AnasayfaBlogBir Yaşam Biçimi: Minimalizm
Popüler Yazılar

Bir Yaşam Biçimi: Minimalizm

02 Temmuz 2019
Bu resim, silgi uçları yukarı bakacak şekilde bir sıra standart sarı kurşun kalemi göstermektedir. Kalemler, toplamda beş kalem olacak şekilde düzgün bir sıra halinde dizilmiştir. Kalemler eşit aralıklarla yerleştirilmiş ve her birinin üst kısmında gümüş bir bant var. Resmin arka planı açık mavidir ve çerçevede başka hiçbir nesne yoktur. Bu görüntü bir organizasyon ve üretkenlik hissi uyandırıyor. Sarı kalemler yaratıcılık ve öğrenme hissi uyandırırken, düzenlemenin düzgünlüğü düzen ve hassasiyet hissi uyandırıyor.
KonularAçıklamalarSonuçlar
Minimalizm Nedir?Basitlik ve objektifliği öne çıkaran bir sanat hareketi olarak başlayan ve sonrasında bir yaşam tarzına dönüşen bir anlayış.Hayatın daha kaliteli sürdürülmesine yardımcı oluyor.
Tüketim ÇılgınlığıKullanılmayan eşyalarla dolup taşan evler ve atılmayı bekleyen yeni eşyalar.Yaşam alanlarındaki kalabalık ve düzensizlikten dolayı gereksiz stres ve zaman kaybı.
Minimalizmin İnsanlara FaydasıHayatı daha sade ve özenle seçilmiş nesnelerle sürdürmeyi hedefler.Daha fazla zaman kazanımı, daha az stres ve daha düzenli bir yaşam mümkün oluyor.
Az ve Öz Yaşamİçerisi dolu dolu olan yaşamlar yerine minimalizm tarafından benimsenen bir anlayış.Daha az karmaşık, daha az zor ve dolayısıyla daha anlaşılır ve sade bir yaşam.
Minimalizmin PratiğiKüçük adımlarla başlanıp zaman içinde yaşamın çeşitli alanlarına genişletilir.Bu sayede yaşam alanları daha düzenli ve sade hale getirilir.
Satın Alma SorgusuMinimalizm alışveriş alışkanlıklarını da değiştirir. İhtiyacınız olanı satın almayı öğretir.Daha bilinçli tüketim ve nihayetinde daha küçük bir çevresel ayak izi.
Minimalizmin KaynaklarıMarie Kondo, Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus gibi uzmanları ve onların eserlerini incelemek.Minimalist yaşam tarzını daha iyi anlama ve uygulama rehberi.
Minimalizm ve Finansal DurumGeliri yüksek olmasına rağmen ay sonunu getiremeyen insanların problemi, genellikle aşırı tüketimden kaynaklanır.Minimalizm, gereksiz harcamaların azaltılmasına yardımcı olur ve böylece finansal durum iyileşir.
İhtiyaçlarMinimalizm, ihtiyaçları belirleme ve ihtiyaç olmayan şeyleri hayatınızdan çıkarma sanatıdır.Daha temiz, daha sade ve daha düzenli bir yaşam alanı.
Sadelik ve StresMinimalizm, yaşamınızdaki karmaşayı azaltarak stresi azaltır.Daha huzurlu ve stressiz bir yaşam.

Adını ilk kez 1960’larda duyduğumuz minimalizm sadelik ve nesnelliğin ön planda tutulduğu bir sanat akımı. Ancak artık sanat akımından çok daha geniş bir anlama sahip. Hatta bir yaşam biçimi haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sözlük anlamıyla asgari ve minimum anlamına geliyor. Türkçe kaynaklarda sadecilik şeklinde kullanılıyor olsa da sadecilik kelimesi henüz dilimize tam anlamıyla yerleşmiş değil.

Tüketim Çılgınlığı

Yaşadığımız dönemde tüketim çılgınlığı evler veya insanlar yerine eşyaları barındırıyor. Dolaplar giyilmeyen kıyafetlerle ve odalar kullanılmayan eşyalarla dolu. Eskiden bozulan eşyayı tamir etmek yerine atmak eleştirilirken artık eşyaların bozulmasını bile beklemeden atıyoruz. Atmak istemeyenler içinse 2. el ürünlerin satıldığı yüzlerce mobil uygulama ve sosyal medya hesabı var. 

Kalabalıktan bıkan insanlar arttıkça minimalizm de sanat akımı olmaktan çıktı ve bir yaşam biçimine dönüştü. Türkçe karşılığından da anlaşılacağı gibi bu yaşam biçimini benimseyenler hayatı sade ve özenle seçilen nesnelerle sürdürmeyi hedefliyor. Dünya çapında sayılı zenginlerin mütevazı hayatlarına zamandan kazanmak için dolaplarında sadece aynı renk tişört bulunan ünlü simalara artık daha fazla hak veriliyor. 

Gelir durumu gayet iyi olmasına rağmen kredi kartlarını öderken zorlanan ya da ayın sonunu getiremeyen insanlar ne olduğunu anlamaya çalışırken evlerinde bir kere kullanıp kenara kaldırdıkları eşyalarla göz göze geliyor. Minimalizm işte bu sorgulama anı sırasında devreye giriyor ve insanları daha az eşyayla daha çok yaşamaya karar vermeye de sürüklüyor. Bu nedenle giderek daha fazla insan az çoktur ya da az ve öz yaşam biçimini benimsemeye başladı.

Minimalizm Hayatı Kolaylaştırıyor Mu?

Minimalizm kesinlikle her şeyi toplayıp çöpe atmak değil. İhtiyaç duyulandan fazlasına hayır diyebilme yetisi. Bu nedenle minimalist yaşam biçimiyle hayatımızdan öncelikle fazlalıkları çıkarıyoruz. İlk başta akıllara tasarruf etmeyi getirse, aslında tasarruf çok gerideki getirilerinden birisi. Şehir hayatı nedeniyle her alanda maruz kaldığımız dağınıklık, fazlalık ve düzensizlik yaşam alanlarından çıkıyor. Bu da öncelikle zaman kaybını önlüyor. 

Görsel sadelik daha az stresli hissetmeyi sağlıyor. 3 yıl önce heyecanla alıp bir kere kullandıktan sonra unuttuğunuz elektrikli ağaç testereniz için yer aramak zorunda kalmıyorsunuz ya da dikiş ipliğine ihtiyacınız olduğunda 5 kere kullandığınız dikiş makinenizin parçaları arasından iplik aramak için vakit kaybetmiyorsunuz. Düzenli bir yaşam alanının getirdiği sakinlik ve huzur bu nedenle tasarruf avantajını çok gerilere itebiliyor.

Nasıl Uygulanır?

Heyecan verici olsa bile yaşadığımız dönem itibariyle minimalizm bir anda benimsenmesi kolay olmayan bir yaşam biçimi. Bu konuyla ilgili uzmanlar önce küçük adımlarla başlamayı öneriyor. Dolaptan kıyafetlerinizi atmak yerine bir haftayı birbirine uygun en az kıyafetle geçirmeyi denemek gibi. Daha sonra bu süreyi uzatarak, dolabınızdaki fazlalıklardan artık hiç giymediklerinizden yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. 

Ardından alanı biraz daha genişleterek sadece bir odayı düzenlemeye başlıyoruz. Yine bu aşamada yeni bir şey alırken kendinize “buna ihtiyacım var mı?’’ sorusunu sormanız son derece önemli. Aslında minimalizm akımının temelini ihtiyaç kelimesi oluşturuyor. Sonrası biraz daha kolay. İhtiyacınız olan eşyaları düzenleyiciler, kutular ve raflar yardımıyla hemen ulaşılabilecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Minimalizm Kaynakları Neler?

Minimalizm son yıllarda oldukça gözde bir yaşam biçimi olduğu için eskiye oranla kaynak bulmak da artık daha kolay. Japon düzenleme sanatçısı Marie Kondo’nun kitabı ve videoları ve Minimalizm-Anlamlı bir yaşam kitabının yazarları Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus bu konuda akla gelebilecek önemli isimlerden bazıları. Bunun yanında internette konuyla ilgili çok çeşitli yazı ve videolar ya da minimalizm belgeseli bulabilir ve uygularken zorluk çekmeyeceğiniz adımlarla minimalist bir yaşam biçimi sürmeye başlayabilirsiniz.

Yazar: Melike Sarıçam

Minimalizm Nedir?, Basitlik ve objektifliği öne çıkaran bir sanat hareketi olarak başlayan ve sonrasında bir yaşam tarzına dönüşen bir anlayış, Hayatın daha kaliteli sürdürülmesine yardımcı oluyor, Tüketim Çılgınlığı, Kullanılmayan eşyalarla dolup taşan evler ve atılmayı bekleyen yeni eşyalar, Yaşam alanlarındaki kalabalık ve düzensizlikten dolayı gereksiz stres ve zaman kaybı, Minimalizmin İnsanlara Faydası, Hayatı daha sade ve özenle seçilmiş nesnelerle sürdürmeyi hedefler, Daha fazla zaman kazanımı, daha az stres ve daha düzenli bir yaşam mümkün oluyor, Az ve Öz Yaşam, İçerisi dolu dolu olan yaşamlar yerine minimalizm tarafından benimsenen bir anlayış, Daha az karmaşık, daha az zor ve dolayısıyla daha anlaşılır ve sade bir yaşam, Minimalizmin Pratiği, Küçük adımlarla başlanıp zaman içinde yaşamın çeşitli alanlarına genişletilir, Bu sayede yaşam alanları daha düzenli ve sade hale getirilir, Satın Alma Sorgusu, Minimalizm alışveriş alışkanlıklarını da değiştirir İhtiyacınız olanı satın almayı öğretir, Daha bilinçli tüketim ve nihayetinde daha küçük bir çevresel ayak izi, Minimalizmin Kaynakları, Marie Kondo, Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus gibi uzmanları ve onların eserlerini incelemek, Minimalist yaşam tarzını daha iyi anlama ve uygulama rehberi, Minimalizm ve Finansal Durum, Geliri yüksek olmasına rağmen ay sonunu getiremeyen insanların problemi, genellikle aşırı tüketimden kaynaklanır, Minimalizm, gereksiz harcamaların azaltılmasına yardımcı olur ve böylece finansal durum iyileşir, İhtiyaçlar, Minimalizm, ihtiyaçları belirleme ve ihtiyaç olmayan şeyleri hayatınızdan çıkarma sanatıdır, Daha temiz, daha sade ve daha düzenli bir yaşam alanı, Sadelik ve Stres, Minimalizm, yaşamınızdaki karmaşayı azaltarak stresi azaltır, Daha huzurlu ve stressiz bir yaşam
minimalizm sadecilik sanat akımı minimalist sadecilik sadelik
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resim, silgi uçları yukarı bakacak şekilde bir sıra standart sarı kurşun kalemi göstermektedir. Kalemler, toplamda beş kalem olacak şekilde düzgün bir sıra halinde dizilmiştir. Kalemler eşit aralıklarla yerleştirilmiş ve her birinin üst kısmında gümüş bir bant var. Resmin arka planı açık mavidir ve çerçevede başka hiçbir nesne yoktur. Bu görüntü bir organizasyon ve üretkenlik hissi uyandırıyor. Sarı kalemler yaratıcılık ve öğrenme hissi uyandırırken, düzenlemenin düzgünlüğü düzen ve hassasiyet hissi uyandırıyor.
Popüler Yazılar

Bir Yaşam Biçimi: Minimalizm

02 Temmuz 2019
Bej renkli bir duvarda mavi çerçeveli ve sarı arka planlı kemerli bir pencerenin yakın çekimi görülüyor. Pencere üçgen, daire ve dikdörtgen gibi farklı şekillerden oluşan üç sıra ve iki küçük kulptan oluşan detaylı bir desene sahip. Duvar, pencereden gelen ışıkta görülebilen çeşitli gölgelerle süslenmiştir. Resmin sol üst köşesinde beyaz bir metin görülürken, sağ alt köşede bulanık bir yatak seçilebiliyor.
Kişisel Gelişim

Minimalizm Nedir? Minimalist Ne Demek?

11 Aralık 2019
İçinde bir kova sauna bulunan yuvarlak ahşap bir fıçı, çimenlik bir alanda ahşap bir platform üzerinde yer almaktadır. Fıçının yan tarafında beyaz bir 'Z' harfi ve üstünde duran ahşap bir kürek vardır. Fıçının yanında içinde tahta bir kaşık bulunan beyaz bir kova yer almaktadır. Arka planda, üzerinde beyaz bir harf bulunan siyah bir zemin görülüyor. Görüntü, huzurlu bir atmosfer sağlayan bol miktarda yeşillikle çerçevelenmiştir. Fıçı, yıpranmış patinası ve görünür ahşap damarlarıyla rustik bir görünüme sahip. Kova parlak beyaz renktedir ve kaşık daha açık renkli bir ahşaptan yapılmış gibi görünmektedir. Etraftaki çimenler gür ve canlıdır, aralarına birkaç kır çiçeği serpiştirilmiştir.
Satış - Pazarlama

Yeni Bir Trend: Minimalist Pazarlama

20 Haziran 2019
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat