AnasayfaBlogYeni Mezunlara 7 Öneri
Kariyer

Yeni Mezunlara 7 Öneri

25 Şubat 2018
Yeni Mezunlara 7 Öneri

Yeni mezunların iş bulabilmesinin, istihdam edilebilmesinin ve kariyer dünyasına girebilmeleri için sahip olmaları gereken 7 öneri hazırladım. Bu iş bulma ve kariyer önerilerimi dikkatli şekilde uyguladıklarında kariyer yaşamlarında etkili bir sıçrayış olacağını görebilecekler. Ancak bu tavsiyeler kişiden kişiye ve mezuniyet durumuna göre değişebileceğinden herkes için geçerli olmasa da büyük bir yeni mezun çoğunluk için kullanılabilir olduğunu eklemek isterim.

Yeni mezunlara tavsiyeler

Üniversiteden yeni mezun oldunuz. Peki neye ihtiyacınız var?

  1. Şansa ihtiyacın var

  2. Fırsatlara ihtiyacın var

  3. Finansal kaynaklara ihtiyacın var

  4. Becerilere ihtiyacın var

  5. Deneyime ihtiyacın var

  6. Doğru zamanlamaya ihtiyacın var

  7. Bilgiye ihtiyacın var

İçinde bulunduğumuz durumumuzu neden değiştiremediğimizi veya hedeflerimize neden ulaşamadığımızı haklı çıkarmak için odaklandığımız ve sıklıkla kullandığımız bahaneler bunlardır. Bununla birlikte birçok kere kanıtlandı ki gerekli olarak sıraladığımız bu maddelerin hepsine aslında sahip olmamıza gerek yok. Ya da sahip olduğumuz her madde yeni mezunların başarısını belirlemez. Yeni mezunlara tavsiyelerim başarılı olabilmeniz için düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekir. Düşünce gücü başarıya giden en önemli anahtardır. Bakış açımız bizim odak noktamızı, dikkatimizi ve herhangi bir durumda aldığımız sonuçları yönlendirir.

Yanlış bakış açısına sahip olduğunda bireyin aklından şu tarz düşünceler geçer; becerikli, bilgili ve deneyimli olsak da hedeflerimize ve istediğimiz sonuçlara ulaşamayacağız. Okullarda bize düşüncenin insan üzerindeki etkileri ve düşünce yönetimi öğretilmez. Düşünce yapınızı değiştirebilirseniz eğitiminiz, bilginiz ve becerilerinizden kazançlı çıkabilirsiniz. Birçok kurum ve şirket kendi potansiyellerinin altında işlev görüyor ve birçoğu bilgi, beceri ve deneyim eksikliğinden dolayı batıyor. Bunun sebebi yanlış düşünce yapısına sahip olmalarındandır. Birçok kurum yanlış düşünce tarzıyla oluşturulmuş yönetimsel yapılara sahiptir. Daha kötüsü ise performansı öldüren liderler ve üst yöneticilerin olduğu iş yerleri ve kurumlardır.

Ekonomiler eksikliklerden dolayı çökmezler. O şirket içindeki problemleri çözmede hakim olan zihniyetle verilmiş yanlış kararlar yüzünden çökerler. Ekonomistler ekonomik parametrelerini ekonomik problemlerin hem nedenleri hem de sonuçları olarak gösterirken büyük bir ekonomik problemin gerçek nedeni zihniyet faktörüdür ve bu zihniyetlerin yapısı belirlenmedikçe hiçbir ekonomik çözüm işe yaramayacaktır.

Yeni mezunlar kişisel gelişimine önem vermeli

Yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri ayrıca fark etmeli ki eğer düşünce yapılarını geliştirirlerse başarılı olabilirler. Dünya değişiyor ve başarılı olmak için artık yeni mezunların ve öğrencilerin fikirlerini yeni dünyanın isteklerine göre geliştirmesi ve ilerletmeleri gerekiyor.

  1. Birincisi geçmişte, işler neredeyse garantiydi ve bir yeni mezununun iş bulması çok uzun sürmüyordu. Ancak bugün durumlar değişti.

  2. İkinci olarak geçmişte yeni mezun iş bulmak için kendi alanında çalışıyordu. Bugün yeni mezunlar ve açık fikirliler gerekli olan alana geçiş yapıyorlar.

  3. Üçüncüsü önceden bir yeni mezunun kendi işini kurması ve kendi işinin patronu olması fikri uzak bir fikirdi.

Bugün yeni mezun üniversiteli bu ihtimali iş hayatına girmeden önce reddediyor. Geçmişte yeni üniversite mezunu kendini şirketler tarafından otomatik olarak aranan bir varlık olarak görüyordu. Bugün yeni mezun iş arayan şirketler onu ciddiye almadan ve işe almadan önce kendini kanıtlamak durumunda. Geçmişte yeni üniversite mezunu, mezun olduktan sonra kitaplarını tavan arasına kaldırabiliyordu, garanti altında bir işle ve eğitim hayatı tamamen terk ediliyordu. Bugün bir öğrenci akademik eğitimini tamamlar tamamlamaz hemen hayat boyu öğrenme çizelgesine sarılıyor ve kendini istihdam ve iş dünyasında ihtiyaç duyulacak hale getirebilmek için çaba sarf ediyor. Üniversitede öğrendiklerine güvenen bir yeni mezun bunu mülakatta kanıtlayamadığında şoka giriyor. Dünya artık değişti ve üniversite öğrencileri yeni mezunlar da bununla birlikte değişmek zorunda kaldılar.

Yeni mezunlarda en büyük zihniyet değişikliği de üniversite öğrencilerinin kendilerini iş ve istihdam dünyasında internet kullanıcıları olarak görmek yerine problem çözücü olarak görmeleri gerektiği şeklinde geliştirmeleridir. Birçok şirket mücadele veriyor ve performans için o kadar çok baskı görüyorlar ki çok az vakitleri var ve yeni mezunları işe alıp onları iş dünyasına hazırlayacak kadar sabırları yok. Bunun yerine şirketler bir hayli girişimci olan ve işe kabul edildiği an uyum sağlayacak keskin zekalı problem çözücüler arıyorlar. Eğer böyle potansiyel mezunlar kendilerini iş aramadan önce geliştirip kanıtlayabilirlerse, kariyerleri için çok daha iyi olur. Bunlar yetenek meselesi değil, hepsi zihniyet meselesi.

Yeni Mezunlara 7 Öneriblogyeni mezun iş yeni mezunlar üniversiteden sonra iş hayatı
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu

23 Mayıs 2019
Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?
İş Arama

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

19 Eylül 2021
Yeni Mezunlar Kılavuzu
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar Kılavuzu

25 Haziran 2019
Yeni Mezun Kimdir?
Yeni Mezun

Yeni Mezun Ne Demek?

07 Ekim 2019