Close
Mobil Menu Bars

İletişim Becerileri Kazanmak

06 Kasım 2019, 1828 defa okundu.
İletişim Becerileri Kazanmak
İletişim Becerileri Kazanmak

İletişim Nedir? İletişim, kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgiyi kişiden kişiye ve ileriki nesle aktarılmasıdır. İletişime geçmek için sadece konuşmaya ihtiyaç yoktur. Jest, mimik ve beden dilimizle de iletişime geçebiliriz. 

Etkili İletişim Nedir? 

Kişilerin birbirini anlaması ve verilmek istenen mesajın amacına ulaşmasına etkili iletişim denir. Etkili iletişim için en önemli olay dinlemektir. Karşımızdakini yargılamadan, sözünü kesmeden, suçlamadan ve göz kontağını kesmeden dinlemeliyiz.

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir?

Kendini tanımak

Kişinin kendini bilmesi, çevresindeki kişiler ile iletişimi güçlendireceği, kişiler arası çatışmaları önleyebilir ve sorunlara karşı güzel çözüm üretebilir. Kendini tanıyan birey, kişiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini bilen insanlar iyi birer iletişimci olurlar.

Kendini ifade etmek

Düşüncelerini paylaşarak kendini ifade eden kişilerdir. Bu kişiler, duyduklarından, okuduklarından çıkardıkları sonuçlar üzerine konuşurlar.

İyi bir dinleyici olmak

Sabırlı ve saygılı biçimde karşımızdaki kişinin konuşmasını bitirmesini beklemelidir. Karşımızdaki kişiyi önyargısız ve egomuzu öne çıkarmadan dinlemeliyiz.

Empati kurmak

Karşımızdaki kişinin iç dünyasında neler yaşadığını anlayabilmektir.

Etkili iletişim için eğitim nereden almak gerek?

Konuyu öğrenmek ve daha sağlıklı uygulamak için İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler veriyor. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

İletişimde Beden Dilinin Önemi

Beden dili nedir? Kişinin mimikleriyle, jestleriyle ve vücut hareketleri ile gerçekleştirdiği sözel olmayan iletişim biçimidir. Beden dilimizi kullanarak karşı tarafı daha doğru bir şekilde etkileyebiliriz. Etkili iletişim için beden dili ve önemi düşünüldüğünde insanların yüz yüze kurdukları ilişkilerde, kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşımaktadır. 

Etkili iletişim için seçtiğimiz sözcükler ve cümleler kadar seslendirmekte önemli bir yere sahiptir. Ses tonu, hitap şekli, vurgular ve göz teması beden dilinde önemli yer tutar. Konuşurken sesin şiddeti ve hitap şekli iletişimi doğrudan etkiler. Etkili iletişim insanın yaşamını daha kolay hale getirir. Edinilen bu bilgiler davranışa dönüştüğü zaman uzun ömürlü ilişkiler kurulabilir.

Beden Dilini Oluşturan Öğeler Nelerdir?

Yüz, mimikler, jestler, göz ve kaş hareketleri beden dilinin önemli araçlarıdır. Vücudun duruş şekli veya hareket biçimi, ellerin konumu ve hareketleri, ayakların duruşu ve hareketleri, karşı tarafla olan mesafeniz etkili beden dili kullanmak için dikkat edilmesi gereken farkındalıklardır.

Etkin İletişim 

Sosyal yaşantımızda uyguladığımız etkili iletişim yeteneğimizi iş hayatımızda da kullanmak başarıya doğru yürüdüğümüz yolda büyük destekçimiz olacaktır. Yapılan araştırmalara göre çalışanların zamanlarının %70- 85’ini yöneticileri, çalışma arkadaşları, ortakları ya da müşterileri ile iletişim kurarak harcadıklarını gösteriyor. İş hayatında başarının %85'i doğru iletişime dayanırken, iş hayatında kusurların %75'i iletişim eksikliğinden ve iş hayatında kayıpların %80'i de kötü iletişim yüzünden kaynaklanıyor.

Etkili İletişim İnsanların Hayatını Nasıl Etkiler?

Etkili iletişim insanların hayatını doğrudan etkiler. İnsanlara küçük yaşta aşılanan bu davranış biçimi kişinin tüm yaşamını olumlu şekilde etkiler. Eğitim hayatını, iş hayatını, aile, sosyal çevre gibi her yönden etkileyen bir durumdur. Etkili iletişimi güçlü olan kimseler hayatlarında yalnız kalmayacaklardır.

Çevrelerine verdikleri pozitif enerji ile yanındakileri mutlu edeceklerdir. Etkili iletişim, mesajları açık bir şekilde ileterek, anlaşmazlıkları minimuma indirgemeye yarar. Doğru bir şekilde iletişime geçmek için de hatalarımızı görmemiz gereklidir. Bu hataların başında suçlayıcı konuşmak, acımasızca eleştirmek, yargılayıcı olmak ve yüksek sesle konuşmaktır.

Etkili iletişim sayesinde insan önce kendi yaşamını kolaylaştıracaktır ve yüksek bir özgüvene sahip olacaktır. Bununla beraber getirdiği artılar ise çevresine yansıyacak kimi insanlara örnek model olacaktır. Yaşamın her anında bu davranışın pozitif faydaları olacaktır. 

Yazar: Evrim Velioğlu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!