AnasayfaBlogÖz Disiplin için Zaman Yaratın: İş Bitirmek için 10 Strateji
Zaman Yönetimi

Öz Disiplin için Zaman Yaratın: İş Bitirmek için 10 Strateji

23 Aralık 2022
Büyük güç büyük sorumluluk getirir

Başarılı olmak için öz disipline sahip olmanız gerekir. Bu, canınız istemediğinde bile işleri halletmek anlamına gelir. Elbette, bir topun içine kıvrılıp tüm gün Netflix izlemek istediğinizde üretken olmak zordur, ancak bu on strateji ile işleri halletmeye başlayabilirsiniz!

Öz disiplin nedir ve neden önemlidir?

Öz disiplin, bireylerin belirli bir hedefi gerçekleştirmek için uydukları bir dizi davranış olarak tanımlanabilir. Daha büyük bir ödül elde etmek için kişinin kendini anlık hazlardan uzak tutmasıdır. Öz disiplin fedakarlık, gecikmiş haz ve büyük bir irade gücü gerektirir.

Özdisiplinli bireyler genellikle hayatta disiplinsizlere kıyasla daha başarılıdır.

Öz disiplinli olmanın pek çok avantajı vardır. En önemlilerinden biri, bireylerin hedefler belirlemelerine ve bu hedeflere ulaşmalarına olanak sağlamasıdır. Öz disiplin olmadan, bir plana odaklanmak ve onu tamamlayana kadar sürdürmek karmaşıktır.

Öz disiplin aynı zamanda daha iyi karar vermeyi de sağlar. Dürtülerimizi ve duygularımızı kontrol edebildiğimizde, olayları rasyonel bir şekilde daha iyi düşünebilir ve sağlıklı kararlar verebiliriz. Öz disiplinin bir diğer faydası da irade gücünün artmasıdır. Özdenetim konusunda ne kadar çok pratik yaparsak, günaha karşı direnmek ve hedeflerimize bağlı kalmak o kadar kolay hale gelir.

Son olarak, öz disiplin zihinsel ve fiziksel sağlığın iyileşmesine yol açar. Sağlıklı seçimler yaptığımızda ve bunlara sadık kaldığımızda fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissederiz.

Öz disiplin çok önemlidir çünkü hayatımızın kontrolünü elimize almamızı ve hedeflerimize ulaşmamızı sağlar. Bizi daha iyi karar vericiler haline getirir, günaha karşı direnmemize yardımcı olur ve fiziksel ve zihinsel sağlığımızın iyileşmesine yol açar.

Daha disiplinli olmanıza yardımcı olacak on strateji.

Daha disiplinli olmak istiyorsanız, on strateji size yardımcı olabilir.

1. Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyin. Hedefiniz çok iddialıysa, sonuçları hızlı bir şekilde göremediğinizde pes etme olasılığınız daha yüksektir. Ancak hedefleriniz gerçekçi ve ulaşılabilirse, onlara bağlı kalma ve zaman içinde sonuçları görme olasılığınız daha yüksek olacaktır.

2. Bir eylem planı yapın. Hedefinizi aklınıza koyduktan sonra, bunu nasıl başaracağınıza dair bir plan yapmanın zamanı geldi. Hangi adımları atmanız gerekiyor? Hangi kaynaklara ihtiyacınız var? Yine, net bir hedefinizin olması yolunuzdan sapmamanıza yardımcı olacaktır.

3. Bir son tarih belirleyin. Hedefiniz için bir son tarih belirlemek, odaklanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır. Son tarihin gerçekçi olduğundan emin olun, aksi takdirde stresli ve bunalmış hissedebilirsiniz.

4. Bir destek grubu veya hesap verebilirlik ortağı bulun. Yolculuğunuz boyunca sizi sorumlu tutacak ve motive edecek birinin olması yardımcı olabilir. Bu bir arkadaş, aile üyesi veya çevrimiçi destek grubu olabilir.

5. Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Daha disiplinli olmaya çalışırken, sizi yoldan çıkarabilecek tüm dikkat dağıtıcı unsurları arka planınızdan çıkarmak çok önemlidir. Bu, sosyal medya, televizyon veya sağlıksız atıştırmalıklar gibi şeyleri içerebilir.

6. Olumlu bir pekiştirme sistemi oluşturun. Olumlu bir takviye sistemi, hedefinize doğru ilerleme kaydettiğiniz için kendinizi ödüllendirmenin bir yoludur. Bu, belirli bir dönüm noktasına ulaştığınızda kendinize yeni bir kitap ısmarlamak veya zor bir görevi tamamladıktan sonra kendinizi akşam yemeğine çıkarmak kadar basit bir şeyi içerebilir.

7. Kendinizi hedefinize ulaşırken görselleştirin. Motivasyonunuzu korumanın güçlü bir yolu da kendinizi hedefinize ulaşırken görselleştirmektir. Kendinizi zihninizin gözünde bitiş çizgisini geçerken veya iş yerinde terfi alırken görün. Nasıl bir his? Başarı neye benziyor? Bunu ne kadar canlı hayal edebilirseniz, gerçekleştirme olasılığınız da o kadar artacaktır.

8. Bir rol model bulun. Son olarak, başarmak istediğimiz şeyi zaten başarmış olan birini örnek almak inanılmaz derecede motive edici olabilir. Bunun mümkün olduğuna dair kanıt görmek, işler zorlaştığında devam etmenize yardımcı olacaktır.

9. Bebek adımları atın. Bir kerede çok fazla değişiklik yapmaya çalıştığımızda, genellikle bunalır ve tamamen vazgeçeriz. Bu nedenle işleri yavaş ve istikrarlı bir şekilde yapmak, zaman içinde sürdürülmesi kolay küçük değişiklikler yapmak çok önemlidir.

10. Kendinize güvenin. Her şeyden önce, kendinize ve üzerinde çalıştığınız şeyi başarma yeteneğinize inanmak çok önemlidir. Yapabileceğinize güvenin ve herhangi bir aksiliğin yolunuza çıkmasına izin vermeyin. Yeterli disiplin ve özveri ile her şey mümkündür.

Bu stratejileri hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz?

Sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda, bu şemsiyenin altına giren pek çok şey vardır. Diyet ve egzersizden uyku ve stres yönetimine kadar, genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmenin sonsuz yolu vardır. Ancak bu değişiklikleri yapmak, özellikle de nereden başlayacağınızı bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, göz korkutucu görünebilir.

Bazı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri uygulamak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, işte size doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilecek dört strateji:

1. Küçük değişikliklerle başlayın.

Tüm yaşam tarzınızı bir gecede elden geçirmeye çalışmak büyük olasılıkla bunaltıcı ve uzun vadede sürdürülemez olacaktır. Bu nedenle, her şeyi bir kerede yapmaya çalışmak yerine, gerçekçi bir şekilde bağlı kalabileceğiniz küçük, yönetilebilir değişiklikler yapmaya odaklanın. Bu sadece süreci daha az ürkütücü hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda uzun vadede bu değişikliklere bağlı kalma olasılığınızı da artıracaktır.

2. Gerçekçi hedefler belirleyin.

Küçük değişiklikler yapmaya paralel olarak, kendiniz için gerçekçi hedefler belirlemek çok önemlidir. Hedefiniz çok yüksek veya gerçekçi değilse, kendinizi hayal kırıklığına hazırlamış olursunuz - bu da sonuçta tamamen vazgeçmenize neden olabilir. Hedef belirlerken spesifik, ulaşılabilir ve zamana bağlı olun. Bu, hedefinize ulaşma olasılığınızı artıracak ve bunu yaptığınız için kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3. Bir hesap verebilirlik ortağı bulun.

Sizi sorumlu tutacak birinin olması, sağlıklı yaşam hedeflerinize ulaşmak için harika bir yol olabilir. İster bir arkadaş, ister aile üyesi, hatta ister profesyonel bir koç veya eğitmen olsun, yanınızda birinin olması planlarınızı takip etmenizde büyük fark yaratabilir.

4. Profesyonel yardım alın.

Kalıcı değişiklikler yapmakta zorlanıyorsanız, nitelikli bir sağlık uzmanından veya terapistten profesyonel yardım alın. Size özel ihtiyaç ve hedeflerinize göre özelleştirilmiş rehberlik ve destek sağlayarak nihayet aradığınız sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olabilirler.

Daha disiplinli olmanın faydaları.

Daha disiplinli olmanın faydaları çok ve çeşitlidir. En belirgin faydası, hayatta muazzam bir başarıya yol açabilmesidir. Sonuçta, başarılı insanlar genellikle düşünce ve eylemlerinde disiplinli olmayı öğrenmişlerdir.

Buna ek olarak, disiplin fiziksel sağlığın iyileşmesine de yol açabilir. Örneğin, düzenli egzersiz yapma konusunda disiplinli olan insanlar, egzersize öncelik vermeyenlere göre daha iyi durumda olma eğilimindedir. Benzer şekilde, sağlıklı yiyecekler yeme konusunda disiplinli olan kişiler, ne yediklerini göz ardı edenlere göre daha faydalı olma eğilimindedir.

Son olarak, disiplin genellikle zihinsel ve duygusal refahın artmasına neden olur. Düşüncelerini ve duygularını kontrol edebilen insanlar, böyle bir kontrole sahip olmayanlara göre daha mutlu ve tatmin olmuş olma eğilimindedirler. Ayrıca, zihinsel ve duygusal sağlıklarına dikkat etme konusunda disiplinli olan insanlar stres ve zorluklar karşısında daha dirençli olma eğilimindedir.

Netflix neden hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz?

Hedeflerimize ulaşmak söz konusu olduğunda, genellikle rahatlamamıza ve günlük hayatın stresinden kaçmamıza yardımcı olacak bir yol olarak Netflix'e bakarız. Ancak son araştırmalar, hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmak için Netflix'ten daha iyi yollar olabileceğini göstermiştir. Netflix, hedeflerimize ulaşma becerimizi engelleyebilir.

Psychology of Popular Media Culture'da yayınlanan bir araştırmaya göre, Netflix kullanan kişilerin hedeflerini erteleme olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak, çalışma Netflix kullanan kişilerin hedefleri karşısında bunalmış hissettiklerini ve hedefleri üzerinde çalışmayı erteleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Peki Netflix neden hedeflerimize ulaşma becerimizi etkiliyor? Cevap Netflix'in tasarlanma biçiminde yatıyor. Netflix bizi uzun süre meşgul edecek şekilde tasarlanmıştır, bu da hedeflerimize odaklanma yeteneğimize zarar verebilir. Yani en sevdiğimiz diziyi izlemeye odaklandığımızda, hedeflerimize ulaşmak için yapmamız gerekenlere odaklanmıyoruz.

Ayrıca Netflix dikkat dağıtıcı unsurlarla doludur. Hizmete sürekli olarak yeni diziler ve filmler eklenir ve hedeflerimiz doğrultusunda çalışmak yerine bunları izlemeye kendimizi kaptırmak kolaydır. Sürekli yeni içerik akışı, hedeflerimize ulaşmak için yapmamız gerekenlere odaklanmamızı zorlaştırabilir.

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, Netflix'in onlara ulaşma becerinizi nasıl etkileyebileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, rahatlamak ve günlük streslerinizden kaçmak için Netflix'i kullanmak cazip gelse de, hedeflerinizde ilerlemek istiyorsanız diğer seçenekleri değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Öz disiplin birçok insanın mücadele ettiği bir özelliktir, ancak yine de önemli bir özelliktir. Öz disiplinle, önemli herhangi bir şeyi başarmak daha kolay hale gelir. Neyse ki, birkaç strateji hayatınızda daha disiplinli olmanıza yardımcı olabilir.

Stratejilerden biri, kendiniz için net hedefler belirlemek ve ardından bunları daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırmaktır. Bu, hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir başka strateji de bir program oluşturmak ve mümkün olduğunca buna bağlı kalmaktır. Bu, yapmanız gereken her şey için zamanınız olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, fiziksel ve zihinsel olarak kendinize iyi baktığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

Bu, yeterince uyumak, sağlıklı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmak anlamına gelir. Kendinize iyi bakmıyorsanız, hayatınızın diğer alanlarında disiplinli olmak zor olacaktır.

Daha disiplinli olmanın çok sayıda faydası vardır. Birincisi, hedeflerinize ulaşma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Ayrıca, zamanınızı daha iyi yöneteceğiniz için daha fazla boş zamanınız olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, daha disiplinli olduğunuzda muhtemelen kendinizi daha özgüvenli ve yetenekli hissedeceksiniz. Son olarak, daha disiplinli olmak zihinsel ve fiziksel sağlığınızın iyileşmesine yol açabilir.

Netflix'in hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayacağını unutmamak önemlidir. Aksine, aşırı dizi izlemeye kendinizi fazla kaptırırsanız ilerlemenizi engelleyebilir. Bu nedenle, hayatınızda daha disiplinli olmaya çalışıyorsanız Netflix tüketiminizi sınırladığınızdan emin olun!

öz disiplin zaman yönetimi
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman, geri alma lüksümüzün olmadığı en değerli kaynaktır. Zaman yönetimi sürecine ait yöntemlere hakim olarak zamanı iyi kullanmak mümkün olabilir.
Zaman Yönetimi

Zamanı İyi Kullanmak Mümkün

06 Nisan 2020
Zaman Yönetimi Başarı Sağlar mı?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Başarı Sağlar mı?

15 Ağustos 2019
Zaman Yönetimi Nedir?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Nedir?

01 Nisan 2020
Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri

18 Mayıs 2021
Etkinliklerde Zaman Yönetimi Becerileri
Zaman Yönetimi

Etkinliklerde Zaman Yönetimi Becerileri

26 Ağustos 2022
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Yönetici asistanlığı eğitimi
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
750289
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399