AnasayfaBlogGüçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
Mülakat Soruları

Güçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

07 Kasım 2019
Güçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Bu soru iş görüşmelerinde ve performans değerlendirmelerinde çok soruluyor.İş görüşmelerinde sıkça bu soruyla karşılaşırız. Orijinal bir soru değil ama neredeyse her iş görüşmesinde bu soruyla karşılaşırız. Özellikle yeni mezunlara güçlü yönleriniz nelerdir diye mutlaka sorulur. Cevaplaması kolay değil, ama zor da değil. Sadece biraz düşünerek harika bir cevap verebilirsiniz. Adaylar ise nasıl yanıt vereceğini merak eder. Peki nasıl yanıt vermeliyiz? Bu soruya kendinizi abartmadan cevap vermenin kolay bir yolu var: "inatçı biriyim"

Böyle bir cevap verdiğinizde her şeyden önce olumlu bir imaj çizmiş olursunuz. Azimli, kararlı ve kendine güvenen bir imajınız olur. Zaten bir iş görüşmesinde vermek istediğimiz mesajlardan biri de bu değil mi? Cevap doğru ama eksik. Şu cevap daha iyi gözüküyor "inatçı ve kararlı biriyim. Başladığım işi bitirmeden bırakmam" Bir işe alım uzmanını duymak istediği şey buna benzer bir cevap.

Daha iyi bir yanıt vermek isterseniz şunu deneyin: "Detay odaklı ve düzenli biriyim. Özel hayatımda ve iş hayatımda işleri düzgün yaptığımda her şey düzenli bir şekilde ilerliyor." Bu da hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda ayrıntı odaklı olduğunuzu ve iş hayatına gereken önemi verdiğinizi gösteriyor.

Devam edelim mi? Daha iyisini istiyorsanız şu yanıtı verin: "İletişim yönüm kuvvetlidir. Bir önceki işimde zor müşterilerle başa çıkma konusunda başarılı işler yaptım. Ayrıca memnun etmesi çok zor iki yöneticimi daha avantajlı olacağımız fikirler sundum ve kabul ettirdim". Bu yanıt öncekilerden daha iyi. İletişiminizin iyi olduğunu söylüyorsunuz ve bunu bir olayla ilişkilendirerek ispatlıyorsunuz. Sadece inatçıyım diyerek içi boş bir ifadeniz yok.

Bu sorunun cevabını bilmek, gerek sosyal hayatımızda gerekse iş hayatımızda kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Kendimize daha çok güveniriz. Bir şeyleri başarabilmek için gereken potansiyeli içimizde buluruz. İnsanların çoğu, kendini çok iyi derecede bildiğini düşünüyor. Ancak bu ne kadar doğru? Çok az sayıda insan en temel kişisel mülakat sorularına yeterli cevaplar verebilmektedir. Peki, siz kendinizi tanıdığınıza emin misiniz? Güçlü yönleriniz nelerdir?

Öğrenmeye ne dersiniz?

Örnek cevap 1:

En güçlü yönlerimden biri baskı altında sakin kalabilme yeteneğimdir. Müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalıştığım önceki işimde, işler kızıştığında genellikle başvurulan kişi ben olurdum. İş arkadaşlarım durumu yatıştırma ve herkesi sakin tutma konusunda bana güvenebileceklerini bilirlerdi. Bu gücün hayatımın birçok alanında işe yaradığını gördüm. Örneğin, yapılacaklar listemdeki her şeyden bunalmış hissettiğimde, derin bir nefes alıyorum ve görevleri daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırıyorum. Bu, her seferinde tek bir şeye odaklanmamı ve bunalmaktan kaçınmamı sağlıyor. Huzur ve uyuma değer veren biri olarak, bu güce sahip olduğum için minnettarım.

Örnek cevap 2:

Güçlü yönlerimden biri çok düzenli olmamdır. Örneğin, yapılması gerekenler için her zaman bir planım vardır ve bu plana sadık kaldığımdan emin olurum. Bu, verimli olmama ve işleri zamanında yapmama yardımcı oluyor. Bir başka güçlü yanım da başkalarıyla iletişim kurmakta çok iyi olmam. Bu, projeleri veya ekip üyelerini yönetmem gerektiğinde işe yarıyor. Örneğin, işleri net bir şekilde açıklayabiliyor ve herkesin aynı sayfada olduğundan emin olabiliyorum. Son olarak, aynı zamanda çok esnek ve uyarlanabilirim. Bu bana kariyerimde çok yardımcı oldu, özellikle de işler beklenmedik bir şekilde değiştiğinde. Örneğin, bir proje ertelenirse, planlarımı hızlı bir şekilde ayarlayabilir ve son teslim tarihine hala uymanın bir yolunu bulabilirim. Genel olarak, bunlar kariyerimde bana iyi hizmet eden güçlü yönlerimden bazıları.

Örnek cevap 3:

Güçlü yönlerimden biri baskı altında sakin kalabilme yeteneğimdir. Uzun yıllar müşteri hizmetlerinde çalıştım ve zor durumlarla dengeli ve diplomatik bir şekilde nasıl başa çıkacağımı öğrendim. Bir diğer güçlü yanım ise detaylara olan dikkatimdir. Bu nitelik hem kişisel hem de profesyonel hayatımda bana iyi hizmet etti ve hata yapmaktan kaçınmama yardımcı oldu. Örneğin, bir seyahat planlarken en iyi rotayı dikkatlice araştırır ve ihtiyacım olan her şeyi yanıma aldığımdan emin olurum. Detaylara gösterdiğim bu özen, sık sık belgeleri düzeltmem veya başkalarının gözden kaçırdığı hataları yakalamam gereken iş yerimde de işe yarıyor. Son olarak, en güçlü yönlerimden birinin başkalarına yardım etme isteğim olduğunu söyleyebilirim. İster iş yerinde olsun ister bir arkadaşıma kulak vermek olsun, hayatımdaki insanlar için her zaman orada olmaya çalışıyorum.

Örnek cevap 4:

Güçlü yönlerimden biri çok düzenli bir insan olmam. Bu, iş ortamında işe yarıyor çünkü son teslim tarihlerini, görevleri ve projeleri takip edebiliyorum. Ayrıca baskı altında sakin kalmama da yardımcı oluyor çünkü her şeyin kontrol altında olduğunu biliyorum. Bir diğer güçlü yönüm de iyi bir iletişimci olmam. Bu, kendimi net bir şekilde ifade edebildiğim ve başkalarını dinleyebildiğim anlamına geliyor. Bu, iş yerinde önemlidir çünkü iş arkadaşlarım ve müşterilerimle güçlü ilişkiler kurmamı sağlar. Son olarak, ben yaratıcı bir düşünürüm. Bu da yeni fikirler ve çözümler üretme konusunda iyi olduğum anlamına geliyor. Bu, yenilikçi olmamı ve ekibimin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmamı sağladığı için işyerinde faydalıdır.

Örnek cevap 5:

Güçlü yönlerimden biri de çok detaycı olmam. Bu, web siteleri tasarlamak veya illüstrasyonlar oluşturmak gibi yüksek düzeyde doğruluk gerektiren projeler üzerinde çalışırken kullanışlı oluyor. Bir diğer güçlü yanım ise baskı altında bile sakin ve olumlu bir tutum sergileme yeteneğim. Bu, zorlu durumlar karşısında sakin ve profesyonel kalabilmenin önemli olduğu müşteri hizmetleri odaklı rollerde bana iyi hizmet etti. Örneğin, yoğun bir restoranda sunucu olarak çalışırken, işlerin telaşlandığı zamanlar oluyordu. Ancak sakin kalarak ve odaklanarak misafirlerime her zaman mükemmel hizmet sunabildim.

Güçlü Yönlerimiz Sorusu Nasıl Yanıtlanır?

2 adımda bu soruyu kolayca yanıtlamak mümkün. 

1 - Yaptığınız işte en iyi yönlerinizi bulmak için kendinize şu soruyu sorun: ben neyi diğerlerinden daha iyi yapıyorum? Bunu bir liste yapın.

2 - Yaptığınız listedeki maddeleri sizi benzersiz yapan şeylerle ilişkilendirin. Ben daha iyi yapıyorum çünkü 5 yıl deneyimim var. Daha iyiyim çünkü işletme yüksek lisansım var gibi.

Böyle bir liste yapmak zor farkındayım o yüzden bu listeyi yapmanız için size yardımcı olacağım. Liste yaparken yapmanız gerekenleri şimdi sırayla anlatıyorum.

Her şeyden önce olumlu olmaya çalışın. Kendinizle ilgili olumsuz bir şey söylemeyin. Zor bir durumla nasıl başa çıktığınızı anlatın. İkinci olarak spesifik düşünün. Daha önce çalıştığınız işlerle ilgili deneyimlerinizi ortaya koyarsanız hem spesifik hem de doğru bir bilgi vermiş olursunuz.

Ayrıca abartmamaya çalışın. Ben halk için çalışan biriyim gibi ifadeler kullanmayın. Komik duruma düşebilirsiniz :) 

Yalan söylemek bu konuda işe yaramayacaktır. Bu yüzden yalan söylemeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. 

Güçlü Yönleriniz Neler Sorusunun Önemi Nedir?

Güçlü yönleriniz neler? Mülakat sorusu temel sorulardan biridir. Bu soruyu çok yüksek olasılıkla alacağınız için öncesinde hazırlanmakta fayda var. Çünkü iş arayan bireylerin çoğu, bu soruya maalesef yeterli cevabı veremiyor. İlk bakışta oldukça kolay bir soru gibi görünse de gereken hazırlık ve planlamayı zihninizde yapmazsak, mülakat esnasında çuvallayabiliriz. 

Güçlü yönleriniz nelerdir sorusunun cevabında, sizi diğer adaylardan ayırabilecek ve işi yapabilmeniz için gerekli olan bir yetenek olmalı.

Örneklendirmek gerekirse:

“En güçlü yönüm, yazma becerilerimdir. Baskı altındayken bile son teslim tarihine kadar sıkı bir şekilde çalışabilirim. Örnek vermem gerekirse, yayınımızda önemli bir sorun oldu. Editörüm, bu sorunu teslim tarihinden yalnızca 2 saat önce fark etti. Yayınımızdaki sorun hem en kısa zamanda çözülmeliydi hem de mükemmel olmalıydı. Editörümün yanından ayrıldım ve işe koyuldum.

Sonuç? Yayınımız zamanında yetişti ve büyük beğeni topladı.”

Püf Nokta: Yazma becerisi, birçok iş için arzu edilen becerilerden biridir. Eğer yazma becerisi, güçlü yönlerinizden biriyse, “güçlü yönleriniz nelerdir” sorusu için bu özelliğinizi ekleyebilirsiniz.

Güçlü Yönleriniz Nelerdir? Sorusuna Örnek Cevaplar

 • Özveri

 • Liderlik

 • Empati

 • Planlama

 • İletişim yeteneği

 • Disiplin, kararlılık

 • İş yerine sadakat

 • Analitik düşünebilme

 • Çoklu görev becerisi

 • Organizasyon becerisi

 • Görevleri önceliklendirme

 • Yaratıcı düşünme becerisi

 • Hatalardan ders çıkarabilme

Elbette tüm bu cevapları ezberlemek zorunda değilsiniz. Gerekli olan güçlü yönleriniz, işiniz ile ilgili sahip olmanız gereken becerilerdir. Dolayısıyla, bunu belirleyebilmek için en iyisi iş ilanında yer alan nitelikleri gözden geçirin ve onları öne çıkartın. Listede olan özelliklerinizin de altını çizerek vurgulayabilirsiniz.

Bahsedeceğiniz her güçlü yönünüz için, bu becerilerinizi destekleyici başarı hikayelerinizi düşünün. “Güçlü yönleriniz nelerdir” sorusunun cevapları kanıt içermelidir.

STAR yöntemi sayesinde başarı hikayelerinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. STAR yöntemi, başarılarınız hakkında konuşurken nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini hatırlatır. Açılımı;

Situation (Durum): Bir sorunun çözümünü, becerilerinizden birini kullanmanızı ya da yeni fikir bulmanızı gerektiren durumu açıklayarak başlarsınız. 

Task (Görev): Sonra, bu durum içerisinde işinizin gerektirdiği eylemi açıklarsınız.

Action (Eylem): Yaptığınız eylemi açıklarsınız. Farklı bir yol seçtiyseniz nedenini açıklarsınız.

Result (Sonuç): Sonunda ne oldu? Sen eyleme geçtikten sonra ne gibi değişiklikler oldu? Mümkünse sonuçları ve başarıları rakamlar üzerinden göstermeniz daha iyi olur. Rakamlar, yaptığınız eylemi güçlendirir, destekler.

STAR yöntemine göre en güçlü yönleriniz neler sorusuna örnek başarı öyküsü:

“En güçlü yönüm, insan ilişkileri. Bunu, bireysel ilişkilerde gizlilik yeteneğim takip ediyor.”

► İnsan ilişkileri vurgusu ve ikinci yetenek belirtiliyor. Bir taşla iki kuş! Öykümüze devam edelim.

“Son çalıştığım şirkette birkaç kurumsal müşteri ile çalıştık. Önemli bir endüstri etkinliğine katılmamız için yöneticim benden bir seyahat düzenlemesi yapmamı istedi.”

► Örneğe bir durumla başladı. Daha önce büyük şirketler için yaptığı bir işi referans gösteriyor. Güçlü yönleriniz neler cevabındaki deneyimine atıfta bulundu.

“Görevim gereği yönetici asistanları ile ilişkiler kurmam istendi. Ayrıca hassas ve önemli bilgilere de erişim sağlayabiliyordum.”

► Görev, öykünün başlangıcında belirtilen insan ilişkilerini ifade etti.

“İç ve dış yöneticilerimin güvenini kazandım. Yazılı iletişim becerilerimi övdüler. Öte yandan, internete meraklı olduğumu anladılar. Kaliteden ödün vermeyerek de en iyi teklifleri aldım.”

► Aday burada; ek becerilerini örneklendiriyor. İş tanımına uygun olan birkaç becerinizden bahsedebilirsiniz. Öykümüzün sonuç kısmına gelelim.

“Etkinliğin ardından yöneticim beni, seyahat düzenlemeleri koordinatörü olarak seçti. Böylece yöneticilerimiz ve müşterilerimiz ile çalışmayı sürdürdüm.”

► Aday, kişisel yeteneklerinin etkisini ifade etti. Adayımızın üstleri adayımıza, şirketin kurumsal ve en büyük müşterileriyle çalışmasına olanak sağladı.

Güçlü yönleriniz neler sorusuna en iyi şekilde cevap verebilmek için unutmamanız gerekenler:

 • İşin gerektirdiği nitelikleri iş ilanından inceleyin ve becerilerinize uygun gücü seçin

 • Mükemmel bir cevap, başarı öyküsü içerir.

 • Hikayeniz, güçlü yönünüzün sonuç üzerindeki etkisini göstermelidir. 

 • En iyi beceri ve başarılarınızı düşünerek odaklanın. Öz farkındalığınız ve kendinize olan güveninizle bu soruya en iyi şekilde yanıt verebilirsiniz. 

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Diğer Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

en güçlü yönleriniz nelerdir güçlü yönleriniz mülakat iş görüşmesi başarı kariyer güçlü yönleriniz nelerdir sorusuna nasıl yanıt verilir?
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
Açık Uçlu Soru Nedir?
Soru Sorma Teknikleri

Açık Uçlu Soru Nedir?

06 Aralık 2019
Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?
Mülakat Soruları

Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?

09 Aralık 2015
Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?

10 Mayıs 2017
Mülakat Teknikleri Nelerdir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nelerdir?

23 Mart 2018
Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu

13 Ağustos 2015
Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçları
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçları

19 Ağustos 2016
En Sık Yapılan Mülakat Hataları
Mülakat - İş Görüşmesi

En Sık Yapılan Mülakat Hataları

09 Mayıs 2017
Mülakat nedir? Hazırlıkları nelerdir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Hazırlıkları Nelerdir?

28 Mart 2021
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri
Mülakat Soruları

İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri

14 Nisan 2016
İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mülakat Teknikleri

İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Aralık 2019
Sinir Bozucu Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sinir Bozucu Mülakat Soruları

21 Nisan 2020
Mülakatı Yapan Kişiyi Nasıl Etkileyebilirim?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatı Yapan Kişiyi Nasıl Etkileyebilirim?

24 Kasım 2021
Telefon Mülakatı Nedir? Nasıl Yapılır?
Telefon Mülakatı

Telefon Mülakatı Nedir? Nasıl Yapılır?

14 Nisan 2016
Mülakatlarda Referans Önemli mi?
Referans Mektubu

Mülakatlarda Referans Önemli mi?

01 Ağustos 2017
Mülakat Sonrası Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Sonrası Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?

09 Mart 2018
Mülakatta Sorulmaması Gereken Sorular
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakatta Sorulmaması Gereken Sorular

09 Mart 2018
İngilizce Mülakatlarda Sıkça Sorulan Sorular
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakatlarda Sıkça Sorulan Sorular

16 Aralık 2019
En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

08 Ağustos 2016
Neden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?
Mülakat - İş Görüşmesi

Neden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?

24 Temmuz 2016
Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları ve Cevapları
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları

17 Mart 2020
Mülakat Sorusu: En Büyük Başarınız Nedir ?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Sorusu: En Büyük Başarınız Nedir ?

18 Şubat 2015
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları
Mülakat - İş Görüşmesi

Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları

04 Ağustos 2020
CEO İle Mülakat Yapmak
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak

06 Eylül 2021
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?
Mülakat Teknikleri

Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?

01 Haziran 2018
Apple Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Apple Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Şubat 2020
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018
Çoğul konuşmalardan ziyade kendi yaptığınız işlere odaklanarak, gereksiz ayrıntı vermeden anlatınız. Mülakatta tanıtma örnekleri için yazarın tavsiyelerini mutlaka dikkate alın.
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Kendini Tanıtma Örnekleri

10 Şubat 2021
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Mülakat Türleri Nelerdir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Türleri Nelerdir?

28 Ocak 2020
Mülakatta Bu Güçlü Kelimeleri Kullanın
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Bu Güçlü Kelimeleri Kullanın

01 Ağustos 2018
THY İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Tavsiyeleri

THY İngilizce Mülakat Soruları

23 Aralık 2019
İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

19 Kasım 2019
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019
Online sınavlar ağırlıklı olarak gramer ve kelime bilginizi ölçen, anlama kapasitenizi bilebilmek adına boşluk doldurma ve paragraf sorularından oluşuyor.
Mülakat Soruları

En Kolay 50 İngilizce Mülakat Soruları

27 Aralık 2019
SunExpress İngilizce Sözlü Mülakat Soruları
Mülakat - İş Görüşmesi

SunExpress İngilizce Sözlü Mülakat Soruları

07 Eylül 2021
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020