AnasayfaBlogGüçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
Mülakat Soruları

Güçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

07 Kasım 2019
Güçlü Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir

Bu soru iş görüşmelerinde ve performans değerlendirmelerinde çok soruluyor.İş görüşmelerinde sıkça bu soruyla karşılaşırız. Orijinal bir soru değil ama neredeyse her iş görüşmesinde bu soruyla karşılaşırız. Özellikle yeni mezunlara güçlü yönleriniz nelerdir diye mutlaka sorulur. Cevaplaması kolay değil, ama zor da değil. Sadece biraz düşünerek harika bir cevap verebilirsiniz. Adaylar ise nasıl yanıt vereceğini merak eder. Peki nasıl yanıt vermeliyiz? Bu soruya kendinizi abartmadan cevap vermenin kolay bir yolu var: "inatçı biriyim"

Böyle bir cevap verdiğinizde her şeyden önce olumlu bir imaj çizmiş olursunuz. Azimli, kararlı ve kendine güvenen bir imajınız olur. Zaten bir iş görüşmesinde vermek istediğimiz mesajlardan biri de bu değil mi? Cevap doğru ama eksik. Şu cevap daha iyi gözüküyor "inatçı ve kararlı biriyim. Başladığım işi bitirmeden bırakmam" Bir işe alım uzmanını duymak istediği şey buna benzer bir cevap.

Daha iyi bir yanıt vermek isterseniz şunu deneyin: "Detay odaklı ve düzenli biriyim. Özel hayatımda ve iş hayatımda işleri düzgün yaptığımda her şey düzenli bir şekilde ilerliyor." Bu da hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda ayrıntı odaklı olduğunuzu ve iş hayatına gereken önemi verdiğinizi gösteriyor.

Devam edelim mi? Daha iyisini istiyorsanız şu yanıtı verin: "İletişim yönüm kuvvetlidir. Bir önceki işimde zor müşterilerle başa çıkma konusunda başarılı işler yaptım. Ayrıca memnun etmesi çok zor iki yöneticimi daha avantajlı olacağımız fikirler sundum ve kabul ettirdim". Bu yanıt öncekilerden daha iyi. İletişiminizin iyi olduğunu söylüyorsunuz ve bunu bir olayla ilişkilendirerek ispatlıyorsunuz. Sadece inatçıyım diyerek içi boş bir ifadeniz yok.

Bu sorunun cevabını bilmek, gerek sosyal hayatımızda gerekse iş hayatımızda kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Kendimize daha çok güveniriz. Bir şeyleri başarabilmek için gereken potansiyeli içimizde buluruz. İnsanların çoğu, kendini çok iyi derecede bildiğini düşünüyor. Ancak bu ne kadar doğru? Çok az sayıda insan en temel kişisel mülakat sorularına yeterli cevaplar verebilmektedir. Peki, siz kendinizi tanıdığınıza emin misiniz? Güçlü yönleriniz nelerdir? Öğrenmeye ne dersiniz?

Güçlü Yönlerimiz Sorusu Nasıl Yanıtlanır?

2 adımda bu soruyu kolayca yanıtlamak mümkün. 

1 - Yaptığınız işte en iyi yönlerinizi bulmak için kendinize şu soruyu sorun: ben neyi diğerlerinden daha iyi yapıyorum? Bunu bir liste yapın.

2 - Yaptığınız listedeki maddeleri sizi benzersiz yapan şeylerle ilişkilendirin. Ben daha iyi yapıyorum çünkü 5 yıl deneyimim var. Daha iyiyim çünkü işletme yüksek lisansım var gibi.

Böyle bir liste yapmak zor farkındayım o yüzden bu listeyi yapmanız için size yardımcı olacağım. Liste yaparken yapmanız gerekenleri şimdi sırayla anlatıyorum.

Her şeyden önce olumlu olmaya çalışın. Kendinizle ilgili olumsuz bir şey söylemeyin. Zor bir durumla nasıl başa çıktığınızı anlatın. İkinci olarak spesifik düşünün. Daha önce çalıştığınız işlerle ilgili deneyimlerinizi ortaya koyarsanız hem spesifik hem de doğru bir bilgi vermiş olursunuz. Ayrıca abartmamaya çalışın. Ben halk için çalışan biriyim gibi ifadeler kullanmayın. Komik duruma düşebilirsiniz :) 

Yalan söylemek bu konuda işe yaramayacaktır. Bu yüzden yalan söylemeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. 

Güçlü Yönleriniz Neler Sorusunun Önemi Nedir?

Güçlü yönleriniz neler? Mülakat sorusu temel sorulardan biridir. Bu soruyu çok yüksek olasılıkla alacağınız için öncesinde hazırlanmakta fayda var. Çünkü iş arayan bireylerin çoğu, bu soruya maalesef yeterli cevabı veremiyor. İlk bakışta oldukça kolay bir soru gibi görünse de gereken hazırlık ve planlamayı zihninizde yapmazsak, mülakat esnasında çuvallayabiliriz. 

Güçlü yönleriniz nelerdir sorusunun cevabında, sizi diğer adaylardan ayırabilecek ve işi yapabilmeniz için gerekli olan bir yetenek olmalı.

Örneklendirmek gerekirse:

“En güçlü yönüm, yazma becerilerimdir. Baskı altındayken bile son teslim tarihine kadar sıkı bir şekilde çalışabilirim. Örnek vermem gerekirse, yayınımızda önemli bir sorun oldu. Editörüm, bu sorunu teslim tarihinden yalnızca 2 saat önce fark etti. Yayınımızdaki sorun hem en kısa zamanda çözülmeliydi hem de mükemmel olmalıydı. Editörümün yanından ayrıldım ve işe koyuldum. Sonuç? Yayınımız zamanında yetişti ve büyük beğeni topladı.”

Püf Nokta: Yazma becerisi, birçok iş için arzu edilen becerilerden biridir. Eğer yazma becerisi, güçlü yönlerinizden biriyse, “güçlü yönleriniz nelerdir” sorusu için bu özelliğinizi ekleyebilirsiniz.

Güçlü Yönleriniz Nelerdir? Sorusuna Örnek Cevaplar

 • Özveri

 • Liderlik

 • Empati

 • Planlama

 • İletişim yeteneği

 • Disiplin, kararlılık

 • İş yerine sadakat

 • Analitik düşünebilme

 • Çoklu görev becerisi

 • Organizasyon becerisi

 • Görevleri önceliklendirme

 • Yaratıcı düşünme becerisi

 • Hatalardan ders çıkarabilme

Elbette tüm bu cevapları ezberlemek zorunda değilsiniz. Gerekli olan güçlü yönleriniz, işiniz ile ilgili sahip olmanız gereken becerilerdir. Dolayısıyla, bunu belirleyebilmek için en iyisi iş ilanında yer alan nitelikleri gözden geçirin ve onları öne çıkartın. Listede olan özelliklerinizin de altını çizerek vurgulayabilirsiniz.

Bahsedeceğiniz her güçlü yönünüz için, bu becerilerinizi destekleyici başarı hikayelerinizi düşünün. “Güçlü yönleriniz nelerdir” sorusunun cevapları kanıt içermelidir.

STAR yöntemi sayesinde başarı hikayelerinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. STAR yöntemi, başarılarınız hakkında konuşurken nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini hatırlatır. Açılımı;

Situation (Durum): Bir sorunun çözümünü, becerilerinizden birini kullanmanızı ya da yeni fikir bulmanızı gerektiren durumu açıklayarak başlarsınız. 

Task (Görev): Sonra, bu durum içerisinde işinizin gerektirdiği eylemi açıklarsınız.

Action (Eylem): Yaptığınız eylemi açıklarsınız. Farklı bir yol seçtiyseniz nedenini açıklarsınız.

Result (Sonuç): Sonunda ne oldu? Sen eyleme geçtikten sonra ne gibi değişiklikler oldu? Mümkünse sonuçları ve başarıları rakamlar üzerinden göstermeniz daha iyi olur. Rakamlar, yaptığınız eylemi güçlendirir, destekler.

STAR yöntemine göre en güçlü yönleriniz neler sorusuna örnek başarı öyküsü:

“En güçlü yönüm, insan ilişkileri. Bunu, bireysel ilişkilerde gizlilik yeteneğim takip ediyor.”

► İnsan ilişkileri vurgusu ve ikinci yetenek belirtiliyor. Bir taşla iki kuş! Öykümüze devam edelim.

“Son çalıştığım şirkette birkaç kurumsal müşteri ile çalıştık. Önemli bir endüstri etkinliğine katılmamız için yöneticim benden bir seyahat düzenlemesi yapmamı istedi.”

► Örneğe bir durumla başladı. Daha önce büyük şirketler için yaptığı bir işi referans gösteriyor. Güçlü yönleriniz neler cevabındaki deneyimine atıfta bulundu.

“Görevim gereği yönetici asistanları ile ilişkiler kurmam istendi. Ayrıca hassas ve önemli bilgilere de erişim sağlayabiliyordum.”

► Görev, öykünün başlangıcında belirtilen insan ilişkilerini ifade etti.

“İç ve dış yöneticilerimin güvenini kazandım. Yazılı iletişim becerilerimi övdüler. Öte yandan, internete meraklı olduğumu anladılar. Kaliteden ödün vermeyerek de en iyi teklifleri aldım.”

► Aday burada; ek becerilerini örneklendiriyor. İş tanımına uygun olan birkaç becerinizden bahsedebilirsiniz. Öykümüzün sonuç kısmına gelelim.

“Etkinliğin ardından yöneticim beni, seyahat düzenlemeleri koordinatörü olarak seçti. Böylece yöneticilerimiz ve müşterilerimiz ile çalışmayı sürdürdüm.”

► Aday, kişisel yeteneklerinin etkisini ifade etti. Adayımızın üstleri adayımıza, şirketin kurumsal ve en büyük müşterileriyle çalışmasına olanak sağladı.

Güçlü yönleriniz neler sorusuna en iyi şekilde cevap verebilmek için unutmamanız gerekenler:

 • İşin gerektirdiği nitelikleri iş ilanından inceleyin ve becerilerinize uygun gücü seçin

 • Mükemmel bir cevap, başarı öyküsü içerir.

 • Hikayeniz, güçlü yönünüzün sonuç üzerindeki etkisini göstermelidir. 

 • En iyi beceri ve başarılarınızı düşünerek odaklanın. Öz farkındalığınız ve kendinize olan güveninizle bu soruya en iyi şekilde yanıt verebilirsiniz. 

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Diğer Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

en güçlü yönleriniz nelerdir güçlü yönleriniz mülakat iş görüşmesi başarı kariyer güçlü yönleriniz nelerdir sorusuna nasıl yanıt verilir?
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
Açık Uçlu Soru Nedir?
Soru Sorma Teknikleri

Açık Uçlu Soru Nedir?

06 Aralık 2019