Close
Mobil Menu Bars

Yeni İşinizde Sormanız Gereken 6 Soru

20 Eylül 2018, 975 defa okundu.
Yeni İşinizde Sormanız Gereken 6 Soru
Yeni İşinizde Sormanız Gereken 6 Soru

Yeni bir işe girdiğinizde ilk amacınız iyi bir izlenim yaratmak olmalıdır. Yeni başladığınız ofiste güçlü ilişkiler kurmak ve kariyerinizi ilerletmek için önünüzde harika fırsatlar var. Bu sebeple yeni işinizde daha önce yaptığınız şeyleri yaparım fikriyle çalışmayın. Rutin alışkanlıkları bir kenara bırakın.

Yeni bir işe başlamak çok soru sormak anlamına gelir. Çok soru soruyor olmanız sizi rahatsız edebilir. Kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ancak işyerinde işlerin nasıl ilerlediğini öğrenmek için bunu yapmanız oldukça normal… Bu aynı zamanda yöneticinizin gözünde yükselmek anlamına gelir. Hata yapmaktan kaçındığınız izlenimi verir.

Yeni işinizde sormanız gereken sorular;

yeni iş, iş hayatı, sorulması gereken sorular, iletişim

1 - Nasılsınız?

Her şeyden önce bu bir kere sorup geçilecek bir soru değil. Günde 50 kere sormasak bile bunu yöneticinize veya diğer iş arkadaşlarınıza düzenli olarak sormalısınız. (Umarım diğer iş arkadaşlarınızda size soruyordur)

Neden bunu yapıyoruz? Yöneticiniz çok yoğun, stresli ya da karmakarışık bir durumda olabilir. Birlikte çalıştığınız iş arkadaşınız da aynı şekilde kafası karmakarışık bir şekilde çalışıyor olabilir. Ya da takdir edilmek istiyor olabilir. Takdir edilmek hepimizin ihtiyacı ve onları iyi hissettirmek için sadece nasılsınız demeniz yeterli. Bu şeffaf bir yapıya sahip olduğunuz anlamına gelir.

Her yöneticinin bu soruya direkt olarak cevap vermeyeceğinin farkındayım. Ancak denemeye değer.

2 - İşinde yardımcı olabilir miyim?

Bu soruya çok kolay şekilde hayır cevabı verebilirler. Bazı insanlar işine karışılmasından “yardım etmeyi teklif etseniz” bile hoşlanmazlar. Yapmak istediğiniz şey sadece yardım etmeye çalışmak. Burada “yardıma ihtiyacın olduğunda ben hazırım” diyorsunuz. İş arkadaşlarınız bu teklif karşısında kayıtsız kalmayacaktır. İş arkadaşlarınızda yardımlaşma içerisinde olmanız her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

3 - İlk hafta kimlerle tanışmalıyım?

Yeni bir işe girdiğinizde bağlantı kurmak çok önemlidir. Sadece yeni iş arkadaşlarınızla değil, aynı zamanda şirketin hedefleri ve nereye varmak istediğine dair bilgileri de edinmelisiniz. İletişim kurmanız gereken kişiler, tedarikçiler, müşteriler ve diğerlerinin iletişim bilgilerini mutlaka alın. Bunu öğrenmek için mümkünse yöneticinizle görüşebilirsiniz.

4 - Önümüzdeki ay hedeflerimiz neler?

Önümüzdeki ay yapacaklarınızı ve nereye varmak istediğinizi sormak o şirkette kalıcı olmak istediğinizi gösterir. Bu ilk günden itibaren geleceği düşündüğünüzü anlatır. Ayrıca önceliklerinizi göstermenize fayda sağlar.

Yöneticiniz belki de sizi sadece o pozisyonda belirli işlerde tutmak istiyordur. Bir pozisyonda aylar/yıllarca aynı işi yapmak kariyer yaşamınız için en büyük tehlikedir. İşinizi geliştiriyor olmanızın önündeki en büyük engel hedef koymadan çalışmaktır.

Eğer yöneticiniz sizin hedeflerinizi belirleyecek vakit bulamıyorsa kendiniz hedef belirlerseniz çok daha iyi birşey yapmış olursunuz.

5 - Hangi saatlerde müsait oluyorsunuz?

Bunu sormak onların yoğun saatlerine saygı gösterdiğinizi ve en verimli zamanlarını çalmadığınızı anlamalarına yardımcı olur. Ekipten veya  yöneticilerinizden biriyle görüşmek istiyorsanız onlarla ne zaman iletişim kuracağınızı öğrenmiş olursunuz. Bu durumda onlarla zamansız bir şekilde görüşüp size geri dönmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız.

6 - Sizinle nasıl iletişim kurayım?

Bu yanlış kurulan iletişimden ve çatışmadan kaçınmak istediğinizi anlatır.

Yukarıdaki soru gibi, bu yanlış iletişim veya çatışmadan kaçınmanıza ve en iyi iletişimi kurmanıza yardımcı olur. Bazı insanlar e-posta ile yazışmayı tercih eder. Genellikle yoğun çalışan kişiler işleri atlamamak ve bilgilerin kayıtlı olması için e-posta ile yazışmayı tercih eder. Bazı kişiler ise telefonla konuşarak çözmeyi tercih eder. Bazı insanlar toplantılardan nefret ederler.

Ayrıca görüştüğünüz kişilerin iletişim tarzlarına dair bilgiler edinin. Kim hangi sözlerden hoşlanmıyor? Kim neyi konuşmak istemiyor? Bunu yaparsanız çalıştığınız ekipte kiminle nasıl iletişim kuracağınızı kolaylıkla öğrenirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümünden mezundur. İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hatice Şenses
28 Eylül 2018
5.0

İyi insan olmak yeterli, yazanların hepsi ona çıkıyor :)