AnasayfaBlogPazarlama Hizmetlerinin İş Dünyasındaki Etkisi Nedir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Hizmetlerinin İş Dünyasındaki Etkisi Nedir?

24 Mayıs 2021
Pazarlama Hizmetlerinin İş Dünyasındaki Etkisi Nedir?

Pazarlama denilince aklımıza bir ürünün tanıtımını yaparken satış eylemine geçme öncesi geliyor. Bunun için de birçok kanal, kimi zaman eş zamanlı kimi zaman da tek parça halinde kullanılıyor. Bugüne kadar reklamın görüntülü her çeşitinden tutun, radyo ve ağızdan ağıza reklamlar kullanılırken, bu reklamların yanına bir de sosyal medya reklamları geldi. Böylece yeni bir pazarlama kanalı daha ortaya çıktı. İşte; teknoloji geliştikçe pazarlamadaki kanallar da bu yönde gelişme gösteriyor. Daha önceden pazarlamanın radyo, televizyon ve basılı mecralarını anlatıyorken şimdi dijital pazarlama taraflarından bahseder olduk.

Yeni dünya ile popüler olan e-ticaret, Instagram ve Facebook katalog mağazaları gibi birçok yenilik, bu süreçte pazarlamanın içerisine girmeye başladı. Daha uygun bütçelerle daha çok hedef kitleye erişmek markalar için bir avantaj haline geldi. Web sitelerinde kullanıcıya yönelik tasarımların uygulanmasıyla gündelik hayata nasıl uyum sağladığını gösteren paylaşımların, hedef kitleyi daha çok kendisine bağladığı alanlarda bulunmanın bir marka için ne kadar önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönem iş dünyası için öyle önemli ve tehlikeli ki! Bu durumu avantaja çeviren yeni işletmelerin köklü geçmişe sahip işletmeleri geri planda bırakması bile söz konusu. Giriş kısmında da bahsettiğim gibi konumuz, pazarlama dünyasının içerisindeki dijital kanalların şirketler üzerindeki etkilerinden söz edeceğim sizlere. 

Pazarlama ile iş dünyası arasındaki vazgeçilmez ilişki, radyo, televizyon ve basılı mecralardan daha baskın çıkan dijital dünyada nasıl bir araya geliyor? Neler iş dünyasındaki markalara katkı sağlıyor? Hangi pazarlama mecraları hedef kitleyi nokta atışı yakalıyor? Birlikte inceleyelim.

Pazarlama Nedir? 

Pazarlama hizmetlerini iş dünyasındaki etkileri ile ele alırken, bu konularda yeni olan arkadaşlarımız için öncelikle pazarlamanın detaylı bir tanımını yapmaya ne dersiniz? Pazarlama, insanların bir şirket, marka, ürün veya hizmet ile ilgilenmesini sağlayan sürecin tümüne denir. Bu süreç, pazar araştırması, mecraların belirlenmesi, hedef kitle belirlenmesi ve buna bağlı olarak bir takım demografik analizlerin yapılması sonucu ortaya çıkarılan rapor aşamalarından oluşur. Önce müşterinin istekleri anlaşılır. Ardından ürün geliştirme, dağıtım yöntemleri, reklam ve satış aşamaları pazarlama sürecinin içerisinde yer alır. 

Günümüzde teknolojinin ve daha çok da sosyal medyanın hayatımızdaki yerini düşünürsek, internet pazarlamacılığı, blog pazarlamacılığı, sosyal medya, video ve arama motoru pazarlamacılığının yanı sıra basılı pazarlama türleri de bulunmaktadır. Burdan da anlayacağımız gibi, markaların şu dönemde nerdeyse zorunluluk haline gelen sosyal medya pazarlamacılığı ise, iş dünyasını eskisinden bir hayli daha hareketli hale getirmiştir. Küçük büyük demeden insanların telefonlarında geçirdikleri zamanları değerlendirerek iş dünyasına büyük hareketlilik getiren sosyal medya, pazarlamanın sınırlarını zorlayan en büyük mecra olmaktadır. Üniversitelerin araştırmalarında 2019 yılından bu yana ürünlerini sosyal medyadan pazarlayan markaların sayısı %60 oranını geçmiş bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki diğer pazarlama kanallarını oldukça geride bırakan sosyal medya pazarlamacılığı, artık iş dünyasının vazgeçilmez pazarlama aracı oldu. 

Yeni müşteriler bulma, müşterilerin ürün detay kataloglarıyla ürünlere kolay ulaşımı, kullanım alanlarının tanıtımı, hedef kitleye garanti erişim sağlanması ve oranların hazır sunulması gibi birçok etken, markaların pazarlama yönündeki araştırmalarını daha da kolay hale getiriyor. Eskisi gibi markaların ürün tanıtımı için yüksek bütçeler ayırmasına gerek kalmaması da cezbedeci tarafı diyebiliriz. Birçok şirket influencer pazarlamayı ve sosyal ticareti, sosyal medya stratejilerine dahil ettikçe satın alma sürecinde marka her noktaya ulaşmış oluyor. Evet, artık birçok şirket sosyal ticaret ve alışveriş uygulamalarıyla sosyal medya pazarlamacılığını kullanıyor. Televizyon izlemeyen, internette pop-up reklamlarını engelleyen birçok kullanıcıya sosyal medya üzerinden kolayca ulaşılıyor. Bu da pazarlamada tüketici sadakatini güçlendirmede farklı bir boyut kazandırıyor. Peki, bu pazarlama türünün işletmeler için avantajları nelerdir? Biraz da onlara bakalım. 

Sosyal Medya Pazarlamasının İşletmeler için Avantajları

Sosyal medya pazarlamacılığından önce uygulanan geleneksel reklam yöntemlerinde şirketler yeteri kadar verim alamamaktaydı. Belirlenen hedef kitleye yeterli ulaşım sağlanamaması ve yüksek maliyetler, markalara oldukça sıkıntı oluşturuyordu. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle geleneksel pazarlama yöntemleri tam rafa kaldırılmasa da yoğunluk sosyal medya pazarlamacılığına geçti. Böylelikle markalar, daha düşük bütçelerle daha doğru ve nokta atışı hedef kitlelere ulaşabilir oldu. 

Sosyal medya sayesinde işletmeler ve potansiyel müşteriler arasında bir sadakat ilişkisi de kurulmaya başlandı. Daha önceden markalar "müşteri saadkat kartları" dağıtırken şimdi, mağazaya gitmeye gerek kalmadan çekilişler, birebir iletişim ve birçok fırsat sunma fırsatı oluştu. Ürünle alakalı yaşanan sorunlar hemen yanıt bulmaya başladı. Böylece daha önceden bu yönde oluşan kriz, fırsata dönüşerek müşteri memnuniyetini de güçlendirdi ve markalar müşterilerini daha iyi tanımaya başladığından dolayı üretim politikasını da bu yönde geliştirmesinde etkili oldu. Bu durumu fırsata çeviren şirketler, hem ürünlerini hem de reklam yönetimlerini daha verimli hale getirerek, gerçek hayattaki rekabetten de geri kalmadan dijital alanda da ivme kazanmış olurlar. 

Günümüzde işletmelerin büyük bir çoğunluğu; iş ortağı ve çalışan bulmak için kullandığı Linkedin, müşteri bulmak ve ürünlerini sergilemek için Facebook ve Instagram, konuşulmak ve haber niteliği taşımak üzere twitter gibi sosyal medya uygulamalarını kullanmaktadır. Böylece geleneksel pazarlamada ulaşamadığı hedef kitleye, sosyal medyada bir bağ oluşturarak daha hızlı ve net sonuçlar elde ederek bilinirliğini arttırmaktadır. Önemli olan doğru iletişimi oluşturabilmek, doğru ürün ve doğru içerik ile kullanıcıya sunabilmektir. Eski büyük işletmelerden çok yeni oluşan işletmeler için, pazarlama stratejisinde öncelikli yer vermesi gereken mecradır sosyal medya. Bu alanı yakalayamayan eski büyük işletmeler ise, gitgide düşmekteler. Çünkü kullanıcılar, artık daha hızlı ve daha kendini anlayabilen markaların peşindeler. İşletmelerin elinde güçlü bir dijital varlığın bulunması, satışları konusunda sağladığı avantajın yanında kriz anında hızlıca müdehale ederek durumu avantaja çevirmektedirler. Hem uygun bütçeyle hem de bu denli avantajlarının bulunduğu bir pazarlama dünyası göründüğü gibi yeni kurulan bir markaya, köklü şirketlerin bile önüne geçme fırsatını sunuyor.

Sosyal Medya Pazarlamasının Doğru Kullanımı

Ve pazarlama hizmetlerinin en önemli bölümlerinden biri olan sosyal medya pazarlamacılığının, iş dünyasına olan etkileri günlük hayatımızda olduğu kadar büyük ve tehlikeli. Doğru kullanıldığı sürece en köklü markayı bile geride bırakabilecek bir etkiye sahip. Müşteri kitlesini doğru yakalayabilmenin yanısıra rakipleri de doğru takip etme imkanı sunan sosyal medya dünyasında, her günü iyi değerlendirmek, gelişmek, büyümek ve daha çok üretmek en önemli şey. Taklitçi olmadan, markanın özünü doğru ve benzersiz anlatmak, yeniliklere açık olmak ve bunları uygulamak markayı bir adım öne taşıyan unsurlardır. Elbette, yine geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmalıyız. Bu bize daha da artı kazandıracaktır ama; bir marka için sosyal medyada bulunmamak, o markayı can çekişir hale getirmek gibi bir şey olur. Üstelik bu denli uygun bütçelerde daha yüksek oranlara sahip olmak varken sosyal medyadaki dijital varlıklara yatırım yapmamak nedendir? İyi bir strateji ile ister sosyal medya ajansları ile çalışılsın ister kendi uygulasın her şekilde o marka iş dünyasında kendini bulunduğu yerden öteye taşıyacaktır elbet. Markaların kaderi artık yeniliklere ayak uyduran kullanıcının elinde. 

Sizler de bir şirkete sahipseniz ya da bir şirkette pazarlama,sosyal medya gibi ilgili birimlerde çalışıyorsanız kendinizi güncel tutmanız, yeniliklerden haberdar olmanız IIENSTITU ile çok kolay. IIENSTITU online eğitimler sayesinde kendinizi geliştirebilir, IIENSTITU Blog sayfasından güncel konu başlıklarına ulaşabilirsiniz. Üstelik eğitimler sonunda kazanacağınız sertifika ile CV'nizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Pazarlama Hizmetlerinin İş Dünyasındaki Etkisi Nedir Pazarlama Pazarlama hizmetleri Pazarlama Hizmetleri Nelerdir Pazarlama ve sosyal medya Sosyal Medya Pazarlamasının İşletmeler için Avantajları
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlama Faydaları Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Faydaları Nelerdir?

11 Kasım 2021
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
Niş Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Niş Pazarlama Nedir?

18 Kasım 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209