AnasayfaBlogGayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

01 Haziran 2021
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Mesleklerin her biri çeşitli görev ve sorumlulukla iş hayatında yer alırlar. Her mesleğin farklı bir görevi olduğu gibi iş akışı, sorumlulukları ve aldıkları maaşlar da farklılıklar gösterir. Gayrimenkul değerleme uzmanları da kendi alanlarında farklı görev ve sorumluluklara sahip olan bir meslek grubudur. Uzmanlar bir gayrimenkul ya da projesinin değerlemesini yapan ve gerekli anlaşmaları düzenleyen meslek mensubudur.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı çoğunlukla gayrimenkul değerleme şirketleri ile ortak çalışmalar sürdürür. Gayrimenkul değerleme şirketleri ile sözleşme dahilinde, kişilerin sahip oldukları gayrimenkullerin değerinin ortaya çıkarılması ile ilgili SPK lisansına ilişkin düzenlemeleri yaparlar. 

Yazımızda sizler için gayrimenkul değerleme uzmanı nedir, ne iş yapar, Gayrimenkul değerleme uzmanı olma şartları nelerdir şeklindeki sorulara cevaplar hazırladık.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı; arsa, bina, arazi ve konut gibi taşınmazlar üzerinde tespit çalışması yapan kişilerdir. Bu tespitler; satış, yatırım, ipotek ya da kredi işlemleri için değer belirleme çalışmalarıdır. Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyen kişiler mesleğin nasıl bir kariyer planı sunduğunu araştırır. İlk yapmaları gereken gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için üniversitelerde yer alan; Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme, Şehir ve Bölge Planlama ya da ilgili bölümlerinden mezun olmalarıdır. Bunun yanında eğitimini tamamlayan kişiler SPK tarafından düzenlenen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavında başarı göstermeli ve lisans almaya hak kazanmalıdır.

Bu alanda başarılı olabilmenin önemli kriterlerinden biri işi sevmektir. Bu işe yönelik mesleki niteliklere sahip olmaktır. Sahip olduğunuz nitelikler başarınızda önemli roller üstlenir. Gayrimenkul son yıllarda oldukça dinamik hale gelen bir alandır. Bu alanda yaşanan gelişmeler çok yakından takip edilmelidir. Dolayısı ile meslek mensuplarının kendilerini yaşam boyu geliştirmeye devam etmesi ve güncel olması gerekir. Gayrimenkul değerleme uzmanının sahip olması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Bir gayrimenkul değerleme uzmanı kendi alanına dair teknik usul ve esaslara hakim olmalıdır.

 • Etkili iletişim becerisi sergilemelidir. Sözlü ve yazılı olarak iletişim içinde olması gerekecektir.

 • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermeli, uyum içinde çalışmalıdır.

 • Planlama ve iş takibi becerisine sahip olmalı özellikle zaman yönetimi konusunda üstün başarı göstermelidir.

 • Mesleki gelişim ve yeniliklere açık olmalı, gelişmeleri sürekli takip etmelidir.

 • Aktif olarak araç kullanabilmelidir.

 • Yabancı dil bilen özellikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olan adaylar işverenler tarafından ilk sıralarda değerlendirilir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünün tamamlanmış olması beklenir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Kişilere ya da kurumlara ait olan gayrimenkullerin piyasa araştırmalarını yapmakla sorumlu olan gayrimenkul değerleme uzmanı bazı önemli görev ve sorumluluklara sahiptir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ne iş yapar? Sorusunu yanıtlayalım.

 • Gayrimenkul piyasası trendlerini tanımlamalı ve bunun için ilgili verileri toplamalı ve analiz etmelidir.

 • Piyasa koşulları veya eğilimlerini analiz etmelidir.

 • Değerleme raporlarını tamamlamak üzere mülklerin iç ve dış kısımlarını fotoğraflamalıdır.

 • Alışveriş merkezi, okul, park gibi gayrimenkul yakınında yer alan hizmet ya da tesislerin mülk değeri üzerindeki etkilerini araştırmalı ve incelemelidir.

 • Bulguları desteklemek üzere değerleme raporlarında kullanılacak arazi diyagramlarını çizmelidir.

 • Gelecekteki değere etki edebilecek faktörleri dikkate almalı ve mülklerin yer aldığı arazi ve mahalleleri değerlendirmelidir.

 • Mülk değerlerinin tespit edilmesine yardımcı olmak için ilçe arazi değerleri ile yakındaki mülkler hakkında satış bilgileri toplamalıdır.

 • Amortisman, ikame ücretleri, benzer gayrimenkullerin değer karşılaştırmaları ve gelir potansiyeli gibi faktörleri dikkate almalı ve mülkiyet değerlerinin nihai tahminini hesaplamalıdır.

 • Mülk değerlerini tahmin ederken, tahminlerin yapıldığı yöntemleri özetleyen ve değerlendirme standartlarını karşılayan yazılı raporlar hazırlamalıdır.

 • Değerleme raporlarının gizlilik esasına göre arşivlenmesini sağlamalıdır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşları

Gayrimenkul değerleme uzmanı özellikle özel sektörde faaliyet gösteren bir meslek mensubudur. Özel sektör içerisinde gayrimenkuller üzerinden değerleme faaliyetlerinde bulunan kurumlar vardır. Bu kurumlarda kişiler değerleme uzmanı olarak faaliyet gösterir. Bazı özel bankalar da kendi bünyelerinde gayrimenkul değerleme uzmanı ile çalışmayı seçmektedir. İsteyen kişiler özel sektör içerisinde bankaları da tercih edebiliyor. Bankalar diğer kurumlara oranla şartlar bakımından daha iyi bir fırsatlar sunmaktadır. Lisans eğitimin yeni tamamlayan gayrimenkul değerleme uzmanının, genellikle firmalarda ve kurumlarda asgari ücretle işe başladığı görülmektedir.

Kişilerin bu alanda deneyimi arttıkça doğru orantılı olarak maaşı da artmaktadır. Gayrimenkul değerleme kurumunda görev alan ve yaklaşık 10 yıllık bir deneyime sahip olan uzmanların ortalama maaşları ise 4.500 – 5.500 TL arasında değişiklik gösterir. Eğer gayrimenkul değerleme uzmanı bankalarda değerleme uzmanı olarak lisansını alarak çalışmalara başladıysa, bu kişinin maaşı yaklaşık olarak 5.000 TL civarında olur. Çalışma alanı olarak bankada çalışmayı seçen uzmanların tüm imkanları hatta maaşlarının da daha iyi olduğu görülmektedir. Çalıştığınız kurumun özellikleri maaşınızı en çok etkileyen unsurdur. Bunun yanında eğitiminiz, tecrübeniz ve sahip olduğunuz nitelikler kazancınızı belirler.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olarak kariyer planı yapan kişiler nasıl bir eğitim almaları gerektiğini hangi bölümleri tercih edeceklerini merak eder. Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin dört yıllık lisans eğitimi veren; İnşaat Mühendisliği, İktisat, Şehir Planlama Bölümü, Mimarlık ya da İşletme gibi programlarından mezun olmaları gerekir. Lisans eğitiminden mezun olan kişiler, SPK tarafından düzenlenen Değerleme Uzmanlığı Sınavına katılmalı ve sınav sonrasında Gayrimenkul Değerleme Uzmanı lisansını alması gerekir. Bu şartlara sahip olan kişiler gayrimenkul değerleme uzmanı olarak görev alabilirler. Bu alanda faaliyet gösteren kurum sayısı her geçen gün artmaktadır. Dolayısı ile meslek mensuplarına olan ihtiyaç ta artış göstermektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için aşağıdaki şartları yerine getirmek gerekir.

 • 4 yıllık bir lisans programından mezun olunmaları gerekir.

 • Tamamlanan lisans programı İktisat, Şehir Planlama Bölümü, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ya da işletme bölümlerinden biri olmalıdır.

 • SPK kurumunun açtığı değerleme uzmanı sınavına katılmaları gerekir.

 • Sınav ortalamasının en az 60 puan ve üzeri olması gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı nedir Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ne iş yapar Gayrimenkul Değerleme Uzmanı nasıl olunur Gayrimenkul Değerleme Uzmanı maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
2900580
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
12065