AnasayfaBlogHer Şeye Rağmen Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

Her Şeye Rağmen Kadın Olmak

25 Haziran 2019
Her Şeye Rağmen Kadın Olmak

İnsanların iş hayatını ve özel hayatını birbiriyle bağdaştırarak yaşamlarını bir bütün halinde ele alması gerek. Bu bütün çerçevesinde erkek-kadın ayrımı olmasa iyi olur faka iş hayatında kadın olmak diye bir gerçek de var. Ve bu gerçek kapsamında kadına bir çok eleştiri getirilmekte ve baskı uygulanmakta.

Kadın Gücün Simgesi

Kadın olmak hayatın her evresinde zor olmasına rağmen bu zorluklarla başa çıkabilen kadın gücün simgesidir. Bu gücün büyük bir kısmını kendi ayakları üstünde durabilmekten alır. Çalışmak, üretmek ve emeğinin karşılığını alarak ekonomik özgürlüğe sahip olmak onu mutlu eder. Bu mutluluk beraberinde özgüveni getirir ve dimdik duran bir kadın ortaya çıkar.

İş dünyasında kadın olmak zor mu? sorusunun cevabı tabi ki evet olacak. Geleneksel düşünceye sahip toplumlarda kadın çalışma hayatında bir çok engelle karşılaşır. Sadece iş hayatında değil özel hayatında da sırf çalıştığı için eleştiriye maruz kalmıştır. İş hayatında kadın ve anne olmak yine zorluklarla başa çıkmak demektir.

İş Hayatında Anne Olmak

Kadın bir anne ise "Çalışmak yerine çocuklarına zaman ayırmalısın", "Çalışmak zorunda mısın?" veya "Çalışmazsan geçinemeyecek misiniz?" gibi sorularla karşılaşır. Tabi kadın ister istemez bu sorular karşısında modunu düşürür ve yeterli olmadığı kanaatine varır. Çocuğuna karşı iyi bir anne olamadığını eş olarak sorumluluklarını yerine getirirken eksik kaldığını ve bunun gibi farklı sorumluluklarını da tam anlamıyla yerine getiremediğini düşünür. 

Bu düşünceler onun daha fazla çalışmasına iş hayatının zorluklarına ve yoruculuğuna rağmen evde faydalı bir ebeveyn olmak için kendinden zaman çalmasına yol açar. Kendinden çaldığı zamanlar yavaş yavaş mutsuzluğuna sebep olur ve onu pasifize eder. İşte en önemli nokta, mükemmeliyeti yakalamak için çabalarken elinden kaçan fırsatları görememektir. Kadın olmak bu tarz toplumsal eleştirilere karşı bir kalkan oluşturup yaptığı her işte başarılı olduğuna inanmaktır. 

Kadın Zirveyi Hedefler

Kadın yaşamının her alanında düzenli ve planlıdır. Yaptığı çalışmalar da titiz davranır. Kolay iletişim kurabilen duygusal zekaya sahip varlıklardır. Bu özellikler onun iş hayatında başarılı olmasına sebep olur. Kadınların başarı için mücadelesi asla bitmez. Başarı beraberinde kadına saygınlık, ekonomik yönden özgürlük ve özgüven getirir.

Kadınlar duygusal varlıklardır. Kadın olmak için var olmak, özgür olmak, yetiyor olmak çok önemlidir. Her kadının hedeflediği bir zirve vardır. Bu zirveye ulaşmak için olağanüstü güçlere ihtiyacı yoktur. Sadece kendine inanması yeterlidir. İnanmamak demek hayata bir sıfır yenik başlamak demektir. İnanmak zorluklarla savaşmanın ilk kuralıdır. Önce inanırsın ve devamında hayal ettiğin her şeyi gerçekleştirebilirsin. Bu süreçte size destek olmak yerine kötü enerjisiyle modunuzu düşüren herkesten ve her şeyden uzak durmak gerekir. 

Cinsiyet Eşitsizliği

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği tüm toplumlarda problem olmuştur. Başta ekonomik büyüme olmak üzere bir çok alanda o ülkenin ilerlemesine engel olur. Bu sebeple gelişmiş ülkelerde kadınların çalışma hayatı içerisindeki payı oldukça fazladır. Türkiye'de kabul görmüş düşünce erkeğin kazandığı tek maaşlı aile modelidir. Son yıllarda devletlerin kadının eğitimine önem vermesi bu platformda yapılan çalışmalar kadınların eğitim seviyelerinde artışa sebep olmuştur.

Eğitim seviyesindeki bu artış kadınlarında iş hayatına girerek çift maaşlı aile modeli yaratılmasını sağlamıştır. TÜİK tarafından açıklanan iş gücü verilerine göre iş gücüne katılma oranı erkeklerde 0,3 puan artarken kadınlarda bu orandaki artış 1,1 puandır. Yine toplum olarak eğitim seviyesiyle birlikte düşünce yapısında da değişiklikler olmuş yapılan bir araştırmada kadınların çalışmasının uygun bulanların oranı toplamda %84.9 olmuştur. Bu istatistikler kadının gücünü ortaya koymaktadır. Yaşadığı toplumda var olmasını bilen, yaratıcılığın ve üretmenin hazzını yaşayan, tutkusunu ve hayallerini hiçbir zaman kaybetmeyen emekçi kadınlara.

Yazar: Kübra Ölmez

iş hayatında kadınlar bir anne olarak iş hayatı her şeye rağmen kadın olmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019
İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası

28 Haziran 2019
İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak

21 Mayıs 2019