorum yapabilir. Soru sorabilir ve bazen paylaşımla markaya destek verebilir. Dolayısı ile iletişim iki taraflıdır.

 • Zaman; geleneksel pazarlamada reklam kampanyası hazırlık süreci uzun sürer. Bir yanlışlık veya eksiklik olduğu fark edildiğinde, telafi süreci fazlası ile zaman alır. Dijital pazarlamada ise anı yakalayan paylaşımlar yapılabildiği için kısa zamanda kendini yenileyebilir.

 • Tüketici; geleneksel pazarlama yönteminde kullanıcı markaya e-mail, telefon ya da posta gönderisi ile ulaşır. Dijital pazarlama yöntemi ile reklamı gördüğü an dijital platformlar aracılığı ile geri bildirim yapabilir. Geleneksel pazarlamada iletişim kullanıcı ve marka arasında iken, dijital pazarlamada kullanıcı ve marka arasındaki iletişime diğer kullanıcılarda ulaşabilir.

 • Kapsam; dijital pazarlamanın kapsamı geleneksel pazarlamaya göre daha yüksektir. Kullanıcıya her an her yerde ulaşabilir.

 • Kullanılabilirlik; Geleneksel pazarlama yönteminde saatler belli aralıklardadır. Dijital pazarlama yönteminde ise internet aracılığı ile 7/24 ulaşmak mümkündür.

 • Deneyim; geleneksel pazarlamada da belirli kalıplara göre hareket edilmesi gerekir. Dijital pazarlama yönteminde ise yenilikler kolaylıkla denenir. Farklı stratejiler ile çeşitli reklam kampanyaları düzenlenir.

 • Tüketici ve marka; geleneksel pazarlama yönteminde tüketici hakkı ve korunması çok önemlidir. Dijital pazarlamada farklı bir yöntem uygulanır. Yanlış bir etiketleme yapan kullanıcıya, hoş bir dil ile hatası ifade edilir.

 • Çalışanlar; geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler, pazarlama ve satış gibi departmanlar bulunur. Dijital pazarlamada ise sosyal medya departmanı ve ajanslar vardır.

 • Dil; geleneksel pazarlamada dil daha resmidir. Dijital pazarlamada, daha samimi bir dil kullanılır.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlamanın Birlikte Yol Alması

Markanızın kapsamlı bir pazarlama stratejisi mevcutsa hem dijital hem de geleneksel pazarlama yöntemlerinden faydalanıyorsunuz denebilir. Günümüzde geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama yöntemleri birbirinden farklı gözüküyor olabilir fakat bunları ayrı ayrı yürütmek yerine birbirleriyle entegre olarak yürütmek, markalar tarafından sağlanabilir. Belirlenmiş bir amaç için çalışan dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama yöntemleri daha verimli sonuçlar almanıza olanak sağlayabilir. Bu etkenlere bakıldığında başarılı sonuçlar almak için neler dikkat edilmesi gerekiyor inceleyelim.

 • Hedefleri ana hatları ile ortaya koyup hangi yöntemin hangi noktalarda faydalı olacağı iyi analiz edilmelidir.

 • Pazarlama yöntemleri arasında oluşturulan mesajların muhakkak tutarlı olması gerekir.

 • Ekip iletişimi önemli bir unsurdur. Kuvvetli iletişimde başarı kaçınılmazdır.

 • Çok boyutlu kampanyaları dikkate alarak, geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama çalışmalarını bir arada kullanarak, müşteriler satışa doğru yönlendirebilir. Pazarlamanın geleneksel yöntemlerinin kullanarak, basılı reklamlar, posta ve kupon gibi satış odaklı kampanya çeşitleri ile müşterinizin ürünü veya hizmetinizi tanıması sağlarsınız. Diğer taraftan sosyal medya iletişimi, arama motoru optimizasyonu stratejileri ve video reklamları gibi unsurlarla dijital pazarlama yönteminden faydalanabilirsiniz.

geleneksel pazarlama geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Pazarlama İnovasyon Örnekleri
Satış - Pazarlama

Pazarlama İnovasyon Örnekleri

07 Mart 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209