AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

12 Şubat 2015
Bir kişi, okların sağa işaret ettiği bir yolun ortasında durmaktadır. Siyah bir ceket ve spor ayakkabı giyen bu kişi kararlı bir ifadeyle önüne bakmaktadır. Görüntünün arka planı parlak beyaz ve siyah çizgi deseninden oluşuyor ve etraflarındaki manzara düz ve çorak. Kişinin ayakları sağlam bir şekilde yola basmış ve oklar sağa doğru işaret ederek kişinin nereye gittiğini gösteriyor. Yukarıdaki gökyüzü mavidir ve güneş sahnenin üzerinde parlamaktadır. Görüntü bir yön ve amaç hissi uyandırmaktadır.

Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişim dediğimiz şey, yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz ve verimliliğinizi maksimum düzeye çıkarabileceğiniz bir yoldur. Eğer bir vizyonunuz varsa eksik yönlerinizi geliştirerek vizyonunuz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Eğer bir kariyer vizyonunuz yoksa kişisel gelişim sizin için pek faydalı olmaz. Çünkü bir dart tahtasına oklaı atarken dart tahtasını göremiyorsanız isabet almanız neredeyse imkansızdır. Gözleriniz kapalıyken hedef almak ne kadar imkansızsa, bir vizyonunuz olmadan kişisel gelişiminizi sürdürmekte o kadar imkansızdır.

Öncelikle kendinize bir bakın! Neredesiniz ? Ne yapıyorsunuz ? Nereye gidiyorsunuz ?Daha sonra hedeflerinizi belirleyin! Nereye gitmek istiyorsunuz ? Ulaşmak istediğiniz yere gitmek için neler yapmak gerekir ? Bunları iyi analiz edin ve ölçün!

Kişisel gelişim için daha fazlasını yapın

Şu anda çalıştığınız işyerinde iş tanımlarınızda belirli görevleriniz var. Size bu görevler haricinde farklı bir iş geldiğinde ne yapıyorsunuz ? Bu benim görevim değil mi diyorsunuz ? Yoksa o işi de hiç düşünmeden yapıyor musunuz ? Eğer gelecekte bir lider ya da herhangi bir kademe yönetici olmak istiyorsanız seçme şansınız yoktur. Önünüze gelen her işi yapmak zorundasınız. Çünkü liderlerin o iş yerinde olan biten herşeyle ilgili görevleri vardır.

Bu sebeple öncelikle kendinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Hayal ettiğim görevleri almak için uygunmuyum? Kişisel yeteneklerim buna müsait mi? Çalışma anlayışım buna uygun mu?

Kişisel gelişim insanın özündedir. Öncelikle anlayışınızı değiştirin. Çalışma anlayışınız hedeflerinize varmak için önemli bir kriterdir. Önünüzde farklı bir iş geldiğinde elinizin tersiyle itmeyin.

Sürekli öğrenmeye önem verin

İş dünyası bir oyun alanıdır. Bu oyunda kazananlar ve kaybedenler var. Eğer iş dünyasında kazanmak istiyorsanız sürekli öğrenmeye önem vermeniz gerekiyor. Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor ve bu değişim iş dünyasında da zorunlu büyük değişikliklere yol açıyor. Bilgilerinizi güncel tutmak artık yeterli olmuyor. Bilgilerinizi arttırmanız gerekiyor. İstediğiniz pozisyona ulaşmış olmanız sizin orada kalıcı olduğunuz anlamına gelmez. Kalıcı olmak için sürekli öğrenmeye önem vermeniz gerekir.

Kişisel gelişim eğitimlerine katılın. Her ilde ücretsiz kişisel gelişim seminerleri verilir. Bunlara katılmayı ihmal etmeyin.

Öğrenmeniz gereken şeyi iyi bilin!

Bu işi yapmak için hangi yetenekleri kazanmak gerekir ? Bu işle ilgili kitaplar okuyun, dergileri karıştırın ve eğitimler alın. İşle ilgili tüm detayları öğrenin.

Sektörde neler oluyor ? Sendikaların, odaların ve derneklerin dergilerine abone olun. Sektörle ilgili tüm güncel bilgiler elinizin altında olsun.

Takım çalışması neden önemli?

İyi bir takım oyuncusu olmak günümüzde oldukça değerlidir. Çünkü artık bireysel başarılar yerine takım başarıları ön plana çıkıyor. Bireysel başarıların sürekliliği sorgulandığından takım çalışmasının getirdiği başarıya yönelik olarak bir akım var. Takım çalışmasının önemini anlatmaya bu makalenin yeri yetmeyecektir.

İyi bir takım oyuncusu olmak için; esnek olmanız gerekir. Değişime ayak uydurun, güven verin, iletişime önem verin, mesajlarınızı olumlu iletin, hedefleriniz olsun.

Sonuç

Herkes lider olmak ister ama herkes lider doğamaz. Aslında liderlik doğuştan gelen bir özellik değildir. Liderlik yalnızca geliştirilebilir bir özelliktir. Eğer büyük bir lider olmak istiyorsanız bu çok kolay değildir. Ama yapılabilir! Biraz önce okuduğunuz önerileri uygulayın!

Bir lider olmak için tüm özelliklere sahip olduğunuzda gerisi zaten çok kolay. Liderliğin keyfini sürün!

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenlerkişisel gelişim kişisel eğitim kişisel gelişim eğitimleri kişisel gelişim kursları kişisel gelişim seminerleri
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018
Takım elbiseli bir adam kahverengi bir duvarın önünde dururken gülümsüyor. Beyaz bir elbise gömleği, siyah bir kravat ve siyah bir takım elbise ceketi giyiyor. Saçları gri ve kulağında bir küpe var. Dudakları yakın görünmektedir ve güçlü bir çenesi vardır. Arkasındaki duvarda, kahverengi yüzey üzerinde beyaz bir harf var. Sağ alt köşede, açık ve odak dışı bir ampul var.
Bu, şık takım elbiseli, iyi giyimli bir adamın fotoğrafı. Başı hafifçe yana eğik bir şekilde dik duruyor ve elleri ceplerinde. Yüzünde sakin, kendinden emin bir ifade var ve duruşu profesyonel ve gururlu. Takım elbisesi lacivert ve vücuduna göre dikilmiş, beyaz gömlekli ve desenli kravatlı. Kısa kahverengi saçları ve nazik bir yüzü vardır. Gözleri sanki derin düşüncelere dalmış gibi yana bakıyor. Zeki, başarılı ve kendinden emin görünüyor, her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.Faruk Ökenli
750530
Siyah gömlekli diksiyon eğitmeni, 8k canon sinema kamerasıyla IIENSTITU stüdyosunda. Diksiyon eğitimi metni ekli.
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Genç bir kadın ışıl ışıl gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Kısmen kulaklarının arkasında toplanmış uzun, koyu kahverengi saçları var. Gözleri hayat dolu ve dudakları yumuşak, içten bir gülümseme şeklinde kıvrılmış. Beyaz bir tişört, açık mavi kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve duruşu rahat. Güven ve neşe saçıyor, bu da onu güzel ve canlandırıcı bir manzara haline getiriyor. Parlak, güneşli bir ortamda duruyor ve sıcak ışıltısı güneş ışınlarıyla vurgulanıyor.Sibel Curciali
1605688
Bir kadın çerçevenin ortasındaki büyük beyaz bir beynin önünde duruyor. Açık renkli bir bluz ve koyu renk bir pantolon giymiş olan kadın ellerini göğsünün önünde kavuşturmuş. Geniş gülümsemesi ve parlak gözleri rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Uzun siyah saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve siyah bir fonun önünde duruyor. Beyin beyaz ve ebruli bir dokuya sahip. Çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor ve ince siyah bir kenarlıkla çevreleniyor. Beynin detayları çok net ve kadın ön planda hayranlık dolu bir bakışla duruyor.
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat