AnasayfaBlogEk İş Bulmak İçin İpuçları
İş Bulmak

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

23 Ağustos 2017
Ek İş Bulmak İçin İpuçları

Son zamanlarda neredeyse birçok tanıdığımdan ek iş konusunda sorular alıyorum. "Ek iş bulmam gerek yardımcı olur musun?" Başlıklı epostaların sayısı da bir hayli fazla. Bende bu konuda iki satır birşeyler yazmak istiyorum. Ek iş nasıl bulunur? Bir maaş faturaları ödemek için yeterli olmadığında, ikinci bir işte çalışmak mantıklı olabilir. İkinci bir iş size sadece ek para getirmez, aynı zamanda özgeçmişinize de çok olumlu bir şekilde yansır ve yeni kariyerinize geçiş için size bir araç olur.

Ek iş bulmanın en kolay yolu nedir?

Bu, aradığınız iş tipine, nerede çalışmak istediğinize, gelirinize nasıl bir artış getirmek istediğinize bağlıdır. Bu aynı zamanda çalışabileceğiniz saatlerin esnekliğine bağlı olduğu gibi ve işvereninizin de esnekliğine bağlıdır.

İkinci bir iş mi serbest meslek mi?

Küçük bir iş kurmanın her zaman bir seçenek olduğunu ve eğer esneklik istiyorsanız ve serbest meslek olarak esneklik garantileyebildiğiniz ve ticaret için gerekli becerilere sahip iseniz gelecek işvereniniz siz bile olabilirsiniz.

Ek iş bulma yolları.

Bazı işlere başvurabilir ve online çalışabilirsiniz. Diğerleri için fiziksel olarak bir yerde çalışacağınızda, online olarak başvurabilirsiniz veya yüz yüze başvurmanız gerekebilir veya ekstra yardıma ihtiyacı olan bir şirket bulmak için bağlantılarınızı kullanın. İkinci bir iş çeşidi için evinize veya ilk işinizin yerine olabildiğince yakın bir yerlerde iş aramak daha iyi bir fikirdir. Bu sizin iki iş arasında koşuşturmanızı kolaylaştırır. İkinci işler genel olarak üç ana kategoriye ayrılır: geleneksel part-time istihdam, hizmet sektörü, küçük iş girişimleri ve serbest iş. Bu sektörlerin her birinde bir iş ayarlamanın stratejileri birbirinden farklıdır. Ek iş arayışında size yardımcı olacak ipuçları.

Bir İş Arama Motoruyla Başlayın

İş arama motorlarında ‘’online’’, ‘’evden çalış’’, ‘’homeoffice’’, ‘’part-time’’, ‘’akşam’’, ‘’hafta sonu’’, ‘’freelance’’ ve benzeri gibi anahtar kelimelerle ikinci bir iş arayışı yapabilirsiniz. Online iş ararken konum eklemenize gerek yok ama saha üzerinde çalışacağınız işler için ilçenizi veya mahallenizi ekleyin. İşte en iyi iş arama motorları ve onları nasıl kullanmak gerektiği hakkında biraz bilgi.

Online Bir İş Bulun

Eğer evden yapılabilecek düzgün bir iş bulursanız, bu sizin gelirinize takviye için harika bir yol olacaktır.

Part Time Bir İş Bulun

Bazı insanlar iki tane tam zamanlı iş arasında sıçrayıp dururlar ama bu zordur. İkinci bir işte part time olarak çalışmak her zaman daha iyi bir seçenektir.

Bizzat İkinci Bir İş Bulun

İkinci işler genellikle mesai saatlerinde esnek olanlar için uygundur. Yani siz sabah 07:00 - 16:00 çalışıyorsanız ikinci işinizi saat 17:00 de başlayacak şekilde arayabilirsiniz. Restoran, otel, resort ve kulüp gibi yerlerde işverenleri bizzat ziyaret etmek bu sektörlerde ikinci bir iş bulabilmek adına iyi bir iştir. Yöneticiye kendinizi tanıtın ve işler hakkında sorular sorun. Kibar bir görünüm ve neşeli bir kişilik çok önemlidir. Meşgul olunmayan zamanlarda ziyaret etmeye çalışın.

Bağlantılarınızı kullanın

Arkadaşlar, aile, komşular ve diğer bağlantılar aracılığıyla ağ kurmak ve kurumlarının yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorgulamak veya iş arkadaşlarından birinin yardıma ihtiyaç duyup duymadığını sormak iş bulmak için her zaman iyi bir yoldur. Bu teknik özellikle çalışanları referans yoluyla işe almayı tercih eden küçük organizasyonlar için uygundur.

Serbest Bir İş Bulun

Makale yazmak ve grafik tasarımı gibi serbest işler küçük işletmeler için kullanılan stratejiler ile güvence altına alınabilir ama bunun yanında Freelancer gibi websitelerde serbest işler içerisinde arama yapabilirsiniz.

Ek İş Bulmak İçin İpuçlarıek iş bulmak güzel bir iş bulmakhemen iş bulmak hızlı iş bulmakiş bulmak yapılan hataları kurumsal şirketlerde iş bulmak
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?
İş Arama

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

19 Eylül 2021
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
Geleceğinizi düşünün
İş Hayatı

Geleceğinizi düşünün

17 Ağustos 2018