AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve Eğitimde Temel Prensipler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Eğitimde Temel Prensipler

22 Nisan 2021
Kişisel Gelişim ve Eğitimde Temel Prensipler

Hepimiz belli bir potansiyel ile dünyaya geliyoruz. Hangi alanlarda yeterli hangi alanlarda yetersiz ve kendimizi geliştirmemiz gerektiğine karar verme noktası ile başlayan uzun bir yolculuk kişisel gelişim. 

Kişisel Gelişimin Tarihte Yeri

Kişisel gelişimin temel maddesini irdeleyecek olursak, her şey önce kişinin kendisini bilmesi ile başlıyor. "Kendini bil" her yolda her yolcuya nasihat verilen bir öğüt aslında. Apollon Tapınağının girişinde antik Yunanca "gnothi seauton" yani "kendini bil" yazıyor. Kendini bilmek bir nevi sınırlarını bilmek demek. Sınırlarını bilen insan neyi yapıp yapamayacağının da farkında olan kişidir. 

Öyle ki bu öğüt, sadece Apollon Tapınağına altın harflerle yazılmakla kalmayıp, şaman öğretilerinde, Anadolu'da tasavvuf ilminde, uzak doğu felsefelerinde hatta Sokrat'ın öğretisinde de karşımıza çıkıyor. Kendini bilmek, kişisel gelişim ve eğitimde mutlak değer taşıyan temel prensip haline gelmiştir.

Kişisel Gelişimde Etkin ve Verimli Olmak İçin Öğrenilebilecek Prensipler 

Hiçbir şey üzerine çabalamadan, emek göstermeden değere dönüşmüyor. Kişisel gelişim yolculuğunda kişinin başarısına ivme kazandıracak bazı prensipler söz konusudur. 

  • İrade-İstikrar

Nasıl ki iyi bir varoluş halini sürekli hale getirmek için çabalamak, ona yatırım yapmak gerekiyorsa, kişisel gelişimde de öğrenmeye ve eğitimlere açık olmak, bilgiyi değerli kılıyor. Bir şeyi öğrenmeye olan istikrarımız ve gösterdiğimiz çaba mutlaka olumlu sonuç doğuruyor.

  • Fikir Değiştirebilme Becerisi

Kişi ne kadar sabit düşüncede kalıyorsa tekamülün gerçeklemesi o kadar zorlaşır. İnandığın şeyin aksinin de mümkün olduğunu düşünme becerisi kişiye yeni öğrenme becerileri ekler. Ancak bir şeye körü körüne inanmak, inandığında ısrar etmek ve yeni fikirlere kapalı olmak farklı yolları keşfetmemize en büyük engeldir.

  • Motivasyon

Öğrenmeye istekli olma dürtüsünü hep canlı tutmak, kişisel gelişim yolunda en önemli maddelerden bir tanesi. Kendinizi motive edecek araçlarınız olsun. İster meditasyon ister sabah rutinleri, spor veya yürüyüş. Kendinizi iyi hissettirecek alışkanlıklar edinin.

  • Erken Kalkmak

Güne erken uyanarak başlamak hem zihnen hem bedenen dinç olmamızı, öğrenmeye daha açık hale gelmemize ve öğrendiklerimizden maksimum fayda sağlamamıza neden olur. 

  • Olumsuz Alışkanlıklardan Kurtulmak

Kötü alışkanlıkların fazlalığı arttıkça etki dereceleri de o kadar artar ve hayatımızı olumsuz şekillendirir. Sigara içmek, alkol kullanımı, düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam, düzensiz uyku saatleri gibi alışkanlıklardan kurtulmak hem motive edici hem de hayatımızın daha düzenli hale gelmesine etki edecek önemli maddelerdir. 

  • Not Tutmak

Yazmak yazarak çalışmak hem bilginin taze kalmasını hem de öğrenmeyi pekiştirme hususunda yardımcı olur. Yazılmamış kaydedilmemiş her bilgi kaybolmaya mahkumdur. Yazarak hem daha planlı ve programlı olmuş oluruz hem de yazma alışkanlığı bilincimizi daima uyanık tutmaya yardımcı olur.

  • Pozitif İnsanlarla Olmak

Yazar Jim Rohn "insan etrafında sık görüştüğü 5 insanın ortalamasıdır" derken, sürekli görüştüğümüz insanlardan etkilendiğimizi ve onların ruh hali veya düşüncelerinin bizi de etkilediğinden bahsetmiştir. Bu bağlamda pozitif düşünen, öğrenmeye hevesli ve sizin de kişisel gelişiminize katkıda bulunabilecek insanlarla arkadaşlık kurmanız önemlidir. 

  • Yaşam Koçu-Mentör ile Çalışmak

Kişisel gelişim ve eğitimde hedef belirlemek kadar hedefe ilerlerken doğru adımları attığınızdan emin olmalısınız. Bu aşamada bir yaşam koçu veya mentor ile çalışmak size kolaylık sağlar. Bu yolda ilham aldığınız kişiler mutlaka olsun. Onların fikirleri, alışkanlıkları ve felsefeleri size rehberlik edecektir.

Kişisel gelişim ve eğitim insanlık tarihi boyunca çok çeşitli öğretilerde karşımıza çıkan ucu bucağı olmayan sonsuz bir derya. Yeter ki önce kendimizi bilelim. Farkındalık, aydınlanma noktasında en önemli prensipdir.

Kişisel Gelişim Nedir?

Hangi alanlarda yeterli hangi alanlarda yetersiz ve kendimizi geliştirmemiz gerektiğine karar verme noktası ile başlayan uzun bir yolculuk kişisel gelişim.

Kişisel Gelişimin Temel Prensibi Nedir?

Kişisel gelişimin temel maddesini irdeleyecek olursak, her şey önce kişinin kendisini bilmesi ile başlıyor. Kendini bilmek, kişisel gelişim ve eğitimde mutlak değer taşıyan temel prensip haline gelmiştir.

Kişisel Gelişimde Etkin Olmak İçin Neler Gerekli?

Kişisel gelişim yolculuğunda kişinin başarısına ivme kazandıracak bazı prensipler söz konusudur. Erken kalkmak, pozitif insanlarla olmak ve not tutmak bunlardan bir kaçı.

YAZAR: NESLİHAN KOÇAK

Kişisel Gelişim ve Eğitimde Temel Prensipler Kişisel Gelişim Kişisel Gelişimde temel prensipler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179