AnasayfaBlogEtkili İletişim Nedir?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Nedir?

01 Kasım 2019
Etkili İletişim Nedir?

İletişim nedir? İletişim insanlığın var olmasıyla süregelen, birçok sebep ve ihtiyaçtan doğan bir bilgi alışverişidir. İnsan sosyal bir varlık olması sebebiyle kullandığı iletişim araçlarını da kendi evrimi ile birlikte her geçen gün ilerletmiştir. Gelişen çağ ile birlikte kişilerin ihtiyaç doğrultusuna göre iletişim çeşitlerinin de arttığı gözlemlenmiştir. 

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim, karşı tarafın hem sözel hem beden dilimizi kullanarak istenilen doğrultuda karar verme ve harekete geçmesini sağlayan bir iletişim biçimidir. 

Etkili İletişimin Faydaları Nelerdir?

Daha önce de değindiğimiz üzere iletişim insan varlığıyla birlikte daima süre gelmiştir. Bu süreçte türler hep farklı olsa dahi sürekli olarak insanoğlu iletişim kurmaya gereksinim duymuştur. Hemen her konuda düşüncelerimizi aktarmış ve karşımızdaki alıcıdan da cevap iletisi beklemişizdir. Peki iletişim bize ne gibi avantajlar sağlıyor?

İletişim karşılıklı bir veri alışverişi olması sebebi ile bize birden çok bakış açısını değerlendirmemizi kendi süzgecimizden bilgiyi geçirip doğru veya yanlışı bulabilmek için araştırmaya yönelmemizi ve böylelikle gelişmeye yön vermemizi sağlamıştır. Etkili iletişim ise artık bir üst seviye olarak kendimizdeki harekete geçme eğilimi ile birlikte karşıdaki alıcıyı da harekete geçirmemizi sağlayacak bir iletişim biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, bir iş görüşmesinde etkili bir sözel ve beden dili ile rakiplerimizin önüne geçme şansımızı arttıracaktır. 

Bir avukatı ele alırsak etkili bir iletişim kurarak lehine bir karar şansını yükseltecektir. Bu ve benzeri avantajlar sağlamayı hedefliyor isek iletişim kurarken doğru ve etkili bir iletişim kurmaya özen göstermeliyiz. Etkili iletişim için en faydalı yöntem empati kurmaktır. Karşınızdaki insanın söylemlerinize veya davranışlarınıza karşı ne hissettiğini, düşünerek iletişimde bulunacak olursanız iyi bir etkili iletişim kuracaksınızdır. 

Etkili İletişim Teknikleri Nelerdir?

  • Etkili iletişim biçimi hayatımızın neredeyse yarısından fazlasında bize fayda sağlamakta. Bu sebeple artık iletişimin üst modeli olarak adlandırdığımız etkili iletişim alıcıya artık sadece mesaj iletmekle kalmayıp, ilettiğimiz mesajın alıcıda kabul görmesini sağladığımız bir modeldir.  

  • Etkili bir iletişim kurabilmek çoğu kişi için zor olsa da bu iletişim biçiminin birkaç tekniğini öğrenerek, kendimizi geliştirebiliriz. Etkili iletişim gelişimi için birkaç tekniği şöyle sıralayabiliriz;

  • Etkili iletişim kurabilmemiz için öncelikle alıcının aktardığımız iletiyi anlaması ve anlamlandırabilmesi adına daha sade bir dil ve telaffuz gerekmektedir.

  • Alıcıya ilettiğimiz mesaj genellikle soyut cümleler yerine, somut cümleler olmalıdır.

  • Etkili iletişimde dikkat dağıtıcı beden dili yerine, iletişime geçtiğimiz alıcıya karşı doğru beden dilini kullanarak onu dinlediğinizi göstermelisiniz.

  • Etkili iletişimi sağlayacağınız kişi veya kişilere hitap şeklinizi doğru seçmelisiniz.

  • Gene iletişimin tüm çeşitlerinde olduğu gibi, etkili iletişime ulaşabilmek için doğru vurgu ve doğru tonlama yapmanız gerekmektedir.

  • Karşı tarafa düşüncenizi sert bir söyleyişle kabul ettirmeye çalışmaktansa, açıklayarak anlamlandırmasını sağlamalısınız.

  • Etkili iletişimde alıcıya karşı tavır ve uslup her zaman saygı çerçevesinde olmalıdır.

Etkili İletişim İçin Eğitim

Bu teknikleri kullanarak hayatınızın birçok bölümünde avantajlar kazanacaksınız. Unutmayın ki etkili iletişim öğrenilen ve zaman içerisin de geliştirilebilen teknik bir iletişim biçimidir. Bu iletişim biçimini geliştirmek sizin isteğinizle doğru orantılı olacaktır. Online eğitimler programlarında yer alan etkili iletişim teknikleri öğrenerek doğru davranış şekilleri geliştirebiliriz.

Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri alabilir ve sertifika sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu konuda yazılmış etkili iletişim kitapları okuyarak da kendimizi geliştirebiliriz. Böylece daha kolay şekilde etkili iletişim kurabiliriz. Bu da hayatımızın her alanında doğru algılanmamıza ve daha başarılı bireyler olmamıza katkı sağlayacaktır.

İletişim dünyamızın olmazsa olmazı halinde iken kendinizi geride bırakmayarak olabildiğince durmadan kendinizi geliştirmelisiniz. Çünkü iletişim varlığımızdan beri var ve biz var olduğumuz sürece de olacak.  Sizde etkili bir iletişim için bu teknikleri kullanarak kendinizi geliştirebilir, daha iyi ve güvenilir sosyal ilişkiler kurarak iyi intibalar bırakabilir, daha saygın ve diğer kişilere karşı etkili iletişim kurabilen bir rol model olabilirsiniz.

Yazar: Dilara Kula

etkili iletişimiletişimonline eğitimsertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
190139
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
19089
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
17069