AnasayfaBlogMülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

21 Ocak 2016
Mülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Gerçek şu ki, çok az insan zayıf yönleriniz nedir? sorusuna doğru bir şekilde cevap verebiliyor. Halbuki zayıf yönleriniz hakkında fikir sahibi olmak paha biçilemez bir öğrenme deneyimi sunar.

Bu soru genellikle mülakat sorusu olarak sorulur. Başka bir yerde karşınıza çıkması muhtemel bir soru değildir. Yani karşı cinsle bir arkadaşlık kurmak istediğiniz size böyle bir soru sorması beklenemez. Bu soru tam bir mülakat sorusudur. Aynı zamanda gelmiş geçmiş en büyük hakaret sorusudur. Nedeni mi? Bu soru mülakatçının kendince oyun oynadığını ve kedi-fare oyununun bir parçası olduğunu söylerler. Başvuran kişi hakkında çok şeyi ortaya çıkarmadığını söylerler.

Fakat bu bakış açısından düşünmek, mülakatta önemli olan bir konuya gölge düşürüyor. Bizler kendilerimizi analiz etmek için yeterli zaman ayırmıyoruz ve gelişmek için bir harekette bulunmuyoruz. Bu hataya düşmememiz gerekir.

Herkesin zayıf yönleri vardır. Zayıf yönlerimizi bilmezsek gelişim gösteremeyiz.

Zayıf yönlerinizi belirtmek suç değildir. Ayıp hiç değildir. Gerçek bir zayıflığı dürüst bir şekilde itiraf etmek, kendini ifade etme yeteneği ve kritik düşünme becerisi ister. Sezgi ve cesaret de gerektirir. Hayalindeki şirket için mülakattan mülakata koşan bir iş arayan, üst düzey bir yönetici veya kendi işini yöneten bir girişimci olsanız da olmasanız da en doğrusu bu...

Zayıf yönleriniz nelerdir sorusuna nasıl cevap verilir?

Bu sorunun küçük ve geçiştirici cevapları yok. Doğru cevabı vermek için bu sorunun üzerinde vakit harcamak gerekir.

Bence kendinize sorun.

  1. Geçmişte başımdan geçen büyük problemler nelerdir? Bu problemler karşısında ne yaptım ve yaptığım şeylerden hangisi/hangileri bu problemlere katkıda bulunmuştur?

  2. Hangi durumlar beni rahatsız ediyor? Neden?

  3. İnsanlar beni eleştirdiğinde ortaya çıkan ana fikir ne?

  4. Bu zayıflığımı nasıl yenebilirim? Veya bu bir kişilik problemi ise bununla savaşmaya nasıl devam ederim?

İnsanlardan size dürüst geri bildirim vermesi isteyin. Zayıf yönlerinizi bulmak için size en çok yardımcı olacak şey budur. Yukarıdaki maddeleri birer birer inceleyin. Ama bunların hepsi için zaman harcamalı ve de konu üzerinde düşünmelisiniz.

Ben sizden önce davranacağım. Önden gidenin burnu kopabilir ama yalan söylemezsem burnum uzamaz ve önden gitmemin bir sakıncası olmaz. Anlatmak istediğim şu: dürüstlük! Zayıf yönleriniz üzerinde düşünürken kendinize karşı dürüst olmalısınız.

Beni örnek alalım. En zayıf yönlerimden birinin gereksiz derecede bir ara bulucu olmam olduğunu fark ettim. İnsanların duyması gereken şeyleri söyleyemiyorum. Bir konu çok kötülerse tam tersinin söylüyorum. Bu takım liderliği yaparken de büyük bir problem ortaya çıkarıyor. Bu zayıf yönüm bana çok zarar veriyor.

Ama bunu fark ettiğimden beri ayarlamalarımı yaptım. Örneğin yapıcı eleştiri yapmadan önce büyük hazırlık yapıyorum. Zaman zaman sesli olarak pratik yapıyorum ve de gerekli olduğunda hayır demeyi öğrendim.

Bu zayıf yönümü düzeltmek için de ayrıca bir geribildirime ihtiyaç duydum. Geribildirim olmazsa olmazımızdır. Yalnızca geribildirim almak da yeterli değildir. Ayrıca bir çaba da sarf etmeniz gerekir.

Pratiğe dökün.

İster yeni bir iş arıyor olun veya kendi işinizin patronu olun, zayıf yönlerinizi belirlemekte en çok yarar sağlayacak olan insan sizsiniz, unutmayın.

Peki, sizin en zayıf yönleriniz nelerdir?

Mülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?en güçlü ve zayıf yönlerimen zayıf yönlerimen zayıf yönlerinizen zayıf yönleriniz nediren zayıf yönleriniz nelerdirzayıf ve güçlü yönleriniz neler
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.