AnasayfaBlogSatışçılar İçin Performans Arttırma Önerileri
Satış - Pazarlama

Satışçılar İçin Performans Arttırma Önerileri

16 Mart 2018
Satışçılar İçin Performans Arttırma Önerileri

Şu anda yaptığınız işi daha iyi yapmak ve performans düzeyinizi arttırmak için neler yapmanız gerekir? Ya da işinizde başarılı olmak için yapılması gerekenler nedir? Bunun için biçilmiş kaftan mısınız? Yaptığınız işle yetenekleriniz eşleşiyor mu? Yoksa işinizi yaparken mi işi öğreniyorsunuz? Kriz yönetiminde ne kadar başarılısınız? İşlerin doğru yürümediği zamanlarda ne yapıyorsunuz? Bir pazarlama müdürünün rolü farklıdır. Pazarlama müdürünün yardım isteme gibi bir kolaylığı pek nadir görülür. Bir pazarlama müdürü beklenmedik bir sorun çıktığında kimden yardım isteyebilir ki?

Pazarlama müdürleri iyi satışçılar arasından seçilir. Bu şirketlerde bir gelenektir ve bunun birçok sebebi var. Satışçıların performans ve motivasyonunu arttırmak ve iyi satışçılar iyi satış müdürü olur anlayışına hakim olmaktır. Satışçılar satış-pazarlama müdürlerinin satış aksiyonunun dışında kaldığını düşünerek hiçbir işe yaramadıklarını düşünürler. Ama işlerin yolunda gitmesini sağlayan satış müdürüdür. Bunu daha iyi anlatabilmek için bir 23 nisan koltuğu hazırlayıp satışçıları bir günlük satış müdürü yapma fikri düşünülebilir.

İyi bir satışçı olmak, rekor düzeyinde satışlar yapmak ya da yeni bir satış taktiğiyle satış gerçekleştirmek sizin iyi bir satış-pazarlama müdürü olacağınız anlamına gelmez.

Eğer siz iyi bir satış personeli olmak istiyorsanız satış müdürü olmak için çalışmayın. Para kazanmak için çalışın. Satış eğitimlerine, seminerlere ve konferanslara katılın.

Peki nasıl iyi bir satış uzmanı olabilirsiniz? Satışçılar performanslarını nasıl arttırabilir? Zor müşteriyle başa çıkmanın yolu nedir?

Performans arttırma için 2 öneri

Yola koyulmadan önce aracın lastiklerini kontrol etmekte fayda var! Size bu işte gereken yetenekler nelerdir? Siz bu yeteneklere sahip misiniz? Ya da ne kadarına sahipsiniz? Satış teknikleriniz nelerdir? Bu teknikleri hala işe yarıyor mu? Bir araştırmaya göre 18 satış yeteneği var ve bu yeteneklerin yalnızca dört tanesi en önemlileri arasında sayılabilir.

  1. Nasıl yönetiyorsunuz?

  2. İş ilişkileriniz nasıl?

  3. Personel yönetimine hakimiyetiniz?

  4. Motivasyonunuz ne durumda?

Bu tür yetenekler birçok kişi tarafından açıkça görülebilir ve kanıtlanabilir. Birçok satış yöneticisi bu yeteneklere sahiptir. Ancak elbette bunların herbirine ayrı ayrı sahip olması gerekir!

Güçlü yanlarına konsantre ol!

Herşeyi yaparım, her sorunu çözerim mantığıyla ilerlemeyin. Dünyadaki bütün sorunları çözmek için yeterli vaktiniz olmayacaktır. Güçlü yanlarınızı analiz ettikten sonra bunların üzerine yoğunlaşın. Güçlü yanlarınızı daha fazla geliştirmek için ders alın. Ya da güvenilir bir yerden danışmanlık alın. Gelişmiş olan birşeyi daha fazla geliştirmek olmayan şeyi oluşturmaktan daha kolay ve daha hızlıdır. Bu sizin performans ve kapasitenizin artmasını sağlayacaktır.

Ayrıca başarılı olmak için mükemmel olmaya gerek yoktur. Doğru zamanda doğru şeyi yaptığınızda başarılı olabilirsiniz. Bu başarıyı sürdürebilir kıldığınızda ise gerçek başarıyı ve üst düzey performansı elde etmiş olursunuz.

Kazanmayı hedefle

Ulaşılabilir hedeflerin başarıyla gerçekleşmemesinin en büyük sebebi başarıyı hedeflememiş olmaktır. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez sözü bunun en iyi örneğidir. Takımın kaptanı kazanmayı hedeflemezse takım arkadaşları da kazanmak konusunda pek istekli olmayacaktır. Takımı harekete geçirecek olan takım liderinin sıkça kullanması gereken "kazanmak" kelimesidir.

Sürekli başarıyı hedefleyin!

satışçılar için performans arttırma önerileri satışçılar için öneriler satış performansını arttırma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ruhunu Kaybedenler İçin: Satışçı Ruhu
Satış - Pazarlama

Ruhunu Kaybedenler İçin: Satışçı Ruhu

07 Nisan 2021
Karlı Sat Zehirli Müşterilerden Kurtul!
Satış - Pazarlama

Karlı Sat Zehirli Müşterilerden Kurtul!

01 Ocak 2019
Satış Teknikleri ve 8 İpucu!
Satış - Pazarlama

Satış Teknikleri ve 8 İpucu!

25 Eylül 2019
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
15070
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
12065
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
14049