AnasayfaBlogKeşiflerin En Büyüğü: Kendini Keşfetmek
Kişisel Gelişim

Keşiflerin En Büyüğü: Kendini Keşfetmek

01 Ekim 2018
Keşiflerin En Büyüğü: Kendini Keşfetmek

İnsanoğlu ilk yaratılıştan bu yana hep bir arayış içinde olmuş ve olacaktır. Sürekli araştırmak, yeni şeyler öğrenmek ister yine de çoğu zaman mutlu olamazsınız. Dış dünyayı keşfetmeden önce yapmanız gereken şey iç dünyanızı keşfetmek, kendinizi keşfetmektir.

Bir konuyu öğrenmek, o şey hakkında bilgiye ulaşmak için gerçek ya da sanal ortamda sonsuz bir kaynağınız vardır. Ama hiç kimse size kendinizi veremez, bunu siz yapmak zorundasınızdır. Size sen kimsin dediklerinde ya da siz kendinize ben kimim diye sorduğunuzda bunun doğru cevabı sadece sizdedir. Fikirlerinize, korkularınıza, gerçeklerinize ulaşmak ve onlarla yüzleşmek için kendinizle baş başa kalmalısınızdır. Kendinizle yapacağınız bu buluşmayı sadece bir kere değil, birçok kere yapmalısınız. Çünkü yaşayacağınız deneyimler ve hayatınızda olacak değişiklikleri siz değiştirebilir ya da geliştirebilirsiniz. Her defasında kendinize soracağınız sorular kendinizi tanımanızı sağlayacaktır. Kendinizi tanıdıkça dış dünyayı da daha kolay anlatacak ve yöneteceksinizdir.

İlgili Eğitim: Bütünsel Gelişim Eğitimi

Kendinizi Nasıl Keşfedeceksiniz?

Kim olduğunuzu anlamak için yanlış ve doğrularınızla kendinizi kabul etmelisiniz. Hatalarınızın farkında olabilir ama bunu kabul etmiyor olabilirsiniz. Ben böyleyim dedikten sonra cümlenin devamı ama ile başlamamalı, o cümle orada noktalanmalıdır. Ama ile başlayan her cümle sizin bahaneniz ve kabullenmeyişinizin simgesidir. Bu kabulleniş sürecinde kendinizi suçlamadan ve kaçmadan yüzleşmelisiniz. Kendi karakterinizi tanımak ve tanımlamak dış dünyada ilgileneceğiniz şeyleri filtreleyecektir. Yazar Harriet Jackson Brown'un da dediği gibi, kendisiyle mücadele edebilen insan, en değerli insandır. Siz, değerlisiniz.

Yakın mesafeli ve ucuz yolculukları herkes sever. O halde ruhunuzun derinliklerine seyahat etmeyi de seveceksiniz çünkü size en yakın ve bedava olan yer orası. Seyahati sevdiğiniz kadar neleri sevdiğiniz de bilmelisiniz. Aynı zamanda sevmediğiniz şeyleri de belirlemelisiniz. Hayal etmek bunun için iyi bir başlangıç olacaktır. Hayatınızdan ve ruhunuzun derinliklerinden sevmediğiniz kişileri, aktiviteleri ya da sevmediğiniz huylarınızı çıkararak karakterinizi oturtmaya başlayabilirsiniz. Siz istemediğiniz sürece hiçbir şey yanınızda kalmaya devam etmemelidir.

Söz uçar yazı kalır derler, siz de yazın. Kendinizde neleri sevmiyorsanız, neleri değiştirmek istiyorsanız bunları not alın ve değiştirmek için çabalayın, zorlayın kendinizi. Düşünerek belki kendinizden kaçabilirsiniz ama yazıların her şeyi daha da somutlaştıracaktır. Adım adım yol alın, sizin için en kolay olanından başlayın. Neyi seviyorum, neleri yapmaktan zevk alıyorum, beni ne mutlu ediyor gibi sorular ilk adımlarınız olsun. Sevdiğiniz bir şeyleri yapmaya başlamak sizi bu yolda daha da iyi hissettirecektir. Bazen bu yazdıklarınızı değiştirme ya da bu maddelere ya da sorulara ekleme yapma ihtiyacı hissedecek, çünkü daha da cesur olmuş olacaksınız.

Acele işin sonunun kötü olacağı gerek atasözleriyle gerek tecrübelerle desteklenmiş bir şeydir. Her şeyin çabucak, bir anda olmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Tüm isteklerinizi aynı anda yapmaya çalışmak sizi başarısızlığa ve keşiften çıkmanıza sebep olacaktır. Rahat olun, bu keşifte sadece siz varsınız ve zaman limitiniz yok. Önemli olan keşfi doğru ve en aza hatayla tamamlayabilmek. Aynı anda tüm sorunları veya isteklerinizi üst üste yıkarsanız taşıyamazsınız, devrilirler. Bu keşfin rehberi sizsiniz, yönergeleriniz ve yönlendirmeleriniz hayat kurtarıcı olacaktır.

Kendimizi Neden Keşfetmeliyiz?

Bu yolculuk sırasında bazı şeylerin geri gelmeyeceğini, bazı şeylerin de olmayacağını anlarsınız. Sizin sevdiğiniz şeyler belki de size uygun değildir. Hiç bilmediğiniz şeyler de size benliğinizin kapısını açabilir. Kendi kitabınızı yazacak, okuyacak, silecek ve bu işlemleri tekrar tekrar yapacaksınızdır. Önceden bunları kabul etmeyişiniz bu yolculukta son bulacaktır.

En ucuz ve kısa mesafeli olan bu yolculuk belki de hayatınız boyunca yapacağınız en zor ve uzun seyahatiniz olacaktır. İnsan yaşadığı sürece kendini keşfetmeye devam edecek, gezilerine sürekli yenisini ekleyecektir. Kendinizi keşfetmeye direnmeden, olumsuzluklara takılıp düşmeden yapılan mücadele yolculuğu bizi yaşam boyu rahatlatacaktır. Kendinizi bulduğunuz an güç sizinle olacaktır.

Ünlü filozof Bertrand Russel şöyle der: "Sürekli olarak kendini yönetebilmek, insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir."

Keşiflerin En Büyüğü: Kendini Keşfetmekbenlikkendini bilmek kendini keşfetmek keşfetmekkeşif kişisel gelişim
Merve Tepecik
Merve Tepecik
Blog Yazarı

İstanbul Arel Üniversitesi Radyo ve TV Programcılığı Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü'nde okudu. Çeşitli radyo ve televizyonlarda yapımcı, spiker, editör ve yönetmen olarak çalıştı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hafıza Teknikleri ve NLP
Kişisel Gelişim

Hafıza Teknikleri ve NLP

01 Ocak 2021
Johari Penceresiyle Kendini Tanımak
Kişisel Gelişim

Johari Penceresiyle Kendini Tanımak

07 Ocak 2022
Motivasyon İçin 9 İpucu!
Motivasyon

Motivasyon İçin 9 İpucu!

06 Mayıs 2019
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399