AnasayfaBlogSümeroloji Bölümü Nedir?
Bölümler

Sümeroloji Bölümü Nedir?

03 Ekim 2020
Sümeroloji Bölümü Nedir?

Sümerler, büyük bir medeniyetin ve dünya kültür mirasının temellerini atan kadim bir uygarlık bırakmışlardır. Tarih, Sümerler ile başlar sözü de buradan gelmektedir. Sümerlerin yazıyı bulması ve araştırmalara göre bilinen ilk uygarlıklardan olması Sümerlileri oldukça önemli kılmaktadır. Yazıyı bularak dünya kültür mirasına en büyük hediyeyi bırakmaları oldukça önemlidir. Sadece yazıyı bulmaları değil sahip oldukları mitler, kültür, tıp, din ve teknik bilgisi ile dünya kültür mirasını şekillendirmişlerdir.

Sümerler, benim de zamanında ilgilendiğim ve üzerine okuma ve araştırmalar yaptığım özel bir konudur. Bu yüzden bu konuyu sizlere aktarırken sahip olduğum tüm bilgileri de sizlere aktarmak isterim. Sümerler, yaklaşık olarak MÖ 4000 ile MÖ 2000 yılları arasında varlıklarını sürdürmüşlerdir. Güney Mezopotamya adı verilen bölgede kurulmuştur. Günümüzde bu bölge Irak sınırları içerisinde yer almaktadır. Dünyanın bilinen en eski medeniyetidir. Mezopotamya bölgesinde ortaya çıkan onlarda medeniyetin temeli ve kökleri Sümerlere dayanmaktadır. Hala dünya üzerinde en çok araştırma ve incelemelerin yapıldığı nadir medeniyetlerden biridir.

Üzerine bu kadar çok düşülmesinin nedeni köklü bir yapıya sahip olması, yazıyı icat etmeleri, teknik bilgileri, astronomi alanındaki bilgileri vb. olarak sıralanabilir. Sümerler, “Yaratılış” ve “Tufan” mitleriyle de ünlüdür. Bilim ve teknik alanında da zamanından oldukça ileri bir anlayış göstermişlerdir. Sulama kanalları kullanmışlardır. Bu sulama kanallarıyla bataklıkları kurutmuşlardır. Barajlar inşa etmişler, bentler kurmuşlar ve sel baskınlarını önlemişlerdir. Ay takvimini bulmuşlardır. Güneş saatini icat etmişlerdir. Bu durum onların matematik, geometri ve astronomi alanında ne kadar ileride olduklarını göstermişlerdir.

Hayatımızı oldukça kolaylaştıran unsurlardan biri olan tekerleği de Sümerler icat etmişlerdir. Yazılarını kil tablet üzerine yazmışlardır. Çanak, çömlek vb. pişirmek için tandırlar kurmuşlardır. Kil tabletlerini günümüzde okuyan özel bir alan bulunmaktadır. Buna çivi yazısı uzmanlığı denilmektedir. Sümerolog olan kişiler çivi yazısını okuyabilmektedir. Kil tabletler üzerinde aşk şiirleri, destanlar, ekonomik durumlar, sosyal yaşantılar vb. hakkında bizlere bilgi vermektedir. Hatta kil tabletler üzerinde kek tarifleri bile bulunmaktadır. Sümerler ile ilgilenen ve üzerine araştırmalar yapan bilim dalına Sümeroloji denilir. Ülkemizde de bir adet Sümeroloji bölümü bulunmaktadır. Gelin hep beraber Sümeroloji bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Sümeroloji Bölümü Nedir?

Sümeroloji bölümü, MÖ 3300 ile 0 yılları arasında var olan Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış olan halkları inceleyen bir bölümdür. Sümeroloji bölümü, o bölge içerisinde yaşayan halkların dil ve kültürlerini incelemektedir. Sümeroloji aynı zamanda çivi yazısı üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan bir disiplindir. Sümerce üzerine çalışmalar da yürütmektedir. Sümerce’ nin yanında Akadca dilini de araştırmaktadır. Sümeroloji bölümü, Akadca’ nın yanında Babil ve Asur lehçeleri üzerine de çalışmalar yürütmektedir.

Sümeroloji bölümü, Anadolu bölgesine yazının girmesini sağlayan Eski Asur çivi yazısı üzerine de araştırmalar yapmaktadır. Sümeroloji bölümü, Anadolu coğrafyasının eskiçağ tarihini aydınlatacak çalışmalarda bulunan bir bölümdür. Aynı zamanda bu konu üzerinde çalışmalar yürütecek nitelikli Sümerolog yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sümeroloji bölümü, eskiçağ bölge tarihini aydınlatmak için kaynak dil bil bilen Sümerolog yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Sümeroloji disiplini, çivi yazısı kullanan ve hakkında yeterli bilgiye sahip olunmayan uygarlıklar üzerine araştırmalar yapacak ve günümüz insanlığını bilgilendirecek Sümerolog yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Genel anlamda Sümeroloji disiplini, çivi yazısı kullanmış toplumların veya milletlerin dil, din, kültür, mit, felsefe, tarih vb. birçok konu üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Geçmişin izlerini günümüze taşımaktadır.

Arkeoloji bölümü ve tarih bölümü başta olmak üzere diğer disiplinlerle yakın çalışmalar yürüten bir bölümdür. Bu anlamda Sümeroloji oldukça önemlidir. Günümüzde Sümeroloji disiplini, çoğu kişi tarafından kısıtlı iş imkanı olduğu için tercih edilmemektedir. Ancak Sümeroloji disiplini çok büyük amaç ve vizyon taşımaktadır. Sümeroloji bölümü hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Sümeroloji bölümü iş imkanları hakkında konuşalım.

Sümeroloji Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Sümeroloji bölümü iş imkanları, diğer bölümlere oranla oldukça kısıtlıdır. Sümeroloji bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Sümeroloji bölümü iş imkanları arasında akademik kariyer yapmak yer alır. Müzelerde ve arşivlerde çalışmak da Sümeroloji bölümü iş imkanları arasında yer alır. Turizm alanında iş bulabilirler. Yerli veya yabancı turistlere rehberlik edebilirler. Arkeoloji alanında çalışmlar yürüten yerler ile iş birliği yapabilirler.

Sümerce yazılı tabletlerin çevirisini yaparak kazanç elde edebilirler. Bu sayede yayınevleri ile anlaşma sağlayarak çalışabilirler. Sümeroloji bölümü iş imkanları arasında müze vb. yerlerde çivi yazısı uzmanlığı yapmak yer alır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, araştırma merkezleri ve kütüphanelerde çalışmak Sümeroloji bölümü iş imkanları arasında yer alır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de Sümeroloji bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Sümeroloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sümeroloji bölümü mezunları, “Sümeroloji Lisans Diploması” alırlar ve “Sümerolog ya da Uzman” olarak çalışabilirler. Sümeroloji bölümü mezunları en genel haliyle çivi yazısı kullanan ve hakkında yeterli bilgiye sahip olunmayan uygarlıklar hakkında araştırmalar yaparlar. Sümeroloji bölümü mezunları, çivi yazısı hakkında belgeler kullanarak araştırmalar yaparlar. Eskiçağ dönemi, Mezopotamya ve Anadolu’nun tarihini aydınlatmak için çalışmalarda bulunurlar. Sümeroloji bölümü mezunları, alanlarındaki güncel gelişmeleri ve değişimleri takip ederler.

Alanlarıyla ilgili olarak ulusal veya uluslararası çalışmalar düzenler veya katılırlar. Bilimsel araştırma yaparlar. Bilimsel makale yazarlar. Sümeroloji bölümü mezunları, çeşitli bilimsel yayınlarda hakemlik yaparlar. Sümerce ve Akadca çeviriler yaparlar. Bunların yanında Babil ve Asur lehçeleri üzerine çalışmalar yaparlar. Son olarak Sümeroloji bölümü mezunları, bilimsel danışmanlık yaparak, alanı ile ilgili konularda bilirkişi olurlar. Sümerolog olanların ne iş yaptıklarını öğrendikten sonra şimdi de bölüm derslerini öğrenelim.

Sümeroloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Çivi Yazısı

 • Sümer Temel Metinleri

 • Sümerlerde Eski Metinler

 • Akadca Dil Grameri

 • Akadca’nın Dil Metinleri

 • Akad Dilbilgisi ve Uygulama

 • Hammurabi Kanunları

 • Sümer Yapı Talimatları

 • Akadca Ticari Metinleri

 • Eski Mezopotamya Kültür Tarihi

 • Eski Asur Çağı Metinleri

 • Eski Babil Çağı Metinleri

Dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bölümün taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Sümeroloji Bölümü Taban Puanları ve Sıralaması

Bu bölümü okumak için YKS(TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekmektedir. “Sözel” alandan öğrenci alan bir bölümdür. Bu bölüm ülkemizde sadece Ankara Üniversitesi bünyesinde bulunmaktadır. Bu yüzden bu bölümün taban puanları ve sıralaması çok kısadır. Sizlere belirtmiş olduğum taban puanları ve sıralama en güncel verilere sahiptir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
Ankara ÜniversitesiSümeroloji307,71041229920
sümeroloji bölümü çivi yazısı sümeroloji mezopotamya sümeroloji bölümü mezunları sümeroloji bölümü iş imkanları sümerler sümerolog
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2021
Halkbilim Bölümü
Bölümler

Halkbilim Bölümü Nedir?

02 Kasım 2020
Türk Halkbilimi Bölümü
Bölümler

Türk Halkbilimi Bölümü

26 Şubat 2020