AnasayfaBlogBir Yaşam Biçimi: Minimalizm
Popüler Yazılar

Bir Yaşam Biçimi: Minimalizm

02 Temmuz 2019
Bir Yaşam Biçimi: Minimalizm

Adını ilk kez 1960’larda duyduğumuz minimalizm sadelik ve nesnelliğin ön planda tutulduğu bir sanat akımı. Ancak artık sanat akımından çok daha geniş bir anlama sahip. Hatta bir yaşam biçimi haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sözlük anlamıyla asgari ve minimum anlamına geliyor. Türkçe kaynaklarda sadecilik şeklinde kullanılıyor olsa da sadecilik kelimesi henüz dilimize tam anlamıyla yerleşmiş değil.

Tüketim Çılgınlığı

Yaşadığımız dönemde tüketim çılgınlığı evler veya insanlar yerine eşyaları barındırıyor. Dolaplar giyilmeyen kıyafetlerle ve odalar kullanılmayan eşyalarla dolu. Eskiden bozulan eşyayı tamir etmek yerine atmak eleştirilirken artık eşyaların bozulmasını bile beklemeden atıyoruz. Atmak istemeyenler içinse 2. el ürünlerin satıldığı yüzlerce mobil uygulama ve sosyal medya hesabı var. 

Kalabalıktan bıkan insanlar arttıkça minimalizm de sanat akımı olmaktan çıktı ve bir yaşam biçimine dönüştü. Türkçe karşılığından da anlaşılacağı gibi bu yaşam biçimini benimseyenler hayatı sade ve özenle seçilen nesnelerle sürdürmeyi hedefliyor. Dünya çapında sayılı zenginlerin mütevazı hayatlarına zamandan kazanmak için dolaplarında sadece aynı renk tişört bulunan ünlü simalara artık daha fazla hak veriliyor. 

Gelir durumu gayet iyi olmasına rağmen kredi kartlarını öderken zorlanan ya da ayın sonunu getiremeyen insanlar ne olduğunu anlamaya çalışırken evlerinde bir kere kullanıp kenara kaldırdıkları eşyalarla göz göze geliyor. Minimalizm işte bu sorgulama anı sırasında devreye giriyor ve insanları daha az eşyayla daha çok yaşamaya karar vermeye de sürüklüyor. Bu nedenle giderek daha fazla insan az çoktur ya da az ve öz yaşam biçimini benimsemeye başladı.

Minimalizm Hayatı Kolaylaştırıyor Mu?

Minimalizm kesinlikle her şeyi toplayıp çöpe atmak değil. İhtiyaç duyulandan fazlasına hayır diyebilme yetisi. Bu nedenle minimalist yaşam biçimiyle hayatımızdan öncelikle fazlalıkları çıkarıyoruz. İlk başta akıllara tasarruf etmeyi getirse, aslında tasarruf çok gerideki getirilerinden birisi. Şehir hayatı nedeniyle her alanda maruz kaldığımız dağınıklık, fazlalık ve düzensizlik yaşam alanlarından çıkıyor. Bu da öncelikle zaman kaybını önlüyor. 

Görsel sadelik daha az stresli hissetmeyi sağlıyor. 3 yıl önce heyecanla alıp bir kere kullandıktan sonra unuttuğunuz elektrikli ağaç testereniz için yer aramak zorunda kalmıyorsunuz ya da dikiş ipliğine ihtiyacınız olduğunda 5 kere kullandığınız dikiş makinenizin parçaları arasından iplik aramak için vakit kaybetmiyorsunuz. Düzenli bir yaşam alanının getirdiği sakinlik ve huzur bu nedenle tasarruf avantajını çok gerilere itebiliyor.

Nasıl Uygulanır?

Heyecan verici olsa bile yaşadığımız dönem itibariyle minimalizm bir anda benimsenmesi kolay olmayan bir yaşam biçimi. Bu konuyla ilgili uzmanlar önce küçük adımlarla başlamayı öneriyor. Dolaptan kıyafetlerinizi atmak yerine bir haftayı birbirine uygun en az kıyafetle geçirmeyi denemek gibi. Daha sonra bu süreyi uzatarak, dolabınızdaki fazlalıklardan artık hiç giymediklerinizden yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. 

Ardından alanı biraz daha genişleterek sadece bir odayı düzenlemeye başlıyoruz. Yine bu aşamada yeni bir şey alırken kendinize “buna ihtiyacım var mı?’’ sorusunu sormanız son derece önemli. Aslında minimalizm akımının temelini ihtiyaç kelimesi oluşturuyor. Sonrası biraz daha kolay. İhtiyacınız olan eşyaları düzenleyiciler, kutular ve raflar yardımıyla hemen ulaşılabilecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Minimalizm Kaynakları Neler?

Minimalizm son yıllarda oldukça gözde bir yaşam biçimi olduğu için eskiye oranla kaynak bulmak da artık daha kolay. Japon düzenleme sanatçısı Marie Kondo’nun kitabı ve videoları ve Minimalizm-Anlamlı bir yaşam kitabının yazarları Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus bu konuda akla gelebilecek önemli isimlerden bazıları. Bunun yanında internette konuyla ilgili çok çeşitli yazı ve videolar ya da minimalizm belgeseli bulabilir ve uygularken zorluk çekmeyeceğiniz adımlarla minimalist bir yaşam biçimi sürmeye başlayabilirsiniz.

Yazar: Melike Sarıçam

minimalizm sadecilik sanat akımı minimalist sadecilik sadelik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.