AnasayfaBlogBilgisayar Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bilgisayar Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

15 Temmuz 2021
Bilgisayar Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

Günümüzde yaşamamızın her alanında yerini alan bilgisayar çeşitli programları içermektedir. Bu programlar vasıtasıyla bilgiler işlenir ve saklanır. Bilgisayar operatörü çeşitli programları kullanarak, verileri bilgisayara aktaran ve gerektiğinde bunların çıktılarını alabilen kişilere verilen mesleki bir unvandır. Bu işlemi gerçekleştiren kişilere kamu kuruluşlarında veri hazırlama ve kontrol işletmeni adı verilir.

Bilgisayar operatörü, bilgileri bilgisayar ortamına kaydeder ve kaydın doğru yapılıp yapılmadığını denetmekten sorumludur. Bilginin sıralanması, bilgi arama ve talep edilmesi halinde bilgilerin kâğıda aktarılması işlemlerini yapmaları gerekir. Bu mesleği yerine getiren kişilerin genel olarak, dikkatli ve ayrıntıyı algılayabilen kişiler olmaları çok önemlidir.

Yazımızda bilgisayar operatörü ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptık. Bilgisayar operatörü nedir? Bilgisayar operatörü ne iş yapar? Bilgisayar operatörü maaşları ne kadar? Gibi sorulara yanıtlar hazırladık. Birlikte inceleyelim.

Bilgisayar Operatörü Nedir?

Bilgisayar operatörü; toplanan verilerin dijital ortama aktarılması sürecini yürütme pozisyonunda yer alan kişilere verilen mesleki unvandır. Bilgisayar operatörü, kendilerine verilen verileri çeşitli programlar kullanarak bilgisayar ortamına aktarma görevini yerine getirir. Gerekli görmesi halinde bilgileri dosyalar ve rapor hazırlar. Verileri toplar, bu verilere erişimi sağlamak için çeşitli çalışmalar yapar. Bütün dijital verilerin kontrolünden sorumlu olan kişidir.

Bilgisayar operatörü olmak isteyen kişilerin Endüstri Meslek Liseleri, Anadolu Ticaret Meslek Liseleri, Anadolu Meslek Liselerinde eğitim almaları gerekir. Ya da diğer teknik liselerin "Bilgisayar" bölümünden mezun olmaları şartı aranır. Bunlar dışında bilgisayar alanında çeşitli bilgisayar eğitimleri alarak, sertifika kazanılabilir. Üniversite eğitimine devam edecek kişiler, meslek yüksekokullarında yer alan Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği bölümünü tercih edebilir. Kişilerin bu alanda başarılı olmaları için kendilerini geliştirmeleri çok önemlidir.

Bilgisayar Operatörü Ne İş Yapar?

Bilgisayar operatörlerine her sektörde her alanda ihtiyaç duyulur. Özel sektörde ya da kamu alanında belli koşulları yerine getirmek şartı ile iş bulma imkanına sahiptir. Şirketlerin muhasebe, bilgi işlem ve istatistik bölümlerinde iş imkanı bulabilen bilgisayar operatörlerinin başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Bilgisayara kaydedilmesi gereken bilgileri, bilgisayarın okuyabileceği disket ile kaydetmeleri gerekir.

 • Bilgisayar ortamına kaydedilen bilgilerin doğru aktarılıp aktarılmadığını kontrol ve takip etmeleri gerekir.

 • Bilgilerin kaybolmaması için veri kaybını önlemek üzere dosyaların kopyasını CD ya da diskette hazır hale getirmeleri gerekir.

 • Bilgileri doğru ve özenli bir şekilde kaydetmeleri, sıralama ve gerektiğinde çıktısını alma gibi işlemleri yerine getirmeleri gerekir.

Bilgisayar Operatörü Maaşları

Mesleğe ilgi duyan ve bu alanda eğitim eksiği bulunan kişiler için halk eğitim merkezlerinde ve özel eğitim kuruluşlarınca açılan bilgisayar kullanımı kurslarında eğitim verilmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler sertifika almaya hak kazanır. Kamu ve özel iş yerlerinin bilgi işlem merkezleri, muhasebe servisleri, istatistik birimleri ve bunun gibi birimlerde faaliyet gösterirler. Bilgi işlem alanlarında görev alan lise ve dengi okul mezunlarının çoğunluğu veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle özel işletmeler yabancı dil bilen bilgisayar elamanlarını daha fazla tercih eder.

Bu meslekte faaliyet gösterecek kişiler dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen kişiler olmaları gerekir. Rutin iş yapmaktan ve sürekli oturur halde çalışmaktan sıkılmayan kişiler olması gerekir. Bilgisayar Operatörlerinin çalışma ortamında ışıklandırma ve havalandırma yeterli olmalıdır. Ortamın gürültüsüz olması ayrıca çok önemlidir. İş temposuna ve iş yeri beklentilerine göre hafta sonu ve vardiyalı çalışmalar da söz konusu olabilir. Birinci derecede ilgili oldukları konu bilgisayardır. Ancak zaman zaman diğer bilgi işlem personeliyle de iş birliği içinde çalışmaları gerekebilir. Oldukça çeşitli görev ve sorumluluğa sahip olan bilgisayar operatörlerinin maaşları da değişiklik gösterir. Çalıştıkları kurumun özellikleri bu konuda en belirleyici unsurdur. Ayrıca kişinin eğitim ve tecrübesi de oldukça önemlidir. Bir bilgisayar operatörü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni mezun bir bilgisayar operatörü 3.200 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş, bilgi sahibi bir bilgisayar operatörü ortalama 5.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda çalışmalarında uzmanlaşan bir bilgisayar operatörü ise 14.500 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Bilgisayar Operatörü Nasıl Olunur?

Bilgisayarla sürekli iç içe olan ve bunu meslek olarak devam ettirmek isteyen kişiler bu alanda faaliyet gösterebilmek için eğitim kriterlerinin neler olduğunu araştırır. Bilgisayar operatörü olmak için Endüstri Meslek Liseleri, Anadolu Ticaret Meslek Liseleri, Anadolu Meslek Liselerinde eğitim almak, bu alanda mesleki kariyer yapmaya giden yollardan sayılabilir. Bir diğer seçenek ise teknik liselerin "Bilgisayar" bölümünden mezun olma imkanıdır. Bunun dışında bilgisayar alanında alınabilecek eğitim programları da sertifika kazanmanızı sağlayacaktır. Üniversitelerin meslek yüksekokullarında bünyesinde yer alan Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği Bölümü de tercih edilebilecek eğitim imkanlarındandır.

Bilgisayar operatörü olmak için eğitimin yanı sıra mesleğin gereği olan bazı nitelikleri de taşımak gerekir. Bu nitelikler kişini başarısında belirleyici bir unsur olduğu gibi maaşlarını da olumlu yönde etkiler. Teknolojileri yakından takip etmeleri ve sektörel gelişmeleri araştırmaları önemlidir. Eğitim, tecrübe, mesleki nitelikler ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak bu meslekte başarılı olabileceğinizin önemli bir göstergesidir. Bilgisayar operatörü ile çalışmak isteyen kurumlar öncelikle kişilerin başarı odaklı olmasını ve kendini geliştirme isteği bulunmasını ister. Firmaların bilgisayar operatörlerinden beklentileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Ayrıntılara dikkat etmeleri, detaycı bir şekilde çalışmaları gerekir.

 • El ve göz koordinasyonuna sahip olmaları gerekir.

 • Microsoft Office programlarını aktif olarak kullanabilmeleri mesleğin en önemli gereklerinden biridir.

 • Yabancı dil bilmeleri özellikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenir.

 • Erkek adaylar için askerliği tamamlamış olmaları yine önemli bir kıstastır.

 • Problem çözebilmek, olası problemleri önceden tahmin etmek ve buna göre bir hareket planı belirmek meslek mensuplarında olması gereken özellikler arasındadır.

 • Dinamik çalışmak ve öğrenmeye açık olmak da belirleyici bir başka mesleki kriterdir.

 • Eğitim düzeyi ne olursa olsun bu alanda gelişime açık olan kişiler için oldukça doğru bir meslek tercihi olacaktır.

Bilgisayar operatörü Bilgisayar operatörü nedir Bilgisayar operatörü ne iş yapar Bilgisayar operatörü maaşları Bilgisayar operatörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.