AnasayfaBlogNüfus ve Vatandaşlık Bölümü (MYO)
Bölümler

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü (MYO)

21 Kasım 2020
Canlı yeşil bir ok, yukarı ve sağa, beyaz bir kağıttan kesilmiş aile resmine doğru işaret ediyor. Kâğıttan kesilmiş aile resminde kadın beyaz bir elbise, erkek ise mavi beyaz çizgili bir gömlek giymiş. Ailenin solunda yeşil ve pembe bir çizgi, sağında ise mor zemin üzerine beyaz bir metin yer almaktadır. Ailenin üzerinde pembe bir elbise giyen beyaz bir kadın figürü ve onların altında kağıttan kesilmiş bir erkek ve kadın vardır. Arka plan açık mavi renkte ve beyaz şekiller her tarafa dağılmış durumda. Tüm bunlar bir araya gelerek görsel olarak çekici ve benzersiz bir görüntü oluşturuyor.
Bölüm Hakkındaİş İmkanlarıMezunlarının Yaptığı İşler
Ülkemizin demografik yapısını, niteliklerini ve nüfus hareketlerinin takibinin yapılmasını sağlayan, aynı zamanda vatandaşlık işlerini düzenleyen ve arşiv hizmetlerini yürüten bir bölüm.Ağırlıklı olarak kamu sektöründeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü ve İç İşleri Bakanlığı bünyesindeki departmanlar. Az da olsa hukuk danışmanlık büroları ve noterlerde çalışma imkanı.Nüfus, vatandaşlık ve evlendirme işlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesini sağlarlar. Ayrıca nüfus kütükleri ve adres kayıtlarının güncellenmesinden sorumludurlar.
Eğitim süresi 2 yıl olan ön lisans bir bölüm. 4 eğitim yarıyılından oluşur.Bölüme özgü Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programına geçiş imkanı bulunmaktadır.Osmanlı Türkçesi öğrenilmesi programın bir parçasıdır.
İleri düzeyde bilgisayar bilgisi verilmektedir.Siyaset bilimi ve kamu yönetimi gibi bölümlerle iş olanakları daha da genişletilebilir.Nüfusla ilgili form ve tutanakların düzenlenmesi mezunların görevleri arasındadır.
Gerekli iletişim becerileri ve nüfus-vatandaşlık mevzuatına hakim olmayı sağlar.Gelişmiş iletişim becerileri ve mevzuat bilgisi, yüksek istihdam kabiliyeti sağlar.Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'nde 'Nüfus ve Vatandaşlık Meslek Elemanı' unvanı alarak görev yaparlar.

Son yıllarda dünya nüfusu artış göstermektedir. Bu durum ülkemizde de görülmektedir. Ülkemiz demografik olarak incelendiğinde Avrupa ülkelerine oranla daha yüksek doğum oranlarına sahiptir. Ülkemizin nüfusu giderek artış gösterince ülkemizin vatandaşlarına daha iyi ve hızlı hizmet sağlaması ihtiyacı doğmaktadır. Nüfusun yapısına ve hareketlerine göre işlemleri yürütecek bir yapıya ihtiyaç vardır. Ülkemizde bu ihtiyacı karşılamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü bulunmaktadır.

Bu müdürlüğe ise artan nüfus oranına ve hareketlerine göre çalışabilecek, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını halledebilecek nitelikli elemanlara ihtiyaç vardır. Burada da devreye nüfus ve vatandaşlık disiplini girmektedir. Nüfus ve vatandaşlık disiplini bu ihtiyacı karşılayacak ve bu alanda uzman olan kişilerin yetiştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca nüfus ve vatandaşlık alanında araştırma ve incelemeler yürüterek alanın daha iyiye taşınmasını hedeflemektedir.

Nüfus ve vatandaşlık ilişkileri, ülke nüfusunun yapısı, nitelikleri, hareketleri ve benzer gelişmelere göre hükümetlerin belirlediği politikaların saptanmasına yönelik çalışmalarını sürdürecek kişilerin yetişmesini amaçlamaktadır. Gerektiğinde bu disiplin çeşitli kuruluşlarla hareket ederek daha hızlı ve güvenilir sonuçlar elde etmeyi de amaçlamaktadır. Nüfus ve vatandaşlık disiplini, nüfus hareketlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi üzerine de çalışmalarını yürütmektedir.

Nüfus hizmetleri genel anlamda doğum, ölüm, evlilik, kayıt düzeltme ve boşanma işleri üzerine çalışmalarını yürütür. Vatandaşlık ise Türk vatandaşlığının kazanılması ya da kaybedilmesi, mavi kart ve isim denklik belgesi gibi konular üzerine çalışmalarını yürütür. Konuya giriş yaptıktan sonra akademik boyutu olan nüfus ve vatandaşlık bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü Nedir?

Nüfus ve vatandaşlık bölümü, kamuda oluşan ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak açılan bir bölümdür. Nüfus ve vatandaşlık bölümü, vatandaşlık işlerinin halledilmesi, ülkemizin demografik yapısını, niteliklerini ve hareketlerinin takibinin yapılması ve arşiv hizmetlerinin yürütülmesi için çalışmalar yapan bir bölümdür. Bunların yanı sıra göçmenlik hizmetleri, pasaport ve sürücü belgesi işlemleri, aile ve hayat istatistik kayıtlarının düzenlemesi için eleman yetiştiren bölümdür.

Nüfus ve vatandaşlık bölümü, iletişim becerileri yüksek, alan mevzuatı ve hukuku alanında bilgi sahibi olan nitelikli kişiler yetiştiren bir bölümdür. Nüfus ve vatandaşlık bölümü, bilgi ve beceri sahibi, etik değerleri benimseyen ve verimlilik düşüncesini esas alan kişiler yetiştirmektedir. Nüfus ve vatandaşlık bölümü, ön lisans bir bölüm olduğu için eğitim süresi 2 yıldır. 4 eğitim yarıyılından oluşur. Ülkemizde sadece 2 üniversitede bulunmaktadır. Nüfus ve vatandaşlık bölümü, kamu yönetimi ve hukuk alanında bilgi sahibi olan öğrenciler yetiştirmektedir.

Aynı zamanda bu bölümü bitiren öğrenciler Osmanlı Türkçesi öğrenerek bu programdan mezun olmaktadır. Artık ülkemizde bahsedilen işlerin dijital ortamda halledilmesi öğrencilere ileri düzeyde bilgisayar bilgisi vermeyi de zorunlu kılmaktadır. Genel anlamda bu bölüm nüfus ve vatandaşlık mevzuatına hakim, hukuk alanında bilgi sahibi, Osmanlı Türkçesi bilen ve ileri seviyede bilgisayar bilgisi olan öğrenciler yetiştirmektedir. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları nelerdir onları öğrenelim.

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları ağırlıklı olarak kamu sektörünü kapsamaktadır. Az da olsa özel sektör içerisinde çalışma olanakları da bulunmaktadır. Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları arasında ilk sırada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünde çalışmak yer alır. Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları arasında İç İşleri Bakanlığı bünyesinde yer alan departmanlarda çalışmak da yer alır. Hukuk danışmanlık bürolarında çalışmakta bu bölümün çalışma alanlarında yer kaplar.

Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları arasında noterlerde çalışmakta yer alır. Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları arasında Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programına geçmekte yer alır. Halkla İlişkiler bölümü, siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyarak iş imkanlarını geliştirebilirler. Nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, “Nüfus ve Vatandaşlık Meslek Elemanı” unvanı alarak mezun olurlar.

  • Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, nüfus, vatandaşlık ve evlendirme işlerinin mevzuata uygun bir biçimde yürütülmesini sağlarlar.

  • Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, nüfus kütüklerinin ve adres kayıtlarının güncel bir şekilde tutulmasını sağlamak için çalışırlar.

  • Nüfus ile ilgili form ve tutanakları düzenlerler.

  • Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, yapacakları işlemlerle ilgili yazışmaları hazırlarlar.

  • Yaptıkları işlemleri saklayarak, arşivlenmesini sağlarlar.

  • Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, kayıt düzeltme vb. işlemlerin halledilmesi için çalışırlar.

  • Mezunlar, belirtilen işlerin yanında aile cüzdanı işlemleri, evlat edinme ve gaiplik gibi işlemleri hallederler.

  • Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları, Türk vatandaşlığının kazanılması ya da kaybedilmesi durumunda gerçekleşecek olan işlemleri yaparlar.

  • Mavi kart, vatandaşlık ihtilafları, çok vatandaşlık, isim denklik vb. işlemlerin halledilmesini sağlar.

Nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceledikten sonra bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlgili eğitim: Office Programları Kursu

Yukarıda belirtilen dersler Düzce Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin sayfalarından alıntılanmıştır. Okuyacağınız üniversiteye göre dersler değişiklik gösterebilir. Bölümün dersleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de bölümün taban puanları ve sıralamasını öğrenelim.

Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölüm, ön lisans programı olduğu için TYT sınavından öğrenci almaktadır. Yazının başında da bahsettiğim gibi ülkemizde sadece 2 üniversitede bulunmaktadır. Bu yüzden taban puanları ve sıralamayı içeren liste oldukça kısadır. Taban puanları ve sıralamayı içeren liste en güncel verilerle oluşturulmuştur.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Sıralama

Düzce Üniversitesi

Nüfus ve Vatandaşlık

272,03302

631727

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Nüfus ve Vatandaşlık

257,21030

790391

Ülkemizin demografik yapısını, niteliklerini ve nüfus hareketlerinin takibinin yapılmasını sağlayan, aynı zamanda vatandaşlık işlerini düzenleyen ve arşiv hizmetlerini yürüten bir bölüm, Ağırlıklı olarak kamu sektöründeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü ve İç İşleri Bakanlığı bünyesindeki departmanlar Az da olsa hukuk danışmanlık büroları ve noterlerde çalışma imkanı, Nüfus, vatandaşlık ve evlendirme işlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesini sağlarlar Ayrıca nüfus kütükleri ve adres kayıtlarının güncellenmesinden sorumludurlar, Eğitim süresi 2 yıl olan ön lisans bir bölüm 4 eğitim yarıyılından oluşur, Bölüme özgü Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programına geçiş imkanı bulunmaktadır, Osmanlı Türkçesi öğrenilmesi programın bir parçasıdır, İleri düzeyde bilgisayar bilgisi verilmektedir, Siyaset bilimi ve kamu yönetimi gibi bölümlerle iş olanakları daha da genişletilebilir, Nüfusla ilgili form ve tutanakların düzenlenmesi mezunların görevleri arasındadır, Gerekli iletişim becerileri ve nüfus-vatandaşlık mevzuatına hakim olmayı sağlar, Gelişmiş iletişim becerileri ve mevzuat bilgisi, yüksek istihdam kabiliyeti sağlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'nde 'Nüfus ve Vatandaşlık Meslek Elemanı' unvanı alarak görev yaparlar
nüfus ve vatandaşlık bölümü bilgi nüfus ve vatandaşlık nüfus ve vatandaşlık bölümü mezunları nüfus ve vatandaşlık bölümü iş imkanları
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.