AnasayfaBlogKişisel Gelişim Üzerine Notlar
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

06 Ağustos 2018
Kişisel Gelişim Üzerine Notlar

İnsan doğası gereği hayatının her döneminde öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık bir varlıktır. Eğitim kavramı ailede başlar ve yaşamımızın çeşitli dönemlerde okul, sosyal çevre akademi vs. olarak devam eder. Kişisel gelişim ise en kısa tabiriyle insanın herhangi bir alanda sahip olduğu yeteneğini geliştirip daima öteye taşıması olarak tanımlanabilir.

Eğitim ve Kişisel Gelişim Kavramları Arasındaki Paralel İlişki Nedir?

Eğitim insanın içinde saklı olan yeteneğin açığa çıkıp yeşermesini sağlayan en önemli vasıtadır diyebiliriz. Muhakkaktır ki hepimizin herhangi bir konuda hayali, ilgisi ve merakı vardır ve olmalıdır. Örnek verecek olursak bu durumun farkına varmamız kimi zaman henüz daha ilkokul sıralarında resim, müzik, spor gibi alanlara olan yatkınlığımız ile, kimi zaman ise üniversite yıllarımızda bölüm bitirme tezi hazırlama aşamasında irdelediğimiz bir meselenin bize farklı kapılar açması vasıtası ile başlar. Tabi bunlar sadece birkaç örnek olarak karşımıza çıkar. Bazen bir kütüphanede gezindiğimiz esnada raftan alıp okuduğumuz bir kitabın içimizde tesadüfen uyandırdığı ilgi gibi.

"Bilgi ve yetenekleriniz doğuştan var olan şeylerdir. Biz onları sadece açığa çıkarmak için uğraşırız" (Sokrates)

Kişisel Gelişimin Bize Katkısı ve Önemi Nedir?

  1. Kendimize olan saygımızı arttırır.

  2. Bize yeni ufuklar açar.

  3. Özgüven kazanmamızı sağlar.

  4. Değişen dünya konjonktürüne ayak uydurmamıza yardımcı olur.

  5. Kariyer sahibi olmamız açısından iyi bir alternatiftir.

  6. İlkeli bir tutum ve yaşam sunar

diyebiliriz.

Hayatımızda Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Kilometre Taşları Nelerdir?

1 - Günümüz bilişim çağında hemen hemen hepimiz teknolojiye bir şekilde ulaşabiliyor ve etkin şekilde kullanabiliyoruz. Yani bu sayede dilediğimiz bilgi her an elimizin altında. Yeter ki öğrenmek, araştırmak ve kendimizi geliştirmek isteyelim. (Bilgisayar programlama, youtuber yada blogger olma,10 parlak klavye kullanma, fizik bilim vs.) Örnek; Skephan Hawking fizik alanında ki merakını bilişim ile perçinlemiştir.

2 - Kütüphaneler, etüt salonları, okul vb aracılığıyla sürekli aktif olarak öğrenmeye ve bilgi edinmeye adapte olmak. Örnek; Ulu önder M. Kemal Atatürk'ün 4000 adet kitabı bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivinde mevcuttur ve çoğuna kendi el yazmasıyla notlar düşmüştür.

3 - İyi bir sosyal çevrede bize bu konuda bir avantaj sağlayabilir."Grundig" isimli yerli teknoloji markasının mucidi 90'lı yıllarda henüz üniversiteden yeni mezun olmuş 3 girişimci gençti ve zamanla markanın patentini alıp dünya pazarına açılmayı başardılar.

Bu kısa yazıda kişisel gelişim üzerine şahsi fikirlerimi paylaşma gereği duydum.

Hayatta eğitim bilgiye, bilgi yeteneğe, yetenek ise kişisel gelişime gebedir.

Yazar: Hürkan Mutlu

Kişisel Gelişim Üzerine Notlarkişisel gelişimkişisel gelişim evrelerikişisel gelişim eğitimleri kişisel gelişimin önemi kişisel gelişim kursları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Üzerine Düşünceler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Üzerine Düşünceler

08 Mayıs 2018
Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni
Kişisel Gelişim

Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni

23 Ağustos 2019
Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?

10 Aralık 2019
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020