AnasayfaBlogKişisel Gelişim Konuları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Konuları Nelerdir?

28 Kasım 2019
Kişisel gelişim, insandaki duygu ve beceri dengesine muhtaçtır. Ve siz bu denge yönetiminin başındaki kişisiniz. Kişisel gelişiminiz konusunda başkalarının yönetimine girmeyin.

İnsan gelişimi, çok yönlü olduğundan kişisel gelişim konuları da çok yönlüdür. Kişisel gelişim konuları size, bu süreçte neler yapmanız gerektiği konusunda kılavuzluk edebilir. Kişisel gelişim konularına gelecek olursak aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Kişisel gelişim konuları çeşitli mecralarda bu listeden daha uzun ya da daha kısa şekilde karşınıza çıkabilir. Bilmeniz gereken bu konuların çoğu zaman birbirini kapsayıp etkilediği ve kişisel gelişim konusunda herhangi birinin eksikliği durumunun domino etkisi yapabileceğidir.

Kişisel Gelişim Konuları 

Kişisel gelişim, insandaki duygu ve beceri dengesine muhtaçtır. Ve siz bu denge yönetiminin başındaki kişisiniz. Bunu asla unutmayın ve kişisel gelişiminiz konusunda başkalarının yönetimine girmeyin. Ne istediğini bilen ve bunun için ne yapması gerektiğine karar veren siz olmalısınız. Kişisel gelişim süreci aynı zamanda bilinç açıklığı ve farkındalık gerektiren bir süreçtir. Birey olmanın özerkliği bunu gerektirir. Birileri istediği için değil siz istediğiniz için yapmalısınız. Her ne kadar sorumluluklarınız ve sevdikleriniz olsa da sadece dış dünyanız için değil, kendiniz için de yaşamalısınız.

En Önemli Kişisel Gelişim Konuları

Kişisel gelişimim için ilk ne yapmalıyım?” diye soracak olursanız; ben ilk adım olarak kendini tanımanızı öneririm. Fiziki görüntünüzden ziyade özünüze ulaşın. Doğuştan getirdiğiniz mizacınıza ve buna uygun hayat amacınıza odaklanın. Yaşamınızı gözden geçirin, maddi değil manevi boyutta yaşadığınız eksiklikleri görmeye çalışın. Eknomik koşullar sadece sizin elinizde olan bir mevzu değil. Manevi dünyanıza da etkisi var ama iyi bir kişisel yönetim gücünüz oluşursa bir şeyin sizi ne kadar etkileyeceğine siz karar verebilirsiniz. Kişisel gelişimi bir binaya benzetecek olursak temeli, kendini iyi tanımaktır diyebiliriz. Temelinizi ne kadar sağlam atarsanız üstüne çıktığınız katlar o kadar sağlam olur.

Stresle baş etme

Üzerinize çöken stres dumanlarını bir an önce dağıtmaya bakın. Göz gözü görmeyen sisli bir yolda nereye gideceğinizi bırakın nerede olduğunuzu bile bilemezsiniz. O yüzden ferah bir gelecek için çabalayın. Stres, kötü bir rüya gibi, halüsinasyon gibidir. Ona gerçek olmadığını hatırlatın ve geldiği yere geri yollamayı bir an önce öğrenin. Bunu istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; yardım alın. Online eğitim platformlarıyla bunu evinizden sağlamanız bile mümkün. Enstitüde yer olan eğitimler, dersler ve stresle baş etme konulu blog yazıları size çok olumlu yansıyacaktır.

Olumlu düşünme alışkanlığı

Güçlü insanların özelliklerine dikkat edin; kendine olan inançları, bir gün her şeyin güzel olacağına olan inançları, tüm acılara rağmen hayatı kucaklamaları hiç şüphesiz onların pozitif oluşuyla bağlantılıdır. Son dönemde iyice artan davranış bozukluklarının temelinde karamsarlık ve kötü bir şey olacakmış hissi çok ağır yaşanmaktadır. O olay, kişinin başına gelse ancak o kadar etki eder. Hiç olmamış travmaları yaşar ve yıpranırlar. Ruhunuzun bir bağışıklık sistemi var ve sizi hayata karşı dirençli kılıyor. Ruhunuzda pozitif, iyi edici atmosferin çoğalmasını sağlayın. Bu sistemin en önemli güç kaynağı olumlu bakış açısı geliştirmek. İster buna Polyannacılık diyin ister pozitif olmak; ama asla kendinizi kandırmak olarak görmeyin. Bu olumlu düşünce mucizesi, sizi karanlıklardan çekip çıkaran bir ele dönüşecek, unutmayın.

Kendine değer verme

Önce kendinize hak ettiğiniz değeri verin. Kendinizi, değiştiremeyeceğiniz her şeyinizle sevin ve beğenin. Sevmek her türlü olumsuzluğun ve kötülüğün iyileştiği yerdir. Kendine değer verme ve öz güven birbiriyle ilişkilidir. Hatta öz güven için kendinize duyduğunuz sevgi ön koşullardan biridir denebilir. Ayrıca kendinize değer vermek sadece kendinizi sevmekle olmaz. Kendinize saygı duymayı da öğrenmelisiniz. Özsaygınız yüksek olmalı. Dış dünya tarafından beğenilmek sizin mutluluk kriteriniz olmamalı. Maalesef, teknolojinin zararları arasında; beğeni köleliği kişisel gelişim süreçlerini resmen baltalıyor. Bir başka mevzu da öz güven dozunun iyi ayarlanması. Aşırıya kaçmış bir öz güven; dışarıdan şımarıklık, ukalalık gibi algılanabilir. Az olması ise bırakın dış dünya tarafından nasıl görüneceğini, sizin açınızdan yetersizlik ve mutsuzluk sebebi olarak görünecektir.

Kişisel Gelişim Neden Önemli?

Kişisel gelişim, siz isteseniz de istemeseniz de sizinle birlikte var olamaya başlayan ve kişiye özel olarak farklı ilerleyen bir süreçtir. Ruhunuz gibi bedeninizde görmediğiniz ama hissettiğiniz, yaşarken varlığına muhtaç olduğunuz bir olgudur kişisel gelişim. Ve onu manevi yönden beslemeniz gerekir, tıpkı ruhunuzu beslemeniz gerektiği gibi. Aslında kendinizi bulduğunuz, ilerleyen aşamalar da ise manevi olarak kendinizi yeniden şekillendirdiğiniz bir süreçtir kişisel gelişim. Kişisel gelişimin önemini bilmeyen birçok insan kendinden habersiz ve mutsuz yaşayıp gitmektedir. Ben bu bireyleri süper güçlere sahip olan ama bundan haberi olamayan süper kahramanlara benzetiyorum.

Bir gün, bir yerde tesadüfen o gücü kullanana kadar ya da ömrünün sonuna kadar gücünden haberi olmadan yaşayan insanlar.  Oysa herkes kendini ve içindeki gücü keşfetme içgüdüsüyle doğar. Kendinize kulak vermelisiniz. Huzurlu ve boşa geçmişlik hissi uyandırmayan bir hayat için bu şart. Ömrünüzün son demlerini hissettiğinizde, yani Erikson’un psikososyal kuramındaki son basamak olan; “benlik bütünlüğüne karşı umutsuzluk” evresine geldiğinizde, umutsuz değil benlik bütünlüğüne varmış olmak istiyorsanız kişisel gelişiminize önem vermelisiniz. Kişisel gelişim konularını özümseyerek kendinizde eksik olanları tespit edip tamamlamaya çalışmalısınız. 

Kişisel Gelişiminizi Beslemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kişisel gelişiminizi kesinlikle eğitimle destekleyin. Eğitim sizi bir yerden bir yere taşımaz; siz eğitim alarak bir yerden bir yere varırsınız. Eğitim size gereken bilgileri genel bir çerçeveyle ve gerektiğinde ayrıntıya inerek aktarır. Eğitim için illa yüz yüze kurslara gitmenize gerek yok. Online eğitim sertifika programlarına katılabilirsiniz. Enstitüde ücretsiz olarak alabileceğiniz birçok eğitim var. Bunlardan biri de kişisel gelişim eğitimleri. Üstelik sertifika alma imkânınız da mevcut. Ve sertifikalar uluslararası geçerliliğe sahip. Kişisel gelişim konularından biri olan; yeniliklere açık olmak, olgusunu deneyimleyin ve teknolojiye açık olun.

Teknolojinin kölesi olmaktan ya da teknolojisiz yaşamaktansa teknolojinin nimetlerinden faydalanmak akılcı bir iş olacaktır. Ayrıca kişisel gelişim kitapları okuyun, kişisel blog yazılarını takip edin, kişisel gelişim filmleri izleyin ve dünyaya duyarlı gurupların gönüllü katılımcısı olun. Kendinizi iyi hissettiren faaliyetlerde bulunmaya özen gösterin. Potansiyelinizi arttırın, yerinizde saymayın. Her gün kendinize az çok demeden bir şeyler ekleyin. Anlamını yeni öğrendiğiniz bir kelime bile bu süreçte değerlidir. Unutmayın, kişisel gelişiminiz tıpkı bir çocuk gibi ve öğrenip gelişmeye açık.

Onu hayatın akışına bırakıp giderseniz sadece büyür ve tesadüfi şekilde gelişir. Ama onu yetiştirirseniz, kendini keşfetmesini ve çok iyi yerlere gelmesini sağlarsınız. Kişisel gelişiminizi dengeli besleyin, büyütün ve yetiştirin. İşte o zaman; Maslow’un hiyerarşisinde zirvede yer alan, kendini gerçekleştiren insanlardan biri olmanız için önünüzde hiçbir engel kalmaz.

enstitu.kendine değer verme kendini tanıma kişisel gelişim özgüven
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Kişisel Gelişim Gerekliliği
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Gerekliliği

13 Temmuz 2021
Diksiyon Eğitimi
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
398219
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
249169