AnasayfaBlogPazarlama Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlama Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

19 Temmuz 2021
Pazarlama Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Pazarlama, ürün ve hizmetlerin tanıtımından veri analizine ve bir şirketin nasıl büyüyeceğine ilişkin strateji belirlemeye kadar bir işletme içindeki geniş bir görev yelpazesini kapsar. Pazarlama müdürü, bir işletme, hizmet veya ürün için pazarlama çabalarına liderlik etmekten sorumlu kişilere denir. Bu müdürler pazar talebini tahmin etmekte, birden fazla medya kanalı aracılığıyla müşteri ilgisini çekmek için yaratıcı ve benzersiz stratejiler geliştirmek, uygulamak için bir pazarlama ekibine liderlik etmektedirler. Kamu yararını anlamak, ürün ve hizmetlerin pazarlanabilirliğini belirlemek için pazar araştırması yapmaktadırlar.

Pazarlama Müdürü Nedir?

Pazarlama müdürleri, bir işletmenin ürünlerini müşterilerine tanıtması ve satmasına yardımcı olmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir markanın pazarda nasıl göründüğünü, hissettiğini yönlendirebilir, etkileyebilirler. Ayrıca pazarlama müdürünün görevleri bir şirketin nasıl iletişim kurduğunun tüm yelpazesini kapsayabilmektedir. Sosyal medya, televizyon, reklam panoları ve gazete makaleleri gibi birden çok kanalda yaratıcı, benzersiz pazarlama stratejileri tasarlamaktadırlar. Sonuçları ve hedefleri detaylandıran pazarlama planları oluşturup, kapsamlı bütçeler ve maliyet tahminleri oluşturmaktadırlar. Satış, reklam sözleşmeleri hazırlamak için potansiyel müşteriler ve ortaklarla görüşmektedirler. Halkla ilişkilerle ilgilenip, ortaya çıkan iç ve dış sorunları giderirler.

Bir pazarlama müdürü rolünde başarılı olmak için yaratıcı bir zihin ve yeteneğe sahiptir. Güçlü iletişim ile bir takımı yönetme ve motive etme becerisi bu pozisyon için temel beceriler olarak kabul edilir. Pazarlama müdürleri, ekip üyelerini kampanyaya özel pazarlama planları konusunda eğitmekten de sorumludur. Marka stratejisini yürütmek için amaçlanan hedeflere ulaşacağına inandıkları kişileri seçerek ekiplerine katılmak için yeni çalışanları işe almaktadırlar. Tüm ekip üyeleriyle iş birliği yaparak onları hedeflere ulaşmaları için motive ederken rehberlik sağlar ve görevleri devrederler.

Pazarlama müdürleri sorumluluklarını yerine getirmek için benzer bir süreç izlemektedirler. Bu süreçteki her adım, ürüne, hizmete veya işletmeye bağlı olarak benzersiz bir yaklaşım gerektirir. Bu alanında uzman müdürler fikir üretme aşamasına, amaçlanan bir ürün veya bir işletmenin yaratmayı umduğu bir ürün veya hizmet için bir fikir ile yaklaşmaktadırlar.

Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Pazarlama müdürü; bir ürün, hizmet için talebi araştırır, belirler, inceler ve değerlendirir. Promosyon kampanyaları ve stratejileri geliştirerek satışları artırmayı hedeflerler. Kampanyalarını başlatmadan önce hedef tüketicilerinin kim olduğunu bilmeleri gerekir. Ayrıca bu tüketicilerin ne istediğini, ihtiyaç duyduğunu ve beklentilerinin neler olduğunu da bilmelidirler. Şirketin ürününün bu talebi karşılayıp karşılayamayacağını belirlemek onların işidir. Pazarlama müdürü, bir ürünün markasını oluşturmaktan ve sürdürmekten sorumludur. Markanın işletmenin vizyon ve değerlerine uygun olduğundan emin olmaları gerekir. Pazarlama Müdürleri, logolar, paket tasarımından reklam kampanyalarına ve medya kuruluşu seçimi de dahil olmak üzere fiyatlandırma stratejilerine kadar tüm pazarlama çabalarının farklı aşamalarını denetlemektedirler. Bu profesyonel kişiler ayrıca marka bilinirliği ile ilgili her türlü faaliyeti de izlemektedirler. Örneğin, E-posta pazarlama kampanyaları, haber bültenleri, yarışmalar, ünlü destekleri ve medyada ürün yerleştirme gibi. 

Pazarlama müdürü, şirketin doğru pazarlama karmasını benimsediğinden emin olmaktadır. Pazarlama karması, bir pazarlama planını oluşturan öğelerin planlanmış karışımıdır. Dört unsur olan 4P pazarlama karmasını oluşturmaktadır. Bunlar Product (ürün), Price (fiyat), Place (dağıtım), Promotion (Tutundurma) hareketleridir. Bu nedenle biz buna 4P Pazarlama Karması veya 4P Pazarlama Matrisi demekteyiz. Pazarlama müdürünün, kombinasyon ürün için doğru olana kadar 4P'leri ayarlaması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, hem müşterilerin ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılamalı hem de en fazla kârı sağlamalıdırlar.

Pazarlama müdürü, bir markanın veya bir şirketin sattığı ürünün, hizmetlerin tanıtımını ve konumlandırılmasını yönetmekten sorumludur. Tipik olarak pazarlama müdürleri, şirketten satın almak için daha fazla müşteri çekmek ve pazarlama kampanyaları oluşturarak marka bilinirliğini artırmak için istihdam edilir. Ayrıca bir şirketin istediği müşteri türlerini ve onları nasıl çekeceklerini analiz etmektedirler. Ayrıca şirketin halen sahip olduğu müşterilere daha iyi hizmet vermenin yollarını aramaktadırlar. Şirketin pazarlama faaliyetlerine yatırılan herhangi bir paradan iyi bir getiri elde etmesini sağlamaktadırlar. Bir Pazarlama Müdürünün iş rolü, şirketin büyüklüğüne bağlı olarak çok çeşitli ve ilginç olduğundan aşağıdaki gibi birçok farklı faaliyetten sorumlu olabilmektedirler. Bu çalışma faaliyetleri şu şekildedir:

Ayrıca pazarlama müdürünün görevleri şirkete ve sektöre göre değişebilmektedir. Bununla birlikte, çoğu pazarlama yöneticisi bazı ortak sorumlulukları şu şekildedir:

 • İşi yönlendirmek için promosyon bilgilerinin oluşturulması,

 • Birden fazla pazarlama stratejisi kanalının koordine edilmesi,

 • Pazarlama kampanyaları için bütçelerin yönetilmesi,

 • Yeni pazarlama fırsatlarının test edilmesi,

 • Medya kuruluşları ile ilişkiler kurulması,

 • Sosyal medya stratejilerinin yönlendirilmesi,

 • Pazarlama kampanyalarının performanslarının değerlendirilmesi,

 • SEO'yu izlemek ve geliştirmek,

 • Çalışanları ve üçüncü taraf satıcıları yönetmek,

 • Müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak,

 • Yeni ürünleri tanıtmak için yeni yollar bulmak,

 • Çalışanları endüstri pazarlama trendleri hakkında eğitmek,

 • Sosyal medya platformlarından gelen müşteri geri bildirimlerini analiz etme, reklam getirilerini analiz etmek ve üst yönetime raporlamaktır.

Pazarlama Müdürü Maaşları

Pazarlama müdürleri hem basit hem de karmaşık reklam kampanyaları oluşturmak için diğer ekip üyeleriyle birlikte çalışmaktadır. Ayrıca, bir pazarlama bütçesi oluşturduktan sonra çeşitli reklam biçimleri için sözleşmeleri müzakere edebilmektedirler. Şirketin ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmanın en iyi ve en yaratıcı yollarını belirlemek için ekip üyeleriyle birlikte çalışmaktadırlar. Uygulamalarda onay almak için bu fikirleri şirkete ve nihai müşteriye sunmaları gerekebilmektedir. Pazarlama Müdürleri yeni bir ürün veya hizmetin pazarlanabilirliğini de belirlemektedir. Yeni bir ürün ya da hizmet için kamunun ilgi düzeyini test etmektedirler. Ayrıca, diğer ekip üyeleriyle birlikte fiyatlandırma ve ürün yerleştirmeyi de belirlemektedirler. Şirketin ürün veya hizmetlerini gerektirebilecek yeni pazarlar aramaktadırlar.

Pazarlama müdürleri; ürünü geleneksel olmayan pazarlara sunmadan önce, ürünün güçlü ve zayıf yönleri hakkında kapsamlı bir bilgi de dahil olmak üzere karmaşık ürün araştırmasını gerçekleştirirler. Pazarlama Müdürleri kendi alanında oldukça yoğun bir çalışma faaliyetlerine sahiptir. 2021 verilerine göre Pazarlama Müdürü maaşları ortalama olarak 10.950 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek maaşı 20.190 TL, en düşük maaşı ise 4.880 TL'dir. Bu maaş miktarları kişilerin çalıştıkları firmaların büyüklüğü ve küçüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Pazarlama müdürü olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık İşletme, İktisat ya da Mühendislik fakültelerinin lisans alanlarından mezun olmak gerekmektedir. Bu uzmanlık alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler üniversitelerin farklı fakültelerinden mezun olsalar da Dijital Pazarlama alanında kendilerini geliştirip eğitimler alarak ve bu alanda profesyonelleşene kadar çalışarak ileriki süreçlerde bu alana başvuru yapabilmektedirler. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün Dijital Pazarlama eğitimine başvurarak bu uzmanlık alandaki sertifikanızı alabilirsiniz. Pazarlama müdürü olabilmek için şirketlerin pazarlama bölümlerinde tecrübe kazanarak öncelikle tüm ayrıntılarını öğrenmeniz ve bilmeniz gerekmektedir.

Pazarlama Müdürü Pazarlama Müdürü nedir Pazarlama Müdürü ne iş yapar Pazarlama Müdürü maaşları Pazarlama Müdürü nasıl olunur
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
280150