AnasayfaBlogKişisel Gelişimi Doğru Okumak
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimi Doğru Okumak

22 Kasım 2018
Kişisel Gelişimi Doğru Okumak

Kişisel gelişim, son yıllarda oldukça popüler olan ve gün geçtikçe de popülerliğini artırmaya devam eden bir kavram. Gelişme doğduğumuz andan itibaren ilk yıllarda bilinçsizce, daha sonra ise çaba ve diğer desteklerle devam eden bir süreç olmakla birlikte; konu kişisel gelişim olduğunda artık çok daha büyük ve karmaşık bir anlam ifade etmektedir. Kişisel gelişim; insanların doğumundan itibaren ölümüne değin yaptığı, öğrendiği, ilerleme gösterdiği kısacası kendisini daha “iyi ve mutlu” hissedebilmesi adına gerçekleştirdiği faaliyetlerinin tümüdür diye tanımlayabiliriz.

Bu basit tanımlama günümüz modern ve gelişen dünyasında birçok kişi için artık daha fazlasını ifade ediyor. Kişisel gelişme, sadece maddi kazançları yükseltip daha rahat bir hayata sahip olmakla değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel olarak gelişme sağlayabilmek, eğitimler ile öğrenmeye sürekli açık ve uyumlu olmakla da son derece ilintilidir. Bunda elbette ki her geçen gün ilerleyen teknoloji ve sosyal iletişim araçlarının önemi yadsınamaz.

Teknoloji ve Kişisel Gelişim

Gelişen iletişim kanalları ve sosyal paylaşımların yaygınlığı sayesinde bir bilgi ya da kişi dünyanın her yerine hızlıca yayılarak ilgi çekmeyi başarıp popülerleşiyor ya da tam tersi tepki görerek olumsuz bir imaja da bürünebiliyor. Modern insanların, eskiye oranla imkânlar ve bilinç seviyesi yükseldikçe birçok kazanım sağlamakla birlikte kaybettirdikleri de hiç azımsanmayacak düzeydedir. Her şeye çok çabuk ulaşabilme imkânı bulabilmenin rahatlığını yaşamaya alışınca, en basit bir bekleme süresi bile insanları strese sokabilmekte git gide daha tahammülsüz ve hızlı yaşamaya alışmış bir hale getirebilmektedir. İş stresi, ailede yaşanan sorunlar, maddi zorluklar/geçim sıkıntısı, sokakta/trafikte yaşanan stres günün sonunda birikmiş bir halde adeta bedene ve ruha oturan bir ağırlık gibi insanların üzerine çökmektedir.

Her kişinin stresle ve belki de daha ileri düzeyde kendisine sıkıntı veren ruhsal sorunlarla baş etme şekli elbette ki farklıdır; zira herkesin var olan sıkıntıları ne kadar farklıysa bunların çözüm yolları da öyle farklı olmaktadır. İşte kişisel gelişimin de bana göre ve belki de en önemli aşaması tam olarak bu diyebiliriz: Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu daha doğrusu, kendinizi hangi amaçla ve hangi alanda geliştirmek, yetiştirmek ve belki de iyileştirmek istediğinizi biliyorsunuz.

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel gelişim sürekli devam eden/etmesi gereken bir süreç olarak gören bunu gerek eğitim gerekse çeşitli kurslarla desteklemeye çalışan, okuyan, inceleyen, araştıran öğrenmeye ve gelişime açık biri için oldukça fazla sayıda kaynak ve farklı alanlara yönelik sayısız seçenek bulmak günümüzde artık mümkün. İlla ki çok paralar ödenerek bir şeyler yapılabileceği düşüncesi öğrenmeye açık birisi için geçerli olmamaktadır. Ücretsiz ve ihtiyaca göre çeşitli kategorilerde açılan kurslara katılmak, internet ortamında açılan ücretsiz sertifika programları alabilmek, ücretsiz indirilebilen kitap ve diğer dokümanlara ulaşabilme imkânı da değerlendirilebilecek seçeneklerdendir. Elbette ki bunların hepsi bilinen ve çoğu kişi tarafından da uygulanan kaynaklardır.

Tabii ki bunlara ek olarak, kişisel gelişim denilince, olarak asıl üzerinde durulmak istenen diğer bir boyutu da ciddi popülerliği olan, sayısız yazılı ve görsel kaynağa sahip, bununla birlikte bir “meslek grubu” oluşmasına da neden olan, büyük bir pazar payı oluşturan geniş bir “içeriğe” sahip bir anlam ifade etmektedir. Şöyle ki; en basit şekilde herhangi bir arama motoruna kişisel gelişim yazdığınızda karşınıza sayısız içerik çıkmaktadır.Bunlar arasında; kitaplar, makaleler, çeşitli kişisel gelişim uzmanlarının hazırladığı “eğitim” videoları, farklı kurumlarca verilen seminerler/eğitimler ve daha birçok konuya yönelik seçenekler bulmak mümkündür.

Bu konu öylesine popüler ve öylesine yoğun bir ilgiyle izlenmekte ve takip edilmektedir ki ayrı bir "sektörel" oluşturmakta ve önemli bir ekonomik kazanç kaynağı haline gelmektedir.

Kişisel Gelişim Konuları

Günümüzde artık birçok kaynak ve konunun uzmanı olduğunu ifade eden kişi tarafından da kapsamı oldukça genişletildiği anlaşılan, kişisel gelişimin içine dahil ettiği bazı konuları sıralamak gerekir ise: ruhsal ve duygusal yaşanan olumsuzluklar, depresyon, anksiyete(kaygı bozukluğu), stres ve buna bağlı yaşanan rahatsızlıklar, kariyer ilerlemesi - başarı sağlama isteği, motivasyon, başarılı olmanın yolları, bilinçaltı sorunları gibi ve daha birçok konu dahil edilebilmektedir.

Burada sayılan başlıkların bir kısmı yaşanan psikolojik sorunlar olabildiği gibi kazanılmak istenen, değiştirilmek istenen davranış şekilleridir. Nasıl daha başarılı ve güçlü olunabileceği gibi çeşitli konuları da kapsamaktadır. Hepimiz birçok olayla karşılaşıp zaman zaman da bunları tek başımıza aşamadığımız noktalara gelebilmekteyiz. Dibe vurup her şey kötüye giderken, tesadüfen görülen iddialı vaatleri olan bir kitap kapağı dikkat çekmektedir, bazen de bir internet sitesinde ya da televizyonda çok güvenli bir şekilde “sorunlarınızı çözeceği” iddiasında bulunan bir uzman denk gelebilmektedir.

İşte tam olarak da bu noktada hangi kaynaktan yararlanılması gerektiği, hangi kişisel gelişim uzmanının ya da psikolojik destek/yardım sağlayan hangi kurum veya kişilerin faydalı olabileceği kısacası ihtiyaç duyulan “doğru kaynağın” hangisi olduğunun seçimi aşaması son derece önem taşımaktadır. Çünkü; yanlış yönlendirmeler ve yanlış telkinlerle ruhsal olarak çok daha kötü bir duruma gelmekle kalmayıp aynı zamanda parasal anlamda da kayıplar yaşanması olasıdır. Öyle bir noktaya gelinmiştir ki; sayısız kişisel gelişim uzmanı var bunların bir kısmı, çeşitli sözlü telkin yöntemlerini kullanırken bir kısmı daha çok koçluk şeklinde bireysel çalışmalara yönelmekte, bir kısmı aynı işlevi kitaplarla yazarak yaparken bir kısmı da çeşitli dini öğretilerle çare olmaya çalışmaktadır. Ancak, bu kadar çok sayıda kişi, bilgi, doküman ve aynı zamanda da çaresiz durumda olan bu kadar çok sayıda da insan olunca ister istemez kötü niyetli davranıp amacı sadece “para kazanmak” olan kişiler de çoğalmaktadır.

Kötü niyetli kişilere karşı her zaman uyanık olunması gerekmekte, gerçekten neye ihtiyaç duyulduğu çok iyi belirlendikten sonra ancak doğru bilgi kaynağına yönelerek sorunu çözmek gerekmektedir. Hiç kimse gerçekten istemeyen ve inanmayan birini aniden bir anda değiştiremez. Gelişmek ve iyileşmek isteyen kişi bunu yürekten istediğinde, gerçekten ihtiyacı olan yardımı bulduğunda, sorunun kaynağını da bulup düzeltmesini sağlayacak doğru bilgiye ulaşması daha kolay olacaktır.

Kişisel Gelişimi Doğru Okumakkişisel gelişim kişisel gelişim kaynakları kişisel gelişim uzmanlarıpopüler kişisel gelişim psikolojik
Kader Arıcı
Kader Arıcı
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Teknolojinin hayatımıza ve iş hayatımıza olan etkileri hakkında birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020