AnasayfaBlogBaşarılı İş Kadınları Şikayet Etmez! Pazarlık Yapar!
İş Hayatında Kadınlar

Başarılı İş Kadınları Şikayet Etmez! Pazarlık Yapar!

11 Aralık 2015
Başarılı İş Kadınları Şikayet Etmez! Pazarlık Yapar!

İki şekilde konuşma yolu vardır- bunlardan biri size para kazandırır, diğeri kazandırmaz.

Peki söz konusu kariyeriniz olduğunda siz hangisini seçeceksiniz?

Ne kadar az maaş aldığınız konusunda dır dır mı yapacaksınız yoksa nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenip para mı kazanacaksınız?

Kadınların ataerkillik hakkında konuşmaya harcadıkları dönemler ya da kadınların erkeklerin aldığı maaşın sadece yarısını kazanabildikleri zamanlar... onun yerine pazarlık yapmayı öğrensek?

"Kadınların erkeklerin iki katı kadar çalışmaları gerekir" ifadesini duyduğumda kusmak geliyor içimdem.

Hiç mantıklı değil.

Konu maaşa geldiğinde kendimiz haricinde her şeyi suçlamak kolaydır ama başarılı iş kadınları böyle düşünmez. Bir iş kadını olarak maaşınız sizin KABUL ettiğiniz fiyattır.

Eğer birçok iş teklifine sahipseniz o zaman sizin için neyin doğru olup olmadığına karar verme, pazarlık yapma ve diğer iş teklifine koz hazırlama hakkınız vardır, böylece DAHA YÜKSEK maaş alırsınız.

Başarılı iş kadınları nasıl pazarlık yapar?

Birçok iş kadınında gördüğüm şey de bir işe girmek için çok mücadele ederler, çünkü kendilerini yeterince değerli görmezler ve bu işte çalışmaya başlarlar çünkü kendilerini yeterince iyi hissettikleri nokta odur. Ve konu maaş pazarlığına geldiğinde de başka bir kozları olmaz tabii ki.

Ya da ben özellikle kar amacı olmayan veya iyi ücret vermeyen işlere başvuran kadınları görüyorum. Nedeni de ne mi, çünkü iyi maaşlı bir işe giremeyeceklerini düşünüyorlar.

(Evet tabii ki sivil kuruluşlara gitmenin başka nedenleri de var ama benim değinmek istediğim konu bazı kadınların maaş konusunu tartışmanın fazla rahatsız edici bir konu olarak görmesi.)

Şikayet ederek harcadığınız vakit pazarlık yapmayı ÖĞRENDİĞİNİZ vakit de olabilir.

(Patronunuzun istediğiniz kadar şeytan olduğunu düşünün; pazarlık yapana kadar siz durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmış değilsiniz.)

Bir klavye delikanlısı olmak ve ataerkilliğin şeytanlarını kınamak da sizin durumunuzu iyileştirmeyecek.

Sizin durumunuzu değiştirecek olan şey nasıl pazarlık yapıldığını öğrenmek.

Bir yazılım mühendisi arkadaşıma maaşının %20’si için pazarlık yapmasına yardım ettim ve size iş için sonunda ödüllendirildiğinizde neler hissedeceğinizi ve onun banka hesabınıza YANSIMASININ nasıl hissettirdiğini anlatamam.

İnanılmaz olan bir şey de Anadolu'da kadınların pazarlık konusunda harika olmalarıdır. Bu sadece bir iş pratiği değildir ama aynı zamanda hayat stilidir. Aileniz için bütçenizi öğrenirsiniz ve ondan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenirsiniz. Bu sahtekarlık değildir, bu sadece sizin ne kadar istediğinizi elde etmek için konuşmayı öğrenmenizdir. Her şey iletişim ile ve istediğini elde etmek ile alakalı değil mi? Başarılı iş kadınları bunu yapabilecek güçtedir.

İster inanın ya da inanmayın, işverenler size iyi maaş vermek İSTİYOR.

EĞER siz değerinizi nasıl göstereceğinizi biliyorsanız...

Kadınlar olarak haklı olduğumuz bir konuda tartışırken ne kadar iyi olduğumuzu hep söyleriz?

Peki ya para kazanmak için uzun dilimizden yararlanmaya ne dersiniz? Bir pazarlama sadece bir veya iki saat olabilir ama sonuç herkesin hoşuna gidecektir.

  1. Sonra o kadar çok çalışmanıza gerek kalmaz.

  2. Ailenizden çok feragat etmenize gerek kalmaz.

  3. Devamlı olarak az maaş aldığınız için şirketinizi şikayet etmezsiniz

  4. Sonuç olarak daha güçlü hissedersiniz

Geleneksel kadınların aileye ekmek getirenler olmadıklarını anlıyorum ama aynı zamanda annenizin veya anneannenizin bunu anlaması da zor olabilir ama bu döngüyü çevirmek, değiştirmek ve kendi cebinizden sorumlu olmak SİZİN sorumluluğunuz.

Çok basit bir konuşmanın size nasıl daha fazla kazandıracağını görseniz çok şaşırırdınız.

Başarı iş kadınları pazarlık yapar. Erkekler nasıl yapıyorsa o şekilde pazarlık yapar. Çekinmeyin. Güçlü durun.

Kadınlar iş girmek için neden mücadele eder?

Birçok iş kadınında gördüğüm şey de bir işe girmek için çok mücadele ederler, çünkü kendilerini yeterince değerli görmezler ve bu işte çalışmaya başlarlar çünkü kendilerini yeterince iyi hissettikleri nokta odur.

Kadınlar kar amacı olmayan işlere neden başvurur?

Ben özellikle kar amacı olmayan veya iyi ücret vermeyen işlere başvuran kadınları görüyorum. Nedeni de ne mi, çünkü iyi maaşlı bir işe giremeyeceklerini düşünüyorlar.

Pazarlık neden önemlidir?

Bir pazarlama sadece bir veya iki saat olabilir ama sonuç herkesin hoşuna gidecektir. Sonra o kadar çok çalışmanıza gerek kalmaz. Ailenizden çok feragat etmenize gerek kalmaz. Devamlı olarak az maaş aldığınız için şirketinizi şikayet etmezsiniz.

iş hayatı iş kadınlarıbaşarılı iş kadınlarıiş kadınımaaş pazarlığıprofesyonel iş kadınları
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.