Close
Mobil Menu Bars

Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi

01 Ekim 2019, 1410 defa okundu.
Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi
satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, koç, lider, online eğitim, sertifika

Satış, alıcı ile satıcı arasındaki alışveriştir. Satmak istediğiniz ürüne maddi bir değer biçersiniz ve o değeri veren alıcıya, ürünü satarsınız. Ancak satışları gerçekleştirmek, günümüz rekabet dünyasında her zaman kolay olmayabilir. Bunun için etkili satış tekniklerini öğrenmek ve uygulamak gerekir. Sattığınız ürünü insanlar neden almalı? Sizi diğer satıcılardan farklı kılacak ve satış yapmada öne geçirecek olan nedir? Satış koçluğu sayesinde tüm bunların cevabını ve çok daha fazlasını öğrenebiliriz.

satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, koç, lider, online eğitim, sertifika

Satış Koçluğu Nedir?

Satış koçluğu, ilgi çekici bir etki yaratmadır. Satış koçluğu, satış departmanında görevli çalışanların satış becerilerini geliştirmekten sorumludur. Bu sayede daha iyi işler başarmada önemli rol oynar. Satış temsilcilerinin güç ve ilham kaynağıdır. Satış temsilcilerine yol gösterici bir liderdir. Etkili bir satış koçu, firmanın uzun vadede performansını yükseltmede ve kurumsal bazdaki başarısının artmasında önemli yere sahiptir.

Satış koçları, uzun saatler boyunca çalışır. Çalışma saatlerinin önemli bir kısmı, çözüm üretmek ile geçer. Müşteri sorunları ve satış sorunları hakkında çözümler bulurlar.

Satış koçu, satış temsilcilerinin yüksek performans göstermesini engelleyen sorunları keşfeder. Keşfettiği sorunları başarıya çevirmek için çalışanlarla görüşmeler yapar, sorunların çözümü için onlara yardım eder.

Satış Koçluğu Neden Önemlidir?

Satış ekibi yöneticileri, koçluk becerilerini öğrenip uygulayarak ekip üyelerine destek olur. Satış ekibindeki kişilerin güçlü yönlerini keşfetmelerini ve bu yönlerinden faydalanmanın yollarını öğretir. Ekip üyelerine kılavuzluk yapar.

Satış koçluğu yapan yöneticiler, sorunları çözüme ulaştırarak daima büyüme ve gelişmeye olumlu etki ederler.

Etkili bir satış koçluğu, satışların artmasında da önemli bir rol oynar. Satış sürecini daha etkili yönetmek, doğru satış tekniklerini belirleyip uygulamak gibi temel becerilere sahip olunması gerekir. 

satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, koç, lider, online eğitim, sertifika

Etkili Bir Satış Koçu Olmak

Etkili bir satış koçu, şirket karlarını artırmada önemli katkılar sunar. Satış temsilcilerinin refahını yükseltir. 

Sürecin istikrarlı bir biçimde yürütülmesi, satış ekibinizin kendine daha çok güvenmesine ve söylenmemiş vazifeleri dahi yerine getirecek özgüven sağlar. Bu sayede, satış ekibi daha açık ve net adımlar atabilir, daha verimli olmak için öz motivasyonlarını sağlarlar.

İyi bir satış koçluğu müşteri memnuniyetini de artırarak, yeni müşterilerin gelmesini ve elbette satışların artmasına katkı sağlar. Nasıl mı? Ürünlerinizden ve firmanızdan memnun kalan müşteri, çevresine de sizden bahsedecek ve dolaylı yoldan yeni müşteriler gelecektir.

Etkin satış koçluğu, zor anlarda çözüm üretebilmekten geçer. Belirsizlikleri netleştirmede ve beklenmedik sıkıntıların üstesinden gelmekte iyi olmaktır. 

Satış Koçluğu Ne Kazandırır? Satış Koçu Olabilir miyim?

Satış koçluğu firmaların satışlarını arttırmada son derece öneme ve faydaya sahiptir. Bunlardan bazıları:

  • Şartlara göre en uygun satış stratejilerini geliştirebilmek,
  • Satışları belirlenen hedefler doğrultusunda gerçekleştirebilmeyi ve arttırmak,
  • Müşteri ile ilişkilerin iyileştirilmesi,
  • Çalışanların performansını yükseltmek,
  • Çalışanlar arasında ve kurum içerisinde olumlu iletişim becerileri kazanma,
  • Satış tekniklerini etkin şekilde uygulamak,
  • Satış ekibinin eksikliklerini gidermek,
  • Satışın prensiplerini kavramak,
  • Kriz yönetimi, yaratıcılık, pratik problem çözme becerileri kazandırmak gibi.

Özetlemek gerekirse, satış koçluğunun bir firma için önemi son derece hayatidir. Çünkü satış koçluğu sayesinde ekip üyeleri gelişir, büyür, kendini gösterir ve yaptıkları işe daha fazla sorumluluk, sahiplenme duygusu yüklerler. Zaman zaman yoğun çalışma dönemleri olsa da etkin bir yönetim ve liderlik ile kendilerini daha motive olmuş ve iyi hissedeceklerdir.

Etkili satış koçluğu, orta ve uzun vadeli performans geliştirilmesi konusunda kurumsal başarı için önemlidir. 

Online Satış Koçluğu Eğitimi sayesinde bu alanda kendinizi en iyi şekilde geliştirebilir, şirketinizi daha üst sıralara taşıyabilirsiniz. Üstelik eğitimden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanın!

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!