AnasayfaBlogBaşarılı Bir Kariyere Sahip Olmak İçin Stratejiler
Kariyer

Başarılı Bir Kariyere Sahip Olmak İçin Stratejiler

15 Ekim 2018
Başarılı Bir Kariyere Sahip Olmak İçin Stratejiler

İşinizde mutsuz musunuz? Şu an bulunduğunuz işte geleceğiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? İlk işiniz mi? Günümüzde hızla değişen iş koşullarına ve kurallarına ayak uydurmak mı istiyorsunuz? Yapmanız gereken ilk şey, oturup geleceğiniz ile ilgili bir kariyer planı yapmaktır.

Kariyer planı kariyerinizde ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracak bir haritadır. Bu harita elinizde olmadığı sürece ulaşmak istediğiniz noktaya çok daha zor yol kat edersiniz. Bu nedenle yol haritanızın olması çok önemlidir. Bu yol haritasını şu şekilde oluşturabiliriz:

Kariyer Planı Yapın

Yeni bir dil öğrenmek, yeni kurslara yazılmak, sosyal hayatınızdaki sorunları düzeltmek ya da yeni kişilerle bağlantılar kurmak gibi adımlardan oluşan bir plan çizin kendinize. Eğitime ayıracak vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız bile online eğitimler alarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Yaptığınız planı da göz önünde bulundurun. Eğer bir liste yaptıysanız çalışma masanızda gözünüzün önünde olsun. Motivasyonunuz düştüğünde listeye bakıp hedeflerinizi hatırlayın, yola devam edin.

Seçeneklerinizi Kontrol Edin Ve Ölçün

Eğer bir makine mühendisliği diplomanız varsa, sektörde çalışabileceğiniz 5 alanı yazın. Isı proses, enerji, konstrüksiyon, otomotiv ve malzeme alanlarında iş aramayı deneyebilirsiniz. En çok nerede iş varsa oraya başvurmalıyım algısından kaçının. Çalışmak isteyeceğiniz sektör hem ilginizi çekmeli, hem mutlu etmeli, hem de hayatınız boyunca severek yapacağınız bir iş olmalı.

SWOT Analizinizi Yapın Ve Bu Konuda Gerçekçi Olun

Mevcut durumu etkileyen güçlü ve zayıf yönleriniz, fırsatlarınız ve tehditleriniz konusunda dürüst olmanın vakti geldi. Bunun için bir SWOT analizi ve kariyer planı yapmanız gerekli.

Bir kariyer planı gerçekçi hedefler oluşturmanın ilk adımıdır. Hedefsiz bir kişi, bir sonraki adımda net bir yönlendirme olmadan hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Fikir Alabileceğiniz Birilerini Bulun

İstenen pozisyonda çalışan biri, o pozisyonda çalışmanın artılarını ve eksilerini detaylı bir şekilde sizinle paylaşabilir. Soracağınız sorulacak soruların listesi de şu şekilde olabilir:

  • Bu rolde başarılı olmak için neler gereklidir?

  • Hangi eğitimlerde sertifika gerekli?

  • Bu pozisyonun zorlukları nelerdir?

  • Kariyer gelişim fırsatları var mı?

Bu soruları sormak için tanıdığınız birini bulmanız da gerekmiyor. İşinde uzman kişilerle iletişime geçip bir kahve teklifinde bulunmak hiç de zor bir şey değil.

Gelir Düzeyini Araştırın

Bazı insanlar, daha az ücret ödeyen ama daha fazla imkan sunan bir şirket için, bazı insanlar da önceki maaşlarından daha yüksek maaş almak için kariyer değişikliğine karar verirler. Hangi tarafta olursanız olun çalışmak istediğiniz pozisyonun gelir düzeyini internetteki belirli sitelerden veya yakın çevrenizden az çok tahmin edebilir, ona göre seçim yapabilirsiniz.

Gerçekçi Ve Kararlı Olun

Amacınız yönetici pozisyonuna yükselmek ise, şu an bulunduğunuz pozisyon ile kariyer hedefiniz arasında ne kadar fark var, bu konuda dürüst olma vakti geldi. Örneğin: yönetim kurulu toplantıları, mali konularda üst düzey tartışmalar veya haftalık yoğun toplantılara katılmak sıkıcı oluyorsa,  yönetici rolü belki de sizin için uygun olmayabilir. Bu pozisyonda, hayatınızın sonraki beş yılı boyunca çalışıp çalışamayacağınızı kendinize sorun.

Gönüllü Olun

Eğer bir yönetici pozisyonunda çalışmak istiyorsanız, o pozisyonun gerektirdiklerini anlayabilmek için yapılması gereken işlerde gönüllü olun. Örneğin: bir komite üyesi olmak, liderlik, bütçe yönetimi ve toplum önünde konuşmak sizin için iyi bir bakış açısı sağlayabilir. İstediğiniz mevkinin doğru bir fırsat olduğundan emin oluncaya kadar bir rol üstlenin.

Sosyal Medyayı Kariyer Gelişimi İçin Kullanın

Kariyer araçlarınızı hazırlamak için bir patrondan, meslektaştan veya bir akıl hocasından tavsiye alabilirsiniz. Kariyer araçlarını hazırlarken dikkat edilmesi gereken birkaç şey şöyle:

Çevrimiçi arama: Birileri sizin adınızı internete yazdığında neler görebileceğini öğrenmek için adınızı internette aratın. Daha çok sosyal medyada örneğin Facebook, Twitter, Snapchat veya diğer sitelerde bulunan resimleri aramanızı tavsiye ederim. Gerçekleşmesini istediğiniz en son şey, çevrimiçi yayınladığınız profesyonel olmayan içeriklerin başvurduğunuz firmalar tarafından görülerek hoş karşılanmamasıdır.

LinkedIn için hazır olun: İş verenler, iş deneyiminizin özgeçmişteki ile aynı olup olmadığını görmek için bir LinkedIn araştırması yaparlar. LinkedIn’deki özgeçmişinizi mevcut özgeçmiş ile değiştirmeyi unutmayın.

Profesyonel Koç, Eğitmen Müge Çevik’in kariyer planlaması ile ilgili konuşması da size faydalı olacaktır.

Müge Çevik’in konuşmasında öne çıkanlar:

“Kariyer planlamasına başlamak için belirli bir yaş sınırı yoktur. Her yaşta, her dönemde, mesleğe başlamadan ya da yıllarca çalıştıktan sonra kariyer planlaması yapılabilir. Ancak tabii ki en doğru zaman bunu üniversite yıllarında ya da bir teknik okul okurken yapmak, hatta öncesinde yapabilmektir. Üniversitede bölümü belirlemeden önce bir uzmanla çalışmak, o gencin kendi potansiyelini ortaya çıkarabileceğini bulması adına çok kıymetlidir. Üniversitede kariyer planlaması yapmak için en zorlanılan alanlardan bir tanesi, gençlerin iş alanlarını tanımıyor olmasıdır. Bunu yapabilmek için özellikle vurguladığımız şey staj yapıyor olmaktır. İş dünyasını ve ortamı tanımak için büyük bir şanstır.

Kariyer planlaması öncelikle pek çok envantere dayanarak yapılır. Kişinin ekip ruhuna yaklaşımı, teknik konulara olan becerisi, sosyalliği ve yaratıcılığı değerlendirilir. Kariyerin içerisinde de kariyer planlaması yapılabilir. Yıllarca iş dünyası içerisinde çalışan profesyoneller de kariyer planlaması yapabilir. Dolayısıyla kariyer planlaması yapmak her yaşta mümkündür."

Başarılı Bir Kariyere Sahip Olmak İçin Stratejilerbaşarılı kariyereğitimkariyer planlamamotivasyonsertifikasosyal medya verimlilik
Elif Burcu Tapsız
Elif Burcu Tapsız
Blog Yazarı

Çukurova Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020
Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?
Kariyer Planlama

Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?

17 Şubat 2020
Kariyer genellikle icra ettiğiniz meslek olarak kullanılsa da geniş bir süreci temsil eden kavramdır. İşiniz, icra ettiğiniz mesleği kariyer hâline getirmek uzun bir yoldur.
Kariyer

Kariyer Planı Örnekleri

20 Aralık 2019
Kariyer planlama nedir? Nasıl yapılır? Kariyer planlama iş yaşamında bir yol haritasına sahip olmaktır. Bu harita sayesinde hedeflerinizi, isteklerinizi ve amaçlarınızı görürsünüz.
Kariyer Planlama

Kariyer Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2021
Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu

15 Mayıs 2019
Kariyerin Senin Ellerinde
Kariyer Yönetimi

Kariyerin Senin Ellerinde

10 Ocak 2021
Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye
Kariyer Yönetimi

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

20 Eylül 2016
Kariyer Değişimi Nasıl Yönetilir?
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi Nasıl Yönetilir?

02 Ağustos 2019
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?
Kariyer Hedefi

Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

01 Ekim 2019
Akademik Kariyer Nedir
Nedir?

Akademik Kariyer Nedir?

13 Ocak 2020
Kariyer Planlama ve Motivasyon
Kariyer

Kariyer Planlama ve Motivasyon

18 Haziran 2020
Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?

08 Kasım 2018
Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem

26 Kasım 2015
40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi
Kariyer Değişimi

40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi

10 Eylül 2021
En iyi okullardan dahi mezun olsak dil bilmiyorsak iş bulmakta zorlu çekiyoruz. Bu alanda kendimizi tamamladığımızda hayal ettiğimiz kariyer dünyasına yaklaşmış oluyoruz.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

10 Ekim 2019
Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil

04 Nisan 2019
Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi
Kariyer Değişimi

Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi

09 Mart 2018
Kariyer Değişimi İçin Geç Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi İçin Geç Değil

09 Ekim 2019
Popüler İş Bulma Siteleri
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020