AnasayfaBlogÜcretsiz Sertifikalar Neden Önemlidir?
E-Sertifika

Ücretsiz Sertifikalar Neden Önemlidir?

17 Ocak 2019
Ücretsiz Sertifikalar Neden Önemlidir?

Sertifika almanın önemine geçmeden önce basitçe sertifika kelimesini tanımlayalım: Sertifika için kısaca kişinin belli bir konudaki bilgi ve birikimini kanıtlamaya yarayan resmi belge diyebiliriz. Nasıl ki lisede veya üniversitede aldığımız eğitim için diploma alıyorsak, okul dışı katıldığımız kurslardan ve seminerlerden de sertifikalar alarak herhangi bir konuda niteliğimizi gösterebiliriz. Bu bağlamda ücretsiz sertifikalar için "kurs diplomaları" tanımını da kullanabiliriz. 

Peki ya Ücretsiz Sertifikalar?

Sertifika günümüzde oldukça rağbet gören bir kavram. Birçoğumuz yoğun iş ve okul hayatlarımız nedeniyle, bazı alanlarda uzmanlaşmak istesek de, çoğu zaman fiziken bir kursa veya seminere katılma fırsatı bulamıyoruz. Bu noktada imdadımıza E-sertifikalar yetişiyor.

E-sertifika sayesinde, kurs saatlerine kendimizi adapte etmeye çalışmak yerine, kurs saatlerini kendimize göre ayarlayabiliyoruz. E-sertifika programlarıyla, istediğimiz eğitim videosunu istediğimiz zaman izleyebilir, dilersek durdurup defterimize not alabilir veya videoları tekrar tekrar oynatabiliriz.

Ayrıca canlı derslere katılarak eğitmenlerle ve diğer öğrencilerle de direkt olarak temasa geçebiliriz.  Derslerde başarı gösterirsek ücretsiz sertifikalar almaya hak kazanıyoruz.

E-sertifika programları ile bütün bu ayrıcalıklara evimizin konforundan son derece hızlı ve kolay bir biçimde ulaşabiliyoruz. Kısacası e-sertifika programları için fazlası var eksiği yok diyebiliriz.

Popüler Sertifika Programları

Günümüzde birçok farklı alanda sertifikalı eğitimler var olsa da bazı eğitimlerin çok daha fazla talep gördüğü bir gerçek. Bunların başında dil öğrenme eğitimleri geliyor. Başta İngilizce Eğitimi olmak üzere, Almanca Eğitimi ve Rusça Eğitimi özellikle online eğitimlerde oldukça rağbet gören diller. Ayrıca İşaret dili öğrenimi de gün geçtikçe artmakta. 

Sertifikalı eğitimler söz konusu olduğunda, diğer bir popüler alan ise tabi ki sosyal medya uzmanlığı.

Sosyal medya, hem kişisel hem de profesyonel hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu nedenle, giderek daha fazla işletmenin sosyal medya yönetimi konusunda sertifikalı çalışanlar araması şaşırtıcı değil. Bu alandaki sertifikalı eğitimler, rekabette öne çıkmanıza ve potansiyel işverenlere uzmanlığınızı göstermenize yardımcı olabilir.

İlgi alanlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak bir dizi farklı sertifikalı eğitim mevcuttur. Örneğin, Facebook reklamcılığı veya Instagram pazarlaması konusunda uzmanlaşmayı seçebilirsiniz. Ya da daha genel bir yaklaşımla ilgileniyorsanız, birden fazla sosyal medya platformunu kapsayan bir sertifikayı tercih edebilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, sertifikalı eğitimler kariyerinizi geliştirmenize ve beceri setinizi genişletmenize yardımcı olabilir. Doğru sertifika ile istediğiniz işe girebilir ve sosyal medya dünyasında gerçek bir etki yaratmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle satış ve pazarlama alanındaki birçok iş artık sadece sosyal medya aracılığıyla yapılıyor. Veya büyüklü küçüklü birçok şirket çok daha ucuz ve etkili olması nedeniyle, tanıtım ve reklam faaliyetleri için sosyal medyaya başvuruyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Dijital Pazarlama Eğitimi neden bu kadar revaçta şaşırmamak lazım. 

Etkili iletişim ve Beden Dili, İkna Teknikleri ve stres yönetimi gibi kişisel gelişim kursları da diğer gözde sertifika eğitimleri olarak belirtilebilir. 

Sertifika Almak Neden Bu Kadar Önemli?

Hepimizin takip ettiği üzere sertifika programları gün geçtikçe artıyor. Peki, bunların amacı ve önemi nedir? Neden her gün buna insan ücretsiz sertifika programlarına kayıt oluyor?

Sertifika programları yeni bir alanda kendisini denemek isteyen veya kendi işiyle alakalı özellikle bir alanda uzmanlaşmak isteyen insanlar için paha biçilmez fırsatlardır.

Hangi işi yaparsak yapalım, kendimizi geliştirmenin ve yeni bilgilerle donanmanın bir sınırı yoktur.

Öğrenmeyi asla bırakmamamız gerektiğine dair eski bir söz vardır. Ve bu doğrudur - kim olursak olalım veya ne yaparsak yapalım, her zaman gelişmeye yer vardır. Becerilerimizi ve bilgilerimizi geliştirmek için her zaman yeni yollar bulabiliriz ve ne kadar öğrenebileceğimizin bir sınırı yoktur.

Bu, özellikle yeni teknolojilerin ve fikirlerin sürekli olarak ortaya çıktığı günümüzün sürekli değişen dünyasında önemlidir. Bir adım önde olmak istiyorsak, sürekli olarak öğrenmeli ve ufkumuzu genişletmeliyiz. Bunu yaparak, günümüzün rekabetçi pazarında ilgili ve değerli kalmamızı sağlayabiliriz.

Hedefleriniz ne olursa olsun, her zaman öğrenecek daha çok şey olduğunu unutmayın - bu yüzden yeni zirvelere ulaşmayı asla bırakmayın.

Yaşadığımız bu bilgi çağında her zaman öğrenmeye ve üretmeye açık olmamız gerekiyor. Ne yazık ki, bazen bilgiye ulaşma yolunda internetteki yoğun bilgi kirliliği bizi yorabiliyor ve yanlış yönlendirebiliyor.

Ücretsiz sertifika programları sayesinde ise uzman eğitimciler ve doğru kaynaklar ile doğru bilgiye çok daha kolay ulaşabiliriz.

Sertifika almanın diğer bir güzel yanı ise; bir konuda ne kadar başarılı ve bilgi sahibi olursak olalım, günümüz dünyasında bu başarıyı hızlı ve pratik bir şekilde karşı tarafa ispatlayamıyorsak, rakiplerimizden bir adım gerideyiz demektir.

Bu bağlamda ücretsiz sertifika programları sadece bize yeni bir şeyler katmakla kalmıyor, aynı zamanda seçtiğimiz alandaki yetkinliğimizi karşı tarafa gösterebilmemize de yardımcı oluyor.

Artık iş görüşmelerinde sadece diplomalar yetersiz kalıyor. Günümüzde işe alımlarda en çok dikkat edilen noktalardan biri katıldığımız eğitimlerdir. İnsan kaynakları özgeçmiş incelemelerinde bu noktanın özellikle üzerinde durur.

Ücretsiz sertifika programları, günümüzün rekabetçi iş piyasasında başarılı olmak için gereken bilgi ve becerileri kazanmak için harika bir fırsat sunuyor. Ücretsiz sertifika programları, uzman eğitmenlere ve en yeni kaynaklara erişim sağlayarak bir adım önde olmanıza ve istediğiniz işe girmenize yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, ücretsiz sertifika programları alanınızdaki diğer profesyonellerle ağ kurmanın bir yolunu da sağlayabilir. Ücretsiz bir sertifika programına katılarak, gelecekteki istihdam fırsatlarına yol açabilecek değerli bağlantılar kurabilirsiniz.

İster yeni beceriler kazanmak ister profesyonel ağınızı genişletmek istiyor olun, ücretsiz sertifika programları harika bir kaynaktır.

Ayrıca ücretsiz sertifika programlarını sadece mesleğimizde ilerlemek için değil aynı zamanda meslek seçimi için de önerebiliriz. Bugün birçok genç ileride hangi mesleği yapmak istediğiyle ilgili ikilemde kalıyor. Uzman kişilerce verilen kurslara katılarak, istedikleri alanda bir ön eğitim alabilir, konunun uzmanlarıyla iletişime geçebilir ve bu sayede kendileri için çok daha doğru kariyer hedefleri belirleyebilirler. 

Sertifika programları seçerken nelere dikkat etmeli?

Her ne kadar ücretsiz sertifika programları kariyerimiz için oldukça önemli olsa da, bu programlara sadece özgeçmişimizi parlatacak ögeler olarak bakmamak lazım.

Hayatta yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri kendimize bir şeyler katmaya odaklanmaktır. Bu, yalnızca kendi kişisel kazancımıza odaklanmamız gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine her zaman bir şekilde kendimizi daha iyi hale getirmek için çalışmalıyız.

İster yeni bir beceri öğrenmek, ister daha fazla bilgi edinmek ya da sadece fiziksel olarak daha formda olmak olsun, kendimize bir şeyler katmak daha iyi insanlar olmamıza yardımcı olur. Ayrıca kendi yaşamlarımızı sürekli olarak geliştirdiğimiz için başkalarına daha fazla şey vermemizi sağlar.

Yalnızca başkalarından almaya odaklandığımızda, yalnızca onları sunabilecekleri şeylerden mahrum bırakmakla kalmayız, aynı zamanda kendimizi de büyüme fırsatından mahrum bırakırız.

Bu yüzden her zaman kendinize bir şeyler katmaya devam edin; dünyaya verecek çok şeyiniz olduğunu göreceksiniz.

Sırf özgeçmişte iyi görünür mantığıyla rastgele eğitimlere katılmak yerine, kişisel ilgi alanlarımız ve kariyer hedeflerimizle aynı paralelde eğitimlere başvurmak çok daha mantıklı olacaktır. İlgimizi çekmeyecek kurslara katılmak hem zamanımızı hem de imkânlarımızı yanlış kullanmaktır. 

Ayrıca alacağımız sertifikanın ilgili sektördeki etkinliği ve varsa geçerlilik süresi gibi etmenler de dikkate alınmalı.

Yazar: Betül Avcı

e-sertifika online eğitim sertifikalar ücretsiz eğitim ücretsiz sertifikalar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.