Close
Mobil Menu Bars

En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

07 Kasım 2019, 19354 defa okundu.
En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?
en güçlü yönleriniz nelerdir, güçlü yönleriniz, mülakat, iş görüşmesi, başarı, kariyer, iş

En güçlü yönleriniz nelerdir? Bu sorunun cevabını bilmek, gerek sosyal hayatımızda gerekse iş hayatımızda kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Kendimize daha çok güveniriz. Bir şeyleri başarabilmek için gereken potansiyeli içimizde buluruz. İnsanların çoğu, kendini çok iyi derecede bildiğini düşünüyor. Ancak bu ne kadar doğru? Çok az sayıda insan en temel kişisel mülakat sorularına yeterli cevaplar verebilmektedir. Peki, siz kendinizi tanıdığınıza emin misiniz? Güçlü yönleriniz nelerdir? Öğrenmeye ne dersiniz?

en güçlü yönleriniz nelerdir, güçlü yönleriniz, mülakat, iş görüşmesi, başarı, kariyer, iş

Güçlü Yönleriniz Neler? Sorusunun Önemi Nedir?

Güçlü yönleriniz neler? Mülakat sorusu temel sorulardan biridir. Bu soruyu çok yüksek olasılıkla alacağınız için öncesinde hazırlanmakta fayda var. Çünkü iş arayan bireylerin çoğu, bu soruya maalesef yeterli cevabı veremiyor. İlk bakışta oldukça kolay bir soru gibi görünse de gereken hazırlık ve planlamayı zihninizde yapmazsak, mülakat esnasında çuvallayabiliriz. 

Güçlü yönleriniz nelerdir sorusunun cevabında, sizi diğer adaylardan ayırabilecek ve işi yapabilmeniz için gerekli olan bir yetenek olmalı.

Örneklendirmek gerekirse:

“En güçlü yönüm, yazma becerilerimdir. Baskı altındayken bile son teslim tarihine kadar sıkı bir şekilde çalışabilirim. Örnek vermem gerekirse, yayınımızda önemli bir sorun oldu. Editörüm, bu sorunu teslim tarihinden yalnızca 2 saat önce fark etti. Yayınımızdaki sorun hem en kısa zamanda çözülmeliydi hem de mükemmel olmalıydı. Editörümün yanından ayrıldım ve işe koyuldum. Sonuç? Yayınımız zamanında yetişti ve büyük beğeni topladı.”

Püf Nokta: Yazma becerisi, birçok iş için arzu edilen becerilerden biridir. Eğer yazma becerisi, güçlü yönlerinizden biriyse, “güçlü yönleriniz nelerdir” sorusu için bu özelliğinizi ekleyebilirsiniz.

Güçlü Yönleriniz Nelerdir? Sorusuna Örnek Cevaplar

 • Özveri
 • Liderlik
 • Empati
 • Planlama
 • İletişim yeteneği
 • Disiplin, kararlılık
 • İş yerine sadakat
 • Analitik düşünebilme
 • Çoklu görev becerisi
 • Organizasyon becerisi
 • Görevleri önceliklendirme
 • Yaratıcı düşünme becerisi
 • Hatalardan ders çıkarabilme

Elbette tüm bu cevapları ezberlemek zorunda değilsiniz. Gerekli olan güçlü yönleriniz, işiniz ile ilgili sahip olmanız gereken becerilerdir. Dolayısıyla, bunu belirleyebilmek için en iyisi iş ilanında yer alan nitelikleri gözden geçirin ve onları öne çıkartın. Listede olan özelliklerinizin de altını çizerek vurgulayabilirsiniz.

en güçlü yönleriniz nelerdir, güçlü yönleriniz, mülakat, iş görüşmesi, başarı, kariyer, iş

Bahsedeceğiniz her güçlü yönünüz için, bu becerilerinizi destekleyici başarı hikayelerinizi düşünün. “Güçlü yönleriniz nelerdir” sorusunun cevapları kanıt içermelidir.

STAR yöntemi sayesinde başarı hikayelerinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. STAR yöntemi, başarılarınız hakkında konuşurken nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini hatırlatır. Açılımı;

Situation (Durum): Bir sorunun çözümünü, becerilerinizden birini kullanmanızı ya da yeni fikir bulmanızı gerektiren durumu açıklayarak başlarsınız. 

Task (Görev): Sonra, bu durum içerisinde işinizin gerektirdiği eylemi açıklarsınız.

Action (Eylem): Yaptığınız eylemi açıklarsınız. Farklı bir yol seçtiyseniz nedenini açıklarsınız.

Result (Sonuç): Sonunda ne oldu? Sen eyleme geçtikten sonra ne gibi değişiklikler oldu? Mümkünse sonuçları ve başarıları rakamlar üzerinden göstermeniz daha iyi olur. Rakamlar, yaptığınız eylemi güçlendirir, destekler.

STAR yöntemine göre en güçlü yönleriniz neler sorusuna örnek başarı öyküsü:

“En güçlü yönüm, insan ilişkileri. Bunu, bireysel ilişkilerde gizlilik yeteneğim takip ediyor.”

İnsan ilişkileri vurgusu ve ikinci yetenek belirtiliyor. Bir taşla iki kuş! Öykümüze devam edelim.

“Son çalıştığım şirkette birkaç kurumsal müşteri ile çalıştık. Önemli bir endüstri etkinliğine katılmamız için yöneticim benden bir seyahat düzenlemesi yapmamı istedi.”

Örneğe bir durumla başladı. Daha önce büyük şirketler için yaptığı bir işi referans gösteriyor. Güçlü yönleriniz neler cevabındaki deneyimine atıfta bulundu.

“Görevim gereği yönetici asistanları ile ilişkiler kurmam istendi. Ayrıca hassas ve önemli bilgilere de erişim sağlayabiliyordum.”

Görev, öykünün başlangıcında belirtilen insan ilişkilerini ifade etti.

“İç ve dış yöneticilerimin güvenini kazandım. Yazılı iletişim becerilerimi övdüler. Öte yandan, internete meraklı olduğumu anladılar. Kaliteden ödün vermeyerek de en iyi teklifleri aldım.”

Aday burada; ek becerilerini örneklendiriyor. İş tanımına uygun olan birkaç becerinizden bahsedebilirsiniz. Öykümüzün sonuç kısmına gelelim.

“Etkinliğin ardından yöneticim beni, seyahat düzenlemeleri koordinatörü olarak seçti. Böylece yöneticilerimiz ve müşterilerimiz ile çalışmayı sürdürdüm.”

Aday, kişisel yeteneklerinin etkisini ifade etti. Adayımızın üstleri adayımıza, şirketin kurumsal ve en büyük müşterileriyle çalışmasına olanak sağladı.

Güçlü yönleriniz neler sorusuna en iyi şekilde cevap verebilmek için unutmamanız gerekenler:

 • İşin gerektirdiği nitelikleri iş ilanından inceleyin ve becerilerinize uygun gücü seçin
 • Mükemmel bir cevap, başarı öyküsü içerir.
 • Hikayeniz, güçlü yönünüzün sonuç üzerindeki etkisini göstermelidir. 
 • En iyi beceri ve başarılarınızı düşünerek odaklanın. Öz farkındalığınız ve kendinize olan güveninizle bu soruya en iyi şekilde yanıt verebilirsiniz. 

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!