AnasayfaBlogİngilizce CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Örnekleri

18 Aralık 2019
İngilizce CV Örnekleri

İş arayışında bulunduğumuz süre boyunca kendimizi özetleyen ve kısa bir tanıtımımızı yapan Cv, doğru ve etkili olarak hazırlandığında iş mülakatlarında bize yardımcı olan bir araçtır. Etkili ve doğru sayılabilecek bir cv hazırlamak ise kolay gözüken ama ince iş niteliğinde zaman da alabilecek bir belgedir. Cv hazırlama sürecinde kendimizi doğru şekilde cv formunda ifade etmeli ve yetkinliklerimizi iş aradığımız süreç boyunca geliştirmeliyiz. Ayrıca cv güncel olmalı ve her farklı alana özgü bir cv hazır da bulunmalıdır. Bütün bunlarla birlikte işverenlerin bazıları alanlarından ötürü İngilizce cv ve referans mektubu istemektedir.

Bazen de imkanlar doğrultusunda yurt dışına cv gönderme durumunda olabilirsiniz. Bu durumlarda İngilizcenizin belli bir seviyeye ulaşması özellikle, B2 seviyesini geçmesi, tercih edilmeniz için ön koşulu oluşturmaktadır. Eğer işveren sizden İngilizce dilinizin yetkinliğini ölçmek için İngilizce cv göndermenizi isterse seviyeniz uygun olmadan bu işe girişmeniz yanlış bir tercih olacaktır. Yine de bu riski göz önüne alıp iş görüşmesine gitmeye karar verirseniz burada İngilizce iş mülakatında zorlanma durumunuzun olacağını önceden bilmeniz gerekmektedir. Bu duruma düşmeden önce ise, İngilizce seviye durumunuzu iş arayışı boyunca geliştirmeye ve ilerletmeye çalışmanız CV hazırlama noktasında da sizi rahatlatacaktır.

İngilizce CV Hazırlama

Yurt dışında çalışma isteği ya da yurt dışına iş başvurusunda bulunma fırsatını yakalama isteği, işverenin tercihi dolayısıyla İngilizce cv istemesi nedeniyle hazırlanacak cv'niz aynı Türkçedeki gibi birtakım kurallardan ve hazır formlardan oluşmaktadır. Doğru ve eksiksiz bir cv her dilde istenen bir şeydir. İngilizce olarak hazırlayacağınız cv'niz sizi özetleyen nitelikte ve açıklıkta olmalıdır. İngilizce cv hazırlama ile ilgili fazla bir bilginiz yoksa bunu araştırmak için özellikle İngilizce kaynaklara bakmanız sizin için daha verimli olacaktır. Tabii bütün bu süreç için İngilizce eğitiminizin belli bir seviyeye gelmesi, İngilizcenin alanınınızda etkin olarak kullanılacağı için oldukça önemlidir.

İşveren özellikle sizden İngilizce cv ister çünkü; bu sizin yetkinliğinizi gösterecek ve alanda istenen dili kullanacağınızı belgeleyen form olacaktır. İngilizce cv hazırlama sürecinde de farklı alanlara yaptığınız başvurular için farklı Cv'ler hazırlamaya çalışın. Türkçedeki gibi İngilizce Cv'de de bazı bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerin İngilizce karşılıkları Türkçedeki kullanımdan farklı olabilir. Bu nedenle yazacağınız bölümlerdeki çeviriye dikkat etmelisiniz. İngilizce cv hazırlama aşamasında size yardımcı olacak bazı bilgileri önceden bilmeniz  bu süreci de kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

 • Türkçede olduğu gibi İngilizce yazacağınız Cv'de de imla ve yazım kurallarına uygun, doğru bir cv hazırlamak durumundasınız. Böyle bir cv sizin İngilizce seviyenizi de doğru aktaracaktır.

 • İnternet üzerinden hazır cv formları bulabilirsiniz. Bulacağınız hazır şablonları doldurmak ise sizin İngilizce yazma becerinize bağlı olacaktır. İnternet üzerinden özellikle Europass sitesinden bulacağınız yazım kuralları ve cv formları size bu noktada kolaylık sağlayacaktır.

 • İngilizce cv'den önce Coverletter olarak ifade edilen (ön yazı-üst yazı) yazıyı yazmanız Cv'nizi daha güçlendirip alan yetkinliğinizi göstermenize fırsat tanıyacaktır.  Ön yazıda yazacağınız yetkinliklerinizi, alana uygun olacak şekilde sıralayın ve cv'nizden farklı olacak şekilde kısa yazmaya özen gösterin.

 • İngilizce cv göndermeden önce, başvuru yapacağınız kurumun hangi ülkede olduğunu bilmelisiniz. Şöyle ki eğer başvuru yaptığınız kurum Kıta Avrupasında ise cv göndermek yeterlidir. Kuzey Amerika coğrafyasında ise özellikle cv istenmiyorsa resume göndermeniz gerekmektedir. Bu noktada cv ile resume arasındaki farkı da bilmeniz lazım. Resume daha derinlemesine alanla ilgiliyken İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde cv daha çok geçerli görülmektedir. Resume, sizin eğitiminizden ziyade başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu gösterecek iş deneyimlerini (Work Experience) ister. Ayrıca resume ile cv arasındaki belirgin farklardan biri cv'nizin yetkinliklerinize ve iş deneyimlerinize göre sayfa uzunluğu değişebilirken Resume için en fazla iki sayfa yazmanız gerekmektedir.

 • Fotoğraf Türkçe Cv'de kullanılıyorken İngiltere ve ABD özelinde ve cinsiyete ve ırka dayalı eşitliği sağlamak için fotoğraf kullanılması istenmiyor ve beklenmiyor. Ayrıca Cv'niz ve resume belgenizde cv başlığı kullanılmaz, direkt adınızla başlangıç yapılmalıdır. Hazır şablonları size tanıtan Europass Abd için kullanılmıyor. Cv'nizin yazı stili arial ve 12 punto olabilir.

İngilizce CV Bölümleri

Türkçe cv'de olduğu gibi İngilizce hazırlayacağınız cv de bazı bölümlere ayrılarak yazılmalıdır. Bu sıralamayı takip ederek kurallara uygun dikkat çekici bir Cv hazırlamanız sizi ön plana çıkaracaktır. Cv'niz ya da resume yanında muhakkak ön yazı ve referans mektubu- niyet mektubu göndermeye çalışın. Yurt dışına gönderme niyetinde olduğunuz İngilizce cv ile Türkiye özelinde hazırlayacağınız İngilizce cv birbirinden farklı olmalı ve işveren istemedikçe referans mektubu göndermeyin, referanslar bölümünde bunu belirtebilirsiniz. İngilizce yazılacak Cv bölümleri için internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmaya çalışın ve bölümler için çeviriyi doğru yapmaya özen gösterin. 

 • Personal Data: Kişisel bilgileriniz cv'nin en üst kısmında eksiksiz yer almalı,varsa linkedin adresinizi yazabilirsiniz.

 • Summary: Özet olarak kendininizden ve alana yetkinliğinizi gösteren özelliklerinizden bahsedebilirsiniz.

 • Objective(Carrier Objective): Job Objective olarak da kullanılan bu bölümde kariyer-iş hedefinizden bahsetmeli, İleride kariyenizin hangi pozisyonda olmasını istediğinizi belirtmelisiniz.

 • Work Experience: İş deneyimleri bölümünde  ters kronoloji kullanarak en son çalıştığınız yeri en başa yazmalısınız. Ayrıca genel iş deneyimlerinden ziyade alanla-pozisyonla alakalı deneyimlerinizi yazmanız daha doğru olacaktır.Yeni mezun olarak iş deneyiminiz yoksa eğitim hayatınızdan önce bahsetmeli ve sıralamayı öne almalısınız.

 • Education: Aldığınız eğitim-öğretim derecelerini yazmalısınız.

 • Additional Skills: Yetkinliklerinizi kısa ve açık şekilde yazmalı ve alanın gerektirdiği yetkinliklerin tümünü yazmaya çalışın.

 • Training: Burada aldığınız ek eğitimlerden, kurslardan bahsederek alana hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 • Memberships: Üyelikler- gönüllü organizasyonlara katılımları yazmalısınız.

 • Hobbies: Genel hobilerden ziyade daha özel hobilerinizi yazabilirsiniz.

 • Referances: Referanslarınıza mutlaka önceden haber verin ve referanslarınızın başvurduğunuzun pozisyonla ilgili kişiler olmasına özen gösterin. Akademik yetkinlik olarak da birkaç hocanızın adını yazabilirsiniz.

CV Hazırlama Eğitimi ve Olanaklar

CV hazırlama ister Türkçe hazırlansın ister İngilizce emek ve özen gerektiren bir belgedir. Bundan sebep cv hazırlama ve iş görüşmesinde etkili sunma için birçok eğitimler ve kurslar var. Cv hazırlama eğitimi ve iş görüşmesine hazırlık yapmak ve daha etkili olmak, neticede daha sonra çağrılmak için Cv'nizin dikkat çekmesi, doğru hazırlanması ve sunulması gerekmektedir. Cv'nizde gereksiz bilgiler yer almalı insan kaynakları uzmanları ya da işveren tarafından belirtilen soruların cv'nizde yanıtlanmış olması gerekmektedir. Bundan dolayı etkin ve güçlü görülen ve sunulan bir cv yaratmaya yönelik alacağınız eğitimlerde nitelikli ve verimli olmalıdır. 

İngilizce cv hazırlamak için ise önce İngilizcenizin belli bir düzeyde olduğunu belgeleyen sertifikalara sahip olmalısınız. Genel olarak İngilizce eğitimi ve alanınızla ilgili İş İngilizcesi edinmelisiniz.Yine Cv ve mülakatlarda İngilizce olarak kendinizi özetlemeniz istendiğinde bu eğitimlerin faydasını görebileceğiniz kursları tercih etmelisiniz. Hayatınızın bir şamasında tanışmanız ve öğrenmeniz gereken İngilizce iş hayatınızda size her zaman olumlu katkı sunacaktır. İngilizce cv ve mülakatlara hazır olduğunuzu size gösterecek ve mülakatlarda rahatlamanızı sağlayacak birçok eğitim ve kurs ve seminer  olanaklarına günümüzde kolaylıkla erişebilirsiniz.

Özellikle cv hazırlama noktasında online eğitimler vaktinizi fazla almadan size nitelikli ve kaliteli bir eğitim sunabilmektedir. Online eğitim sağlayan Enstitü sayfasını da Cv hazırlama aşamasında bilgi ve fikir edinmek için ziyaret edebilirsiniz. Yine İngilizce mülakatlarda başarılı olduğunuzu gösterecek ipuçları ve bilgiler için İngilizce mülakat eğitimi  tam size göre.

ingilizce cv ingilizce cv hazırlama yetkinlik ön yazı ingilizce kurs ingilizce mülakat
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce CV Hazırlama İpuçları
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Hazırlama İpuçları

26 Şubat 2020
İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

05 Aralık 2019
Popüler İngilizce Dersler
Yabancı Dil Eğitimi

Popüler İngilizce Dersler

05 Şubat 2020
İngilizce Öğrenme Programı Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Programı Nedir?

29 Kasım 2019