AnasayfaBlogBeden Diliniz Sizi Ele Verir!
Beden Dili

Beden Diliniz Sizi Ele Verir!

25 Şubat 2020
Beden Diliniz Sizi Ele  Verir!

Beden Dili Nedir?

Beden dili, ilk çağlardan beri kullanılan en eski iletişim şeklidir. Duygu ve düşüncelerimizi, sözcükler yerine jest, mimik ve hareketlerimiz ile ifade etme biçimimiz olarak da tanımlanabilir. İnsan ilişkilerinde oldukça önem taşıyan bu iletişim biçimi, her ne kadar kültürler arasında farklılıklar gösterse de dünya üzerindeki en geçerli dildir.

Beden Dilinin Önemi

İnsanlar günlük yaşamlarında fark etmeseler de beden dilini oldukça sık kullanırlar. Ancak beden dilini kullanırken, sözlü veya yazılı iletişimdeki gibi kontrol etmeleri zordur. Bedenimiz istemeden de olsa olaylara karşı en doğal tepkiyi verir. Bu noktada görüyoruz ki beden dili en samimi iletişim şeklimizdir ve ilk izlenimde son derece büyük önem taşır. İnsanlarla kurduğumuz ikili ilişkilerin devamını sağlamakta, ilk başvurduğumuz şey karşıdaki bireyin kendisini beden dili ile ifade biçimidir. Online eğitimler sayesinde beden dili rahatlıkla geliştirebilir.

İnsanların kurduğu ikili iletişimlerde; kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili ise %60 önem taşır. İletişim kurarken beden diliyle insanları etki altına alabiliriz ancak, yalnızca beden dilini kullanarak en etkili iletişimi sağlamak pek de mümkün olmayabilir. Yetişkin bireylerde olduğu gibi hayvanlar ve bebekler de iletişim kurarken beden dili kullanırlar. Bir bebeğin acıktığında veya korktuğunda değişik şekillerde ağlaması, heyecanlandığında çığlık atması bunlara örnektir.

Beden Dili ve Göz Teması

Göz teması, iki insanın iletişim esnasında birbirlerinin gözünün içine bakmasıdır. İletişim kurduğunuz insan ile göz teması kurmanız onu ne kadar iyi dinlediğinizi ve odaklandığınızı gösterir. Ayrıca kendinizden emin olduğunuzun da bir kanıtıdır. Eğer iletişim esnasında göz temasından kaçınırsanız karşı tarafa tedirgin ve güvensiz olduğunuz hissini verirsiniz. Ayrıca, insanlarla göz göze gelmekten çekinen insanlarda özgüven eksikliği olduğu düşünülür. Mutluluk ve heyecan anlarında göz bebeklerimiz büyürken, mutsuzluk ve huzursuzluk anlarında göz bebeklerimiz küçülür. Konuşurken göz bebeklerimizi yukarı doğru kaldırmamız düşündüğümüzü, aşağı doğru indirmemiz ise boyun eğdiğimizi ve suçluluk duygusu barındırdığımızı gösterir. Stres altındaysak çok sık göz kırparız. Sinirlendiğimizde ise karşı tarafa gözlerimizi dikeriz. Ancak, direkt karşıdaki bireyin gözlerinin içine bakmak tehdit edici ve rahatsız edici olabilir.

Beden Dili ve El Hareketleri

Beden dilinde gözlerden sonra en önemli organdır. El hareketlerimizi kullanarak konuştuğumuzda karşı taraf rahat bir tavır takındığımız hissiyatına kapılır ve olumlu bir iletişim gerçekleşir. Ellerimizi kullanmamız daha vurgulu, daha anlaşılır ve daha hızlı konuşmamızı sağlar. Kollarımızı açarak ve avuç içimizi göstererek konuşmamız, saklayacak hiçbir şeyimiz olmadığını anlattığından oldukça güvenilir bir harekettir. Kollarımızı bağlamamız ise iletişime kapalı olduğumuzu düşündürür. Saçlarımızla oynamak, karşı tarafta dikkatimizin dağınık olduğu ve konuyla ilgisiz olduğumuz hissiyatını uyandırırken; yumruk sıkmamız tartışmacı ve savunmacı bir ifade uyandırabilir.

Beden Dili ve Ayak Hareketleri

Beden dilinde en doğru bilgiyi ayaklar verir. Örneğin; ayaklarınızın yönü sevdiğiniz veya düşüncelerini tasvip ettiğiniz kişiyi gösterir. Aksine ayaklarınız karşınızdakinden zıt yöne doğruysa o kişiden hoşlanmadığınız anlaşılır. Bir bacağınızı diğerinin üstüne attıysanız veya bir bacağınızı diğerinin altına almış şekilde oturuyorsanız bu sizin oldukça rahat bir tavır takındığınızı gösterir.

beden dili nedir beden dilinin önemi beden dili ve el hareketleri beden dili ve göz teması beden dili ve ayak hareketleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Beden Dili Ve Yönetimi
Beden Dili

Beden Dili Ve Yönetimi

01 Ekim 2019
Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili
İşaret Dili

Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili

12 Temmuz 2019
Beden Dili ve İnsan İlişkileri
Beden Dili

Beden Dili ve İnsan İlişkileri

01 Mart 2019
Beden Dili Hakkında Her Şey
Beden Dili

Beden Dili Hakkında Her Şey

18 Haziran 2019