AnasayfaBlogDijital Pazarlama Yöntemleri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöntemleri

23 Ekim 2019
Dijital Pazarlama Yöntemleri

İnternetle birlikte değişmeye başlayan ve geleneksel olan televizyon, radyo, gazete, broşür, dergi gibi pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama yöntemleri aldı. Dijital pazarlama sektörü ile markanızın bilinirliğini ve satışını arttırabilir, ürünlerinizi daha kolay bir şekilde insanlara ulaştırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternet, sosyal medya, akıllı telefon, tablet vb. araçlar yardımıyla yapılan pazarlama şekline dijital pazarlama denir. 

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlamanın Farkları Nelerdir?

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama yöntemlerini birbirinden ayıran en önemli özelliklerden birisi yürütülen pazarlama stratejileri hakkında daha hızlı veri elde edebilmektir. Elde edilen veriler ile yürütülen stratejinin faydasını daha hızlı saptayabilirsiniz. Gerçek zamanlı ve ölçümlenebilir reklam analizleriyle, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde karar ve strateji değiştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlamanın faydaları bununla da bitmez. Odaklanabilir olma özelliği sayesinde dijital pazarlama marka tarafından istenen hedef kitleye istenilen ürünleri gösterebilir. Bu sayede düşük reklam maliyetiyle bile oldukça yüksek sayıdaki insana ulaşabilmeniz mümkündür. 

Markaya Avantaj Sağlamak

Dijital pazarlamada revizyon yapmak çok daha basit ve masrafsızdır. Herhangi bir yanlış yazımı, bilgiyi ya da görseli dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Binlerce kopyası basılmış olan broşürde bunu yapmanız çok zor ve oldukça da maliyetlidir. Üstelik geleneksel pazarlamanın aksine kullanıcılara 7 gün 24 saat hizmet verebilmeniz mümkündür. 

Kullanılabilirlik açısından markaya büyük avantajlar sağlar. Dijital pazarlamada aynı anda pek çok kişi ile iletişim kurabilirsiniz. Müşteriler size ulaşabilir, sorularını sorabilir, istek ve şikayetlerini dile getirebilirler. Siz de onlarla anında iletişime geçerek hızlı çözümler sunmuş olursunuz. Kullanılan dil daha samimi olduğu için kullanıcılarda olumlu bir izlenim oluşur.

Neden Dijital Pazarlamayı Tercih Etmeliyiz?

Dijital pazarlama araçları ile potansiyel müşterilerinize odaklanabilirsiniz. Bu sayede markanız için geleneksel pazarlamada olmayan bir farkındalık yaratabilirsiniz. Hedefleyebilme özgürlüğü sayesinde yaş, cinsiyet, ilgi alanları, yaşadıkları konumları ve daha pek çok şekilde istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlaması), E-Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlaması gibi araçlar yardımıyla markanızın bilinirliğini kısa sürede arttırabilirsiniz. 

Geleneksel pazarlama modelinde müşteriler reklamları gördüğünde, sadece satın almak ve satın almamak seçeneklerine sahipti. Dijitalleşen dünyamızda iletişimin de artmasıyla birlikte müşteriler, artık sadece satın alıp almamak değil; araştırmak, sorgulamak, eğer ürün ya da hizmetinizden memnun kaldıysa çevresine tanıtmak ve tavsiye etmek gibi pek çok farklı eylemde bulunabiliyorlar. 

Kısacası dijital pazarlama iş modelinde müşteriler de markanın bir parçası oluyorlar. Artık marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırmada müşterilerin de rolü oldukça yüksek. Müşterilerin hızlı geri bildirimleri sayesinde, siz de hızlı ve doğru kararlar alabilirsiniz ve stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimi Almanın Faydaları

Dijital pazarlama uzmanı olarak bir markaya, bir ürüne, bir hizmete fayda sağlayabiliyor olmanız, kampanya stratejilerini başarılı bir şekilde yürütebiliyor olmanız ve bilgiyi süzüp doğru analizleri yapabiliyor olmanız gerekir. Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirmek ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız online eğitim almanız mümkün.

Yazar: Samed Yazar

dijital pazarlama yöntemleri dijital pazarlama eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Kavramları
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kavramları

10 Aralık 2019
Yeni Medya ve Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Yeni Medya ve Dijital Pazarlama

30 Nisan 2019
Dijital Pazarlamada İlk Adımlar
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamada İlk Adımlar

20 Ağustos 2019
Bütünleşik Pazarlama  Ve Marka
Marka Yönetimi

Bütünleşik Pazarlama Ve Marka

19 Temmuz 2020