AnasayfaBlogDijital Pazarlama Yöntemleri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöntemleri

23 Ekim 2019
Dijital Pazarlama Yöntemleri

İnternetle birlikte değişmeye başlayan ve geleneksel olan televizyon, radyo, gazete, broşür, dergi gibi pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama yöntemleri aldı. Dijital pazarlama sektörü ile markanızın bilinirliğini ve satışını arttırabilir, ürünlerinizi daha kolay bir şekilde insanlara ulaştırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternet, sosyal medya, akıllı telefon, tablet vb. araçlar yardımıyla yapılan pazarlama şekline dijital pazarlama denir. 

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlamanın Farkları Nelerdir?

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama yöntemlerini birbirinden ayıran en önemli özelliklerden birisi yürütülen pazarlama stratejileri hakkında daha hızlı veri elde edebilmektir. Elde edilen veriler ile yürütülen stratejinin faydasını daha hızlı saptayabilirsiniz. Gerçek zamanlı ve ölçümlenebilir reklam analizleriyle, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde karar ve strateji değiştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlamanın faydaları bununla da bitmez. Odaklanabilir olma özelliği sayesinde dijital pazarlama marka tarafından istenen hedef kitleye istenilen ürünleri gösterebilir. Bu sayede düşük reklam maliyetiyle bile oldukça yüksek sayıdaki insana ulaşabilmeniz mümkündür. 

Markaya Avantaj Sağlamak

Dijital pazarlamada revizyon yapmak çok daha basit ve masrafsızdır. Herhangi bir yanlış yazımı, bilgiyi ya da görseli dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Binlerce kopyası basılmış olan broşürde bunu yapmanız çok zor ve oldukça da maliyetlidir. Üstelik geleneksel pazarlamanın aksine kullanıcılara 7 gün 24 saat hizmet verebilmeniz mümkündür. 

Kullanılabilirlik açısından markaya büyük avantajlar sağlar. Dijital pazarlamada aynı anda pek çok kişi ile iletişim kurabilirsiniz. Müşteriler size ulaşabilir, sorularını sorabilir, istek ve şikayetlerini dile getirebilirler. Siz de onlarla anında iletişime geçerek hızlı çözümler sunmuş olursunuz. Kullanılan dil daha samimi olduğu için kullanıcılarda olumlu bir izlenim oluşur.

Neden Dijital Pazarlamayı Tercih Etmeliyiz?

Dijital pazarlama araçları ile potansiyel müşterilerinize odaklanabilirsiniz. Bu sayede markanız için geleneksel pazarlamada olmayan bir farkındalık yaratabilirsiniz. Hedefleyebilme özgürlüğü sayesinde yaş, cinsiyet, ilgi alanları, yaşadıkları konumları ve daha pek çok şekilde istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlaması), E-Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlaması gibi araçlar yardımıyla markanızın bilinirliğini kısa sürede arttırabilirsiniz. 

Geleneksel pazarlama modelinde müşteriler reklamları gördüğünde, sadece satın almak ve satın almamak seçeneklerine sahipti. Dijitalleşen dünyamızda iletişimin de artmasıyla birlikte müşteriler, artık sadece satın alıp almamak değil; araştırmak, sorgulamak, eğer ürün ya da hizmetinizden memnun kaldıysa çevresine tanıtmak ve tavsiye etmek gibi pek çok farklı eylemde bulunabiliyorlar. 

Kısacası dijital pazarlama iş modelinde müşteriler de markanın bir parçası oluyorlar. Artık marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırmada müşterilerin de rolü oldukça yüksek. Müşterilerin hızlı geri bildirimleri sayesinde, siz de hızlı ve doğru kararlar alabilirsiniz ve stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimi Almanın Faydaları

Dijital pazarlama uzmanı olarak bir markaya, bir ürüne, bir hizmete fayda sağlayabiliyor olmanız, kampanya stratejilerini başarılı bir şekilde yürütebiliyor olmanız ve bilgiyi süzüp doğru analizleri yapabiliyor olmanız gerekir. Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirmek ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız online eğitim almanız mümkün.

Yazar: Samed Yazar

dijital pazarlama yöntemleri dijital pazarlama eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Kanalları
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kanalları

03 Mayıs 2021
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
Dijital Pazarlama Ve Etkili Reklam Türleri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ve Etkili Reklam Türleri

07 Ekim 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219