Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

06 Ağustos 2018, 1508 defa okundu.
Kişisel Gelişim Üzerine Notlar
Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

İnsan doğası gereği hayatının her döneminde öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık bir varlıktır. Eğitim kavramı ailede başlar ve yaşamımızın çeşitli dönemlerde okul, sosyal çevre akademi vs. olarak devam eder. Kişisel gelişim ise en kısa tabiriyle insanın herhangi bir alanda sahip olduğu yeteneğini geliştirip daima öteye taşıması olarak tanımlanabilir.

Eğitim ve Kişisel Gelişim Kavramları Arasındaki Paralel İlişki Nedir?

Eğitim insanın içinde saklı olan yeteneğin açığa çıkıp yeşermesini sağlayan en önemli vasıtadır diyebiliriz. Muhakkaktır ki hepimizin herhangi bir konuda hayali, ilgisi ve merakı vardır ve olmalıdır. Örnek verecek olursak bu durumun farkına varmamız kimi zaman henüz daha ilkokul sıralarında resim, müzik, spor gibi alanlara olan yatkınlığımız ile, kimi zaman ise üniversite yıllarımızda bölüm bitirme tezi hazırlama aşamasında irdelediğimiz bir meselenin bize farklı kapılar açması vasıtası ile başlar. Tabi bunlar sadece birkaç örnek olarak karşımıza çıkar. Bazen bir kütüphanede gezindiğimiz esnada raftan alıp okuduğumuz bir kitabın içimizde tesadüfen uyandırdığı ilgi gibi.

"Bilgi ve yetenekleriniz doğuştan varolan şeylerdir. Biz onları sadece açığa çıkarmak için uğraşırız" (Sokrates)

Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

Kişisel Gelişimin Bize Katkısı ve Önemi Nedir?

  1. Kendimize olan saygımızı arttırır.
  2. Bize yeni ufuklar açar.
  3. Özgüven kazanmamızı sağlar.
  4. Değişen dünya konjonktürüne ayak uydurmamıza yardımcı olur.
  5. Kariyer sahibi olmamız açısından iyi bir alternatiftir.
  6. İlkeli bir tutum ve yaşam sunar

diyebiliriz.

Hayatımızda Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Kilometre Taşları Nelerdir?

Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

1 - Günümüz bilişim çağında hemen hemen hepimiz teknolojiye bir şekilde ulaşabiliyor ve etkin şekilde kullanabiliyoruz. Yani bu sayede dilediğimiz bilgi her an elimizin altında. Yeter ki öğrenmek, araştırmak ve kendimizi geliştirmek isteyelim. (Bilgisayar programlama, youtuber yada blogger olma,10 parlak klavye kullanma, fizik bilim vs.) Örnek; Skephan Hawking fizik alanında ki merakını bilişim ile perçinlemiştir.

2 - Kütüphaneler, etüt salonları, okul vb aracılığıyla sürekli aktif olarak öğrenmeye ve bilgi edinmeye adapte olmak. Örnek; Ulu önder M. Kemal Atatürk'ün 4000 adet kitabı bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivinde mevcuttur ve çoğuna kendi el yazmasıyla notlar düşmüştür.

3 - İyi bir sosyal çevrede bize bu konuda bir avantaj sağlayabilir."Grundig" isimli yerli teknoloji markasının mucidi 90'lı yıllarda henüz üniversiteden yeni mezun olmuş 3 girişimci gençti ve zamanla markanın patentini alıp dünya pazarına açılmayı başardılar.

Bu kısa yazıda kişisel gelişim üzerine şahsi fikirlerimi paylaşma gereği duydum.

Hayatta eğitim bilgiye, bilgi yeteneğe, yetenek ise kişisel gelişime gebedir.

Yazar: Hürkan Mutlu

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nur Kara
17 Ağustos 2018
5.0

Hayatta eğitim bilgiye, bilgi yeteneğe, yetenek ise kişisel gelişime gebedir. 

Tebrik ederim,katılıyorum.