AnasayfaBlogİş Hayatında Kadınlar Nasıl Sorunlarla Karşılaşıyor?
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınlar Nasıl Sorunlarla Karşılaşıyor?

13 Haziran 2021
İş Hayatında Kadınlar Nasıl Sorunlarla Karşılaşıyor?

Kadınlar, iş ortamı içinde ayrımcı tutum ve dezavantajlı bir konum içinde olabiliyorlar. Peki, kadınlar ve erkekler aynı eğitimleri aldıkları halde, neden aynı pozisyonlarda çalışamıyorlar? Bir çoğumuzun en çok merak ettiği konulardan biri belki de bu olabilir. Aslında bunun cevabı oldukça açık, işverenin ayrımcı tutumu veya farklı muamele göstermesi şeklinde açıklamak pek doğru olur. Kadınlar, iş hayatı içinde nasıl sorunlarla karşılaşıyor? Şimdi bunlara bakalım.

Fazla Mesai, Düşük Ücret ve İş Yorgunluğu

Fazla mesai, yoğun iş temposundan kaynaklı kadınlar, evlerine yeterince zaman ayıramadıklarını ve çocuklarının ihtiyaçları ile ilgilenmediklerinden şikayetçi olabiliyorlar. Diğer bir sorun ise çalışma şartlarının ağır olabilmesinden kaynaklı olarak, evlilik ve çocuk planları yapmış olan kadınlar, bu isteklerini sürekli ertelemek durumunda kalabiliyorlar. Çalışma saatlerin fazla olması, hafta sonları da çalıştırılan kadınlar, onlara karşı bir yıldırıma söz konusu olabiliyor. Bunlara karşılık, kadınlar düşük ücretlerle iş yerinden çalıştırılabiliyor. İş hayatında cinsiyet ayrımcılığı kadınların karşılaştığı en büyük problemlerden.

Sözlü Taciz, Cinsiyetçilik ve Mobbing

Kadına yönelik ayrımcılık, aslında daha işe alınmadan bile başlayabiliyor. Örnek verecek olursak, iş ilanlarında aranan niteliklerde, özellikle erkek çalışanın alınması, belki de bu konu hakkında verilecek en net örnek olabilir. Ülkemizde kadın çalışanların çalıştıkları işler çoğunlukla, niteliksiz işler olabiliyor. Aslında bu cinsiyete dayalı eşitsizliğin ortadan kalkmasıyla artan kadın istihdamları sayesinde iş piyasasında bir canlılık oluşabilir.

Psikolojik taciz veya diğer ismiyle mobbing, aslında yalnızca kadınların yaşadığı bir sorun olmayıp, erkeklerinde iş piyasasında karşılaşabileceği bir psikolojik şiddettir. Fakat, yapılan araştırmalara göre, kadınlar bu duruma daha fazla maruz kaldığı biliniyor. Bu durum, çalışan bireylerde isteksizlik ve işin aksaması şeklinde olumsuz durumlar yaratabiliyor. Mobbing konusunda farkındalık kazanmak için mobbing eğitimini öneririm. 

Kadınlar iş yerlerinde, sözlü taciz veya cinsel tacizle de maalesef karşılaşabiliyor. Cinsel taciz, fiziksel davranış ve hareketleri oluştururken sözlü tacizse, sözlü şekilde bireye uygulanan bir şiddet türü olarak tanımlanabiliyor. Ya da iki durumu da kapsayacak şekilde de cinsel taciz kavramı şeklinde ele alınabiliyor. Cinsel taciz toplamda dört şekilde incelenebiliyor: Cinsel rüşvet veya gözdağı vererek taciz, karşılık verilmeyen cinsel ilgi veya fiziksel olarak cinselliğe zorlama, cinsel huzursuzluk, cinsiyete dayalı düşmanlık, ilginin iması şeklinde tanımlanabiliyor.

Hamilelik Döneminde İşten Soğutma ve Bıraktırma

Kadınların hamilelik durumu, bireysel olmanın dışında toplumsaldır. Ücretli bir işte çalışan bir kadının, kedisini, doğurgan oluşunu, çevresini, işverenini ve devleti de ilgilendiriyor. Mesela bir işveren için hamile kadın, almış olduğu izinlerle bir maliyet kaynağı olarak görülebiliyor. Bu durumda, hamile olan kadınların iş piyasasında, ayrımcılığa ve işsiz kalmasına sebep olabiliyor.

Kadınların, iş ortamında karşılaştığı sorunlar yalnızca bunlar değildir. Farklı sorunlarda yaşanabiliyor. Sorunları biliyoruz, ama bize gereken şey çözümler. Bu yüzden bu sorunların, iyileştirilmesi ve kadınların iş piyasası içinde olmaları birçok konuda katkı sağlayacağı kesindir. Yani, devlete ve yerel yönetimlere belli sorumluklar düşüyor, kadınlara ve topluma karşı sorumluluklarını yeri getirmeleri, kadınların yaşadığı sorunların, çözümü için hayat kurtarıcı olabiliyor.

YAZAR: GÜLŞAH SAVAŞ

Kaynakça

Doğan, E. T. (2012) Hamile Kadınların Çalışma Yaşamında Maruz Kaldığı Ayrımcı Uygulamalar, İŞ, GÜÇ" ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ VE İNSAN KAYNAKLARI DERGİSİ, Nisan, Cilt/Vol: 14, Sayı/Num:2, s. 79-98

Küçük, M. (2015) ÇALIŞMA HAYATINDA KADINLAR VE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR: BİR İŞVERENE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN EMEKÇİ KADINLARA İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA, EKONOMİ BİLİMLERİ DERGİSİ Cilt 7, No 1, s.1-17

Umutlu S. ve Öztürk M. (2020) İŞ YAŞAMINDA KADIN VE KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR, Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Y.2020, C.25, S.3, s.297-306.

İş hayatında kadınlar  iş ortamında ayrımcılık hamile çalışan kadınlar psikolojik ve sözlü şiddet İş Hayatında Kadınlar Nasıl Sorunlarla Karşılaşıyor
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17099
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat