Published on: 17 Ocak 2019 Konuk Yazar 3 Yorum
Okuma Sayısı : 760

Sertifika almanın önemine geçmeden önce basitçe sertifika kelimesini tanımlayalım: Sertifika için kısaca kişinin belli bir konudaki bilgi ve birikimini kanıtlamaya yarayan resmi belge diyebiliriz. Nasıl ki lisede veya üniversitede aldığımız eğitim için diploma alıyorsak, okul dışı katıldığımız kurslardan ve seminerlerden de sertifikalar alarak herhangi bir konuda niteliğimizi gösterebiliriz. Bu bağlamda ücretsiz sertifikalar için "kurs diplomaları" tanımını da kullanabiliriz. 

Peki ya Ücretsiz Sertifikalar?

sertifika, ogrenci, sertfika programları

Sertifika günümüzde oldukça rağbet gören bir kavram. Birçoğumuz yoğun iş ve okul hayatlarımız nedeniyle, bazı alanlarda uzmanlaşmak istesek de, çoğu zaman fiziken bir kursa veya seminere katılma fırsatı bulamıyoruz. Bu noktada imdadımıza E-sertifikalar yetişiyor. E-sertifika sayesinde, kurs saatlerine kendimizi adapte etmeye çalışmak yerine, kurs saatlerini kendimize göre ayarlayabiliyoruz. E-sertifika programlarıyla, istediğimiz eğitim videosunu istediğimiz zaman izleyebilir, dilersek durdurup defterimize not alabilir veya videoları tekrar tekrar oynatabiliriz. Ayrıca canlı derslere katılarak eğitmenlerle ve diğer öğrencilerle de direkt olarak temasa geçebiliriz.  Derslerde başarı gösterirsek ücretsiz sertifikalar almaya hak kazanıyoruz.

E-sertifika programları ile bütün bu ayrıcalıklara evimizin konforundan son derece hızlı ve kolay bir biçimde ulaşabiliyoruz. Kısacası e-sertifika programları için fazlası var eksiği yok diyebiliriz.

Popüler Sertifika Programları

Günümüzde birçok farklı alanda sertifikalı eğitimler var olsa da bazı eğitimlerin çok daha fazla talep gördüğü bir gerçek. Bunların başında dil öğrenme eğitimleri geliyor. Başta İngilizce Eğitimi olmak üzere, Almanca Eğitimi ve Rusça Eğitimi özellikle online eğitimlerde oldukça rağbet gören diller. Ayrıca İşaret dili öğrenimi de gün geçtikçe artmakta.  Sertifikalı eğitimler söz konusu olduğunda, diğer bir popüler alan ise tabi ki sosyal medya uzmanlığı. Özellikle satış ve pazarlama alanındaki birçok iş artık sadece sosyal medya aracılığıyla yapılıyor. Veya büyüklü küçüklü birçok şirket çok daha ucuz ve etkili olması nedeniyle, tanıtım ve reklam faaliyetleri için sosyal medyaya başvuruyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Dijital Pazarlama Eğitimi neden bu kadar revaçta şaşırmamak lazım. 

Etkili iletişim ve Beden Dili, İkna Teknikleri ve stres yönetimi gibi kişisel gelişim kursları da diğer gözde sertifika eğitimleri olarak belirtilebilir. 

Kimler Sertifika Programlarına Katılabilir?

Sertifika programları kendini geliştirmek isteyen her yaştan ve her meslekten insana önerilebilir. Gerek kendi mesleğimizle ilgili olsun, gerek sadece yeni bir bilgi öğrenmenin keyfi için olsun bu programlar her zaman herkese açıktır. Özellikle online eğitimler zaman sıkıntısı çeken insanlar için biçilmiş kaftan. Gelelim esas konumuza.

Sertifika Almak Neden Bu Kadar Önemli?

sertifikalar, sertifika programları, ücretsiz sertifika programları

Hepimizin takip ettiği üzere sertifika programları gün geçtikçe artıyor. Peki, bunların amacı ve önemi nedir? Neden her gün buna insan ücretsiz sertifika programlarına kayıt oluyor?
Sertifika programları yeni bir alanda kendisini denemek isteyen veya kendi işiyle alakalı özellikle bir alanda uzmanlaşmak isteyen insanlar için paha biçilmez fırsatlardır.

Hangi işi yaparsak yapalım, kendimizi geliştirmenin ve yeni bilgilerle donanmanın bir sınırı yoktur. Yaşadığımız bu bilgi çağında her zaman öğrenmeye ve üretmeye açık olmamız gerekiyor. Ne yazık ki, bazen bilgiye ulaşma yolunda internetteki yoğun bilgi kirliliği bizi yorabiliyor ve yanlış yönlendirebiliyor. Ücretsiz sertifika programları sayesinde ise uzman eğitimciler ve doğru kaynaklar ile doğru bilgiye çok daha kolay ulaşabiliriz.

Sertifika almanın diğer bir güzel yanı ise; bir konuda ne kadar başarılı ve bilgi sahibi olursak olalım, günümüz dünyasında bu başarıyı hızlı ve pratik bir şekilde karşı tarafa ispatlayamıyorsak, rakiplerimizden bir adım gerideyiz demektir. Bu bağlamda ücretsiz sertifika programları sadece bize yeni bir şeyler katmakla kalmıyor, aynı zamanda seçtiğimiz alandaki yetkinliğimizi karşı tarafa gösterebilmemize de yardımcı oluyor.

Artık iş görüşmelerinde sadece diplomalar yetersiz kalıyor. Günümüzde işe alımlarda en çok dikkat edilen noktalardan biri katıldığımız eğitimlerdir. İnsan kaynakları özgeçmiş incelemelerinde bu noktanın özellikle üzerinde durur. Yani ücretsiz sertifikalar kariyer basamaklarını tırmanırken bizi rakiplerimizin önüne geçirmekte ve içinde bulunduğumuz rekabetçi ortamda bizi bir adım ileriye taşımaktadır.

Ayrıca ücretsiz sertifika programlarını sadece mesleğimizde ilerlemek için değil aynı zamanda meslek seçimi için de önerebiliriz. Bugün birçok genç ileride hangi mesleği yapmak istediğiyle ilgili ikilemde kalıyor. Uzman kişilerce verilen kurslara katılarak, istedikleri alanda bir ön eğitim alabilir, konunun uzmanlarıyla iletişime geçebilir ve bu sayede kendileri için çok daha doğru kariyer hedefleri belirleyebilirler. 

Sertifika programları seçerken nelere dikkat etmeli?

Her ne kadar ücretsiz sertifika programları kariyerimiz için oldukça önemli olsa da, bu programlara sadece özgeçmişimizi parlatacak ögeler olarak bakmamak lazım. Her zaman asıl amacımız kendimize bir şeyler katmak olmalıdır. Sırf özgeçmişte iyi görünür mantığıyla rastgele eğitimlere katılmak yerine, kişisel ilgi alanlarımız ve kariyer hedeflerimizle aynı paralelde eğitimlere başvurmak çok daha mantıklı olacaktır. İlgimizi çekmeyecek kurslara katılmak hem zamanımızı hem de imkânlarımızı yanlış kullanmaktır. 
Ayrıca alacağımız sertifikanın ilgili sektördeki etkinliği ve varsa geçerlilik süresi gibi etmenler de dikkate alınmalı.

Yazar: Betül Avcı

  • ücretsiz sertifikalar ,
  • e-sertfika ,
  • sertifikalar ,
  • online eğitim ,
  • ücretsiz eğitim
Yorumlar(3)
Yorumlar
2,7
Ortalama Değerlendirme
%33
%0
%33
%0
%0
Değerlendirmeler
A. B.
21.Ocak.2019

yaklaşık 10 tane sertifikam var ama konu işe alım olunca önce kendi adamlarını alıyorlar

O. D.
18.Ocak.2019

İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığım sertifikaları iş dünyasında kullandım çok işime yaradı.

B. K.
18.Ocak.2019

Ücretsiz sertifikalar yaptığım başvurularda çok işime yaradı.

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı