AnasayfaBlogBana Kendinden Bahset Sorusu Nasıl Cevaplanır?
Mülakat Soruları

Bana Kendinden Bahset Sorusu Nasıl Cevaplanır?

07 Kasım 2019
Bana Kendinden Bahset Mülakat Sorusu

“Bana kendinden bahset, kendin hakkında neler söylersin?” bu oldukça korkutucu bir mülakat sorusu gibi gelebilir. Çünkü son derece açık uçlu bir soru. Binlerce şekilde cevaplanabilir ancak bu cevapların muhtemelen çoğu yanlış olurdu. Panik yapmanıza gerek yok. 

İşverenlerin sizi tanımak isteme sebeplerinin elbette kayda değer bir nedeni var. Ve elbette mükemmel bir cevabı verebilecek formüller de var. Bana kendinden bahset sorusuna nasıl cevap verebiliriz? Kendimizi en iyi şekilde nasıl ifade etmeliyiz? Nelerden bahsetmeliyiz? Hepsi ve daha fazlası için hemen başlayalım.

Bana Kendinden Bahset Sorusunu Nasıl Cevaplayabiliriz?

Mülakat sorularının en temel sorularından biri olan bana kendinden bahset sorusunu yanıtlamak bu yazımız sayesinde artık daha kolay olacak. İşte 4 kolay adımda kendinizden bahsetme formülü:

1- İşe alım uzmanının ya da yöneticisinin aradığı önemli bir nitelikten bahsederek başlayın. İş ilanında yer alan aranan nitelikleri hatırlayın.

2- Bu beceri ve niteliğinizin işvereninize nasıl yardımcı olabileceğini anlatın.

3- Eski işvereninize de nasıl yardım ettiğinizi ifade etmek için ölçümler verin.

4- Bu yeni fırsatın, yetenek ve becerilerinizi daha da geliştirmeniz konusunda nasıl yardımcı olacağını anlatabilirsiniz.

Kendinizden nasıl bahsedeceğiniz ile ilgili doğru ve en iyi bilgileri almak istiyorsanız uygulamalı mülakat teknikleri eğitimine katılın.

Bana kendinden bahset

“Sağlam ve güvenilir yazılım çözümleri sunmaktan son derece zevk alıyorum. 4 sene boyunca WHyaz Şirketinde 8 programcının yazılım mühendisliği ekibini yönetmekten sorumluydum. En gurur duyduğum an 2017 Bossie Yazılım Ödülü’nü almamızdı. Bundan 1 sene öncede yazılım mühendisi olarak çalıştım. Prensip ve hedeflerimiz gereği güvenlik ihlallerini yüzde 65 oranında düşürdüm. Harika bir süreçti. Şimdi ise mükemmel ekibinize dahil olmak için sabırsızlanıyorum.”

► Bu cevap bize; geçmişe yönelik tecrübe ve başarılar hakkında bilgi verirken, tutkulu olduğu konuda da heyecan duyduğunu hissettirir. 

Bize kendinden bahset sorusu için örnek cevapları çoğaltmak mümkün. Ancak kendi cevabınızı yaratmak bambaşka bir olay. Bunun için cesaretli ve özgüvenli olun. Kendinizi, görüşmecilerin seveceği ve olumlu yaklaşacağı biçimde hızlıca tanıtın. 

Kendinizden bahsederken geçmişteki işlerinizden en iyi başarınızı ve normal bir en iyi başarınızı dahil etmeniz daha olumlu sonuçlar doğuruyor.

Kendinizi tanıtır mısınız?

“Yetenek ve deneyimlerimi, değerli bir ürünü daha fazla geliştirmek için kullanmayı seviyorum. Son şirketim Moons’ta üç yıl pazarlama müdürü olarak çalıştım. Bu süreç içerisinde ben ve ekibim yüzde 53 gelir artışına etki ettik. Ondan önce de Stars’da mail kampanyalarına dönüşleri yüzde 30 arttırdım. Daha iyi bir mücadeleye hazırım ve sizin gibi hızla büyüyen bir teknoloji firmasında başarılı olacağıma inanıyorum.”

► Bu cevap ile deneyim ve başarılar vurgulanıyor. Başvuruda bulunan deneyimli adaylar için güzel bir cevap.

Kısaca kendinizden bahsedin

“Bir ürün aldığım zaman satma konusunda çok başarılıyım. Son 3 yıldır Sun’da satış görevlisi olarak çalışmaktaydım. Çalıştığım süre içerisinde piyasada bulunan en iyi hortum ve muslukları yılda 100.000 doların üzerinde kar sağlayarak sattım. Ondan önceki çalıştığım yerde ise hizmet satışlarımızı 6 ayda yüzde 25 arttırdım. Her iki işim de harika pozisyonlardı ve çok iyi tecrübeler edindim. Şimdi ise tüm gücümle neler yapabileceğimi göstermek istiyorum. Dünyadaki en değerli ve saygın güvenlik sistemlerine ve bunları satabilmek için geniş bir pazara sahipsiniz. Yeteneklerimi kullanarak gelirinizi yükseltmek son derece heyecanlı olacak.”

► Bu cevapta en önemli 3 noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum:

  • Aday, işin tanımına ve gereğine uyabilecek anahtar bir noktayla başladı: Satışları arttırmak.

  • Geçmiş ve şimdiki başarılarından bahsederek gelecek hedeflerine atıfta bulundu.

  • İşvereni ikna edebilecek başarı ve yeteneklerini sıraladı.

İpucu: Mülakatınız telefon üzerinden gerçekleşiyorsa temel mülakat sorularının yanıtlarını bir yere not edebilirsiniz. Ancak doğrudan okumayın. Konuşma esnasında arada göz atmanız yeterli olacaktır.

Bana Kendinden Bahset Sorusunda Kullanılabilecek Anahtar Cümleler Neler?

  • Gelirleri %X oranında arttırdım

  • Maliyetleri %X azalttım

  • X profesyonel ödülünü aldım

  • Eğitimli X sayısınca çalışanın ekip lideriydim

  • Yüzde X oranında kalite arttırıldı.

Yukarıdaki gibi anahtar kelimeler bana kendinden bahset sorularında işverenleri etkiliyor ve olumlu izlenim yaratıyor.

İpucu: Başarılarınızı seçerken, görüşmeye gittiğiniz işe göre seçmeye dikkat edin. Bahsedeceğiniz yetenekleriniz aranan yeteneklere ne kadar yakınsa, işe alım olasılığınız o kadar yüksektir. 

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

bana kendinden bahset mülakat iş görüşmesi uygulamalı mülakat teknikleri bana kendinden bahset sorusuna nasıl cevap verilir
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Apple Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Apple Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Şubat 2020
Aday Yönünden Mülakat
Mülakat - İş Görüşmesi

Aday Yönünden Mülakat

07 Nisan 2016
Kendini Tanımak Zor Olmamalı
Kişisel Gelişim

Kendini Tanımak Zor Olmamalı

01 Temmuz 2019