Close
Mobil Menu Bars

Hayır Diyebilmek Neden Gereklidir?

27 Mayıs 2019, 2274 defa okundu.
Hayır Diyebilmek Neden Gereklidir?
hayır demek, hayır diyebilmek, hayır cevabı vermek, mobbing, zaman yönetimi

Hayır demek birçoğumuz için başarması çok zor bir eylem. Hiç kendinizi hayır diyemediğiniz için zor durumda kalmış buldunuz mu? Bu yüzden işiniz aksadı mı, kendi zamanınızdan mı verdiniz, değerlerinize ters mi düştünüz?  
Gerek özel hayat gerek iş hayatında kullanmaktan kaçındığımız ''hayır'' kelimesi aslında özgürleştirici olabilir mi ya da kullanmak için cesaret gerekir mi? Hayır da evet kadar kolay mı?  

Neden Zor Hayır Demek? 

Hayır demenin karşıdaki kişide yaratacağı etkiyi, nasıl söylenmesi gerektiğini, kişinin tepkisini düşünür bir türlü söyleyemeyiz. Olumsuz yanıtların reddedilmek olduğuna dair inançlar, bencillik göstergesi olduğunu düşünmek bu kelimeyi söylemeyi zorlaştırır. Kendimizi net ifade etmede zorlanmak ve evet demenin bize sağladığı kolaylık da önemli nedenlerdir. Herkes tarafından sevilme arzusu ve kaybetme korkusu da hayır demekte zorlanmamızın başlıca nedenlerinden. 

Yalnız kalmamak için pek çok şeye evet diyoruz. Herkesle iyi olma kaygısı, herkesi mutlu etme isteği, bizi kendimizden uzak tutabiliyor. İş hayatında takımın bir parçası olma isteği, terfi imkanı veya mobbing korkusu bizi evet demeye itiyor. Yetkinliğimizi kanıtlama çabamız da bu durumu tetikleyen bir faktör. Aslında bu konuda bizi etkileyen faktör, hayır demek her şeyi olumsuz etkiler, düşüncesidir.   

Hayır Diyememenin Etkileri 

Her hayır demek isteyip de söyleyemediğimizde kendimize güvenimizin azalması öfke birikimi durumlarını da beraberinde getiriyor. Kendi hayatımızı yönetememe hissine neden olan bu durumlar bizi aşırı tepki vermeye, sinirli olmaya itebiliyor. Anksiyete ve depresyon gibi bazı psikolojik rahatsızlıkların temelini oluşturmanın yanı sıra tetikleyebiliyor da. Bu durum vücut kasılmaları gibi fiziksel rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Hayır diyememek zaman yönetimi konusunda başarısız olmamıza neden oluyor. Çoğu zaman bundan dolayı özel hayatımızda kendimize ve ailemize zaman ayıramıyoruz. İş hayatımızda ise kendi sorumluluklarımızı aksatmamıza neden olarak iş performansımızı etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.  

Hayır demek ile ilgili zorlanmamız sadece bizi ve işimizi değil etrafımızdaki insanları da etkiliyor. Zamanla öfkeli, geçimsiz, anlaşılmaz ve istikrarsız insanlara dönüşüyoruz.

Hayır Demenin Yolu Var Mı? 

Hayır demek için öncelikle kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. İnsanlar sizin yeni bir yanınızı görecekler ve buna farklı tepkiler verebilirler. Unutmayın ki sizin önceliğiniz sizsiniz. Öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Neyle, kimle mutlu olduğunuz da önemlidir. Değerlerinizi, sınırlarınızı, yargılarınızı bilmelisiniz. 

Hayır demek için pratik yapmak her zaman işe yarar. Hayır demeyi düşünün, planlayın ve söyleyin ama ertelemeyin bugün yapın, beklemeyin. Karşınızdaki kişinin isteğini tam olarak dinleyip ne istediğini tam olarak anladıktan sonra cevabınıza karar vermelisiniz. Gerekirse zaman isteyin. 

Cümleye hayır ile başlamak etkiyi arttıracaktır. Hayır derken net bir ses kullanmalısınız. Sonrasında nedenlerinizi söyleyebilirsiniz. Israr karşısında tavrınızı korumalı, gerekirse size bu durumun ne hissettirdiğini açıklamalısınız. Hayır demeden önce üzgünüm, kusura bakma gibi sözcükler kullanmamalı, kişide suçluluk duygusuna neden olmamalısınız.   

Hayır derken sadece kendinize odaklanmamalı, insanların ihtiyaç ve beklentilerini de hesap etmelisiniz. Hayır derken bile onlara başka çözümler önerebilirsiniz. 

Hayır Demenin Hayata Etkisi  

Hayır demek hem kendinizi tanımakta hem de tanıtmakta önemli bir adımdır. Kendinize verdiğiniz değerin, sınırlarınızın, seçim hakkınızın hatırlatmasıdır. Zamanınızı etkili kullanmada da size fayda sağlayacaktır. İşinizde daha verimli olup sevdiklerinize, en önemlisi kendinize zaman ayırmak sizi daha mutlu bir insan yapacaktır.  

Unutmayın hayır da evet gibi bir kelimedir, kullanmaktan çekinmeyin. Hayır demek özgürleştirici bir başlangıç olabilir. 

Yazar: Amine Merve Bilir

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!