AnasayfaOnline EğitimlerEmpati ve İletişim Eğitimi
55 Online
130.033 Öğrenci

Empati ve İletişim Eğitimi

Dünyayı başkalarının bakış açısında görmenin yollarını bu eğitimde öğreneceksiniz. Empati ve İletişim eğitimi sayesinde insanlarla iletişimini kuvvetlendirerek, diyaloglarını güçlendireceksiniz.
4.6
(17)

Kişinin kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak, o insanın içinde bulunduğu durumu, fiziki şartlarını, psikolojik durumunu anlamaya empati denir. Empati, karşındaki gibi düşünmeye çalışmak, o kişinin bulunduğu şartlar altında ne hissettiğini anlamaktan geçer. Kişiler, bulundukları her ortamda birbirlerini anlamaya çalışarak daha sağlıklı iletişim kurabilirler. Empati bir başkasının ruh hâlini içselleştirmektir.

Herkes empati yeteneğine sahiptir; sadece bu yeteneğin ne kadar kullanıldığı değişkenlik gösterir. Empati, zamanla zayıflayan ve kaybolabilen bir kavram ve tam da bu yüzden empati yeteneğini geliştirmenin yollarını bilmek gerekir.

Empati dilsizlikten çıkmıştır. Dil geliştikçe empati azalır. Çünkü dil olunca anlamaya çalışmaz, sorarsın.

Tahir Musa Ceylan

Neden Empati Yapmalıyız?

Yaşamımız boyunca birçok olay, duygu ve konulara şahitlik ederiz. Birçok insan hakkında farklı fikirlere sahip oluruz ve bu insanların yaşadıkları olaylara karşı bir bakış açısı kazanırız. Empati kelimesi aslında hayatımızın her alanında karşımızda duran bir kelimedir.

Her insanın duygularını ifade etme biçimi, konulara yaklaşımlarının farklı olmasının yanında, empati, sorgulama, anlama gibi kavramlara yaklaşımı da farklıdır. Bu noktada empati yapmanın ne demek olduğunu ve hayatımızın akışına ne derece uygulayabildiğimize bakmak gerekir.

Her konuda olduğu gibi empati hakkında da doğru bilgiler edinmek ve bunları uygulama şeklimizi gerçekçi bir biçimde yönetmek bizim için önemlidir. İnsanın günlük rutinleri vardır. Sabah kalktığımızda işe veya okula gitmek için dışarı çıktığımızda sürekli olarak insanlarla iletişim halindeyizdir.

Evimizde annemiz, babamız, kardeşimiz veya eşimiz, çocuklarımızla, dışarıda arkadaşlarımız veya trafikte tanımadığımız birçok insanla hayatın rutininde farkında olmadan bile iletişim halindeyiz.

Çevremizdeki insanlarla empati kurarak düşünmeyi, hissetmeyi sağlayabilmenin bize birçok faydası olacaktır. Empati yeteneğimizi arttırmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında en temeli iletişim becerisidir. İletişim becerisi, birçok konuda duygu ve düşüncelerimizi geliştiren ve şekillendiren bir kavramdır. İletişimin sağlıklı bir biçimde devam etmediği ilişkilerde, karşılıklı olarak kişilerin birbirini anlamaması sonucu problemler çıkabilir ve bu durum karşılıklı olarak empati yapmamızı güçleştirebilir.

İletişim becerisi kavramı ile empati kavramı iç içedir. İletişim içerisinde olduğumuz kişilerle sağlıklı ve sürdürülebilir diyaloglar kurabilmemiz için empati yeteneğimizin de aynı oranda güçlü olması gerekir. Karşılıklı olarak duygu ve düşüncelerini anlayabildiğimiz, konulara sadece kendi tarafımızdan bakmayıp, karşı tarafın bakış açısından da bakabildiğimiz, anlayış içerisinde olduğumuz ilişkiler, her zaman huzur ve mutlulukla çoğalacaktır.

Empati ve İletişim Eğitimine Kimler Katılmalı?

Empati eğitimi çok çeşitli mesleklerdeki insanlar için faydalı olabilir. Örneğin, doktorlar ve hemşireler gibi sağlık hizmeti çalışanları sıklıkla duygusal sıkıntılar yaşayan hastalarla ilgilenirler. Hastalarıyla empati kurmayı öğrenerek daha iyi tedavi sağlayabilir ve güvene dayalı ilişkiler kurabilirler.

Benzer şekilde, müşteri hizmetleri rollerinde çalışan kişiler sıklıkla kızgın veya üzgün olabilecek müşterilerle etkileşime girerler. Müşterinin durumuyla empati kurabilirlerse, durumu farklılaştırabilir ve sorunu çözebilirler. Buna ek olarak, empati eğitimi insan kaynakları veya yönetim pozisyonlarında çalışan kişiler için de yararlı olabilir.

Örneğin, bir çalışan kişisel bir krizden geçiyorsa, empatik bir yönetici destek ve anlayış göstermek için daha donanımlı olacaktır. Sonuç olarak, empati eğitimi çok çeşitli mesleklerden insanlara fayda sağlayabilir ve onları başkalarını daha iyi anlayabilir ve onlarla ilişki kurabilir hale getirebilir.

  • Öğretmenler,

  • Eğitmenler,

  • Konuşmacılar,

  • Etkileme sanatını öğrenmek isteyenler,

  • Profesyonel iş yaşamında olan bireyler,

  • Yöneticiler, memurlar,

  • Öğrenciler,

  • Kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyenler,

  • İletişim becerilerini geliştirmek isteyenler,

  • Bu alana ilgi duyan herkes.

Devamını göster
Bu görüntü, empati ve iletişim eğitimi alan bir grup insanı yakalıyor. Bireyler karşılıklı anlayış ve anlaşmaya işaret edecek şekilde el sıkışırken görülüyor. Eğitim oturumunda teknolojinin kullanıldığını gösteren bir dizüstü bilgisayar mevcut. Karşılıklı saygının önemini gösteren bir kadın ve bir erkek el sıkışırken görülüyor. Arka planda kursun fiziksel ortamına işaret eden ahşap ayaklı beyaz bir sandalye görülmektedir. Kâğıt üzerindeki bir kalem not alındığını gösteriyor. Ayrıca, grubun çeşitliliğine işaret eden sakallı bir adam var. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu görüntünün empati ve iletişime odaklanan bir öğrenme oturumuna ait olduğunu gösteriyor.
01139
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
06/07/2024
Sertifika Sınavı
13/07/2024
Sertifika Sınavı
20/07/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.