AnasayfaBlogMor Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mor Renk ve Anlamı Nedir?

23 Aralık 2020
Mor Renk ve Anlamı Nedir?

Renklerle ilgili başlıklarımıza kaldığımız yerden hızla devam ediyor. En görkemli renklerden biri olan mor renk ile renkler ve anlamları yazı serimize devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki renklerin anlamları hayatımızın birçok alanını, biz farkında olmadan etkilemektedir. Bu yüzden hayatımızda hakim olduğumuz birçok kişisel gelişim konuları gibi, renklerin anlamlarına da hakim olmakta fayda vardır. Daha önceki yazılarımda kırmızı renk ve anlamı, turuncu renk ve anlamı ile sarı renk ve anlamı gibi renk başlıklarını işlemiştik. Bugün ise sırada mor renk ve anlamı var. O zaman gelin hep birlikte mor rengin hayatımızdaki etkilerine bakalım. Şimdiden keyifli bir yazı olur diyerek başlıyoruz. 

Mor renk doğada olmayan, renk karışımlarıyla oluşturulan bir renktir. Kırmızı ve mavi renk karışımlarından elde edilir. Morun doğadaki enderliği ona değer katmaktadır. Gökkuşağının en güçlü dalgasına sahip olan renktir ve zamanla gelişen güçlü bir geçmişe sahiptir. Aslında, mor renk sembolizminin geçmişi, diğer renklerin oluşumundan daha önemli ve ilginçtir. Tarihten bu yana birçok anlam içeriğini temsil eder. Bunların çoğu hayal gücü, maneviyat ve zenginlikle ilgilidir. Güç ve zenginliği temsil eder. Hayal gücünü harekete geçirirken ideallerimizin peşinden daha sağlam adımlarla gitmemize yardımcı olur. Kimi zaman enerjimizi yükseltirken bizi olumlu yönlendiren, kimi zaman da yoğun kullanımların negatif etkisiyle yanlış şeylere sevk eden bir renktir. Peki nelerdir mor rengin bize kattığı olumlu ve olumsuz etkiler?

Mor Renk Ne İfade Eder?

Mor renk gücü ve politik konuları sembolize eder. Çünkü, mor renk otorite rengidir. Cesur tonuyla kimi zaman korkutucu olabilir. Mor rengin liderlik niteliğine, kraliyet ailesi tarafından kazandırıldığı söylenir. Otorite rengi olmasının yanı sıra cesur, prestijli ve yeteneği bünyesinde barındıran bir renktir. Geçmişten günümüze krallıklar, lordlar, imparatorluklar ve üstleri gibi iktidar sahibi olan herkes mor rengine düşkün olmuşlardır.

Eski dönemlere değinmişken, mor rengin tarihteki yerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Mor renk, ilk kez Neolitik çağda ortaya çıkmış. Pech Merle mağarasının ve Fransa’daki Neolitik bölgelerin sanatçıları, mağara duvarlarında kullanmış. Manganez ve hematit tozu çubuklarıyla mor rengini elde etmişler.

Medeniyetlerdeki imkanlar dolayısı ile zor üretilen mor boya, elit kesimdeki önemli kişilere diktikleri kumaşların boyasında kullanılırmış. En eski mor boya MÖ 15. yüzyılın başlarına kadar gittiğini düşünürsek bu şekilde nadide kullanılması da normal. 1,5 gr saf boya çıkarmak için 12.000 kabuklu deniz hayvanları kullanılırmış. Bu miktar, bir imparatorun giysisini boyamak için bile zar zor yetmekte olduğunu düşünürsek, oldukça zor bir üretim yapılmaktaymış.

İşte mor rengin zenginlik, güç ve asalet olarak bilinen anlamı, imparatorların ve yönetici kesimdeki yüksek rütbelilerin mor renkli kıyafetler giymesinden dolayı birbiriyle bağdaştırılırmış. Zamanla teknolojinin gelişmesiyle mor rengin üretimi kolaylaşmış olsa da anlamı her dönemde aynı kalmakta. Yani mor renk her zaman insan için asalet, güç ve lüksü simgelemeye devam edecektir. 

Yine eski dönemlerde mor renk, sihri, gizemi, maneviyatı , bilinçaltını, yaratıcılığı, saygınlığı ve yüksek makamı sembolize eder. Sembolizmin en önemli yönlerinden biri olan kuşaklar arası bölünmeyi oluşturur. Bu durum, her yaştan çok büyük fikir farklılıkları yatabilir. 

Bilimsel olarak, elektromanyetik enerjinin en güçlü görünür dalga boyudur. X ışınlarından ve gama ışınlarından sadece birkaç adım uzaklıktadır.

Mor Renk ve Etkileri

Mor renk geniş fikirli bir renktir. Tarafsız ve uygardır. Sahip olduğu bu özellikler, mor rengini spektrumda daha olgun renklerden biri haline getiriyor. Filozofların mor renge yönelme sebebi, anlayış ve kabul rengi olmasıdır. Keşfedilecek çok büyük bilinmeyenlerin olduğunu hatırlatan mor renk, ufku genişletme konusunda oldukça yeteneklidir. 

Yaratıcılıktan zevk alan mor renk, kişiyi orijinal düşünmeye teşvik eder. Sanata olan vizyonlu duruşu ile müzisyen, yazar, şair, ressam gibi sanatçılar mor renk ile motivasyonlarının daha da arttırdığına inanırlar. Ama buna ters olarak İtalya’da sahne alan sanatçıların çoğu, mor bir şey giymeleri gerektiğinde sahneye çıkmazlarmış. 

Empatiyi güçlendiren mor renk, özünde aşkı yansıtır. Ortama sıcaklık verir. Barış, şefkat ve sempatiyi savunur. Sevgi dolu ve aşırı duyarlı olan mor renge normal oranda maruz kaldığımız zaman, enerjisini almanın vermiş olduğu motivasyonun yanı sıra, çok yoğun maruz kalmalarda üzerimizde çok da olumlu etkiler bırakmayabilir. Kaos ve kargaşaya karşı olumsuz tepkiler ortaya çıkarabilir. Duygusal acıya yatkınsanız mor renkten uzak durmanız önerilir. Çünkü normalde olan duygusal acının üstüne daha da duygusallık katarak sizi sıkıntılı durumlara sokabilecek etkisi vardır. 

Son olarak mor renk vücudumuzda sağlık olarak ne gibi etkiler bırakıyor, ona bakalım. Mor renk, doğru oranda kullanıldığında zihni dengelemeye, takıntıları ve korkuları pozitif dönüştürmeye yardımcı olduğu için sinirsel bozuklukların düzelmesinde kullanılırmış. Çoğu psikolog, bu iddialara şüpheyle yaklaşsa da olumlu etkileri de gözden kaçmayacak kadar önemli olduğu bilimsel olarak tartışma konusu. Davranışsal bozuklukların tedavisinin yanı sıra aşırı yeme isteğini dindiren bir renktir. Vücuttaki hormonların ve salgı bezlerinin çalışmasını düzene sokmasına yardımcı olur. Akciğer, karaciğer, kalp, böbrek, ve eklem iltihapları gibi tedavilerde mor renk olumlu etkiler yansıtır. Morun açık tonları, kişiyi iyileştirici özelliğe sahipken koyu tonları aşırı depresif bir duruma büründürebilir. 

Mor renk hakkında da ilginç bilgiler paylaştıktan sonra bir başlık altında, ne anlama geldiğini toplamaya ne dersiniz?

Mor Renk ve Anlamı

Yazımızın başından itibaren bahsettiğimiz tarihsel içeriklerde göründüğü gibi, mor renk güç, zenginlik, asalet ve otoritenin sembolik bir rengidir. Oldukça değerli üretimi olduğundan nadide bir parçayı oluşturur. Geniş fikirlilik, sanata olan yeteneği, yaratıcılık ve duygusallığı ile bilinir. İstikrar anlamına gelir. Vizyoner bir bakışa sahiptir. Ruh halini yükseltir ve canlandırır. Maneviyat duygusunu arttırır. Bireysellik ve özgünlük anlamına gelir. 

İşte mor renginde hayatımıza etkileri, okuduğunuz gibi… Aslında saymakla bitmez. Renklerin kişisel gelişim üzerindeki etkileri, biz insanlar tarafından çok dikkate alınmasada inkar edilemez. Nasıl ki sürekli aynı insanları, aynı duvarları, aynı sokakları ya da dükkan vitrinlerini, değişmemiş görmekten bir süre sonra sıkılırız, işte renklere çok yoğun maruz kaldığımızda da aynı hissi yaşarız. Bizi farklı duygulara sürüklerler. Ama dozunda kullanmayı bilirsek, işte hayatımıza güzel yanlarını yansıtan sıcak dokunuşlarını hissetmeye başlarız.

Sizlerde kişisel gelişim konusunda kariyer boyutunda uzmanlaşmak ya da kendinizi geliştirmek istiyorsanız IIENSTITU web adresinden ücretsiz online eğitimlere katılabilirsiniz. Üstelik bu eğitimler sonrası gireceğiniz testlerden yüksek puanlar alarak, sertifika sahibi olabilirsiniz. Bu sertifikalar aynı zamanda kariyerinize de olumlu etkiler sunacaktır. Ayrıca IIENSTITU Blog sayfasından da çeşitli başlıklarda faydalı blog yazıları okuyabilirsiniz. 

mor mor renk ve anlamı mor renk ve etkileri mor renk ne ifade eder renklerin dili
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Dünyasında Renklerin Dili
İş Hayatı

İş Dünyasında Renklerin Dili

24 Şubat 2021
Sinemada Renkler ve Etkileri
Nasıl Yapılır?

Sinemada Renkler ve Etkileri

01 Ocak 2021
İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Temmuz 2021