AnasayfaBlogÜcretsiz E-Sertifika Programları
E-Sertifika

Ücretsiz E-Sertifika Programları

10 Eylül 2019
Ücretsiz E-Sertifika Programları

Ücretsiz sertifika eğitim programları uzaktan eğitim ile internet ile katılımcının dilediği yerde verilmektedir.

E-Sertifika Nedir?

E-sertifika eğitim dönemi sonunda hak edilen sertifika için kullanıcıya verilen bir kod numarasıdır. Bu kod ile kullanıcı web sitesinden sertifika sorgulaması yapabilir ve kendisine ait olan kodu girerek sertifikalarını görüntüleyebilir. E-sertifika kod numaraları iş başvurularında özgeçmişe eklenir. 

Böylece işe alıma karar veren İnsan kaynakları uzmanı ya da işveren bu kod numarası ile sertifikaları görüp alınan eğitimleri kontrol edebilir. E-sertifika programlarında kendiniz için en uygun çalışma programını belirleyebilir ve istediğiniz zaman hazır videolardan istediğiniz konuyu tekrarlama fırsatına sahip olabilirsiniz. Programın bitiş zamanı da işin hızına göre değişir. 

Başka bir deyişle kursun başlangıç ve bitiş tarihi düzenli bir sertifika programında planlanabilir. Bununla birlikte e-sertifika programlarında programı er ya da geç kendi işletim sisteminizden tamamen tamamlayabilirsiniz. Özellikle internetteki bilgi kirliliği nedeniyle e-sertifika programı tercih edecek adayların çok dikkatli ve titiz davranmaları gerekmektedir. 

E-Sertifika Nasıl Alınır?

Online sertifika programları ile eğitim almak isteyen çalışan ve işverenler, bilgisayarları ile web sitesi üzerinden eğitimleri için kayıt, ders, sınav gibi tüm işlemleri gerçekleştirirler. Yapılan sınav sonucunda başarılı olan katılımcılar eğitim gördükleri konuyla ilgili olarak sertifika almaya hak kazanır.

Online sertifika programları kariyerini şekillendirir ve ücretsiz olarak verilen bir hizmettir. Para ödenmediği için bütçeye olumsuz bir etkisi yoktur. Bu nedenle de insanlar gerçekten da iş hayatına önemli katkılar sağlayan içeriklere sahip tüm alanlarda eğitim alıp, sertifika sahibi olmak isterler.

E-Sertifika Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz sertifika programları pratik eğitim sağladığı için öğrenci daha kısa sürede kalıcı olarak sağlanan bilgileri öğrenir. Çalışma fırsatı ve staj olanakları seçim nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle yeni mezunlar staj programları aracılığıyla deneyim kazanarak ve ortamlar yaratarak iş bulma şanslarını arttırır. Adaylar kendi çıkarlarına göre herhangi bir sertifika programına katılabilir. Yeterlilik belgesine genellikle programın başlaması için ihtiyaç yoktur ve aranmaz.

Sertifika Programına Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ücretsiz sertifika programına katılmadan önce adayların iyi bir araştırma yapmaları önerilir. Adaylar, başvuracakları sertifika programı ile ilgili, başta sektörde geçerlilik süresi olmak üzere bunun gibi hayati önem teşkil eden birçok konuyu en detaylı şekilde araştırıp, bu araştırma sürecinin ardından titizlik ile başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Sertifikanın Programlarının Faydaları Nelerdir?

İş başvurularındaki sertifika programlarının faydası artık bir detay olmaktan çıkmış ve gereklilik haline gelmiştir. Eğitim insan hayatı boyunca süren ve sürekli gelişime açık bir olgudur. Günümüzde eğitim ihtiyacı gelişen teknolojik ve yaşam koşulları ile birlikte daha da artmakta ve daha donanımlı bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Globalleşen dünya şartlarında şeffaflaşan bilgiler sayesinde bilgiye ulaşmak ve aktarmakta kolaylaşmıştır.

Bu sayede bilgi transferleri daha kolay bir şekilde yapılabilmekte ve ihtiyacı olan kişilere ulaştırılabilmektedir. Ancak bilgi aktarımındaki şeffaflık ve kolaylık günümüzde eğitim ihtiyacını yeterli kılmamakta ve özellikle iş dünyasında daha donanımlı eleman ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin profesyonel özellikleri sadece okul diplomaları ile sınırlanmaktan çıkmış ve iş dünyasını daha büyük beklentiler içine sokarak, farklı dallar veya uzmanlık alanında onaylanmış yetenekleri ortaya koymaları beklentisi oluşmuştur.

Profesyonel iş yaşamında ilerlemek ve sektörünüzde vazgeçilmeyen elemanlar arasında bulunmak için günümüzde çeşitli sertifika ve online eğitimler zorunlu hale gelmiştir. Hızla değişen ve ilerleyen sektör yeniliklerine sahip olmak için bireylerin kendilerini geliştirici eğitimlere katılmaları ve başarı elde ederek bu eğitimleri tamamlamaları patronların öncelikli beklentileri arasındadır. 

Sertifika Programlarının Avantajları

 • Öğrenmenize işiniz ve ev hayatınız boyunca sığdırmanıza izin vermesi

 • Genellikle kendi çalışma hızınızı da ayarlayabilirsiniz.

 • Ne zaman ve nerede çalıştığınıza dair kararınız.

 • Nerede yaşadığın önemli değil dünyanın herhangi bir yerinden bir derece kazanabilirsin.

 • Tam zamanlı bir seviyede olduğu gibi, öğrenciler planlama ve araştırma gibi yararlı ve aktarılabilir beceriler kazandıklarını bulabilirler.

 • Uzaktan eğitim kursu genellikle tam zamanlı bir dereceden daha az masraflıdır.

 • Uzaktan eğitim sağlayıcıları genellikle çevrimiçi veya uzaktan öğrenim öğrencilerine özel destek sunarlar.

Akreditasyon

 • Uzaktan eğitim ile lisans, yüksek lisans ve profesyonel düzeyde dersler alabilirsiniz.

 • Üniversiteler ve kolejler, uzaktan eğitim programlarının ve niteliklerinin, kampüs tabanlı programlarla aynı yüksek kalitede olmasını sağlar.

 • Eğitim merkezinden uzakta yaşayanlar için erişilebilirlik

 • Her sınıf için merkezi bir yere giderken, taşımacılıkta zaman kaybı veya başka kaynak yok İnternet bağlantısıyla herhangi bir uygun yerde çalışma esnekliği

 • Kendine tempolu öğrenme sağlar: Halihazırda uzmanlaştığınız materyallere hızla göz atın ve yeni bilgi ve / veya beceriler içeren alanlarda zaman ve çaba sarf edin.

 • Ortalama sınıfın daha yavaş temposunu beklemek zorunda kalmadan kişisel bir hız ve yoğunlukta materyalleri incelenmesi sağlanır

 • Bülten panosu tartışma alanlarındaki konuşmaları herhangi bir saatte bir araya getirme ve sınıf arkadaşlarınızın önceki ziyaretinden bu yana yorumlarını gözden geçirme esnekliği

 • Tam zamanında öğrenme. Mevcut en güncel malzemeyi incelemek için daha fazla fırsat

 • Düzensiz çalışma programlarına sahip olanlar için esneklik sağlar

 • Kısıtlı hareketliliğe sahip olanlar için erişilebilirlik (örneğin, özürlü, yaralı, yaşlı)

 • Aile sorumluluklarına sahip olanlar için erişilebilirlik (Evde küçük çocukları olan ebeveynler)

Evet bu kadar faydalılığı varken ağır koşullarda hem maddi hem zaman olarak ücretsiz sertifika programları özellikle uzaktan eğitim programlarına katılmak zamanımızın en akıllıca faaliyetlerindendir. Zaman hem yaşam hem de kazanç demekse değerini en akıllıca kullanarak artırabilirsiniz.

Yazar: Fatih Ünnü

e sertifika sertifika sertifika programları online eğitimler ücretsiz sertifika programları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.