AnasayfaBlogMobbing Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?
Video

Mobbing Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?

01 Mart 2021
Mobbing Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?

Mobbing Eğitimi Eğitmeni Dr. Burcu Yiğit ile iş yaşamında sıklıkla karşılaşılan mobbingi konuştuk. Mobbingle mücadele etme süreçleri hakkında bilgiler aldık.

Dr. Burcu Yiğit Kimdir?

İşletme doktoruyum. Bireylere ve kurumlara danışmanlık hizmeti veriyorum. İş yaşamının pozitif ve negatif davranış alanında diğer yandan da diksiyon, beden dili, etkili iletişim teknikleri gibi pek çok kişisel gelişim başlığında eğitimler veriyorum. 

Bir yıldır enstitü ailesindeyim. 4 eğitimim bulunmakta. Mobbing Eğitimi, Tükenmişlik Sendromu, İş-Yaşam ve İş-Aile Dengesi ve İş Yaşamında Kuşaklar Arası İletişim Eğitimi. Yazı yazmayı seviyorum. Kitap yazıyorum bu aralar. Blog yazıyorum. 

Mobbing Nedir? Ne Değildir?

Mobing sözcüğünü öğrendik, her davranışı mobbinge yormaya müsaitiz. Tek bir sefere mahsus davranışlar, küçük anlaşmazlıklar mobbing değil. Mobbingi iş yerinde psikolojik şiddet ve psikolojik taciz olarak yorumluyor. Kişi ya da kişiler hedef alınıyor. Bu kişilere doğru yöneltilen, eziyet, saldırgan, baskı kurma veya etrafı kuşatılmış gibi hissettirme. 

Mobbinge Maruz Kaldığımı Nasıl Anlayabilirim?

İş hayatında bir takım belirtileri var. Mobbing maruz kalan yoğun strese de maruz kalıyor. Bu stres yönetilecek seviyeyi geçiyor. Optimal seviyeyi geçen stres de kişilerde fizyolojik rahatsızlıklara yol açıyor. Davranışsal olarak nasıl anlarız? Eziyet eden davranışlar olabilir, sağlığa saldırı olabilir, kurum içerisindeki itibarına saldırı olabilir veya asılsız söylentilerin yayılması olabilir. Bunlara maruz kalıyorsak mobbinge uğradığımızı anlarız. 

Sadece İş Verenler Mi Mobbing Yapar?

İşveren ya da müdürler mobbing uygular gibi anlaşılıyor. Mobbingin türleri var. Biri dikeyde mobbing, yatayda mobbing. Dikeyde mobbing üstten asta gerçekleşen mobbing. Asttan üste gerçekleşen mobbinge de dikeyde mobbing diyoruz. Yatayda mobbing de eşitler arası mobbing. Sizile aynı konumda çalışanların size uyguladıkları mobbing. 

Mobbing Uygulayıcılar Nasıl Kişilerdir? 

Mobbing uygulayan kişiler normal kişilik yapısında birey olması beklenemez. Daha antipatik, ben merkezci, ilgi çekmeye çalışan bireyler oldukları bilinmekte. Psikopati karakterlerde de olabiliyor. 

Yapılan Bir Davranış Veya Hareketin Mobbing Sayılması İçin Gerekli Şartlar Nedir?

İş yerinde gerçekleşmesi gerekiyor. Sosyal hayatımızda yapılan baskılı hareketlere mobbing adını vermiyoruz. En az 6 ay gibi süre zarfında davranışın gerçekleşmesi gerekiyor. Sistematik ve sürekli oluşu. Davranış sıklığı, süre gelişi, sistematik oluşu ve mağdurun sağlığında zararın meydana gelmesi. Ek olarak bile isteye, kasıtlı şekilde kişiyi yıpratmaya yönelik davranışlar. 

Dedikodu Mobbinge Girer Mi? 

Aslı astarı olmayan pek çok şeyin kuruma yayılması da mobbing olarak sayılıyor. 

Mobbingi Görüp Susmak Ya Da Mobbing Yapmaya Sürüklenmek Ne Kadar Etik?

Kişinin işini kaybetme korkusu olabilir, insani davranış. Ama etik mi hayır. Uygulayıcı kadar olmasa da suçlu sayılırsınız. 

Münevver Birol: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre; kamu sektöründe en fazla Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerde görülen mobbing, özel sektörde mağaza, market ve hizmet alanlarında kendisini gösteriyor.

Mobbing İle Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Mobbingin farkında olmamız gerekiyor. Yazılı her türlü belgeleri saklamak olabilir. Süreci gözlemleyen, seyirciler de varsa onlardan destek istemek, şahitlik yapması gerekebilir. 

Abi Abla Hitapları Mobbinge Açık Hale Getirir Mi?

İş yaşamında kuşaklar arası iletişim eğitiminde değiniyorum buna. Bu bir saygı göstergesi de değil. Kurum kültürüne de bağlı. Organizasyon yapısına göre değişiklik gösterebilir. Yatay organizasyon ise mobbing olmaz. Dikey organizasyonda ise adı mobbing olmaz, çatışma olur. 

Firmalar Mobbingi Önlemek İçin Nasıl Önlem Almalılar?

Olmazsa olmaz kurum içerisinde güven duyulan yöneticinin olması şart. Adaletli objektif şekilde çalışanı değerlendirmek gerekiyor. Hiyerarşik kültürün hakim olduğu yönetim anlayışında mobbing olmaya müsait yönetim yapışı. Bir çalışanı diğerinden ayırmamak gerekiyor. En üst yönetiminde böyle bir durumla karşı karşıya ise problemleri ve çalışmaları duyunca görmezden gelmek yerine, iyi bir şekilde gözlemleyip ona göre yol haritası bulması gerekiyor. 

Münevver Birol: Pandemi döneminde homeoffice çalışma sürecinde kontroller daha sıklaştı. Bu birçok çalışan tarafından mobbing olarak algılanmaya da başlandı.

Mobbing Olup Olmadığının Ayrımı Nasıl Yapabiliriz?

Home office çalışırken ende sizden bir şey istenmesi mobbing değil. İşleri yaptığım halde işleri yap seni göreyim deniliyor, bu mobbing değil. Sizi yıldırmaya, yıpratmaya yönelik ve sistematik davranışlara maruz kalıyorsanız bu mobbingdir.

Mobbinge Maruz Kaldığımı Düşündüğümde Koşa Koşa İlk Kime Gitmeliyim? Nerelere Başvuru Yapabiliriz?

Alo 170 mobbing hattı var. Oradan destek alabilirler. İş hukukçusuna başvurup ona destek alabilirler. Yazılı her türlü belge, epostalar whatsapp mesajları olabilir, Sms’ler olabilir. Yazılı kanıt oluşturabilecek her türlü kanıttan bahsediyorum. Yazılı belgeleri saklamak önemli. Çalışma arkadaşlarınızdan destek olabilecek kişiler vardır belki. İş hukukçusuna gittiğinizde şahitlik edebilecek bireyler varsa bu çok kıymetli bir hale geliyor. İlgili sendikadan destek alanlar da var. 

Kadınlar İş Hayatında Daha Mı Çok Mobbinge Maruz Kalıyor?

Genelde böyle bir algı var ancak doğru değil. Bir çalışmada karşımıza erkekler daha çok mobbinge maruz kalırken bir diğer çalışmada kadınlar kalıyor. Genel kanı eğitim durumu arttıkça ve yaş arttıkça. Ancak bunu da genellememek lazım. Her sektörden her bireyin karşılaşabileceği bir davranış. İş yaşamının kabusu. 

mobbing
Dr. Burcu Yiğit
Dr. Burcu Yiğit
Eğitmen - Yazar

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi doktora eğitimini tamamladı. İşletme, insan kaynakları ve kişisel gelişim üzerine yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?

12 Ekim 2018
İş Hayatında Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019