AnasayfaBlogBilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü

04 Şubat 2020
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü

Teknoloji gelişiyor ve hayatımızdaki yeri de gün geçtikçe artıyor. Öyle ki hayatımızın ayrılmaz parçalarından biri haline gelmiş durumda. Teknolojiyle birlikte günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan iletişim teknolojileri de hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu gelişim ve değişim sektörlerin yetişmiş insan gücüne duyduğu ihtiyacı da artırıyor. Zincirin halkaları birbirine bağlı ilerliyor. Kalifiye insan gücüne ihtiyaçla birlikte bilişimle ilgili meslekler de çoğalıyor. Bu mesleklerden biri de “Bilişim Sistemleri Mühendisliği”dir. Bölüm ilk telaffuz edildiğinde Bilgisayar Mühendisliğini anımsatıyor. Peki, farklı mıdır? Evet farklıdır. 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği yeni nesil mühendislik bölümüdür. Bilginin üretilmesi ile tüketilmesi arasındaki süreci güncel teknoloji ile harmanlayan yaklaşımı, yöntemi ya da sistemi ortaya koyar. Bilgisayar Mühendisliğine göre daha multi disipliner bir mühendislik alanıdır.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bireyler özellikle genç nesil teknolojinin her yeniliğine kolayca adapte olur. Ancak kurumlar için bu o kadar esnek ve kolay değildir. Teknolojiye entegre sürecini daha olağan geçirmeleri için de bilişim sistemleri mühendislerine ihtiyaç vardır.

Bilişim Sistemleri, yazılım ve donanım bileşenleri yardımıyla verinin toplanması, işlenmesi, yönetilmesi ve dağıtılmasını güncel teknolojilerle bilişime dönüştürür. Bilişim Sistemleri Mühendisliği de bilişim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik bütün alt başlıkları kapsayan mühendisliktir. Yazılım donanım teknolojileri de bu alt başlıklar arasındadır. Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü multidisipliner mühendislik bölümüdür. Hukuk, Medya, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Askeri Çalışmalar ve Mühendislik gibi pek çok bilim dalıyla ortak çalışma alanları vardır.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bazı üniversitelerde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi; bazı üniversitelerde Teknoloji Fakültesi bazılarında ise Mühendislik Fakültesi çatısı altında eğitim veriyor. Sayısal puan türüyle öğrenci alıyor. Bölümün amacı; bilgi teknolojileriyle bilişim sistemleri geliştirebilen mühendisler yetiştirmek ifadeleriyle açıklanıyor.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, 2 yıllık ön lisans mezunu öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile tercih edebilecekleri lisans programları arasında yer alıyor. Peki hangi ön lisans mezunları Bilişim Sistemleri Mühendisliği’ni tercih edebiliyor? Bilgisayar programcılığı, bilgisayar donanımı, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi, Bilişim ve İletişim Teknolojisi, Mobil Teknolojileri, Operatörlük ve Bilgisayar Operatörlüğü DGS ile bu mühendislik bölümüne geçiş yapabilirler. Devlet üniversitesindeki Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilmek için alınması gereken taban puan 276,06016. Vakıf üniversitelerinde ise bu puan 245,32363.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Bilişim Sistemleri Mühendisleri, çalışacakları kurumda bilgisayarla yapılan bütün işlerin üstesinden gelecek donanımda mezun olurlar. Bu işlere; koordine etme, bakımın yapılması, gerekli yazılım ve donanımın kurulması, sistem geliştirme örnek verilebilir. Bilgisayar ve bilişim bölümün bulunduğu her kurum, işletme, fabrika bilişim sistemleri mühendisinin iş imkanları arasında sıralanır. Bu kurumlar nereler olabilir?

 • Bakanlıklar,

 • Bankalar,

 • Fabrikalar,

 • Okullar, 

 • Yazılım şirketleri, 

 • Bilişim projesi üreten şirketler,

 • E-ticaret hizmeti veren firmalar,

 • E-dönüşüm projeleri,

 • Şirketlerin bilişim bölümleri,

Akademik kariyer de bir başka iş alanıdır. Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bilişim teknolojisinin diğer dallarında yüksek lisans ve doktora yapabilirler. Bilişim sistemleri mühendisliği mezunlarının bir iş alanı da KPSS ile atanıp devlet memuru olmak. KPSS ile atanabilecekleri kamu kurumlarından bazıları şunlar:

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,

 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı,

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü,

 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü,

 • Karayolları Genel Müdürlüğü, 

 • Kişisel Verileri Koruma Kurumu,

 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 

 • Üniversiteler,

 • Belediyeler, 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Bilişim sistemleri mühendisliği bölümünden mezun olanlar ne iş yapar? Soruya verilecek en genel cevap; bilişim alanında çalışır. Bilişim ve iletişim teknolojileriyle ilgilenen bütün sektörlerde çalışabilirler. İşletmelerin ve fabrikaların bilişim bölümleri de çalışma alanlarıdır. Kurumun bilişim sistemini tasarlar, geliştirir, yönetir, veri bankaları oluştururlar. Peki, bilişim alanında ne iş yapar? Ağ yöneticisi, teknoloji müdürü, sistem mühendisi pozisyonunda çalışabilir.

Bilişim sistemleri mühendisleri çalıştıkları alanlara göre; müfettiş, proje yöneticisi, müdür, uzman, analist, denetçi, proje yöneticisi, ağ yöneticisi, teknoloji müdürü, sistem mühendisi, bilim adamı ve araştırma görevlisi pozisyonunda iş yapabilirler. 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilişim sistemleri Mühendisliği bölümünün amaçlarından biri mezun olan öğrencilerin, bilişim sistemleri ve bilgisayarla ilgili bütün işlerde hemen çalışabilmeleridir. Ders programları da bu amaca yöneliktir. İlk iki yıl bilgisayar ve mühendisliğin temel derslerini alırlar. Sorasında bilişim sistemleri üzerine uzmanlaşacakları derslerle eğitim görürler. Bazı üniversitelerin eğitim dili İngilizcedir. Fizik, Matematik, İngilizce gibi temel dersler de programda yer alır. Bölümün derslerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Bilişim Sistemleri Mühendisliğine Giriş

 • Bilişim Ve İletişim Teknolojileri

 • Web Teknolojileri

 • Veri Yapıları

 • Diferansiyel Denklemler

 • Bilgisayar Ağları Ve İnternet

 • Sayısal Analiz

 • Veritabanı Yönetim Sistemleri

 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği Tasarımı

 • Semantic Web Teknolojileri

 • Pazarlama Yönetimi

 • Derin Öğrenmeye Giriş

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü, devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversitelerinde de bulunan bölümlerden biri. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 4 üniversitede de bölüm mevcut. ÖSYM’nin düzenlediği merkezi sınavda “sayısal” puan türüne göre öğrenci alıyor. Yüksek Öğretim Kurumu’nun paylaştığı son verilere göre; Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü bulunan ve puanı en iyi olan ilk 5 üniversite şöyle:

Üniversite Bölüm Kontenjan  Taban Puan  SıralamaAtılım  Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İng, Burslu)  4 396,09916 67742Pri Reis  Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İng, Burslu) 5 339,13448 124589İstanbul Teknik Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İng. Ücretli) 30 338,68109 125131Kocaeli Bilişim Sistemleri Mühendisliği 56 315,56913 159472Sakarya Bilişim Sistemleri Mühendisliği 55 308,26373 172621

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümüne ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Eğitim ücretli. 2 yılı İTÜ’de 2 yılı İse SUNY Binghamton Üniversitesi’nde okuyarak tamamlanıyor. İTÜ Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları SUNY Binghamton Üniversitesi diplomasını da alabiliyor. Yani bölümü başarıyla tamamlayanlar çift diploma sahibi oluyor. 2020-2021 yılı için tercih kılavuzunda özel bir maddesi de vardı: 100 bininci sıranın altındaki öğrenciler bölüme yerleştirilmeyecek. 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği yeni nesil mühendislik bölümlerinden biridir. Bilginin üretilmesi ile tüketilmesi arasındaki süreci güncel teknoloji ile harmanlayan yaklaşımı, yöntemi ya da sistemi ortaya koyar. Bilişim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik bütün alt başlıkları kapsayan mühendisliktir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliğine DGS İle Geçiş Yapılabilir Mi?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği’ne DGS ile geçiş yapılabilir. Bilgisayar Programcılığı, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi, Bilişim ve İletişim Teknolojisi ve Mobil Teknolojileri bu mühendisliği tercih edebilecek ön lisans programlarından bazılarıdır.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Bilişim sistemleri mühendisleri çalıştıkları alanlara göre; müfettiş, proje yöneticisi, müdür, uzman, analist, denetçi, proje yöneticisi, ağ yöneticisi, teknoloji müdürü, sistem mühendisi, bilim adamı ve araştırma görevlisi pozisyonunda iş yapabilirler.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü Bilişim Sistemleri Mühendisliği teknoloji bilgisayar iletişim mühendislik yazılım donanım
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
510260
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
219134