AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

12 Şubat 2015
Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişim dediğimiz şey, yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz ve verimliliğinizi maksimum düzeye çıkarabileceğiniz bir yoldur. Eğer bir vizyonunuz varsa eksik yönlerinizi geliştirerek vizyonunuz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Eğer bir kariyer vizyonunuz yoksa kişisel gelişim sizin için pek faydalı olmaz. Çünkü bir dart tahtasına oklaı atarken dart tahtasını göremiyorsanız isabet almanız neredeyse imkansızdır. Gözleriniz kapalıyken hedef almak ne kadar imkansızsa, bir vizyonunuz olmadan kişisel gelişiminizi sürdürmekte o kadar imkansızdır.

Öncelikle kendinize bir bakın! Neredesiniz ? Ne yapıyorsunuz ? Nereye gidiyorsunuz ?Daha sonra hedeflerinizi belirleyin! Nereye gitmek istiyorsunuz ? Ulaşmak istediğiniz yere gitmek için neler yapmak gerekir ? Bunları iyi analiz edin ve ölçün!

Kişisel gelişim için daha fazlasını yapın

Şu anda çalıştığınız işyerinde iş tanımlarınızda belirli görevleriniz var. Size bu görevler haricinde farklı bir iş geldiğinde ne yapıyorsunuz ? Bu benim görevim değil mi diyorsunuz ? Yoksa o işi de hiç düşünmeden yapıyor musunuz ? Eğer gelecekte bir lider ya da herhangi bir kademe yönetici olmak istiyorsanız seçme şansınız yoktur. Önünüze gelen her işi yapmak zorundasınız. Çünkü liderlerin o iş yerinde olan biten herşeyle ilgili görevleri vardır.

Bu sebeple öncelikle kendinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Hayal ettiğim görevleri almak için uygunmuyum? Kişisel yeteneklerim buna müsait mi? Çalışma anlayışım buna uygun mu?

Kişisel gelişim insanın özündedir. Öncelikle anlayışınızı değiştirin. Çalışma anlayışınız hedeflerinize varmak için önemli bir kriterdir. Önünüzde farklı bir iş geldiğinde elinizin tersiyle itmeyin.

Sürekli öğrenmeye önem verin

İş dünyası bir oyun alanıdır. Bu oyunda kazananlar ve kaybedenler var. Eğer iş dünyasında kazanmak istiyorsanız sürekli öğrenmeye önem vermeniz gerekiyor. Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor ve bu değişim iş dünyasında da zorunlu büyük değişikliklere yol açıyor. Bilgilerinizi güncel tutmak artık yeterli olmuyor. Bilgilerinizi arttırmanız gerekiyor. İstediğiniz pozisyona ulaşmış olmanız sizin orada kalıcı olduğunuz anlamına gelmez. Kalıcı olmak için sürekli öğrenmeye önem vermeniz gerekir.

Kişisel gelişim eğitimlerine katılın. Her ilde ücretsiz kişisel gelişim seminerleri verilir. Bunlara katılmayı ihmal etmeyin.

Öğrenmeniz gereken şeyi iyi bilin!

Bu işi yapmak için hangi yetenekleri kazanmak gerekir ? Bu işle ilgili kitaplar okuyun, dergileri karıştırın ve eğitimler alın. İşle ilgili tüm detayları öğrenin.

Sektörde neler oluyor ? Sendikaların, odaların ve derneklerin dergilerine abone olun. Sektörle ilgili tüm güncel bilgiler elinizin altında olsun.

Takım çalışması neden önemli?

İyi bir takım oyuncusu olmak günümüzde oldukça değerlidir. Çünkü artık bireysel başarılar yerine takım başarıları ön plana çıkıyor. Bireysel başarıların sürekliliği sorgulandığından takım çalışmasının getirdiği başarıya yönelik olarak bir akım var. Takım çalışmasının önemini anlatmaya bu makalenin yeri yetmeyecektir.

İyi bir takım oyuncusu olmak için; esnek olmanız gerekir. Değişime ayak uydurun, güven verin, iletişime önem verin, mesajlarınızı olumlu iletin, hedefleriniz olsun.

Sonuç

Herkes lider olmak ister ama herkes lider doğamaz. Aslında liderlik doğuştan gelen bir özellik değildir. Liderlik yalnızca geliştirilebilir bir özelliktir. Eğer büyük bir lider olmak istiyorsanız bu çok kolay değildir. Ama yapılabilir! Biraz önce okuduğunuz önerileri uygulayın!

Bir lider olmak için tüm özelliklere sahip olduğunuzda gerisi zaten çok kolay. Liderliğin keyfini sürün!

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenlerkişisel gelişim kişisel eğitim kişisel gelişim eğitimleri kişisel gelişim kursları kişisel gelişim seminerleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.