AnasayfaBlogKadın Girişimci Olmak
İş Hayatında Kadınlar

Kadın Girişimci Olmak

02 Temmuz 2019
Kadın Girişimci Olmak

Son yıllarda ülkemizde çalışan kadın sayısı artış göstermekte. Kadınlar girişimciler günlük hayatta karşılaştıkları birçok zorluğa rağmen iş yaşamında da var olduklarını kanıtlıyor. Burada kullanılan zorluk kelimesi sanırım birçoğumuz için ağızdan bir çırpıda çıkamayan ev, okul, çocuk, yemek, yardımcı, temizlik, gezme, kendine bakma, alışveriş gibi birçok kelimeyi içeriyor. Biz kadınlar buna inadına yaşamak diyoruz. Şehirli kadın girişimci üretmiyor savaşıyor adeta.

Doğuda Kadın Çalışanlar

İş hayatında kadın olmak cümlesi, aslında bize kadınların iş hayatında yaşadıkları zorlukları acımasız bir şekilde anlatır. Ev ve ailenin yükü ile birlikte çalışma hayatına atılan kadın tam anlamı ile bir emekçidir. Doğuda kadın ekonomik nedenlerden dolayı evinin yükünün yanı sıra tarla, bahçe, yarı zamanlı, tarım işçiliği, parça başı üretim ve hizmet sektöründe çalışmakta. Türkiye’nin nüfusunun yarısı kadındır. Bu nüfusun % 7’si gibi bir rakam okuma-yazma bilmemektedir.

Günümüzde kadın girişimci iş hayatında yerini almış olmasına rağmen bu durum yeterli değildir. Özellikle doğulu kadınlar ile batılı kadınların yaşam standartları ve çalışma koşulları gibi birçok şey birbirinden farklıdır. Üniversiteyi tamamlamış alanında eğitim görmüş ve kendi işini yapan bir kadının çalışma şartları ile doğuda tarlada çalışan fabrikada parça başı ücret alan kadının çalışma şartları arasında adeta bir uçurum vardır. Türkiye’de kadınlar eğitim engelini aşabilirlerse bununla birlikte birçok sorun da ortadan kalkacaktır.

Doğudaki Kız Okumaz Anlayışı

Doğudaki kız çocuğu okumaz” eğitim anlayışının artık değişerek çağdaş bir ülkeye yaraşır bir duruma geçilmesinin zamanı çoktan geldi. Yakın geçmişte bir babanın aile bütçesine katkı sağlaması amacıyla okutmayarak ayakkabı tezgâhının başına geçirdiği kızının büyük bir azim ile işçi olarak girdiği bir ayakkabı firmasının ortağı olması bir zaferdir.  Bu da sosyal kanıların ve politikaların önüne geçerek rayından çıkmış bir lokomotif gibi ülkenin yargı sarmalını yani kadın girişimcilerini istediği yöne doğru çevirmektedir. Birçok başarı hikâyesi kadınların da her işi yapabileceğini, cinsiyet ayrımı yapılmadan ayakkabı sektöründe ve bunun gibi birçok iş kolunda başarılı olunabileceğini göstermiştir.

Cinsiyet Farklılığı 

Türkiye’de cinsiyet farklılıkları bir şekilde ortadan kaldırılmalı. Kadın-erkek tüm zorluklar karşısında birbirlerinin eksik yönlerini tamamlayarak omuz omuza mücadele etmeli. İş hayatında kadının var olma çabası mücadele içinde devam ediyor. Bu durumu kadınların tüm iş kollarında çalışmaya başlamasıyla tamamlayacak ve artık Atatürk’ün tarif ettiği çağdaş Türk kadınını yaratmış olacağız.

İş hayatında kadın olmanın ağırlığı fark edilmeli. İş dünyası yasal olarak hakkı olmasına rağmen erkek ile aynı eşitliğe sahip olmadan çalışan kadınlarla dolu. Önemli olan kadın-erkek ayrımından ziyade birey olarak sunulan hakların sadece kâğıtta kalmaması. Haklarının ne olduğunu bilen kadın hakkını ararken kimileri sessiz kalıyor. Öncelikle kafamızdaki kadın algısının değişmesi gerekli. 

Kadının da bir birey olduğu unutulmamalı. Batı ülkelerinde bu gibi durumlarda doğuya göre daha ilerlemiştir. Eğitim düzeyi daha yüksek olduğundan kadınların birçok iş kolunda rahatlıkla yer aldığını görebiliriz. Ancak doğuda bu durum tam tersidir. Kadına tanınan haklar az ve yapabileceği işler sınırlıdır. 

Destek Vermek Gerek

Günümüzde artık kadın istihdamı artıyor. Bugün bir çok firma öncülüğünde kadın istihdam projeleri yürütülmekte. Doğudaki kadınların da iyi bir eğitim alarak hayata bir adım önde başlaması sağlanmalı ve her alanda yerlerini alarak sağlam adımlarla ilerlemeleri için destek olunmalıdır. Tüm toplumun refahı ve ekonominin daha sağlam temellere oturabilmesi için eğitimli, çağdaş, ve kendini bir değer olarak gören Türk kadın girişimcilerin çoğalıp tüm yurda yayılması gerekiyor. Bu güzelliklerin dağılması umudu ile kadın girişim projelerine ve eğitimlerine durmadan destek verilmesi gerek.

Yazar: Serra Hoşman

kadın girişimci kadın girişimci doğuda kadın cinsiyet iş hayatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019
İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak

21 Mayıs 2019
İş Hayatında Kadınların Mücadelesi
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınların Mücadelesi

01 Temmuz 2018