AnasayfaBlogYeni Bir Dil Kariyere Nasıl Yardımcı Olur?
Kariyer

Yeni Bir Dil Kariyere Nasıl Yardımcı Olur?

28 Aralık 2020
Yeni Bir Dil Kariyere Nasıl Yardımcı Olur?

Yeni bir dil öğrenmek, sadece kariyer açısından değil, kişisel hayat deneyimi için de önemli görülmektedir. Çünkü bir dil öğrenme ve kullanma, yeni bir dünyanın da kapılarını açabiliyor. Ana dilimiz dışında bir ya da birden fazla dili aktif olarak kullanma, daha geniş düşünebilme ve farklı kültürleri de anlayabilme imkânı sunar. Artık ülkemizde de Türkçe dışında en az bir yabancı dili aktif kullanabilme şartı aranıyor. Günümüzde İngilizce başta olmak üzere bir yabancı dili kullanma yetkinliği, bir ihtiyaç hâline geldi. Bu durumu en çok da iş ve kariyer anlamında görebiliyoruz.

Yeni bir dil, kariyer fırsatları açısından her zaman artı bir yetkinliktir. Hatta okuduğunuz okuldan ya da bölümden ziyade, bir yabancı dili akıcı konuşmak daha öne çıkarıcı bir özelliktir. Küresel bir çağın gerekliliklerinden biri olarak yeni bir dilin kariyere ne açıdan yardımcı olabileceğine, gelin biraz daha yakından bakalım.

Yeni Bir Dil Öğrenmek Neden Önemli?

Yeni bir dil öğrenmenin, hem kariyer hem de kişisel hayat açısından faydaları oldukça fazladır. Aklımıza gelen ilk fayda, iş alanında bir farklılık yaratma olanağıdır. Biraz daha derin düşündüğümüz de ise iletişimi tek bir dile sığdırmadan konuşmak, anlamak ve anlaşmak da oldukça değerlidir. Eğitim sisteminin bir dersi olarak gördüğümüz yabancı dil eğitimi, ne yazık ki istenilen yabancı dili kullanma yetkinliğini vaat edemiyor. Hâl böyle olunca, bir yabancı dili öğrenmek, çoğunlukla kişinin ilgi ve isteğine bağlı olarak sürdürülebiliyor. Dil öğrenme süreci ne kadar zorlayıcı olursa olsun, yabancı dilin mevcut durumunuzu nasıl değiştirebileceğini düşünerek işe koyulmak önemli bir motivasyondur. 

Yeni bir dil öğrenmek bilhassa İngilizce öğrenmek, size önemli ve gerekli görülen bir yetkinlik kazandırır. Yabancı dil konuşan akranlarınızla ve arkadaşlarınızla rahatlıkla iletişim kurabilir, ilgi alanlarınız ve çeşitli düşünceler için geniş çaplı araştırmaları bulabilir ve beyin gelişiminize farklı bir yönden olumlu katkı sunabilirsiniz. Çünkü bir yabancı dili öğrenmek ve kullanabilmek, zihin gelişimi açısından muazzam sonuçlar yaratmaktadır. Biraz daha açarsak farklı bir yabancı dil, ana dil yetkinliği gibi bir yetkinlik kazandırır ve bu durum da yüksek dikkat, birden fazla işle uğraşabilme, çoklu düşünebilme ve dilin anlam dünyasına katkı sunması gibi faydaları getiriyor.

Ayrıca bir yabancı dili öğrenme hedefini gerçekleştirebilmek, kişinin kendi motivasyonunu ve özgüvenini de artırıyor. Aslında ülkemizde bütün bu durumlardan daha önemli görülen bir başka fayda ise yeni dilin kesinlikle kariyere yardımcı olabilmesidir. Bu şüphe götürmez fayda, pek çok kişinin İngilizce ve daha başka yabancı dilleri öğrenmelerine önayak olmaktadır. Peki, kariyer hedefleri ve iş alanlarını genişletmek açısından yeni bir dil öğrenmenin faydaları nelerdir?

Kariyer ve İş Hayatı İçin Yeni Bir Dil Öğrenmek

Mesleki gelişim ve iş hayatına daha rahat adım atabilmek için İngilizce ve daha başka yabancı dilleri bilmek bir gereksinimdir. Artık CV hazırlama aşamasında, İngilizce yeterliliğini fark etmeden belirtme ihtiyacı duyuyoruz. Aynı zamanda İngilizce dışındaki yabancı diller de bir seçme kriteri olarak görülüyor. Kariyer hedefleri, sadece belli başlı sektörleri kapsamaz.

Türkiye'de akademik kariyer hedefleyen kişiler de vardır. Yine yurt dışında kendi mesleğini icra etmeyi isteyenleri de görmekteyiz. Bütün bu kariyer hedefleri, yeni bir dil öğrenmeye sebep olan itici etkenlerdir. Akademide var olabilmek ve uluslararası bir akademik kariyer için İngilizce muhakkak öğrenilmelidir. Zaten pek çok eğitim seçeneği için YDS, IELTS ve TOEFL bir ön şart olarak görülmektedir. 

İş alanları açısından ise İngilizce öğrenmek öncelikli hedefiniz olmalıdır. Çünkü İngilizce, uluslararası geçerliliğini uzun zamandır koruyan küresel bir dil. Zaten iş ilanında ve mülakatında da İngilizce dil yetkinliği istenmektedir. Özel sektör açısından İngilizce dil yetkinliği, ilk bakılan mesleki özelliklerden biridir.

Sadece dili konuşmak değil, dili yazılı şekilde kullanabilmek de son yıllarda daha öne çıkabilmektedir. Uluslararası bağlantıları olan ve bir şekilde bir ülkeye hizmet sağlayan şirket ve kurumlarda ise İngilizce kullanabilmek, bir zorunluluktur. Reklam, iletişim yazılım, ticaret, tasarım ve sivil toplum gibi alanlarda İngilizce ve daha başka yabancı diller çoğunlukla istenmektedir. 

Ayrıca yeni bir dil öğrenmek, kendi ilgi alanlarınız ve keşfettiğiniz alanlarda çalışma olanağı sağlar. Öğrencilik yıllarından itibaren İngilizcesi iyi olan pek çok kişinin, çeviri işleriyle para kazandıkları biliniyor. Ayrıca çeviri işleri, zamanla kişinin o mesleğe adım atmasını kolaylaştırabiliyor ve ciddi bir mesleki deneyim elde etmesine de yardımcı oluyor. Yine ülke sınırları dışında, freelance olarak iş yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda elbette ki İngilizce ya da istenilecek bir dili kullanarak ilgili kişi ya da kurumlarla iletişim kurmanız gerekecektir.

Görüldüğü üzere yabancı bir dil öğrenmenin meslek ve kariyere tamamen olumlu etkileri vardır. Kişinin kendi mesleği dışında başka bir işe girmesi dahi yabancı dili kullanabilmesi ile mümkün olabiliyor. Bununla beraber ülkemizde en çok İngilizce dil yetkinliği istenmektedir. Yani, yarım yamalak bir dil öğrenmektense ilk önce İngilizce dil yetersizliğinizi çözmeye çalışın.

İngilizce Dışında Hangi Yabancı Diller Kariyeri Olumlu Etkiler?

Tüm iş alanları için İngilizcenin ilk istenilen dil olduğunu rahatlıkla tespit edebiliriz. Eğitim sürecimizde de en çok İngilizce diline maruz kalıyoruz ve öğreneceksek İngilizce öğrenmeyi tercih ediyoruz. Yine de bazı iş alanları ve pozisyonlar için İngilizce yanında ya da İngilizce dışında başka bir dil yetkinliği istenebiliyor. Bu durumu en çok sivil toplum kuruluşlarında, çeviri-yazarlık alanlarında, havacılık, lojistik, ticaret ve enerji sektörlerinde görebiliyoruz.

İlgili sektörlerin en çok istedikleri diller ise Arapça, Almanca, Fransızca, Çince ve Rusça. Söz konusu diller, İngilizcenin yerine ya da İngilizce yanında ikinci bir dil olarak istenebilmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında en çok Arapça dili öne çıkmaktadır. Enerji ve ticaret sektörü için ise Çince, Rusça ve Almancanın öne çıktığını söyleyebiliriz. Aslında hangi yabancı dili öğrenmeniz gerektiğini meslek ve sektörünüz belirlemektedir.

Yazılım işiyle meşgul birine, İngilizce yetebilir ama başka bir yabancı dili öğrenmenin de katkısını iş yapmak istediği yere göre tespit edebilir. İngilizce dışında hangi yabancı dili öğrenmeniz gerektiğini şu sorulara sorarak ve yanıtlayarak anlayabilirsiniz:

  • Sektörde ve meslekte egemen olan dil ne?

  • Freelance işler için hangi diller ön plandadır?

  • Hangi ülkede iş yapacağım ve gideceğim ülkedeki ana dili konuşmak çok mu önemli?

  • İş alanımın genişlediği ülkeler ve diller nelerdir?

  • Akademik kariyer için hangi dil öğrenmeye daha uygundur?

Kariyer İçin Yabancı Dil Öğrenme Eğitimleri

Eğitim sürecinde karşılaştığınız yabancı dil eğitimi sizi tatmin etmemiş olabilir. Bu durumda dil öğrenmek ve kullanmak için kendi yol haritanızı belirleyerek yola çıkmalısınız. Kariyer, kişisel gelişim, iletişim kurmak ya da eğitim almak, elinizden ne geliyorsa bunu kullanmak zorunda olduğunuza ikna olun.

Kariyer için öne çıkmanıza yardımcı olan diller hakkında araştırmalar yapın ve ilgili dilin eğitimini alın. Kendi kendinize de dil öğrenebilirsiniz: fakat eğitim almak dil öğrenme sürecinizi daha düzenli hâle getirir. Kariyer alanında kendi dil yetkinliğinizi artırmak amacıyla sıfırdan İngilizce, iş İngilizcesi veya İngilizce konuşma eğitimi alabilirsiniz.

Akademik kariyere hazırlanmak için ise YDS kursu alarak sınavdan yüksek puanlar almayı hedefleyebilirsiniz. Ayrıca sektörde egemen olan ya da kariyerinize olumlu bir etki sunacak diğer diller için de yabancı dil eğitimleri sayfasına göz atabilirsiniz. 

Yeni Bir Dil Öğrenmek Nasıl Kariyere Yardımcı Olur?

Başta İngilizce olmak üzere ana dil dışında bir başka yabancı dil, kişinin kendi alanı dışında da farklı alanlarda çalışabilmesine önayak olur. Ayrıca mesleki gelişim açısından kişinin kendine bir yetkinlik kazandırmasına yardım eder. Yine farklı iş alanlarında çalışabilmenin bir ön şartı da ilgili yabancı dili konuşabilmek, yazabilmek ve kullanabilmektir. 

İngilizce Dışında Hangi Diller Kariyeri Olumlu Etkiler?

Bazı iş alanları ve sektörler için İngilizce yanında ikinci bir yabancı dil istenmektedir. Türkiye'deki iş alanları için konuşursak en çok Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dili istenmektedir. Aslında hangi dili öğrenmeniz gerektiğini, iş alanınız ve sektörün egemen olduğu ülkelerdeki diller belirlemektedir. 

Yabancı Dil Eğitimleri Nelerdir?

Bir dili öğrenmeye yönelik yapılabilecek en ideal yollardan biri ilgili dilin eğitimini almaktır. Hedefinize ve dili geliştirmek istediğiniz seviyeye göre Sıfırdan İngilizce, C1 İngilizce ya da diğer dillerin seviye eğitimlerine Enstitü sayfasından göz atabilirsiniz. Önerimiz ise İngilizce dil eksikliklerinizi gidererek başka dillerin eğitimini almanızdır.

yeni bir dil ingilizce öğrenmek sıfırdan ingilizce yabancı dil eğitimi yabancı dil öğrenme eğitimleri kariyer için yabancı dil
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Bir Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Yeni Bir Dil Öğrenmek

06 Eylül 2019
Kampüs Hayatından Kurumsal Hayata Geçiş
Kurum - Şirket Kültürü

Kampüs Hayatından Kurumsal Hayata Geçiş

30 Ekim 2020
En iyi okullardan dahi mezun olsak dil bilmiyorsak iş bulmakta zorlu çekiyoruz. Bu alanda kendimizi tamamladığımızda hayal ettiğimiz kariyer dünyasına yaklaşmış oluyoruz.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

10 Ekim 2019