AnasayfaBlogDinlemenin İletişim Üzerindeki Etkisi
Etkili İletişim

Dinlemenin İletişim Üzerindeki Etkisi

02 Temmuz 2019
Dinlemenin İletişim Üzerindeki Etkisi

Hayatımızın olmazsa olmaz öğelerinden birisi iletişim. Günlük yaşamda duygu, düşünce ve bilgi alışverişimiz nefes almak kadar vazgeçilmez bir olgu. Araştırmalara göre bir kişi günlük yaşamının %70’ini konuşarak, dinleyerek, izleyerek ya da yazarak yani iletişimde bulunarak geçiriyor.

Maalesef Dinlemiyoruz

Artık günümüzde iletişim sadece yüz yüze değil dijital ortamlarla da gerçekleştirilmekte. Sürekli sosyal medya platformlarında daha fazla zaman geçirir olduk. Bu durumda kendi onaylanma isteğimizin rolü büyük. Hepimiz anlaşılmak istiyoruz. Aslında haksız da sayılmayız. Çünkü anlaşılmak, onaylanmak ve var olmak yaradılışımız gereği bir ihtiyaç. Peki, gerçekten iletişim kurabiliyor muyuz?

Her zaman doğru iletişim başarıyı getirir. İletişim sadece konuşmak değil anlamak ve anlaşılmakla olur. Birbirinizi anlamadığınız sürece konuşmanın kime faydası olur ki? Etkileşim yaşanmadığı sürece iletişimden bahsetmek zor. İletişim bu noktada iyi anlamda da olabilir kötü anlamda da. Birisiyle tartışırken karşı tarafı anlamak ve kendinizi de anlatabilmek için konuşuyorsunuzdur. Bu noktada iletişim oldukça belirgindir. 

Sahip olduğumuz duygu ve düşünceyi dışa aktarmak da iletişimin bir parçası. Diğer iletişim parçalarından birisi ise dinlemek. Maalesef günümüzde dinleme noktasında sınıfta kalıyoruz. Hepimiz konuşmak ve anlaşılıp onaylanmak istiyoruz ama karşımızdakini dinleyip o kişiyi anlama konusunda gerekli özeni çok göstermiyoruz. Kendimize pek itiraf etmesek de işin aslı dinlemeyi bilmiyoruz. Sadece cevap vermek için dinlemenin gerçekten anlamak için dinmekten farklı olduğunu göz ardı ediyoruz.

Etkili Dinleme Sanatı

Dale Carnegie Dost kazanma ve insanları etkileme sanatı adlı kitabında iyi bir dinleyici olmanın önemine vurgu yapmıştır. Dale Carnegie’e göre iyi bir dinleyici olduğumuzda insanlara hem kendileri hakkında konuşma cesareti vermiş hem de kendilerini önemli hissetmelerini sağlamış oluyoruz. Etkili dinleme ve dolayısıyla etkili iletişim karşımızdaki kişiyle bir bağ kurmamızı sağlar. Bağ kurmanın bünyesinde anlamak ve anlaşılmak, onaylamak ve onaylanmak vardır. 

Dinlemek insan ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek için taşımamız gereken özelliklerden birisi. Etkin dinleme öğrenebilir ve geliştirebilir bir yetenektir. Etkin dinlemeyle birlikte empati yeteneğimizi de geliştirdiğimizde bunların iletişimimize sağladığı katkı ile hayatımızı olumlu yönde iyileştirmiş oluruz.

Yanlış Dinleme Biçimleri

  • Dinlerken başka şeyler düşünmek veya ilgilenmek.

  • Konuşmacının sözünü kesmek.

  • Konuşmacıyı dinlemek yerine onun görünüşü ile ilgilenmek.

  • Sabırsız olmak.

  • Dinlemek yerine yargıda bulunmak.

  • Dinleme esnasında kendi söyleyeceği şeyleri tasarlamak.

  • Konuşmacı kişinin aleyhine olacak çıkarımlar bulmaya çalışmak. 

  • Tüm konuşmacıları genellemek. 

  • Seçerek dinlemek. 

Etkin İletişim 

Sosyal hayatımızda olduğu kadar iş hayatında doğru iletişim başarımız için çok önemli. Araştırma istatistikleri çalışanların zamanlarının %70- 85’ini yöneticileri, çalışma arkadaşları, ortakları ya da müşterileri ile iletişim kurarak harcadıklarını gösteriyor. İş hayatında başarının %85'i doğru iletişime dayanırken, iş hayatında kusurların %75'i iletişim eksikliğinden ve iş hayatında kayıpların %80'i de kötü iletişim yüzünden kaynaklanıyor.

Sonuç olarak etkin iletişim hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahipken işe öncelikle kendimizi dinlemekle başlayıp sonrasında çevremizdekilere karşı iyi birer dinleyici olmalıyız. Etrafımızdaki insanlarla kurduğumuz bağın güçlenmesiyle anlaşılıp onaylanma ihtiyacımızın karşılanmasıyla yaşadığımız mutluluğu ve etkili iletişimin bireyden toplumsal huzura olan gücünü fark etmeliyiz. İletişim konusu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler kapsamında İş Hayatında Etkili İletişim Eğitimi ve Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

dinlemek dinleme etkili iletişim iletişim online eğitimler beden dili
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.