AnasayfaBlogBilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü Nedir?
Nedir?

Bilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü Nedir?

03 Şubat 2021
Bilgisayar operatörlüğü nedir?

Bilgisayar ile ilgili alan ve meslekler, güncel kullanıma sahip olarak görülmektedir. İş dünyasındaki sarsılmaz konumu nedeniyle bilgisayar kullanımı, en çok önemsenen yetkinliklerden biri hâline gelmiştir. Kamu ve özel sektör dahilinde, bilgisayar kullanımı ilk göze çarpan niteliklerden biridir ve alan fark etmeksizin sizi bir adım öne çıkaran niteliklerin de başında gelmektedir. Bu kadar önemli bir yetkinliği geliştirmek ve bir alan dahilinde kullanmak için ise bilgisayar işletmenliği tavsiye edilmektedir. 

Bilgisayar işletmenliği ya da operatörlüğü, ileri bilgisayar teknolojisini kullanmak ile ilgili bir alandır. Bu alanda çalışan personele bilgi işlem görevlisi ya da bilgisayar işletmeni denir. Bilgisayar işletmeni, kamu sektöründe kadrosu olan bir meslek dalıdır.

Ülkemizde bilgisayar işletmenliği daha çok kamu sektöründe göz önünde olsa da bilgisayar kullanımı ile ilgili bir alan özel sektörde de karşılığı olan bir meslektir. Alana ve mesleğe, kamu ve özel sektör dahilinde biraz daha yakından bakmak için yazımızın ileriki bölümlerine de göz atabilirsiniz. 

Bilgisayar İşletmenliği Alanı

Kamu sektöründe bir kadronun şartlarından biri olan bilgisayar işletmenliği sertifikası, bilgisayarı ileri düzey kullanabilme yetkinliğini ifade eder. Bilgisayar işletmenliğinin kamu karşılığı, bilgisayar işletmeni kadrosudur. Bilgisayar işletmenliği alanı; programları kullanma, internet teknolojisine hakim olma ve bilgisayarın bakım-onarım işlerini kapsamaktadır.

Bilgisayar işletmeni ya da bilgi-işlem sorumlusu, çalıştığı kurum için günlük bilgisayar kontrolünü yapar ve bakım-onarım gibi işlerle de meşgul olur. Bilgisayar işletmenliği, geniş bir tanım içermekte ve bu alandaki birbiri ile ilişkili meslek dallarını ortaya çıkarmaktadır. 

Bilgisayar işletmenliği, internet ve bilgi teknolojisi açısından önemli bir alandır. Günümüzdeki işlerin çoğu bilgisayar aracılığıyla yürütülüyor ve bilgisayar kullanımı her iş için gerekli olabiliyor. Bunun bir yansıması olarak da bilgi işlemden sorumlu departmanlar ve alanlar, işlerin daha kolay yürütülmesi adına önem teşkil ediyor.

Bilgisayar işletmenliği, kamu sektöründe daha ön planda olmakla birlikte ileri düzey bilgisayar kullanımını önemseyen özel sektör dalları da mevcut. Özellikle iş tanımı ve istenen niteliklerde orta düzey bilgisayar kullanımı, artık her adaydan beklenen bir yetkinlik. Yine, ofis programlarını etkin kullanmak ve bilgisayar üzerinden raporlama, mail gibi düzenleme işleri de istenen yetkinlikler arasındadır.

Bilgisayar işletmenliğinin artan değeri ve sektörler dahilinde yarattığı iş olanakları, insanların da bu alana yönelik eğitim almalarına önayak oluyor. Bugün pek çok kurum tarafından verilen bilgisayar işletmenliği sertifikası, hem özel hem de kamu sektörü özelinde önemsenecek bir niteliğe sahip.

İlgili Eğitim: Bilgisayar İşletmenliği Eğitimi

Özel Sektörde Bilgisayar İşletmenliği

Özel sektörde bilgisayar kullanımı, geniş bir hizmet alanına sahip. Raporlama, düzenleme, iletişim kurma ve programları etkinleştirme gibi uğraşlar, her departman dahilinde yapılan günlük işlerdir. Bir de bilgisayar işletmenliği gerektiren ileri düzey bilgisayar kullanım işleri vardır. Eğitim, sağlık, etkinlik, bankacılık ve bilişim teknolojisi gibi alanlarda bilgisayar işletmenlerine ve bilgi- işlem sorumlularına ihtiyaç vardır. 

Ayrıca bilgisayar teknolojisini etkin kullanan bir adayın, diğer adaylardan bir adım daha öne çıktığı da biliniyor. Bilgisayar kullanma yetkinliğinizi artırmak ve kanıtlamak adına eğitim ya da sertifika almayı tercih edebilirsiniz. Kamu sektörü dışında özel sektörde de yetkinliğinizi kanıtlamanız fark yaratmanızın önünü açmaktadır. Şöyle ki rutin işlerin düzene girmesi ve doğru işlemlerin yapılabilmesi için işin ehli birine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çoğu zaman bu durum bir mesleği gerektirirken bazı durumlarda da meslek fark etmeksizin gerekli durumlarda personelin bu işlemleri yapması beklenebilir. Bundan dolayı kendinize katacağınız önemli bir yetkinlik, işe alım için de size artı puan kazandırır.

Özel sektörün önemli bileşenlerinden biri olarak orta ve ileri seviye bilgisayar kullanımı, işinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar ve iş için başka birine danışmanızın da önüne geçer. Yine, ofis programlarını öğrenerek kısa sürede işinizi doğru yöntemlerle halledebilirsiniz. 

Bilgisayar İşletmenliği Mesleği

Bilgisayar işletmenliği mesleği, kamu kurumlarında çalışmak için gerekli olan kadrolardan birini oluşturmaktadır. 6225 nitelik koduna göre ilgili kurumlarda çalışmak için bilgisayar işletmenliği sertifikası şarttır. Bilgisayar işletmeni kadrosu, kamu kurumlarında çalışmak için en ideal meslek alanlarından biri.

Tabii ki her kamu kurumu alımında olduğu gibi bilgisayar işletmenliği kadrosu için de KPSS şartı geçerlidir. KPSS'den az 70 alan bir aday, sertifika ya da bilgisayar dersi aldığı gösteren bir transkript ile kadroya başvurabilir.

Bilgisayar işletmeni ilgili kamu kurumunda; dijital iletişimi etkinleştirecek internet teknolojisini kullanır, bilgisayarlara ilgili programları kurar ve rutin bilgisayar sorunları için personele yardımcı olur. İşe yeni başlayan bir bilgisayar işletmeni maaşı, 3.000 ile 4.500 TL arasında değişmektedir. Bilgisayar işletmeni kadrosu son yılların en çok başvurulan kadrolarından biri olduğu için KPSS'den 70 üzerinde puan almak, önemli bir avantaj olacaktır.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Almak Zorunlu mu?

Bu soru genellikle kamu sektörü özelinde soruluyor. Bilgisayar işletmeni kadrosu için temel bilgisayar kullanım yetkinliğinizi göstermeniz gerekir. Bu yetkinliği göstermek için de ya eğitim hayatınızda bilgisayar dersi almalı ya da bilgisayar işletmenliği sertifikası almanız istenir. Eğer ortaöğretim, ön lisans veya lisans yıllarında bilgi teknolojisi, bilgi ve iletişim teknolojisi ve temel bilgi teknolojileri dersi, sertifika yerine geçmektedir. Eğitim döneminde başarıyla geçtiğiniz bilgisayar konulu bir ders aldıysanız transkript belgesiyle bunu kanıtlayabilirsiniz. 

Fakat herhangi bir bilgisayar dersi almadıysanız kesinlikle kamudaki kadro için sertifika almanız gerekir. Bununla birlikte sertifika yalnızca kamu başvuru kriterleri için alınmaz. Bilgisayar işletmenliği sertifikası, bir eğitim sonucunda verilir. Dolayısıyla eğitimin size belli bir kazanımı vaat edeceğini söyleyebiliriz.

Özel sektörde CV'de dikkat çeken kısımlardan biri, sertifika bölümüdür. Sertifika kısmı, yetkinliklerinizi ve uygulama bilgilerinizi kanıtlamak adına önemlidir. Bilgisayar işletmenliği sertifikası da bilgisayar kullanımı ve ofis programları hakkındaki yetkinliğinizi göstermek adına gerekli sertifikalardan biridir.

Ayrıca bilgisayar kullanımınızı daha da geliştirmek adına bilgisayar işletmenliği eğitimi ideal bir başlangıçtır. Eğitim hakkında detaylara ulaşmak ve ilginiz doğrultusunda eğitime kayıt olmak için bilgisayar işletmenliği eğitim sayfasına göz atabilirsiniz. Yine sertifikayı kamu kurumları için alacaksanız MEB onaylı resmi bir sertifika programı olduğuna emin olarak eğitime kayıt olun.

bilgisayar işletmenliği bilgisayar operatörlüğü bilgisayar işletmenliği sertifikası bilgisayar işletmeni kadrosu bilgisayar işletmeni maaşı bilgisayar işletmenliği operatörlüğü
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
750209
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750289